Solárny ohrev vody

Bez teplej úžitkovej vody sa žiadna domácnosť nezaobíde. Teplú vodu potrebujete na kúpanie, každodenné upratovanie a ďalšie činnosti. Náklady na ohrev vody však patria k jedným z najvyšších výdavkov domácnosti. Ohrievať vodu však môžete aj s pomocou slnečnej energie, vďaka ktorej môžete náklady na ohrev vody výrazne znížiť.

Preto, aby ste mohli slnečnú energiu využívať, budete potrebovať solárne kolektory. Energia zo slnka bude na tieto solárne systémy dopadať, vo vnútri kolektora nahromadené teplo ohreje kvapalinu umiestnenú v trubičkách, potom už bude ohriata kvapalina prúdiť do bojlera alebo napríklad do bazéna. Tu sa nachádza výmenník, ktorý kvapalinu prijme a následne bude s jej pomocou ohrievať vodu.

Solárny systém sa skladá z 3 hlavných častí. Prvú časť tvoria solárne kolektory umiestnené na streche, ktorých odhadovaná životnosť je až 40 rokov. Druhou časťou je oceľové potrubie s podobne dlhou životnosťou. Poslednou časťou je potom zásobník na vodu, ktorého životnosť je pri správnej starostlivosti 10 – 12 rokov. A zabudnúť nesmieme ani na nemrznúcu kvapalinu, ktorú treba meniť každých 10 rokov.

Solárne panely vám bude dodávať a inštalovať vami vybraný dodávateľ. Toho budú pri výbere zaujímať niektoré podstatné informácie. Dôležitý je počet osôb v domácnosti, akým vybavením disponuje vaša kúpeľňa a koľko vody pri kúpaní spotrebujete. Niektorá domácnosť má napríklad vaňu bežnej veľkosti, iná môže vlastniť obrovskú rohovú vaňu, vírivku, bazén atď. Dôležitá je aj orientácia objektu, typ a sklon strechy.

Typy

Solárne kolektory sú k dostaniu v 2 podobách. Okrem obľúbenejších plochých kolektorov, je možné zaobstarať aj kolektory trubicové.

Ploché kolektory

Používajú sa v bežných domácnostiach. Ich výhodou je vysoká účinnosť a nižšia obstarávacia cena. Pri tomto type potom narazíte na kryté a nekryté panely.

  • Nekryté panely – sú veľmi lacné, ale používajú sa skôr na ohrev vody v bazéne. Sú funkčné iba za priameho svitu, v zime ich tak nevyužijete.
  • Kryté – sú doplnené o sklenenú plochu a fungujú na podobnom princípe ako skleník. Tieto kolektory je možné využívať aj v zime. Ide o najlepší spôsob, ako ohriať úžitkovú vodu.

Trubicové kolektory

Plno prietokové panely, ktoré majú absorbér umiestnený v trubici, okolo ktorej sa nachádza vákuum. Kolektor má vďaka tomu väčšiu izolačnú schopnosť. Vďaka kruhovému absorbéru nemá kolektor oneskorenie uhla, vďaka tomu má solárny systém po celý deň stabilný výkon. V celoročnom zisku majú tieto trubicové kolektory oveľa väčšiu účinnosť, vďaka vysokej obstarávacej cene sa však používajú na veľké komerčné plochy.

Umiestnenie

Pomocou solárnych panelov budete môcť znížiť náklady na ohrev vody až o 60%, náklady na kúrenie je možné znížiť až o 20%. Aby však bola taká úspora možná, je nutné solárne panely správne umiestniť. Kolektory by mali byť umiestnené vždy smerom na juh v správnom sklone.

Kolektor by mal byť umiestnený ideálne kolmo k slnku, sklon slnka sa však v priebehu roka mení. Preto sa odporúča umiestniť kolektory pokiaľ možno pod uhlom 45°.

Solárny ohrev bazéna

Vodu v bazéne môžete ohrievať mnohými spôsobmi. Na tento účel sa používajú tepelné čerpadlá, rôzne elektrické ohrevy, solárna plachta, zastrešenie, ale jednoznačne najobľúbenejší je práve solárny ohrev. Výhodou tohto spôsobu ohrevu je veľká dostupnosť, nízka obstarávacia cena a nulové náklady na prevádzku.

Solárny panel je možné namontovať aj k existujúcim bazénom, a to za filtračné zariadenie. Potom stačí panel umiestniť na slnečné miesto a o všetko ostatné sa postará samotné slnko. Správne zvolený solárny panel môže teploty vody zvýšiť o 3 – 5 °C.

Na trhu sú zastúpené 2 základné typy solárnych ohrevov, okrem klasických panelov to je aj solárna pyramída.

  • Solárny panel – sú vôbec najobľúbenejšie a zároveň najviac efektívne. Panel sa zapojí za filtráciu, ktorá vodu nielen čistí, ale zároveň ženie cez panel a tým aj ohrieva.
  • Solárna pyramída – používa sa menej, svojím vzhľadom pripomína pyramídu, vo vnútri ktorej sa nachádzajú zmotané plastové hadice. Výhodou tohto riešenia je možnosť zapojiť niekoľko pyramíd za seba, čím zvýšite aj výkon pyramíd.

Veľkosť

Pri výbere solárneho ohrevu bazéna hrá hlavnú rolu veľkosť a objem vody v bazéne. Uvádza sa, že plocha panelu by mala byť veľká asi ako 60% plochy hladiny, pričom sa uvažuje o hĺbke 1,5 metra. Veľmi však záleží aj na tom, akú teplotu vody v bazéne preferujete.

Značka

Solárny ohrev vody vám bude zariaďovať firma, u ktorej si solárny systém alebo solárny kolektor zakúpite. Dodávateľ by sa mal postarať nielen o inštaláciu, ale aj prípadný servis, nákup náhradných dielov a mnohí dodávateľ vybaví aj dotáciu.

U dodávateľa sa zamerajte aj na to, akú dlhú záruku vám na všetko vybavenie poskytne. Dôležité je, aby výrobky spĺňali potrebnú certifikáciu, v súčasnej dobe sa jedná o normu ČSN EN 12975. Vždy by ste mali preferovať spoločnosť, ktorá poskytuje čo možno najdlhšiu záruku. Medzi skutočne kvalitné patrí napríklad V-TAC, Malapa, Regulus.

Cena

Obstaranie solárneho ohrevu vody nie je úplne lacná záležitosť. Presnú kalkuláciu vám vypočíta vami zvolený dodávateľ. Ten bude najskôr potrebovať vedieť, koľko členov domácnosti a akým spôsobom bude solárny systém využívať. Niektoré domácnosti môžu solárne kolektory využívať iba na ohrev vody, iní využijú aj možnosť využitia vo vykurovacom systéme.

Otázky a odpovede

Ako funguje solárny ohrev vody?

Princíp, na ktorom solárny ohrev vody funguje, je veľmi jednoduchý. Dá sa povedať, že solárne kolektory fungujú na rovnakom princípe, ako záhradná hadica, ktorá leží na slnku. Vnútri trubíc, ktoré sú v kolektore umiestnené sa akumuluje slnečná energia. O optimálne vrstvenie slnečných lúčov sa stará povrchová štruktúra kolektora. Ohriata solárna kvapalina sa odvedie do vykurovacieho systému v dome, kde sa následne prenesie na úžitkovú aj vykurovaciu vodu.

Aký je rozdiel medzi solárnym a fotovoltaickým kolektorom?

Na ohrev vody budete potrebovať solárny termálny kolektor. Kolektor je priamo prietočný, čo znamená, že v ňom prúdi kvapalina, ktorou slnečný svit ohrieva a teplo potom odovzdáva do bojlera. Fotovoltaický panel je na báze kremíka, ku ktorému vedú iba elektrické káble.

Tento panel je tak schopný premeniť slnečnú energiu priamo na elektrickú energiu. Tú potom môžete v domácnosti bežne využívať na napájanie všetkých elektrických spotrebičov. Rozdiel je v účinnosti. Zatiaľ čo solárny termálny kolektor má účinnosť okolo 70 – 80 %, účinnosť bežných fotovoltaických panelov je asi 12 % a najvýkonnejšie panely môžu mať účinnosť cca 15 – 18 %.

Koľko zaplatí za obstaranie solárneho ohrevu vody bežná rodina?

Štvorčlenná rodiny by si mala vystačiť s 2 kolektormi. Kolektor je dimenzovaný na cca 100 litrov vody na deň. Na ohrev vody ho budete môcť využívať zhruba od apríla do októbra.

Ku kolektorom budete pochopiteľne potrebovať aj bojler s objemom 200 litrov, ktorý je však štandardným vybavením bez ohľadu na to, či kolektory máte alebo nemáte. Túto základnú sadu je možné zaobstarať za cca 80 000 – 100 000 Sk. Náklady sa vám z polovice vrátia vďaka dotačnému programu Nová zelená úsporám. Návratnosť s dodacou je potom 5 – 8 rokov.

Záver

Solárny ohrev vody môže vašej domácnosti priniesť až 60 % úsporu. Výhodou solárnych kolektorov je vysoká účinnosť a relatívne dobrá cenová dostupnosť. Pred tým, než budete hľadať dodávateľa, ujasnite si, na čo všetko budete kolektor používať a aké množstvo teplej vody v domácnosti bežne spotrebujete.

Na spotrebu vody má vplyv počet osôb v domácnosti, väčšiu spotrebu potom bude mať pravdepodobne domácnosť s viacerými členmi ženského pohlavia. Dôležitá je aj veľkosť a počet kúpeľňového vybavenia, teda sprchových kútov, vaní alebo umývadiel.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo