Subwoofery

Pod názvom subwoofer sa ukrýva špeciálny basový reproduktor. Jeho odlišnosťou je schopnosť prehrať spodnú frekvenciu od 20 – 250 Hz, čo je veľkosť nadväzujúca na stredné pásmo. Takto dôjde k doplneniu celého frekvenčného pásma. Subwoofer býva bežnou súčasťou domáceho kina i Soundbaru. Kúpou samostatného subwooferu zlepšíte kvalitu domáceho ozvučenia. Bežne sa však subwoofer umiestňuje aj do automobilov.

Pri výbere budete musieť zohľadniť miesto používania. Vyberať môžno medzi aktívnym a pasívnym typom. Taktiež môžete vyberať subwoofery určené pre domáce použitie. Kvalitný zvuk si užijete aj pri jazde autom. Jednotlivé modely sa líšia aj konštrukčným prevedením, výkonom, citlivosťou a pochopiteľne cenou.

Porovnať ceny subwooferov

Typy

Subwoofery sa delia na aktívne a pasívne. Oba typy majú svoje pre a proti a každý je vhodnejší pre iné umiestnenie.

Aktívne

Súčasťou subwooferu je zabudovaný zosilňovač. Vďaka tomu je mobilný a môžete ho ľubovoľne premiestňovať. Tieto výrobky sú zastúpené vo väčšom počte.

Nevýhodou je nutnosť zaobstarať nový subwoofer v situáciách, keď dôjde k poškodeniu reproduktora alebo zosilňovača. Cena aktívnych typov je vyššia. Aktívne subwoofery však nie sú príliš vhodné pre automobily, pretože sa počas prevádzky viac zahrievajú.

Pasívne

Súčasťou pasívneho subwoofera zosilňovač nie je. Kúpiť ho tak budete musieť samostatne. Je však nutné zvoliť správny typ. S jeho výberom vám pomôžu priamo na predajni. Pri výbere správneho zosilňovača je dobré vedieť, že jeho výkon by mal prekračovať výkon akustického reproduktora aspoň jeden a pol krát.

V prípade pasívneho subwoofera sa odporúča zakúpiť najprv zosilňovač a až potom samotný subwoofer. Pasívne subwoofery preferujte v prípade, že budete vyberať vhodný doplnok do auta. Pre domáce použitie sú však vhodnejšie subwoofery aktívne.

Spôsob použitia

Subwoofery je možné využívať doma. Často bývajú súčasťou domáceho kina alebo Soundbaru. Ďalšou možnosťou je obstaranie subwoofera do auta. Určené sú aj pre profesionálov.

  • Domáce – pre ozvučenie domácich prijímačov či už televízora alebo rádia sa používajú aktívne subwoofery. Tie sú priamo zabudované v iných zariadeniach, ako sú soundbar alebo domáce kiná, ale oba typy zostáv disponujú aj samostatným subwooferom.
  • Do auta – veľké množstvo výrobkov je určených na inštaláciu do auta. V tomto prípade môžete vyberať medzi aktívnymi a pasívnymi. Na výber máte aj z niekoľkých typov ozvučnice.
  • Profesionálne – veľké modely určené na ozvučenie koncertov či iných predstavení.

Konštrukčné riešenie

Či už vyberáte subwoofer do auta alebo domácnosti, môžete voliť z 3 možností, ktoré sa líšia konštrukčným prevedením a zvukom.

  • Uzavretý – jedná sa o úplne utesnený subwoofer s robustným puzdrom. Väčšinou sa jedná o pasívny typ, ktorý je vhodný na inštaláciu do auta. Zvuk je štandardný bez rezonancie. Stretnete sa s minimálnym skreslením.
  • Basový reflex – tieto typy sú najvhodnejšie pre domáce použitie. Vynikajú jasným a takzvane šťavnatým zvukom. K dostaniu sú v pasívnej i aktívnej podobe.
  • Bandpass – najkvalitnejšie subwoofery s dvoma reproduktormi. Vynikajú najlepším hlasom, sú však najdrahšie.

Výkon

V prípade subwoofera by mal byť výkon skôr menej podstatným parametrom. Výrobcovia často udávajú veľký výkon, ktorým vás chcú nalákať ku kúpe práve ich výrobku.

Domáce typy majú výkon od 130 W do viac ako 3 000 W. Pre profesionálne použitie sú však k dostaniu aj subwoofery s výkonom vyšším ako 12 000 W.

U subwoofera do auta sa odporúča výkon v rozmedzí od 150 – 300 W pre bežných užívateľov. Tí, ktorí si chcú užiť basy na plno, môžu zaobstarať model s výkonom do 600 W.

Frekvenčný rozsah

Parameter udávaný v Hz. Subwoofery sú špecifické v tom, že dokážu reprodukovať zvuk nízkej frekvencie. Preto je spodná hranica frekvenčného rozsahu od 16 – 20 Hz. Maximálne rozmedzie potom býva najčastejšie od 50 – 250 Hz.

Citlivosť

Zodpovedá za rýchlosť odozvy. Čím je citlivosť vyššia, tým lepšie zosilňovač pracuje. Na druhú stranu, príliš citlivý reproduktor viac reaguje na rušenie a šum. U domácich subwooferov si vystačíte s citlivosťou od 100 – 150 dB. V prípade zariadení do auta by sa citlivosť mala pohybovať okolo 90 dB.

Pripojenie

Subwoofer je možné pripojiť drôtovo aj bezdrôtovo. Bezdrôtové pripojenie je možné u domácich subwooferov. Drôtové pripojenie využijete opäť u domáceho, ale aj automobilového použitia.

Bezdrôtové

Prenos je možný s využitím bluetooth alebo Wi-Fi. Okrem týchto možností je možné využiť aj multiroom subwoofer. Ten využijete v prípade chytrej domácnosti. Ovládanie je možné aj pomocou mobilného telefónu. Zvuk je však u bezdrôtového pripojenia veľmi závislí na kvalite signálu.

Drôtové

Výhodou drôtového pripojenia je vysoká kvalita zvuku. Vyriešiť však budete musieť vedenie drôtov, ktoré môže byť v domácnosti komplikovanejšie.

Drôtové subwoofery sú potom jedinou možnosťou umiestnenia v aute. U drôtového pripojenia máte k dispozícii niekoľko vstupov, samozrejmosťou sú RCA / Cinch, USB port, XLR alebo 3,5 a 6,5 ​​mm Jack. Využiť však môžete aj niektoré ďalšie vstupy.

Značka

Subwoofery sú pomerne zložité a cenovo náročné zariadenia. Pri ich výbere by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať kvalitného výrobcu.

Medzi kvalitné výrobky je možné zaradiť subwoofery Yamaha, REL, Omnitronic, JBL, Jamo, LD Systems a ďalšie. Do auta môžete zaobstarať výrobky značiek Kicker, audiosystém, Rockford Fosgate, Ground Zero a ďalšie.

Cena

Cena subwooferov nie je úplne nízka. K lacnejším patria pasívne subwoofery, u ktorých sa ale nevyhnete kúpe vhodného zosilňovača, ktorý cenu navýši. Aj v tomto prípade sa však cena pohybuje pod hranicou 80 EUR. Ak narazíte na aktívny typ, nemožno od neho očakávať príliš veľkú kvalitu.

Väčšie možnosti vám prináša cena do 200 EUR. Na výber máte viac možností, aj tieto typy sú však určené menej náročným užívateľom. Ak však vyberáte subwoofer do auta, môžete za cenu do 200 EUR zakúpiť veľmi kvalitné výrobky.

Aj modely do auta sa však predávajú aj za vyššiu cenu, ktorá môže šplhať k 400 EUR. Domáce typy vo väčšej kvalite kúpite od 400 – 790 EUR. Profesionálne subwoofery však môžu stáť až 1960 EUR.

Porovnať ceny subwooferov

Otázky a odpovede

Aký typ ozvučnice majú subwoofery do auta?

Typ ozvučnice má vplyv na kvalitu zvuku. Subwoofery do auta sa predávajú v niekoľkých prevedeniach. Prvou skupinou sú uzavreté. Jedná sa o bežné subwoofery v tvare kvádra alebo kocky, ktoré sa vyznačujú veľmi dobrou kvalitou zvuku.

Ďalší typ je bassreflexový, pre ktorý je typický nátrubok. Nátrubok sa často dokupuje samostatne a umiestňuje sa do otvoru reprosústavy. Posledným typom sú bandpassové subwoofery, ktoré majú dva basové reproduktory.

Kam subwoofer v aute nasmerovať?

Pri umiestňovaní subwooferu je potrebné zohľadniť model automobilu. Ak vlastníte kombi, umiestňuje sa v smere jazdy, čo je smerom k sedačke.

V prípade hatchbacku je podľa profesionálov vhodné reproduktor smerovať do protismeru alebo hore. Vlastníci sedanu by mali subwoofer opäť smerovať smerom k sedadlu, vzdialenosť by mala byť asi 8 cm.

Kam umiestniť subwoofer v domácnosti?

Subwoofery odrážajú zvukové vlny od múrov miestnosti. Zvuk s nízkou frekvenciou sa šíri kruhovo. Z tohto dôvodu je možné jeho umiestnenie prakticky kdekoľvek. Jeho efektívnosť však môžete zvýšiť umiestnením do rohu alebo v blízkosti múru.

Ak uvažujete o jeho obstaraní do bytu, odporúča sa ho umiestniť na odhmotňovacie ihly. Zabránite tak prenikaniu rezonancie basov do podlahy a uchránite pred hlukom susedov. Predídete však aj rezonancii sklenených plôch alebo nábytku.

Záver

Vybrať subwoofer nie je nič jednoduché obzvlášť pre tých, ktorí túto problematiku príliš nepoznajú. Aj pri výbere domáceho typu budete musieť zohľadniť okrem iného objem miestnosti, podľa ktorého treba vypočítať výkon. Z hľadiska výkonu sa odporúča do miestností s rozlohou 20 m² kúpiť uzavretý typ. Ten minimálne skresľuje zvuk a netvorí toľko vzdušných rázov.

Stredné a veľké miestnosti umožňujú použitie aj ostatných typov. Ak chcete naozaj kvalitný zvuk, nemali by ste na zariadení šetriť. A ak si nie ste výberom úplne istí, je vhodné neriskovať a všetko podrobne prebrať s predajcom alebo iným kvalifikovaným pracovníkom.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Ešte som nikdy nečítal tak výborný článok. Dobrá práca.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo