Stolné futbaly

Stolný futbal pravdepodobne pozná každý z detstva, táto hra je obľúbená už niekoľko rokov, prvé futbaly sa objavili v USA v roku 1901. Obľúbená hra potom postupom času prešla značným vývojom.

Najstaršie detské futbaly sa vyrábali z plastu alebo dreva, kopať do lopty mohli jednotliví hráči umiestnení na pružinkách. Tieto verzie neboli príliš kvalitné, pružinky boli veľmi náchylné na lámanie. Z tohto dôvodu sa figúrky hráčov neskôr umiestnili na kovové tyče. Stolný futbal pre deti môžu hrať 2 hráči, verzia pre dospelých ponúka zábavu 2 alebo 4 hráčom.

Pred tým než budete stolný futbal vyberať, zvážte, kto všetko bude futbal hrať. Na trhu je totiž stolný futbal rozdelený do niekoľkých rôznych kategórií podľa veku a zručností hráčov. Ďalej je dobré vedieť, ako často bude futbal využívaný a kde ho budete hrať najčastejšie. V tomto prípade sa bude výber pravdepodobne viac odvíjať aj od cenovej relácie stolného futbalu.

Porovnať ceny stolných futbalov

Typy

Stolové futbaly sa delia do niekoľkých kategórií. Svoje futbaly majú deti aj dospelí. Pri výbere záleží aj na hráčskej úrovni. Lacnejšie varianty sú vhodné pre rekreačných hráčov, drahšie by potom mali splniť nároky náročnejších profesionálov.

Rekreačná verzia

Pre občasné amatérske hranie je možné vyberať medzi futbaly pre deti alebo môžete prejsť k lacnejším futbalom vhodným pre občasné hranie doma či na chalupe.

  • Pre deti do 10 rokov – menšie varianty futbalov sa vyznačujú predovšetkým menšou rukoväťou. Hráčske tyče majú priemer cca 13 mm. Futbal je možné vďaka menším rozmerom a nižšej hmotnosti ľahko prenášať a poteší aj nižšia obstarávacia cena.
  • Pre domáce hranie – väčšia verzia je určená pre deti od 12 rokov a menej náročných dospelých. Tyče už majú štandardný priemer 16 mm. Od kvalitných modelov sa amatérske futbaly líšia menej kvalitným výrobným materiálom. Bežne sa na výrobu používa MDF, čo je materiál náchylný na mechanické poškodenie.

Profesionálna verzia

Tento typ stolného futbalu budú potrebovať aj tí, pre ktorých je hranie každodennou záležitosťou. Na rozdiel od amatérskej verzie sa na výrobu používajú kvalitnejšie materiály, ktoré ustoja veľmi časté používanie. Profesionálnu verziu stolného futbalu nájdete aj na mnohých komerčných miestach, väčšinou reštaurácií, rôznych ubytovacích zariadeniach, školách, ale aj firemných zónach.

Stolný futbal má obvykle kovové nohy, hracia plocha je vyrobená z drevotriesky alebo dreva a na hornej časti sa môže nachádzať tvrdené sklo. Tyče môžu byť teleskopické alebo priechodné, pričom za kvalitnejšie sa považujú tyče priechodné, ktoré sú menej náchylné na ohýbanie. Na tieto drahšie verzie je možné dokúpiť aj náhradné diely.

Konštrukcia

Stolný futbal menia svoj vzhľad podľa veku hráčov.

  • Detský stolný futbal – najlacnejšie futbaly pre deti sú vyrobené z plastu, dajú sa ľahko prenášať a ich súčasťou nie sú nohy. Zahrať si môžete na zemi či stole. Tieto stolné futbaly patria medzi relatívne lacné, počítať však musíte so slabšou konštrukciou a tým aj kratšou životnosťou. Výrobným materiálom je rôzne kvalitný plast kombinovaný s kovovými tyčami.
  • Stolný futbal pre dospelých – túto verziu tvoria stabilné kovové nohy, korpus vyrobený z MDF, drevotriesky alebo dreva a kovové tyče. Niektoré futbaly majú celosklenenú hraciu plochu. Vďaka nej je hracia plocha ideálne rovná a nemusíte tak riešiť prípadné zasekávanie loptičky.

Tyče

Veľmi dôležitou časťou sú kovové tyče. Stolný futbal môže byť veľmi adrenalínová hra, preto je dôležité, aby boli tyče naozaj kvalitné u detskej i dospelej verzie. Kovové tyče môžu byť:

  • Teleskopické – tieto tyče sú menej kvalitné a vyrábajú sa z mäkších materiálov. Vďaka tomu sú tyče náchylnejšie na deformácie.
  • Priechodný – kvalitnejší a odolnejší variant vhodný pre pravidelných hráčov. Priechodné tyče sú štandardnou výbavou profesionálnych verzií.

