Sušička je praktický pomocník v domácnosti. Vyprané prádlo, ktoré by ste inak sušili celý deň, dokáže vysušiť do hodiny. Avšak počas tohto procesu sa v bubne sušičky môže nazhromaždiť mnoho nečistôt, ktoré potom bránia v správnom výkone sušičky. Pravidelná údržba je preto nutnosťou. V dnešnom článku vám poradíme, ako na to.
Prečo pravidelne čistiť sušičku?
Možno to na prvý pohľad nie je vidieť, ale počas sušenia sa v bubne sušičky usadzuje prach, textilné vlákna, zvyšky čistiacich prostriedkov a ďalšie nečistoty. Tie potom môžu spôsobovať problémy, napríklad:
- Nižšia účinnosť a zvýšené výdavky: Zanesené nečistoty môžu znížiť výkon a predĺžiť proces sušenia. Tento problém sa môže prejaviť aj na vyšších nákladoch za energie.
- Skrátená životnosť: Ak sa nečistoty dostanú do vnútorných súčiastok sušičky, môžu skrátiť jej životnosť.
- Zhoršená kvalita sušenia: Pokiaľ sušička bude zanesená nečistotami, nebude schopná pracovať tak, ako má. Mikroorganizmy v nečistotách môžu tiež spôsobiť, že vysušené oblečenie bude zapáchať.
- Vznik plesní: Zvyšky textílií a prachu v sebe udržujú vlhkosť, ktorá môže zapríčiniť vznik plesní.
Pravidelné čistenie môže minimalizovať výskyt týchto problémov. Sušička by sa mala kompletne čistiť asi po 30 cykloch sušenia.
Čistenie kondenzačnej sušičky krok za krokom
Existuje mnoho druhov sušičiek, avšak pre bežné domáce využitie sú najviac rozšírené „kondenzačné“. Návod na čistenie sa preto vzťahuje na tento typ sušičiek. Pokiaľ budete mať problém s rozoznaním niektorého komponentu, vezmite si na pomoc manuál od výrobcu.
Predtým než sa do čistenia pustíte, vypnite sušičku a odpojte ju zo zásuvky!
- Čistenie filtra: Zásadným krokom je vyčistenie filtra, práve v ňom sa všetky zvyšky z bielizne zachytávajú. Sušičky sú väčšinou opatrené dvoma filtrami – horným a dolným. Horný filter stačí pretrieť rukou alebo vlhkou handričkou. V dolnom filtri nájdete navyše molitanovú výplň, ktorú je dobré vysať vysávačom, poprípade prepláchnuť vodou a nechať vyschnúť.
- Čistenie bubna, dvierok a tesnenia: Bubon vysajte vysávačom a potom umyte navlhčenou handričkou s vodou a saponátom. Vlhkou handričkou môžete pretrieť aj gumové tesnenie a dvierka. Všetko nechajte dôkladne vyschnúť.
- Čistenie kondenzačnej nádobky: V kondenzačnej sušičke spravidla nájdete aj kondenzačnú nádobku. Pokiaľ vodu zo sušičky odvádzate do odpadu, nemusíte sa o kondenzačnú nádobku starať. Ak je to naopak, musíte vodu z nádobky sami vylievať, a to najlepšie po každom sušiacom cykle.
- Čistenie kondenzátora: Kondenzátor alebo aj výmenník tepla nájdete v každej kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom, a to v spodnej časti sušičky. Niektoré sušičky majú samočistiaci kondenzátor, takže jeho údržbou sa nemusíte vôbec zaoberať. Údržba kondenzátora tiež závisí od toho, či máte sušičku s vykurovacím telesom alebo s tepelným čerpadlom.
U sušičky s vykurovacím telesom je možné kondenzátor vybrať. Potom ho stačí len umyť vodou alebo pretrieť vlhkou utierkou.
Pri kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom je kondenzátor nevynímateľnou súčasťou. Také kondenzátory bývajú samočistiace, ale pokiaľ tomu tak nie je, použite vysávač s malým nástavcom. V prípade, že sa vám nedarí kondenzátor povysávať, nechajte čistenie radšej na profesionáloch.
Tipy na voňavú bielizeň
- Vonné obrúsky do sušičky – Vonné obrúsky sú lacné a účinné, cena sa pohybuje už od 40 korún. Sú však jednorazové, a teda aj neekologické.
- Tuhé vône do sušičky – Tuhé vône sú spravidla drahšie ako obrúsky, ale zato dokážu vydržať aj niekoľko týždňov. Navyše sa nemôže stať, že by ste ich zabudli do sušičky vložiť.
- Super vychytávkou sú loptičky do sušičky, ktoré zmäkčujú bielizeň. Existujú plastové a vlnené, tie vlnené môžete pokvapkať esenciálnym olejom, ktoré vaša bielizeň prevonia.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?
Ďakujem za váš návod, veľmi mi pomohol. Budem pravidelne čistiť sušičku, pretože koľko špiny a zvyšky od oblečenia tam bolo, no strašný.