Slúchadlá s mikrofónom

Slúchadlá s mikrofónom sú určené na počúvanie aj komunikáciu. Slúchadlá s mikrofónom môžete používať prakticky pri akejkoľvek činnosti, je však nutné vybrať tie správne. Každá činnosť totiž vyžaduje trochu iný model. Najznámejšie sú robustné herné slúchadlá, ktoré je možné pripojiť k počítaču. Kúpiť ich však môžete aj ako handsfree či športové slúchadlá.

Pred výberom slúchadiel s mikrofónom teda zvážte, akým spôsobom budete chcieť slúchadlá používať. Tieto slúchadlá je možné používať v kancelárii, na cestách, pri športe i hraní hier. Každý variant vám umožní zvoliť typ konštrukcie a spôsob pripojenia. Zaujímať by vás mala nielen kvalita slúchadiel, ale aj kvalita mikrofónu.

Porovnať ceny slúchadiel

Typy

Slúchadlá s mikrofónom sa líšia typom konštrukcie, výrobným materiálom aj prevedením.

Herné slúchadlá s mikrofónom

Herné slúchadlá majú robustnú konštrukciu a zaujmú svojim atraktívnym vzhľadom. Pri herných slúchadlách je odlišný aj samotný zvuk, väčší dôraz je kladený na priestorový zvuk a výrazné basy. Práve vďaka výraznému zvuku sa môžete dokonale ponoriť do hry. Herné slúchadlá sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach. Vôbec najobľúbenejšie sú slúchadlá cez uši. Menej obľúbené sú herné slúchadlá s podobou špuntov do uší.

Kancelárske slúchadlá s mikrofónom

Tieto slúchadlá majú ľahkú drobnú konštrukciu. Kancelárske slúchadlá používajú operátori v call centrách, či na iných podobných miestach. Hodiť sa vám môžu aj domov, kde poslúžia pri volaní cez internet.

Kancelárske slúchadlá sú k dostaniu v dvojakom prevedení:

  • Monofónne slúchadlo – sú slúchadlá iba na jedno ucho. Vďaka tomu nebudete toľko separovaní od okolia a budete môcť komunikovať s kolegami v práci as členmi rodiny.
  • Stereofónne slúchadlo – prekrývajú obe uši. Vďaka tejto konštrukcii bude okolie viac tlmené a vy nebudete tak rušení.

Športové slúchadlá s mikrofónom

Športové slúchadlá musia byť predovšetkým odolné. Táto verzia tak máva zvýšenú odolnosť voči potu a vlhkosti vôbec. Mikrofón využijete na prijímanie hovorov bez toho, aby ste museli prestať športovať. Stačí iba stlačiť príslušné tlačidlo, ktoré vám umožní prijať hovor.

Aj športové slúchadlá majú dve rôzne podoby:

  • Špunty do uší – klasické špunty sú vhodné pri menej náročnej činnosti, kedy vám budú slúchadlá dobre držať. Vystačiť si s nimi môžete v posilňovni či pri jazde na bicykli či iných aktivitách, počas ktorých nebudú slúchadlá z uší vypadávať.
  • Špunty s fixáciou – fixácia môže byť riešená klipmi, tylovým mostom alebo inou možnosťou. Tieto slúchadlá budú bezpečne držať pri každej športovej aktivite a sú vďaka tomu obľúbenejšie.

HandsFree slúchadlá s mikrofónom

HandsFree slúchadlá vám umožnia vybavovať internetový aj telefónny hovor bez toho, aby ste sa museli prestať venovať inej činnosti. Tieto slúchadlá ocenia všetci, ktorí sú nútení byť neustále na príjme. HansdFree slúchadlá sú obľúbené aj u vodičov.

Handsfree slúchadlá sa všeobecne delia na drôtové a bezdrôtové a kúpiť ich môžete ako slúchadlá do ucha, do auta alebo na motorku.

  • Do ucha – tieto slúchadlá využijete pri bežných situáciách. Jedná sa o malé štuple do uší doplnené klipom. Na spárovanie použijete mobilný telefón.
  • Do auta – handsfree môžete pripevniť na centrálny panel či tienidlo. Potom ich stačí iba spárovať s mobilným telefónom a ihneď sú pripravené na použitie. Napájať ich môžete zo zapaľovania aj auto nabíjačky, poslednou možnosťou je dobíjacia batéria. Handsfree do auta je k dostaniu v dvoch podobách, a to ako handsfree s reproduktorom alebo cez rádio.
  • Na motorku – slúchadlo s mikrofónom môžete inštalovať dovnútra prilby. Ovládanie je umiestnená na jej vonkajšej strane. Druhým spôsobom je ovládanie na riadidlách. Súčasťou slúchadla je dobíjacia batéria, preto sa pri ich výbere zamerajte na výdrž batérie. Handsfree na motorku disponuje zvýšenou IP ochranou proti vode.

Mikrofón

Pri výbere slúchadiel sa zamerajte na kvalitu mikrofónu. Kvalitné slúchadlá by mali umožniť dokonalý prenos zvuku bez okolitého ruchu a šumu. Pri výbere slúchadiel je dôležitá predovšetkým smerová charakteristika mikrofónu.

  • Mikrofón smerový – zvuk je snímaný iba z jedného smeru. Vďaka tomu je možné výrazným spôsobom redukovať hluk okolia. Smerový mikrofón je bežný pri drahších kancelárskych aj herných slúchadlách.
  • Mikrofón všesmerový – zvuk je snímaný zo všetkých smerov, vďaka tomu nie je možné tak dobre odbúrať okolitý ruch. Všesmerové mikrofóny sú súčasťou lacnejších slúchadiel. Toto prevedenie je bežné aj pri športových slúchadlách, tu je nutné pre vlastnú bezpečnosť vedieť, čo sa vo vašom okolí deje.

Vykonanie mikrofónu

Slúchadlá môžu mať sklápací alebo integrovaný mikrofón.

  • Sklápací – vysúvací alebo sklápací mikrofón je bežný pri kancelárskych alebo herných slúchadlách. Mikrofón môžete podľa potreby zasunúť alebo sklopiť, vďaka tomu vám nebude prekážať.
  • Integrovaný – je bežný pri špuntových, kôstkových alebo bezdrôtových slúchadlách.
  • Mikrofón na kábli – je opäť k videniu u štuple alebo kôstok.

Pripojenie

Slúchadlá s mikrofónom pripojíte bezdrôtovo aj drôtovo. To, aký variant zvolíte, je často otázkou vkusu, ale sú aj aktivity, pri ktorých je preferovanejší jeden typ pripojenia.

  • Drôtové slúchadlá – hoci je ich používanie menej komfortné, majú stále mnoho priaznivcov. Ich veľkou výhodou je oveľa spoľahlivejší prenos, pretože signál nebude ničím rušený. Navyše sa nemusíte obávať, že sa vám slúchadlá počas používania vybijú. Pripojiť ich môžete pomocou USB-A, USB-C alebo 3,5mm Jack kábla. Pri drôtových slúchadlách sa zamerajte na dĺžku prívodného kábla. Minimálna dĺžka by mala byť aspoň 1,5 metra.
  • Bezdrôtové slúchadlá – ich používanie je komfortnejšie, pretože nebudete obmedzovaní prívodným káblom. Pripojenie je možné vďaka technológii Bluetooth, dosah býva okolo 10 metrov.

Konštrukcia

Slúchadlá všeobecne majú dvojakú podobu konštrukcie.

  • Otvorená konštrukcia – slúchadlá majú menšiu mieru skreslenia a ponúkajú vernejšiu reprodukciu hudby. Nevýhodou je viac zvuku, ktorý slúchadlá prepúšťajú z dovnútra aj von. Hlasným počúvaním tak môžete svoje okolie rušiť a sami potom budete viac vnímať okolitý ruch.
  • Uzavretá konštrukcia – vďaka lepšej izolácii oveľa lepšie tlmí okolitý hluk a zároveň zabraňujú rušeniu okolia. Izolácia spôsobuje odrážanie zvuku, čo môže byť problém predovšetkým pri lacných slúchadlách. Tá nemajú nijako valnú kvalitu zvuku.
  • Polouzavretá konštrukcia – spojením oboch typov vznikli slúchadlá s polouzavretou konštrukciou. U nich je tlmenie zvuku čiastočné.

