Športové slúchadlá

Slúchadlá na šport je nutné vyberať podľa typu športu, ktorému sa budete venovať. Športové slúchadlá musia v uchu perfektne sedieť, a pri používaní vás nijako nebudú obmedzovať v pohybe. Najdôležitejšia je však dostatočná odolnosť voči vniknutiu vody alebo napríklad potu. Športové slúchadlá mávajú rôzne funkcie, ktoré súvisia s komfortom používania. Dôležitý je aj ich vzhľad. Kvalitu a spoľahlivosť potom zaručí overený výrobca, ale svoj podiel má aj obstarávacia cena.

Porovnať ceny slúchadiel

Typy

Športové slúchadlá majú viac podôb. Do niekoľkých skupín ich možno rozdeliť podľa typu športu, ktorému sa budete venovať. Iné požiadavky na slúchadlá majú návštevníci posilňovne, iné tí, ktorí ich nosia pri behu.

Slúchadlá do uší

Jedná sa o veľmi obľúbené a ľahké slúchadlá, ktoré sú ideálne pri behaní, jazde na kolieskových korčuliach atď. Slúchadlá do uší sa ďalej delia na 2 typy. Voliť budete medzi kôstkovými alebo špuntovými slúchadlami. Každý typ sa používa trochu iným spôsobom, čo ovplyvňuje jeho vlastnosti. Obe podoby potom nájdete vo všetkých cenových reláciách.

  • Špunty – slúchadlá je možné umiestniť do zvukovodu. Slúchadlá ponúkajú vysokú tlmivosť a dobrú izoláciu. Nevýhodou je, že veľkostne nemusí každému vyhovovať, preto je lepšie vyberať slúchadlá s možnosťou výberu veľkosti nadstavca. U nich budete mať väčšiu istotu, že vám dobre padnú a ich používanie bude pohodlné.
  • Kôstky – majú polootvorenú konštrukciu, vkladajú sa pred zvukovod a tlmenie okolitých zvukov je tak o niečo horšie. Vďaka tejto vlastnosti však budete lepšie vedieť, čo sa deje vo vašom okolí. To sa bude hodiť predovšetkým pri ich používaní na verejných miestach. Nevýhodou niektorých slúchadiel je skutočnosť, že môžu ľahšie vypadávať a ich dlhšie používanie nebude tak komfortné.

Slúchadlá cez hlavu

Slúchadlá, ktoré je možné nasadiť na hlavu, sú robustnejšie a vhodné skôr do posilňovne alebo pri menej dynamických športoch. Lepšie vyhovovať budú všetkým, ktorým je nepríjemné vkladať slúchadlá do uší. Všeobecne sa tieto slúchadlá vyznačujú lepším podaním basov a celkovo lepšou kvalitou zvuku. Ponúka tiež vyššie tlmenie okolitého zvuku. Aj tieto modely nájdete vo všetkých cenových reláciách.

Tiež slúchadlá cez hlavu nájdete v dvoch prevedeniach.

  • Slúchadlá na uši – tzv. supraaurálne slúchadlá sú položené na ušných lalokoch. Majú ľahšiu konštrukciu a nižšie izolačné schopnosti. Pri športe však môžu padať a nie sú ani tak pohodlné.
  • Slúchadlá cez uši – tzv. circumaurálne slúchadlá obopínajú celé ucho. Konštrukcia je uzavretá a tlmenie okolitých zvukov na vysokej úrovni. Ich nevýhodou je robustná konštrukcia a vyššia hmotnosť.

Slúchadlá za uši

Tieto slúchadlá sú pre šport ideálne av súčasnosti sa jedná o najobľúbenejšiu podobu športových slúchadiel. K dostaniu sú v prevedení True Wireless aj spojené káblom. Ich súčasťou je aj tylový most alebo klip, tieto časti vám zaručia, že slúchadlá budú spoľahlivo držať na svojom mieste. Kúpiť ju môžete aj drôtovej aj bezdrôtovej podobe. Slúchadlá poskytujú čiastočnú izoláciu, budete mať teda prehľad o tom, čo sa deje vo vašom okolí.

Slúchadlá na lícne kosti

Bone Conduction slúchadlá na lícne kosti sú najmodernejšou podobou športových slúchadiel. Ich najväčšou prednosťou je dokonalý design a väčšie množstvo funkcií. Nevýhodou je pomerne vysoká obstarávacia cena. Hudba je do uší púšťaná vďaka vibráciám lícnych kostí, slúchadlá tak budú vyhovovať všetkým, ktorí si neradi strkajú slúchadlá do uší.

