Vianočný stromček je počas vianočných sviatkov obklopovaný predovšetkým malými členmi domácnosti. Kvôli ich bezpečnosti, pokojným a pohodovým sviatkom je teda nutné umiestniť stromček do stabilného vianočného stojana, ktorý stromčeku poskytne pevnú základňu.
Pri výbere stojana hrá hlavnú úlohu spôsob uchytenia a priemer kmeňa. Moderné stojany disponujú nádobou, do ktorej je možné naliať vodu. Aj veľkosť nádoby je aj jednotlivých modelov rozdielna. Nemenej dôležitý je aj vzhľad, ktorý sa značne odvíja od výrobného materiálu.
Typy
Na základe spôsobu upnutia je možné zvoliť klasický skrutkovací stojan alebo modernejší rýchloupínací stojan. Obe riešenia majú svoje pre a proti. Medzi výhody skrutkovacích stojanov patrí možnosť voliť výrobný materiál a tieto stojany potešia aj svojim vzhľadom. Rýchloupínacie stojany sú napospol plastové a ich najväčšou prednosťou je rýchly spôsob umiestnenia akokoľvek vysokého stromu bez pomoci ďalšej osoby.
Skrutkovací stojan
Tento tradičný stojan využíva na upevnenie stromčeka niekoľko skrutiek. Skrutkovacie stojany sú vhodné skôr pre malé a stredne veľké stromčeky, umiestňovanie väčších stromčekov však môže byť náročnejšie ale možné. S umiestnením stromčeka vám však bude musieť nejaká ďalšia osoba.
Rýchloupínací stojan
Klasické skrutkovacie stojany pomerne rýchlo nahrádzajú moderné rýchloupínacie typy. Ich najväčšou prednosťou je ich jednoduchosť a aj rýchlosť upevnenia. Tieto stojany sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach, v závislosti na tom, aký veľký stromček budete chcieť do stojana umiestniť.
Do rýchloupínacích stojanov je možné umiestniť aj neofrézovaný stromček. Vďaka tomu, že nie je nutné kmeň nijako upravovať, saje stromček lepšie vodu, čo sa odráža na dlhšej životnosti. Rýchloupínacie stojančeky sú schopné pojať pomerne veľké množstvo vody, do tých najväčších je možné naliať až 4 litre.
Materiál
Stojany na stromček je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa výrobného materiálu. Stojany na stromček sa vyrábajú najčastejšie z dreva, plastu, kovu, alebo keramiky. Okrem výrobného materiálu sa líšia aj množstvom vody, ktorú môžete do stojanu naliať. S množstvom vody sa zvýši aj stabilita stojanu.
Kov
Medzi veľmi obľúbené patria stabilné kovové stojany. Stojany vyrobené z kovu umožňujú umiestnenie stromu s priemerom kmeňa do cca 6 cm, v prípade liatinových stojanov je možné použiť aj na veľké stromčeky s priemerom kmeňa okolo 10 cm.
Súčasťou stojanov môže byť aj nádržka na vodu, tú využijete pri umiestnení živého stromčeka. U týchto stojanov však na nádržku narazíte skôr výnimočne. Pri stojane bez nádržky je nutné počítať s kratšou životnosťou stromčeka, a stojan je možné použiť aj na umelý strom.
Drevo
Je obľúbený prírodný materiál, ktorý je vhodný do každého interiéru. Drevené stojany však väčšinou nedisponujú príliš veľkou nádržkou a vodu budete musieť častejšie dolievať. Drevené stojany sú vhodné predovšetkým pre menšie stromčeky s priemerom kmeňa 5 – 6 cm. Drevené stojany sú schopné pojať cca 200 ml vody.
Plast
Hoci je plast všeobecne vnímaný ako menej kvalitný materiál, v prípade stojanov toto pravidlo skôr neplatí. Plastové stojany sú veľmi populárne a je možné do nich umiestniť prakticky akýkoľvek stromček. Je však vhodné vyberať stojany popredných výrobcov, kde si môžete byť kvalitou plastu istí.
Prednosťou plastu je nižšia obstarávacia cena, nevýhodou kratšia životnosť a vzhľad, ktorý nemusí vyhovovať každému. Plastové stojany spravidla využívajú rýchloupínací systém. Lacné skrutkovacie stojany sú však určené skôr pre malé stromčeky. Tieto modely spravidla neumožňujú naliať vodu.
Keramika
V menšej miere sú zastúpené keramické stojany. Napriek tomu, že je keramika krehký materiál, sú stojany schopné pojať najviac vody, čo zvýši ich stabilitu. Keramické stojany sú jednými z najkrajších, patria však k tým drahším. Aj napriek tomu, že sú považované za stabilné, odporúča sa ich používať pre stromčeky do výšky 2 metrov.
Veľkosť
Tento parameter sa netýka iba výšky, ale predovšetkým priemeru kmeňa. U každého výrobku by mala byť uvedená informácia, aký najväčší priemer je možné do stojana uchytiť.
Najmenšie stojany umožňujú uchytenie cca 5 cm kmene, tie najväčšie môžu mať priemer aj viac ako 70 cm a je možné do nich umiestniť takmer 5 metrový strom. Pri výbere správneho priemeru je vhodné držať sa odporúčania, že kmeň by mal byť cca o 1 – 2 cm užší ako samotný stojan.
Okrem priemeru kmeňa môžete pri stojane naraziť na informáciu, ktorá udáva, aký vysoký strom je možné do stojana umiestniť. Drvivá väčšina stojanov umožňuje do stojana vložiť stromček s výškou do 2,3 metrov, ale pochopiteľne môžete zakúpiť aj model, ktorý je určený pre väčší stromček. Údaj o maximálnej udávanej výške by ste nemali prehliadať a do stojana neupínať väčšie stromčeky než je odporúčané výrobcom.
Značka
Medzi obľúbených výrobcov patrí Krinner, táto značka ponúka skrutkovacie aj rýchloupínacie stojany jednoduchšieho vzhľadu vyrobené z plastu alebo dreva. Jednoduchší skrutkovací stojan kúpite aj od značiek M.A.T., F-H-S, STRENDPRO, Elho. Obľúbenou značkou je Nohel Garden, vida XL a mnoho ďalších.
Cena
Cena stojanov sa odvíja od výrobného materiálu a vzhľadu. Najlacnejšie veľmi jednoduché stojany kúpite za cca 10 eur. Najobľúbenejšie je cenové rozpätie 15 – 35 eur a cena najdrahších stojanov spravidla neprevýši 60 eur. Drahšie sú už len robustné oceľové stojany určené pre stromčeky vyššie ako 4 metre. Tieto modely však bežná rodina nevyužije.
Otázky a odpovede
Na akom princípe pracuje rýchloupínací stojan?
Tento typ stojana má tzv. pacičky. Tie sú prepojené oceľovým drôtom. Samotné upínanie je možné vďaka páke, ktorú budete počas upínania pumpovať. Takto jednoducho upnete akýkoľvek veľký strom bez pomoci druhej osoby. Potom, čo je strom pevne uchytený, je nutné páčku zaaretovať.
Je možné zvýšiť stabilitu stojana?
Ak si nie ste stabilitou úplne istí a nechcete riskovať prevrhnutie stromčeka napríklad pri atáciách vašich detí alebo zvieracích maznáčikov, je možné stromček zaistiť pomocou lanka alebo špagátu. To môžete uchytiť napríklad do steny.
Čo je systém klik-fix?
Pod týmto označením sa ukrývajú rýchloupínacie stojany, ktoré využívajú na rýchle upnutie oceľové lanko. Tieto stojany sú ideálne najmä pre veľké stromy a to nielen vďaka stabilným upnutiam, ale aj veľkej nádrži na vodu.
Záver
Vyberať môžete klasický alebo rýchloupínací stojan. Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ, je vhodné nevoliť ten najlacnejší. Skôr je vhodné zainvestovať do drahších a kvalitnejších stojančekov, ktoré vydržia niekoľko sezón.
Pri výbere by ste nemali uprednostňovať vzhľad pred praktickú stránku. Stojan je vhodné pred nákupom vyskúšať, alebo sa aspoň zamerať na užívateľské recenzie.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?