Najobľúbenejšie typy snowboardov
Najobľúbenejšie značky snowboardov
Snowboardy sú veľmi obľúbené dosky, ktoré sú typické pre zjazdovky a snowparky. Vybrať správny snowboard nie je úplne jednoduché, zamerať sa musíte hneď na niekoľko parametrov. Pri výbere hrá dôležitú úlohu predovšetkým to, či sa radíte medzi začiatočníkov, stredne pokročilých alebo profesionálov.
Pri výbere správneho snowboardu nie je rozumné šetriť, ale zamerať sa skôr na parametre, ktoré ovplyvnia vašu jazdu, ľahkú ovládateľnosť. Pokiaľ sa rozhodnete vyraziť na hory alebo parku, nevystačíte si s nákupom samotnej dosky. Vyberať budete aj spôsob viazania a pochopiteľne vhodnú obuv.
Štýl jazdy
To aký štýl jazdy preferujete, je jedným z najdôležitejších parametrov výberu. Štýl jazdy však nehrá žiadnu rolu v prípade začiatočníkov, ktorí by mali vyberať skôr typ, ktorý nie je určený iba pre jeden štýl jazdy.
Medzi najbežnejšie patria Freestyle, All Mountain a Freeride dosky, okrem nich môžete naraziť na Alpine snowboard, Boardcross snowboardy, Pig collection snowboardy a ďalšie.
Freestyle
Tieto snowboardy sú vhodné do snowparkov. Sú určené na vykonávanie mnohých trikov, ako sú polety, rotácie. Doska je oproti iným kratšia a širšia. Kratšia špička vám umožní vykonávať rôzne rotácie, Freestyle dosky patria k mäkším.
All Mountain
Univerzálnejšia doska, ktorá je určená k väčším skokom. Doska je o niečo tvrdšia a oproti Freestyle doske je menej vykrojená. Táto doska je vhodná do snowparku, ale použiť ju môžete aj bežne na zjazdovke alebo v prašane.
Túto dosku spoznáte aj podľa dlhšej špičky a kratšej pätky. Typická je pre nich rockerová alebo hybridná konštrukcia a sú teda ideálne pre začiatočníkov.
Freeride
Jedná sa tvrdšie a menej vykrojené dosky. U týchto dosiek je často použitá hybridná konštrukcia. Tieto dosky sa líšia tvarom špičky, tá môže byť viac guľatá alebo naopak špicatá. Špička je dlhšia a širšia ako pätka a doska je teda ideálna na jazdu vo voľnom teréne.
Profil
Pri snowboardových doskách si môžete všimnúť rôzne prehnutie. Najbežnejšie sú 3 tvary, ktoré si priblížime o niečo viac. Okrem nich však narazíte aj na rôzne atypické tvary, ktoré sú určené skúseným jazdcom.
- Rocker – určené pre tzv. hravejší štýl jazdy. Tento tvar je možné použiť v prípade, keď sa radíte k začiatočníkom aj stredne pokročilým. Pri položení na rovný podklad sa doska dotýka celej strednej časti a mierne zdvihnutá je špička a zadná časť.
- Camber – klasický tvar dosky, ktorý je ideálny pre pokročilejších jazdcov. Pri položení na zem sa doska dotýka špičkou a pätou, stredná časť dosky je vo vzduchu.
- Flat – rovná doska, pri jazde budete viac cítiť kontakt so snehom. Tento tvar je vhodný skôr pre pokročilejších jazdcov.
Výška, váha a veľkosť nohy
Pri výbere snowboardu sme sa doteraz zaoberali úrovňou jazdca, medzi ďalšie dôležité skutočnosti patria aj fyziologické parametre jazdca. Medzi ne patrí práve výška postavy, hmotnosť a veľkosť nohy.
Výška postavy
Pre výber správnej dĺžky snowboardu musíte zohľadniť aj výšku vašej postavy. Predtým bolo pravidlom, že snowboard by mal dosahovať po bradu, alebo medzi bradu a nos. Dnes sa však odporúča prihliadnuť aj na vašu úroveň.
- Začiatočníci – začiatočníkom sa odporúča voliť skôr kratšie dosky. Doska by mala dosahovať do úrovne kľúčnej kosti a ohryzku na krku.
- Pokročilí – pokročilejší jazdci sa už pohybujú rýchlejšie a potrebujú sa teda do snowboardu poriadne oprieť. Títo jazdci môžu vyberať medzi doskami, ktoré im dosahujú od ohryzku po bradu. Pokročilý môžu dĺžku prispôsobiť samotnému štýlu jazdy:
- Snowpark – dosky do parku je kratšie, dosahovať by malo medzi kľúčnu kosť a ohryzok
- Skoky – na vykonávanie skokov sú vhodné snowboardy, ktoré vám budú dosahovať po ohryzkách.