Hmotnosť/rozmery

Aj v prípade týchto parametrov záleží na určení výrobku. Stolové plastové futbaly pre deti, ktoré umožnia hru 2 hráčom, nevážia viac ako 2 kg. Detské verzie z nohami potom môžu mať hmotnosť od 20 – 50 kg a budú vyžadovať svoje stabilné miesto. Menšie varianty potom vážia od 50 – 70 kg a najväčšie verzie potom môžu vážiť viac ako 70 kg.

S hmotnosťou súvisia aj rozmery. Najmenšia verzia má veľkosť okolo 50 x 30 cm, väčší futbal máva rozmer 121 x 101 cm a profesionálny potom 140 x 109 cm.

Figury

Stolný futbal si môžete zahrať s univerzálnymi figúrami, ďalej potom figúrami predstavujúcimi hráčov českej foosballovej organizácie alebo hráča RETA.

  • Univerzálne – bývajú súčasťou lacnejších detských a rekreačných futbalov. Sú teda umiestnení na tyčiach s priemerom 113 aj 116 mm.
  • Česká foosballová organizácia – tieto varianty sú určené profesionálom, ktorí hrajú futbal v rámci verejných turnajov Českej republiky.
  • RETA – s týmito figúrami sa bežne stretnete pri komerčných verziách.

Značka

Výrobcov stolných futbalov je väčšie množstvo. Znalci tejto hry vyzdvihujú modely značiek FAS alebo Garlando. Okrem týchto je možné futbal kúpiť od Spartan Sport, Game center, Sportino, Turino, Buffalo, Dema, Sardi alebo detskú verziu od Chemoplast.

Cena

Cenové rozpätie tohto výrobku je pomerne veľké. Najlacnejšie detské futbaly možno kúpiť od 200 – 900 Sk. Futbal pre 4 hráčov pre deti od 12 rokov vyjde na 40 – 120 eur. Tieto varianty postačia aj menej náročným dospelým. Obľúbené sú aj domáce futbaly s cenou od 120 – 280 eur. Za komerčnú verziu potom zaplatíte 280 – 1 180 eur. Ešte drahšie sú potom veľké vonkajšie varianty s cenou okolo 1 960 eur.

Porovnať ceny stolných futbalov

Otázky a odpovede

V čom sa líši komerčný stolný futbal?

Súčasťou komerčných futbalov býva veľmi často mincovník. Hru budete môcť začať až vo chvíli, keď do mincovníka vhodíte mincu príslušnej hodnoty. Komerčné futbaly nájdete najmä v reštauráciách alebo na iných verejných plochách.

Je možné postaviť stolný futbal von?

Ak chcete stolný futbal zaobstarať a doma na neho nemáte miesto, môžete si kúpiť vonkajšiu verziu. Tieto vonkajšie varianty bývajú vyrobené z materiálov, ktoré ustoja vyššiu vlhkosť a používať ich budete môcť od jar do jesene. Nevýhodou vonkajšej verzie je vyššia cena, lacnejší domáci stolný futbal vám však môže vonku veľmi skoro splesnivieť.

Aké príslušenstvo je možné k stolnému futbalu dokúpiť?

Možnosť prikúpiť náhradné diely alebo príslušenstvo umožňujú väčšinou drahšie varianty. Kúpiť môžete náhradnú loptu, jednotlivé hráčske figúry, rukoväte, dorazy alebo mantinely. K niektorým verziám je možné dokúpiť náhradné tyče, pružinky, koncovky či krúžky k tyčiam. Ku komerčným futbalom sú k dostaniu mincovníky aj kovové žetóny.

Záver

Stolný futbal môžete hrať doma, kúpiť ho môžete aj do komerčných priestorov. Jednotlivé modely sa značne líšia kvalitou aj obstarávacou cenou. Dobre teda zvážte, či uprednostníte lacnejší variant s kratšou životnosťou, ktorý je však dostačujúci na občasné používanie alebo radšej zainvestujete a kúpite stolný futbal vyrobený z oveľa odolnejších materiálov.

Tieto futbaly možno zaobstarať náruživým hráčom do bytu a ustáť by mali aj náročnejšie a intenzívnejšie komerčné používanie. Vyberať môžete aj typ tyčí, za kvalitnejšie sú považované priechodné tyče, ktoré nie sú tak náchylné na možné deformácie. O ideálnu rovinu sa postará sklenená hracia plocha.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.sportino.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo