Sprchovací kút sa zmestí do malej aj veľkej kúpeľne. Sprchovanie je z hľadiska zdravia veľmi prospešné, v súčasnej dobe sa stále viac hovorí o otužovaní. To môžete začať sprchovaním studenou vodou. Z hľadiska spotreby vody je sprchovanie menej náročné, väčšinou je tento proces rýchlejší. Pri sprchovaní sa lepšie zbavíte odumretej kože, vyčistíte póry a zregenerujete pokožku.
Nevýhodou sprchovania je, že sa pri ňom neuvoľníte tak, ako by ste sa ponorili vo vani do teplej vody. Kúpaním vo vani môžete odbúrať stres, napätie a zbaviť sa mnohých nepríjemných pocitov. Pokiaľ vám to vaša domácnosť dovolí, je ideálne, ak budete môcť kombinovať obe možnosti.
Pred tým, než s výberom sprchovacieho kúta vôbec začnete, je nutné vedieť, kde bude umiestnený a koľko priestoru mu budete môcť obetovať. Dôležité je ujasniť si aj rozpočet, práve podľa neho budete vyberať typ sprchovacieho kúta aj výrobný materiál.
Typy
Sprchovací kút má hneď niekoľko podôb. Vedľa tradičných rohových kútov môžete zakúpiť iba sprchové dvere, moderný variant walk-in alebo vaňovú zástenu.
Sprchovací kút
Túto variantu je možné kúpiť ako celok. Sprchovací kút je vždy možné namontovať do rohu kúpeľne. Zvoliť môžete kruhový alebo obdĺžnikový pôdorys.
Sprchové dvere
Môžu byť montované samostatne prakticky kamkoľvek. Zvoliť môžete aj podobu dverí, rozhodovať sa budete medzi výklopnými, rolovacími alebo posunovacími. Sprchové dvere je možné použiť aj s bočným preskleným panelom. Vďaka tejto kombinácii môže vzniknúť veľké a priestranné miesto na sprchovanie, ktoré môžete doplniť o mnoho praktických prvkov.
Sprchové dvere je možné umiestniť do tzv. niky, čo je pomenovanie pre výklenok v tvare písmena U. Ide teda o priestor uzavretý z 3 strán. Tu je potrebné vziať do úvahy, že sprchové dvere majú určitú toleranciu rozmeru. Nika tak nemusí mať úplne presne daný rozmer ako je uvádzaná šírka sprchovacieho kúta.
V katalógu alebo technickom liste by mala byť uvedená tolerancia, ktorá je cca v rozmedzí 3 cm. Ak je nika väčšia alebo naopak menšia ako táto tolerancia, je možné dokúpiť rozširujúci profil. Toto riešenie je však nutné chápať ako kompromisné, vzhľadovo nemusí každému vyhovovať. Pokiaľ je nika menšia ako dvere sprchového kúta, budete musieť vykonať potrebné stavebné úpravy.
Walk In
Moderné av súčasnej dobe veľmi žiadané sú tzv. walk in kúty. Jedná sa o rôzne veľký presklený priestor, do ktorého sa vchádza voľne a ktorého súčasťou nie sú dvere. Vo väčšine prípadov je tento variant bezrámový, počítať tak musíte so širším sklom.
Sprchová zástena
Sprchovať sa môžete aj vo vani. Tam, kde nie je miesto na sprchovací kút a nechcete vykonávať zložitú stavebnú úpravu, môžete tento problém vyriešiť sprchovou zástenou. Sprchové zásteny môžu byť jednodielne alebo dvojdielne.
Jednodielne sprchové zásteny sa ďalej delia na pevné alebo otočné. Pri dvojdielnych sa bude otáčať iba jedna časť zásteny. Pri zástene si zistite, či sa jedná o zástenu ľavo-pravú. Túto zástenu je možné namontovať na ľavú aj pravú stranu. Niektorí výrobcovia však predávajú iba ľavú alebo pravú zástenu, ktorú je možné namontovať iba na danú stranu.
Konštrukcia
Sprchové kúty sa líšia typom konštrukcie, zakúpiť môžete rámovú alebo bezrámovú podobu.
Bezrámové
Tieto sprchové kúty umožňujú bezbariérový prístup. Aby to však bolo možné, treba zvoliť správny typ sprchovej vaničky alebo odtokového roštu. Pri bezrámovom sprchovacom kúte by mala byť samozrejmosťou dostatočne pevná konštrukcia, aby bola schopná uniesť silné sklo. Jednotlivé sklenené časti sú opatrené masívnymi pántami, ktoré držia časti sprchového kúta pohromade.