- Zjazdovka – pre pokročilejšiu jazdu na zjazdovke voľte tvrdší snowboard s dĺžkou po bradu.
- Prašan – tí, ktorí preferujú jazdu v prašane, môžu zakúpiť snowboard, ktorý im siaha po nos, avšak možná je dlhá doska, ktorá presahuje vašu výšku.
Šírka
Celkovú šírku snowboardu ovplyvňuje veľkosť topánky. Čo sa týka šírky, budete vyberať medzi klasicky širokými a tzv. Wide doskami, ktoré sú značené písmenom W.
Po umiestnení viazania s topánkou, by mala topánka v prednej aj zadnej časti presahovať cca 1 – 3 cm. Pri väčšom presahu, budete pravdepodobne drhnúť pri oblúku o sneh. Pri menšom presahu budete dosku horšie držať na hrane.
Hmotnosť
Hmotnosť jazdca ovplyvňuje tvrdosť snowboardu. Tvrdosť snowboardu je pri výbere často zabúdaným parametrom, pri výbere je však tiež veľmi podstatný, pretože tvrdosť udáva jazdné vlastnosti snowboardu. Väčšina výrobcov udáva váhové rozmedzie svojich snowboardov v rozpätí aj 20 kg, teda napríklad od 60 – 80 kg.
Pokiaľ by túto dosku používal jazdec s hmotnosťou cca 90 kg, nedôjde k zničeniu dosky, ale doska sa bude správať ako mäkšia doska. V prípade, že túto dosku kúpi osoba s cca 50 kg, bude sa doska správať ako tvrdšia a bude teda horšie ovládateľná.
Topánky
Na snowboarde sa prejdete až vo chvíli, keď budete mať skompletizovanú celú výbavu. Pri nákupe snowboardu sa môžete stretnúť s názorom, že v prvom rade treba zakúpiť práve vhodnú snowboardovú obuv. Pri nákupe vhodnej obuvi sa vám rozhodne neoplatí šetriť.
Snowboardové topánky sú k dostaniu v mnohých veľkostiach a dizajnoch, tým najdôležitejším, na čo by ste sa mali zamerať je však tvrdosť topánky.
Mäkká topánka
Pokiaľ sa vám podarí topánku stlačiť a tzv. zdeformovať, je možné ju zaradiť medzi mäkké topánky. Mäkké topánky sú určené začiatočníkom, alebo tým, ktorí preferujú skôr pomalšiu jazdu a nepotrebujú rýchlo prenášať váhu z nohy na nohu.
Stredne tvrdá topánka
Stredne tvrdá topánka je tuhšia a stlačiť ju je veľmi ťažké. Lepšie je tu riešené aj uťahovanie, to je mnohokrát riešené predným kolieskom, ktorá sa postará o rovnomerné uťahovanie. Druhé uťahovacie koliesko by ste mali nájsť po strane topánky. Toto uťahovanie je určené spevnenie členku. Stredne tvrdá topánka je určená pokročilejším snowboardistom.
Tvrdá topánka
Tieto topánky sú vhodné predovšetkým na jazdu. Typický by pre nich mal byť plastový jazyk. Vďaka nemu topánka vplyvom tepla nemäkne, čo sa bežne stáva u mäkkých aj stredne tvrdých modelov. Opäť by ste mali nájsť predné a bočné uťahovanie.
Viazanie
Viazanie ovplyvňuje štýl jazdy a pri výbere tak opäť narazíte na viacero typov. Viazanie je časť, kde je možné aj ušetriť a to vďaka rôznemu výrobnému materiálu. Viazanie je vyrábané z plastu, kovu alebo v kombinácii oboch materiálov. Materiál závisí aj od toho, kde budete snowboard používať, iné viazania sú vhodné na zjazdovku a iné do snowparku.
Mäkké viazanie
Toto viazanie je vhodné na jazdu v snowparku alebo pri Freestyle jazde. V prípade mäkkého viazania rozlišujeme dvojstrapé s horným nástupom, speed entry a našľapovacie.
Stredne tvrdé
Toto viazanie je vhodné pri vykonávaní rôznych skokov a vydrží aj väčšie zaťaženie na tvrdom povrchu.
Tvrdé viazanie
Voliť by ho mali ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou, tí, ktorí milujú predovšetkým rýchlu jazdu na zjazdovkách. Viazanie umožňuje aj rôzne spôsoby upínania a nástupu. Podľa toho, aké je viazanie komfortné.