Zvuk

Dôležitý je pochopiteľne výsledný zvuk. V súvislosti so zvukom sa uvádzajú nasledujúce parametre:

  • Frekvenčný rozsah – uvádza sa v Herzoch pod skratkou Hz. Čím je frekvenčný rozsah väčší, tým kvalitnejšie budú slúchadlá hrať. Štandardne je frekvenčný rozsah v rozmedzí 10 – 30 Hz.
  • Citlivosť – parameter citlivosti sa uvádza v dB/Wm. Aj tu znamená vyššiu citlivosť kvalitnejšiu reprodukciu signálu. Vyššie hodnoty tiež znamenajú väčšiu hlasitosť.
  • Impedancia – spoločne s citlivosťou ovplyvňujú hlasitosť. Pri nižšej impedancii bude zvuk hlasný, ale menej kvalitný. Vyššia impedancia zaistí kvalitnejší zvuk pri nižšej hlasitosti. Obvykle je impedancia 32 ohmov.

Značka

Slúchadlá do uší sú veľmi obľúbené a používa ich stále viac osôb. Vďaka tomu sú na trhu zastúpené celým radom výrobcov. Veľký výber ponúka napríklad značka Samsung, Niceboy, JBL, Xiaomi, Marshall, Apple, Canyon, KIK, Jabra, Aligator, Plantronics a celý rad ďalších.

Cena

Cenové rozpätie je v prípade slúchadiel obrovské. Najlacnejšie slúchadlá kúpite za menej ako 13 eur, za tie najdrahšie naopak zaplatíte aj viac ako 427 eur. Ak chcete počúvať kvalitný prenos zvuku a nechcete riešiť problémy s mikrofónom, oplatí sa radšej zainvestovať do kvalitnejších slúchadiel. Menej náročným postačia slúchadlá s cenou od 22 – 43 eur. Najviac si budú musieť priplatiť hráči počítačových hier. Za kvalitnejšie herné slúchadlá zaplatíte 129 a viac eur.

Porovnať ceny slúchadiel

Otázky a odpovede

Kedy sa hodia drôtové slúchadlá s mikrofónom?

Slúchadlá s mikrofónom v drôtovej podobe sú známe predovšetkým ako kancelárske alebo herné slúchadlá. Pri týchto dvoch variantoch budete pri používaní slúchadiel sedieť na mieste pred obrazovkou počítača alebo notebooku.

Herné slúchadlá mávajú robustnú uzavretú konštrukciu. Veľmi často využívajú sklápací mechanizmus, ktorým môžu rôzne natáčať mikrofón. Kancelárske slúchadlá sú oproti tomu drobnejšie a ľahšie. Používajú sa pri volaní so zákazníkmi alebo klientmi cez internet. Obľúbenejšia je verzia na jedno ucho, ktorá vám umožní komunikovať s okolím.

Aké slúchadlá s mikrofónom sú vhodné na cestovanie?

Na cestách budete chcieť pravdepodobne počúvať hudbu. Preto by ste mali preferovať klasické slúchadlá doplnené o mikrofón, ktorý je možné spárovať s mobilným telefónom. Tieto slúchadlá sa nevyznačujú nijako kvalitným prenosom, ako ponúkajú slúchadlá kancelárske alebo herné, ale pre občasné používanie sú úplne vyhovujúce. Ich výhodou je predovšetkým skladnosť a nízka hmotnosť. Cestovné slúchadlá s mikrofónom je možné kúpiť ako štuple a kôstky.

Aké slúchadlá s mikrofónom pre šport?

Športové slúchadlá bývajú väčšinou bezdrôtové a vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči prachu aj vode. Hovor môžete prijímať jednoduchým stlačením tlačidla bez toho, aby ste boli nútení prerušovať svoju aktivitu. Dôležité je, aby slúchadlá dobre držali a nepotili sa v nich uši.

Záver

Slúchadlá s mikrofónom je možné používať rovnako ako slúchadlá bez mikrofónu pri akejkoľvek situácii. Pred výberom najskôr zvážte, akým spôsobom budete chcieť slúchadlá používať. Každý variant nájdete v rôznom prevedení. Rozhodnúť sa musíte, či dáte prednosť drôtovému alebo bezdrôtovému prenosu. Slúchadlá musia byť nielen kvalitné, ale musia sa tiež páčiť. Vďaka obrovskému výberu si tá svoje obľúbené vyberie skutočne každý.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mall.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo