Stierači je vybavený každý nový automobil, preto mnohé nenapadne premýšľať o kúpe stieračov nových. Majitelia starších vozidiel však môžu poznať, aké nepríjemnosti môžu nefunkčné alebo problémové stierače spôsobiť. Hoci je stierač pomerne malé a jednoduché zariadenie, má na bezpečnej prevádzke automobilu leví podiel.
Nekvalitný stierač nie je schopný predné sklo úplne vyčistiť, na skle môžu zostávať kvapky vody alebo šmuhy. Veľakrát stierač sklo skôr škrabe, než stiera. Ak riešite akýkoľvek problém so stieračmi, mali by ste popremýšľať o tom, či neobstarať stierače nové.
Pred tým, než pôjdete stierače kupovať, by ste mali poznať ich presnú dĺžku, zaujímať by vás mala kvalita a prevedenie stieračov.
Typy
V súčasnej dobe je k dostaniu viac typov stieračov. Klasikou sú stierače ramienkové, novšie sú flat stierače. Každý z typov má svoje výhody a nevýhody.
Ramienkové stierače
Tieto klasické stierače je možné uchytiť na kovovú lištu. Výrobným materiálom je guma, ktorú je možné ľahko vymeniť. K nevýhodám ramienkových stieračov patrí nízka životnosť, pomerne rýchlo sa opotrebováva nielen gumová časť, ale ku korózii je náchylná aj samotná kovová lišta.
Korózia často vzniká priamo v pohyblivých čapoch. Korózia má pochopiteľne leví podiel na nízkej funkčnosti stierača. Stieracia schopnosť je u tohto typu všeobecne nižšia, problémy vznikajú najmä pri rýchlejšej jazde, kedy sa môžu stierače vplyvom silnejšieho vetra od okna odlepovať. Výhodou je však nižšia obstarávacia cena.
Flat stierače
Pod týmto označením sa ukrývajú ploché stierače. Guma je uchytená do ramien lišty, chýbajú tu tak problémové kovové časti. Vďaka tomu vám stierače nehrdzavia a ich funkčnosť nebude nijako narušená. Prednosťou plochých stieračov je vyššia spoľahlivosť a rýchlejšie stieranie. Výrobcovia garantujú aj dlhšiu životnosť a potešia aj pekný vzhľad. Mnohých vodičov však nepoteší vyššia obstarávacia cena.
Hybridné
V najmenšom zastúpení sú hybridné stierače, ktoré sú na našom trhu v predaji iba od jediného výrobcu. Tieto stierače spájajú vlastnosti aj výrobnú technológiu pružných bodov ramienkového stierača, ale aj rovnomerné rozloženie tlaku stierača plochého. Prichytiť ich môžete pomocou vstavaného adaptéra.
Dĺžka
Aby ste zistili správnu dĺžku nových stieračov, nie je nič jednoduchšie, než zmerať stávajú stierače. Krátke stierače nie sú schopné dokonale zotrieť potrebnú plochu predného či zadného skla. Dlhé stierače zase nemusia fungovať správne, pretože sa pravdepodobne budú za chodu vzájomne blokovať.
Nové stierače zoženiete na všetky typy vozidiel, správna dĺžka aj spôsob uchytenia by mala byť uvedená v manuáli vozidla. S výberom správnej dĺžky vám pomôžu aj voľne dostupné tabuľky na internete. Tu potrebnú dĺžku nájdete ľahko iba na základe typu vášho vozidla.
Kvalita
Kúpiť môžete stierače značkové aj neznačkové. To, ktorou cestou pôjdete, ovplyvní kvalitu, funkčnosť aj životnosť stierača.
- Originálne – tieto stierače by mali byť jasnou voľbou u majiteľov novších vozidiel. Originálne stierače sú jednoznačne najdrahšie, na vozidle však nebudú pôsobiť nijako rušivo a výborná je aj ich funkčnosť.
- Značkové – vyberajú sa na základe značky vozidla. Pri kúpe značkových stieračov budete mať kvalitný výrobok správnej dĺžky. Problém nenastane ani s uchytením stierača.
- Neznačkové – menej kvalitné, lacné stierače vám nemusia dokonale vyhovovať dĺžkou, kvalitou ani funkčnosťou. Veľakrát sú stierače zle prehnuté, čo ich funkčnosť ešte viac znižuje. Pozornosť by ste mali venovať aj spôsobu uchytenia.
Uchytenie
Pred kúpou stieračov sa pozrite, akým spôsobom je možné stierače uchytiť. Pokiaľ kúpite kvalitné značkové stierače, nebude s uchytením ramienkových typov problém. Pri kúpiť flat stieračov však pravdepodobne budete musieť kúpiť aj špeciálny adaptér. Tiež tu vám s jeho výberom pomôžu rôzne tabuľky, ktoré na internetových obchodoch nájdete.