Rámové
Zvoliť môžete farebné prevedenie rámu, výrobným materiálom rámu je hliník pri menej kvalitných kútoch potom plast. Pre drahšie sprchové kúty je typický eloxovaný alebo eloxovaný lakovaný hliník. Pri lacnejších kútoch je hliník často opatrený bielym lakom.
- Plast – materiál typický pre najlacnejšie sprchové kúty. Počítať musíte s menšou odolnosťou a zložitejšou údržbou.
- Hliník – pri hliníkových rámoch môžete počítať s väčšou pevnosťou a odolnosťou. Podľa obstarávacej ceny môžete zvoliť aj farbu alebo povrchovú úpravu.
- Polrámové – kompromisom môže byť polrámovú konštrukciu. Ide o dvere, ktoré sú vsadené do rámu, avšak chýbajú tu zvislé profily. Súčasťou bezrámových sprchovacích kútov bývajú posuvné dvere.
Tvar
Samotný sprchovací kút môže mať rôzne tvary. Vhodný tvar budete vyberať podľa priestoru v kúpeľni a pochopiteľne aj podľa svojho vkusu.
- Štvrťkruhové – je najbežnejší a stále ešte najobľúbenejší variant. Tento tvar je možné zaobstarať aj do menšieho priestoru, bežne sa u nich stretnete s posuvným otváraním dverí.
- Štvorcové – tento variant je už trochu viac náročný na priestor, stále ich však môžete využívať aj v menších kúpeľniach. Sprchové kúty je možné umiestniť do rohu, výklenku alebo k nejakej stene.
- Obdĺžnikové – sú vhodné do priestrannejších kúpeľní. Tento tvar môžete využívať aj na sprchovanie s partnerom, ale môžete ho vybaviť aj nejakým príslušenstvom, ako je napríklad stolička či iné miesto na sedenie a pod.
Okrem týchto najrozšírenejších tvarov je možné zvoliť aj atypickú podobu sprchovacích kútov.
Otváranie dverí
Súčasťou sprchových kútov sú aj dvere. Vyberať budete medzi niekoľkými spôsobmi otvárania:
- Posuvné – sú typické predovšetkým pri sprchovacích kútoch menších tvarov. Najdôležitejšou časťou posuvných dverí sú pojazdy, pri kvalitných kútoch nájdete guličkové pojazdy. Vhodné je, ak pojazd umožňuje v dolnej časti vycvaknúť. Táto možnosť vám uľahčí čistenie spodnej časti sprchovacieho kúta.
- Zhrňovací/zalamovací – pri tomto type otvárania máte veľký vstupný priestor, samotné zatváranie je opäť priestorovo nenáročné. Obe varianty sa vyznačujú efektívnym zadržaním vody.
- Otočné – tento spôsob otvárania je možné zvoliť iba tam, kde je dostatočne veľký priestor. Tieto dvere sa otvárajú práve do priestoru. Výhodou tohto otvárania je jednoduchá údržba.
Hrúbka skla
Sila skla do veľkej miery súvisí s typom sprchovacieho kúta.
Bezrámové a walk in sprchové kúty majú sklo spravidla hrubé okolo 8 mm. Silnejšie sklo sa odráža na obstarávacej cene, tieto sprchové kúty patria k drahším.
Pri sprchových dverách alebo kútoch sa používa tenšie sklo, pevnosť skla tu pomáha udržať hliníkový rám. Tu je hrúbka obvykle v rozmedzí 4 – 5 mm. Táto varianta je lacnejšia a dostupná takmer pre každého. Drahšie sprchové kúty majú sklo o šírke 6 mm, konštrukcia je vďaka tomu stabilnejšia.
Vanička/žlieb
Sprchovací kút sa veľmi často vybavuje vaničkou. Vanička však nie je jedinou možnosťou, pokiaľ túžite po dokonale vyladenej kúpeľni, vystačíte si iba s odtokovým žľabom.
Vanička
Túto súčasť sprchovacích kútov je možné kúpiť v mnohých prevedeniach. Vaničky sú k dostaniu pre sprchové kúty mnohých veľkostí a tvarov. Výhodou vaničky je jednoduchšia inštalácia a nemusíte nijako riešiť odtok vody.
Sprchové vaničky sa vyrábajú z niekoľkých materiálov. Výrobný materiál má vplyv na obstarávaciu cenu aj vzhľad.
- Akrylátová – patrí k najlacnejším, počítať môžete s veľmi dobrou odolnosťou. Tento materiál je však viac náchylný na poškriabaním a po čase sa môže vanička tvarovo zdeformovať.
- Smaltová – vysoko odolný materiál, ktoré prakticky nemožno poškriabať. Pokiaľ však do vaničky upustíte tvrdší predmet, môže dôjsť k odštiepeniu materiálu. Kvalitné smaltové vaničky sú vyrobené z materiálu hrúbky 3,5 mm.
- Z umelého kameňa – pomerne nový materiál, ktorý je veľmi odolný proti deformácii aj poškriabaniu. Tento materiál sa považuje za luxusný, čomu zodpovedá vysoká obstarávacia cena. Nevýhodou je aj vyššia hmotnosť vaničky.
- Žlieb – žľab vyžaduje náročnejšiu inštaláciu, je nutné vyriešiť aj odtok vody jeho vyspádovaním. Vďaka žľabu zaistíte bezbariérový prístup.
Značka
Výrobcov, ktorí sa zaoberajú výrobou sprchovacích kútov, je skutočne veľa. K najobľúbenejších patria tradičné značky ako Ravak alebo Jika. Medzi ďalšie obľúbené výrobcu patrí Gelco, Aqualine, Aquatek, Olsen Spa, ARTTEC a ďalšie.
Cena
Cena sprchovacích kútov je veľmi variabilná. Vybrať môžete veľmi lacný, alebo naopak veľmi drahý sprchovací kút. Vhodné je si pred výberom ujasniť, koľko budete môcť do sprchovacieho kúta investovať. Cena najlacnejších sprchovacích kútov začína na necelých 120 eur, luxusné sprchové kúty naopak zaobstaráte aj za viac ako 790 eur.
Otázky a odpovede
Akú kvalitu má sklo pri sprchovacom kúte?
Na výrobu sprchovacích kútov by sa malo z hľadiska bezpečnosti používať rovnaké sklo, aké sa používa aj na výrobu autoskla. Na tomto skle však nie je nalepená fólia, pokiaľ dôjde k rozbitiu skla, roztriešti sa celé sklo na drobné časti, ktoré však nespôsobí žiadne vážne zranenie.
Aké sklo zvoliť?
Z praktického hľadiska je vhodné zvoliť sklo ošetrené povrchovou úpravou, ktorá sa postará o to, aby voda po skle lepšie stekala, dá sa povedať, že povrchová úprava vodu skôr odpudzuje. Vďaka tomu sa zníži riziko usadzovania vodného kameňa.
Takýto sprchovací kút sa vám vďaka tomu bude oveľa lepšie čistiť. Pri lacných sprchovacích kútoch je výplň plastová, tento variant sa okrem iného vyznačuje nižšou hmotnosťou. Pri sprchovacích kútoch so zhrňovacím otváraním sa používa aj lamelová výplň. Vlastnosti tohto materiálu sú prakticky totožné s výplňou plastovou.
Aké príslušenstvo je možné dokúpiť?
Tým najdôležitejším je pochopiteľne vhodne zvolená sprchová batéria opatrená veľkou hlavicou. Batéria by vám mala umožniť sprchovanie zhora, ale malo by ju byť možné držať aj v ruke. Náročnejší užívatelia môžu sprchovací kút vybaviť aj masážnym sprchovacím panelom, ktorý disponuje niekoľkými masážnymi tryskami.
Záver
Na rozdiel od vane môžete sprchovací kút umiestniť aj do veľmi malej kúpeľne, na trhu nájdete mnoho rôznych podôb a veľkostí. Okrem bežných tvarov je možné zaobstarať aj atypickú podobu. Za najväčšiu výhodu, ktoré sprchovanie prináša, sa považuje úspora vody. Sprchovací kút môžete vybaviť sprchovou vaničkou alebo odtokovým žľabom. Za minimálnu veľkosť, ktorú budete pre pohodlné osprchovanie potrebovať je 80 x 80 cm. Najväčšie sprchové kúty majú aj 150 x 150 cm.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Zdroje: www.krasnakupelna.sk, www.ravak.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?