- Klasické dvojstrapé – jedná sa o najpoužívanejšie viazanie. Toto viazanie sa skladá z pätky, jedno alebo dvojdielnej platformy a z dvoch strapov alebo praciek. Viazanie je vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých a je najlacnejšie.
- Speed entry – do viazania sa nastupuje cez odopínaciu pätu, túto časť môžete ľubovoľne polohovať. Tento spôsob viazania je rýchlejší a je možné ho vykonávať v stoji. Oproti prvému typu je však drahšie.
Značka
Samozrejmosťou by mal byť nákup kvalitného zimného vybavenia od preverených výrobcov. Tie svoje výrobky predávajú na internete, avšak vhodnejšie je zájsť priamo do špecializovanej predajne, kde si môžete všetko vyskúšať. Medzi popredných výrobcov patrí Burton, Capita, Gravity, Nitro, Jones alebo Endeavor. Od týchto výrobcov kúpite samotnú dosku, viazanie aj topánky.
Cena
Cena tohto vybavenia je pomerne veľká. Pri snowboarde sa odporúča vyberať každý komponent zvlášť, čo cenu ešte viac zdvihne. Lacnejším variantom je možnosť zakúpenia celého kompletu.
Tieto možnosti ponúkajú aj poprední výrobcovia, ktorých by ste mali najmä v tomto prípade uprednostniť. Cena Kompletov začína na necelých 200 eur a končí nad 790 eur. Najobľúbenejšie je rozpätie 320 – 470 eur, ktoré ponúka pomerne značný výber.
Samostatné dosky vyjdú od 100 – 590 eur, pričom najobľúbenejšie je kategória 200 – 280 eur. Cena viazania sa pohybuje od 60 – 320 eur a topánky kúpite od 40 – 400 eur.
Otázky a odpovede
Čo je BOA systém?
Ide o šnurovací systém, ktorý je typický pre mnoho typov obuvi. Topánka je uťahovaná pomocou manipulačného kolieska a šnurovacieho lanka. Ide o rýchly, pohodlný a precízny spôsob uťahovania, na ktorý je v prípade kvalitných výrobcov poskytovaná celoživotná záruka, čo svedčí o vysokej kvalite.
Jediné, čo budete musieť po niekoľkých rokoch používania vykonať je výmena lanka. S tou vám môžu pomôcť predajcovia v špecializovaných športových predajniach.
Ako vybrať viazanie?
Viazanie je vyrobené z rôznych materiálov. Výrobný materiál má vplyv na cenu aj spôsob používania. Viazanie je zložené z niekoľkých častí a to, platformy, pätky, praciek, račniach a nášľapu. Viazanie je väčšinou vyrobené v kombinácii rôznych materiálov.
Platforma môže byť vyrobená z plastu, kovu, sklolaminátu alebo karbónu. Dôležitejšou časťou je však pätka, tá je buď plastová, alebo vyrobená z kombinácie rôznych materiálov. Plastová pätka je mäkšia, používa sa pri lacnejšom viazaní alebo pri Freestyle viazaní. Plast/sklolaminát vám poskytne pevnejšiu pätku, ktorá vydrží aj náročnejšiu jazdu. Pätka vyrobená z karbónu vydrží aj extrémne zaťaženie.
Ako vybrať snowboard pre začiatočníka?
Ak patríte k úplným začiatočníkom, budete skôr vyberať mäkšiu alebo stredne tvrdú dosku, ktorá bude jednoduchšia na ovládanie. Za ideálnu sa povaruje doska s prehnutím Rocker alebo Hybrid Camber. Dĺžku dosky potom prispôsobte výške vašej postavy. Riaďte sa jednoduchou radou, že doska by vám mala siahať medzi bradu a nos.
Záver
Snowboardovú dosku vyberajte podľa svojej úrovne. Začiatočníkom sú určené mäkšie dosky, pokročilejšie budú vyberať medzi tvrdými doskami. Rozdiel medzi začiatočníckou a pokročilou doskou je aj v samotnej sklznici.
Sklznica začiatočníckych dosiek je jednoduchšia na údržbu, tvrdšia sklznica pokročilých dosiek vám poskytne rýchlejšiu jazdu, vyžaduje však častejšiu údržbu. Pred samotnou jazdou nezabudnite ani na vašu bezpečnosť, k základnému vybaveniu patrí aj kvalitná helma a hodiť sa môžu aj chrániče.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Snowscoot
- Detské snowboardy
- Snowboardové prilby
- Freestyle snowboardy
- Topánky na snowboard
- Viazanie na snowboard
Zdroje: www.najlacnejsie-lyze.sk, www.alza.sk, www.rossignol.sk, www.topski.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?