Odolnosť

Pri športových slúchadlách je kladený najväčší dôraz na odolnosť. Dvojnásobne to platí pri slúchadlách do bazéna. Športové slúchadlá by však mali umožniť používanie v daždi a vadiť im nesmie ani pot. Preto je pri športových slúchadlách uvedený stupeň krytia IPxY. Písmeno x označuje odolnosť proti vniknutiu telies a štandardne nebýva vyplnené. Dôležitá je hodnota Y, čo je odolnosť voči vode.

Odolnosť proti potu poskytujú slúchadlá IPx4, táto odolnosť je považovaná za minimum. Najkvalitnejšie slúchadlá majú odolnosť IPx8, čo je trvalá ochrana voči vode pri ponorení.

Konštrukcia

Aj pri športových slúchadlách sa rozlišuje otvorená a uzavretá konštrukcia

  • Otvorená konštrukcia – slúchadlá s otvorenou konštrukciou ponúkajú vernejšiu reprodukciu zvuku a menšiu mieru skreslenia. Otvorená konštrukcia je však priepustnejšia a pri hlasnejšom počúvaní môžete rušiť svoje okolie.
  • Uzavretá konštrukcia – slúchadlá neprepúšťa ruch okolia a ani vaše počúvanie nebude nijako obťažujúce. Slúchadlá s uzavretou konštrukciou nie sú príliš vhodné do terénu, pretože nebudete mať prehľad o tom, čo sa okolo vás deje. Tieto slúchadlá tak voľte skôr do posilňovne atď.

Pripojenie

Športové slúchadlá môžu byť drôtové aj bezdrôtové. Pri športových verziách je preferovanejšie bezdrôtové pripojenie, ktoré je bezpochyby praktickejšie. Jeho nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena.

  • Bezdrôtové slúchadlá – slúchadlá využívajú Bluetooth technológiu. Pri používaní vás nebude nijako obmedzovať drôt. Bezdrôtové slúchadlá je možné kúpiť v prevedení True Wireless, ale vhodnejšie sú slúchadlá s káblom. Ten obe slúchadlá spája a nemôže sa vám stať, že dôjde k strate jedného náušníka.
  • Drôtové slúchadlá – tieto slúchadlá sú lacnejšie a vyznačujú sa väčšou spoľahlivosťou. V ich prípade nebude riešiť prípadnú stratu signálu. Na druhú stranu sú aj menej pohodlné a dlhý kábel vám môže pri športe prekážať.

Zvuk

Podstatným parametrom je zvuk športových slúchadiel. V súvislosti so zvukom sa udávajú nasledujúce parametre:

  • Frekvenčný rozsah – uvádza sa Hz a určuje, v akých frekvenciách budú slúchadlá hrať. Štandardne je frekvenčný rozsah od 10 Hz – 30 kHz. Kúpiť môžete aj slúchadlá s väčším frekvenčným rozsahom. Za kvalitné sú považované slúchadlá s frekvenčným rozsahom 20 Hz – 20 kHz.
  • Impedancia – je údaj, ktorý určuje elektronický odpor meničov. Impedancia teda ovplyvňuje hlasitosť a kvalitu zvuku. Tu platí pravidlo, čím je hodnota impedancie nižšia, tým hlasnejšie, ale aj menej kvalitne budú slúchadlá hrať. Zvyčajná hodnota impedancie je okolo 32 ohmov.
  • Citlivosť – parameter vyjadrený v dB určuje hodnotu akustického tlaku. Citlivosť tiež ovplyvňuje hlasitosť.

Funkcia

Športové slúchadlá ponúkajú niekoľko praktických funkcií. Niektoré funkcie nájdete aj pri lacných slúchadlách, iné sú skôr výsadou drahších variantov.

  • NFC – funkcia jednoduchého pripojenia k prehrávaciemu zariadeniu. Na spárovanie stačí priložiť prehrávač a slúchadlá k sebe.
  • ANC – je technológia potlačenia hluku. Funkcia vám zaistí lepšie počúvanie hudby.
  • Ovládanie hlasitosti – základná funkcia, ktorú by mali ponúknuť všetky modely.
  • Výmenné náušníky – mnoho špuntových slúchadiel umožňuje vybrať požadovanú veľkosť nástavcov.
  • Mikrofón – súčasťou slúchadiel môže byť zabudovaný mikrofón. Ten vám umožní prijímať telefónne hovory.
  • Podpora AAC a AptX kodekov – funkciu ponúka drahšie Bluetooth slúchadlá a užiť si vďaka nej môžete lepšiu kvalitu zvuku.
  • Odnímateľný kábel – slúchadlá môžete používať drôtovo aj bezdrôtovo.
  • Hlasový asistent – podpora halového asistenta umožní slúchadlá ovládať hlasom.

Značka

Športové slúchadlá majú mnoho podôb a na trhu sú zastúpené tými najväčšími výrobcami. Obľúbené sú slúchadlá JBL, Philips, Koss, Sleepphones, Bose, Adidas, Niceboy a mnohých iných.

Cena

Športové slúchadlá možno zaobstarať za menej ako 22 eur, ale aj za viac ako 214 eur. Záleží na tom, koľko ste ochotní do slúchadiel investovať. Drahšie slúchadlá sú kvalitnejšie, odolnejšie a ponúknu vám oveľa lepší zvuk a väčší počet funkcií.

Porovnať ceny slúchadiel

Otázky a odpovede

Ako vyberať slúchadlá podľa druhu športu?

Športové slúchadlá je možné vyberať podľa druhu športu, ale dôležité je aj vaše pohodlie. Niektorí neznesú slúchadlá v ušiach a aj pri behu tak budú musieť siahnuť po robustnejších slúchadlách. Všeobecne sa však odporúča používať pri behu čo možno najľahšie slúchadlá, ktoré nebudú úplne tlmiť okolitý ruch. Vďaka tomu bude váš pohyb bezpečnejší a budete mať možnosť reagovať na rôzne situácie.

Do posilňovne sú naopak vhodnejšie slúchadlá s hlavovým mostom. Tie dobre držia, sú dostatočne pohodlné a ponúkajú veľmi dobrú izoláciu okolitého hluku. Pri cvičení nebude ničím rušenie.

Plávať môžete so slúchadlami s vysokým stupňom vodeodolnosti. Ideálne sú ľahké slúchadlá s kľučkami, ktoré pri pobyte v bazéne nestratíte. Súčasťou týchto slúchadiel môže byť aj MP3 prehrávač.

Z akého materiálu sa vyrábajú náušníky?

Na výrobu náušníkov sa najčastejšie používa textil, plast alebo koža. Textilné náušníky veľmi dobre sajú pot, ale po tréningu je vhodné nechať ich riadne vyschnúť. Mohli by totiž začať smrdieť. Kožené náušníky sú menej časté a pri športových slúchadlách skôr nevhodné. Za nekvalitné sú považované aj náušníky z koženky. Tento materiál je náchylný na praskanie a navyše sa vám v nich budú viac potiť uši. Plastové náušníky sú odolné a dobre sa čistia.

Aké príslušenstvo sa môže hodiť?

Samostatné slúchadlá bez prehrávača vám budú k ničomu. Na počúvanie sa najčastejšie používa mobilný telefón. Aby vám počas športovej aktivity nevypadol, je vhodné nosiť ho v špeciálnom puzdre na behanie. To môžete upevniť okolo pása alebo napríklad na ruku.

Záver

Slúchadlá neodmysliteľne patria ku každodennému životu mnohých ľudí. Rovnako tak je stále populárnejší šport a pohyb vôbec. Pri športových slúchadlách je kladený veľký dôraz na odolnosť a vzhľad. Pri ich výbere tiež prihliadnite na typ športu, ktorý hodláte prevádzkovať. Medzi najobľúbenejšie patria malé slúchadlá tzv. kôstky alebo štuple. Lepšiu stabilitu ponúkajú moderné slúchadlá za uši. Kvalitné slúchadlá kúpite od popredných výrobcov, pričom sa oplatí vyberať modely s vyššou obstarávacou cenou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.skwww.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Rád chodím behať a počúvam pri tom hudbu, ale vybrať slúchadlá, ktoré vám nebudú okolo seba prekážať a padať, je obtiažny, preto som zvolil slúchadlá od značky Apple AirPods 2022 a musím priznať sú božie, než tie čo som mal predtým.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo