Sladkosť v podobe ľahkej cukrovej vaty namotanej na špajli nájdete na pútiach alebo ďalších spoločenských akcií. Táto sladká pochúťka je obľúbená u detí, nepohrdne jej ani mnohí dospelí. Výroba cukrovej vaty je jednoduchá, a za pomocou špeciálneho výrobníka si môžete vatu vyrobiť aj doma. Stačí stroj nahriať a potom do jeho stredu vhodiť potrebné množstvo cukru. Behom chvíle sa začnú tvoriť cukrové vlákna, ktoré budete namotávať na špajli.
Stroje na výrobu cukrovej vaty majú mnoho podôb. Aby stroj vyhovoval vašim potrebám, bude nutné zvoliť správnu veľkosť nádoby, v ktorej sa vata vyrába. Na trhu sú zastúpené stroje vhodné do domácnosti aj veľké profesionálne výrobníky známe z pútí.
Pri každom elektrickom prístroji je dôležitý aj príkon. Nevýhodou stroja na cukrovú vatu môže byť ťažké čistenie. S ohľadom na čistenie neurobíte chybu, ak si prejdete užívateľské recenzie. Práve z nich sa obvykle dozviete všetko podstatné, čo v popise výrobcu nenájdete. Ako bonus ponúka jednotlivé stroje aj niektoré ďalšie funkcie.
Typy
Stroje na výrobu cukrovej vaty je možné rozdeliť do dvoch skupín. O oboch skupinách nájdete stroje, ktoré sa líšia veľkosťou, výkonom aj obstarávacou cenou.
Do domácnosti
Cukrovú vatu pripravíte doma pomocou malých, skladných strojov. Tieto stroje sú veľmi dostupné, ale počítať musíte s nižším výkonom a dlhším nahrievaním. S ich pomocou pripravíte menšie množstvo vaty, nie sú teda vhodné pre tých, ktorí chcú vatu vyrábať na rodinných oslavách atď.
Profesionálne stroje
Väčšie stroje nie sú priamo určené iba pre profesionálov. Svoje využitie majú aj v domácnostiach, kde budete chcieť pripravovať častejšie väčšie množstvo vaty. Najväčšie stroje sú určené profesionálom, ktorí budú stroje využívať na rôznych akciách.
Veľkosť
Menšie stroje sú skladné, ale s ich pomocou vyrobíte menej vaty naraz. Tieto stroje však obvykle splnia nároky bežných rodín. Väčšie stroje oceníte na rôznych rodinných oslavách alebo stretnutiach a tie najväčšie sú určené na profesionálne použitie. To, aký veľký stroj využijete, záleží iba na tom, koľko vaty budete chcieť vyrobiť.
Príkon
Príkon ovplyvňuje dobu nahrievania stroja. Čo sa príkonu týka, je veľký rozdiel medzi domácim a profesionálnym strojom. Zatiaľ čo malé domáce výrobníky majú príkon od 400 – 500 W, veľké stroje mávajú príkon od 1 000 – 1 200 W. Menej výkonné stroje sa nahrievajú dlhšiu dobu a sú schopné vyrobiť menšie množstvo vaty naraz. Z tohto dôvodu je lepšie vyberať stroje výkonnejšie.
Materiál
Stroje na cukrovú vatu sú najčastejšie vyrobené z kvalitného a odolného plastu. Drahšie prístroje sú potom kombináciou plast a kov. Veľké profesionálne stroje bývajú štandardne vyrobené z nerezu. Najmä v prípade lacnejších plastových výrobcov dbajte na kvalitného výrobcu. Podozrivo lacné stroje môžu byť vyrobené z nekvalitného plastu, ktorý môže vplyvom vysokej teploty vylučovať zdraviu nebezpečné toxíny. Tieto lacné výrobníky sú tiež náchylnejšie na deformáciu.
Hmotnosť
Hmotnosť je dôležitá predovšetkým pre tých, ktorí budú stroj častejšie prenášať. Pokiaľ zháňate malý stroj do domácnosti, nebude pre vás hmotnosť dôležitá ani pri častom presune stroja. Výrobníky sú pomerne ľahké, hmotnosť stroja býva okolo 2 kg. Veľké stroje majú hmotnosť 10 a viac kg. Mnoho z nich je však pre ľahšiu prepravu doplnená o vozík.