Gumičky
Neoddeliteľnou súčasťou každého stierača je stieracia gumička. Táto časť je najviac namáhaná a pomerne rýchlo sa opotrebováva. V niektorých prípadoch dokonca nie je nutné meniť celý stierač, ale postačí vymeniť práve stieraciu gumičku. Nie vždy však stierače výmenu gumičky umožňujú, problémy sú najmä u originálnych stieračov. Ak vás možnosť výmeny gumičiek zaujala, overte si dopredu, že ju vami vybraný stierač umožňuje.
Značka
Stierače ponúka množstvo výrobcov. Kvalitné značkové stierače kúpite napríklad od značky Bosch, Valeo a ďalších. Výrobou hybridných stieračov sa zaoberá iba značka Valeo. U neznačkových stieračov výrobcu nijako riešiť nemusíte. Tieto lacné modely sú často k dostaniu na benzínových pumpách alebo v supermarketoch. Tu pravdepodobne nekúpite nijako zvlášť kvalitné stierače a počítať tak musíte s ich rýchlejšou výmenou.
Cena
Cena náhradných stieračov je pomerne priaznivá, aj značkové ramienkové stierače je možné kúpiť za cca 5 – 6 eur. Od 9 eur je možné kúpiť aj prvé ploché stierače. Za naozaj kvalitné stierače zaplatíte okolo 6 eur.
Údržba
Stierače majú obmedzenú životnosť, správnou starostlivosťou však môžete ich životnosť predĺžiť. Dlhšiu životnosť môžete očakávať pri garážovanom vozidle, naopak tí, ktorí parkujú celoročne vonku, musia počítať s ich častejšou výmenou.
Vhodné je pravidelne omývať lišty, postačí vám použiť mydlovú vodu a hubku. Stierače by nikdy nemali stierať na sucho. Opakovaných suchým stieraním, môžete gumičky veľmi rýchlo poškodiť. Stierače by ste nemali zapínať ani v prípade zamrznutého vozidla, vždy je nutné nechať sklo najskôr rozmraziť. Rozumné nie je ani odtrhávať stierače primrznuté na skle.
Otázky a odpovede
Čo sú tekuté stierače?
Jedná sa o špeciálne chemické prípravky, ktoré je možné nanášať na sklo automobilu. Po nanesení tekutých stieračov sa vytvorí tenká vrstva, ktorá dopadajúcu vodu odpudzuje. Pokiaľ idete rýchlosťou vyššou ako 50 km/hod začnú sa tvoriť malé kvapky, ktoré po skle veľmi rýchlo stekajú.
Pri nižšej rýchlosti sa však tieto kvapky netvoria ak očiste skla tak budete musieť použiť klasické stierače. Vďaka používaniu tekutých stieračov výrazne predĺžite životnosť stieračov klasických. Pri používaní tekutých stieračov sa na sklo nebude lepiť hmyz ani peľ
Ako poznám opotrebovaný stierač?
Nekvalitný stierač neplní svoju funkciu správne. Akonáhle nebudete mať za jazdy v daždi perfektný výhľad, stierače budú za chodu tvoriť šmuhy, stierať nerovnomerne, alebo bude dochádzať k ich zadrhávaniu, mali by ste pristúpiť v čo najkratšom čase k ich výmene. Nie vždy je nutné meniť celý stierač, mnohokrát postačí vymeniť iba gumičku. Jej stav sa tiež odporúča pravidelne sledovať. Vymeniť je nutné spuchnutú, stuhnutú alebo nekvalitne držiacu gumu.
Ako často je potrebné stierač meniť?
Všeobecné pravidlo hovorí, že stierače by sa mali meniť 2 x za rok. V takom intervale však stierače mení málokto. Na životnosť stieračov má vplyv spôsob parkovania, početnosť používania vozidla i starostlivosti, ktorú stierači venujete. Výmenu by ste však nemali odkladať v prípade, keď stierač neplní svoju funkciu spoľahlivo.
Záver
Stierače sú malou a pre mnohých nepodstatnou časťou vozidla. Tento prvok má však výrazný vplyv na bezpečnosť jazdy. Stierače je nutné zapnúť za dažďa, ale hodiť sa vám budú aj v prípade, keď budete potrebovať okno pomocou špeciálnej kvapaliny očistiť.
Výmene stieračov sa skôr či neskôr nevyhne žiadny majiteľ vozidla. Kúpiť môžete lacné ramienkové alebo drahšie ploché stierače. Odporúča sa preferovať nákup originálnych alebo aspoň značkových stieračov. Životnosť stierača môžete predĺžiť používaním tekutých stieračov a podceniť by ste nemali ani pravidelnú údržbu.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: wwww.alza.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?