Funkcie a príslušenstvo
Niektoré stroje sú k dostaniu s rôznym príslušenstvom. Väčšinou sa jedná o odmerku na cukor, tyčinky na cukrovú vatu. Najmä deťom urobia radosť svietiace tyčinky. Veľkým strojom nechýba designový vozík. O bezpečnejšie použitie sa starajú protišmykové nožičky. Aby ste mali prehľad, nechýba mnohým strojom LCD displej.
Značka
Stroje na cukrovú vatu nie sú na trhu tak zastúpené. Do domácnosti si môžete zakúpiť stroj značky Clatronic, APT, Ariete, Beper, Orava alebo Royal Catering.
Cena
Výrobníky na cukrovú vatu sú pomerne dostupné. Najlacnejšie stroje sú k dostaniu za menej ako 40 eur. Aj v tejto cenovej kategórii nájdete vysoko hodnotené a obľúbené stroje renomovaných značiek, nemusíte sa báť, že kupujete nekvalitný stroj.
Obľúbené sú aj stroje s cenou od 40 – 60 eur. Oveľa viac zaplatíte za profesionálne zariadenie. Tu sa cena pohybuje od 240 – 1 180 eur. Najdrahšie stroje sú vyrobené z nerezovej ocele, počítať tak môžete s dlhou životnosťou.
Údržba
Po použití zostane v nádobe lepkavá vata, ktorú treba vždy odstrániť. Tu sa určite oplatí siahnuť po rozoberateľnom stroji, ktorý je možné vložiť do umývačky. Možné je aj ručné čistenie pomocou tečúcej vody.
Okrem nádoby vyžaduje potrebnú starostlivosť hlavice, čo je časť, do ktorej sa cukor sype. V tej sa môže usadzovať cukor, ktorý sa môže pri ďalších použitiach pripaľovať. To môže viesť k horšiemu výkonu prístroja. Práve čistenie hlavice môže byť u niektorých strojov problematické, vždy sa uistite, či je možné hlavicu odskrutkovať.
Otázky a odpovede
Ako sa vata vyrába?
Výroba cukrovej vaty je veľmi jednoduchá. Pod dozorom dospelého si varu zvládnuť vyrobiť aj väčšie deti. Na prístroji nájdete spravidla iba tlačidlo určené na zapnutie. Potom je treba počkať, kým sa stroj nahreje na potrebnú teplotu.
Akonáhle sa tak stane, nasypte cukor do stredu prístroja. Ak chcete vatu ochutiť, pridajte aj sirup, tvrdý cukrík alebo farbivo. Niektoré stroje nemusíte pred tým, než cukor pridáte vypínať, iné je naopak nutné vypnúť. Potom sa veľmi skoro začnú tvoriť cukrové vlákna, ktoré budete nachytávať na špajľu alebo paličku.
Z čoho všetkého je možné cukrovú vatu pripraviť?
Na výrobu budete potrebovať iba cukor. Použiť môžete aj prírodný sirup, potravinárske farbivo. Vyskúšať môžete vatu s príchuťou obľúbených tvrdých cukríkov.
Pred prvým použitím si v návode prístroja overte, aký cukor vám výrobca odporúča použiť. Väčšinou sa jedná o hrubozrnný cukor kryštál. Kúpiť môžete špeciálne cukry s rôznymi príchuťami. Obľúbená je príchuť malina, jahoda, čučoriedka, pistácie, vanilka, kivi a ďalšie. Výber je skutočne široký.
Čo do stroja nedávať?
Na výrobu cukrovej vaty sa nepoužíva práškový cukor a vhodný nie je ani jemnejší kryštálový cukor. Ak budete chcieť používať aj tvrdé cukríky, overte si najskôr, či vám to vami vybraný stroj umožní. Niekedy je nutné tieto cukríky radšej rozdrviť alebo pomlieť.
Záver
Pri výbere strojmi na cukrovú vatu sa najviac zamerajte na príkon prístroja. Do domácnosti preferujte stroje s príkonom 500 W. Aj tieto povedzme výkonnejšie stroje potrebujú na nahriatie aj 20 minút. Profesionálne stroje s výkonom vyšším ako 1 000 W sú pripravené na použitie do 10 minút. Kapacita zbernej nádoby je v prípade domácich strojov v rozmedzí 25 – 30 cm. Súčasťou balenia môže byť aj nejaké príslušenstvo ako opakovateľne použiteľné tyčinky alebo odmerka na cukor.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?