Herné slúchadlá sa od klasických slúchadiel na počúvanie líšia na prvý pohľad. Prvé, čo si všimnete, je oveľa atraktívnejší vzhľad. Tieto slúchadlá sú väčšinou robustnejšie a ich súčasťou býva veľmi často mikrofón. Herné slúchadlá sa líšia aj zvukom, v ich prípade je kladený veľký dôraz na basy a ponúknu vám aj priestorový zvuk.
Vybrať správne herné slúchadlá nie je úplne jednoduché. V tomto prípade je ideálne slúchadlá pred nákupom vyskúšať. O kvalite v tomto prípade veľmi rozhoduje obstarávacia cena. Menej nároční hráči, ktorí si zahrajú skôr príležitostne, si vystačia s lacnejšími slúchadlami. Čím dlhšie času hraním hier strávite, tým drahšiu a kvalitnejšiu verziu budete potrebovať. Počas výberu si všímajte aj niekoľko hlavných parametrov.
Typy
Herné slúchadlá je možné rozdeliť do skupín podľa typu konštrukcie. Bežnejšie sú slúchadlá s konštrukciou cez uši, kúpiť môžete slúchadlá na uši aj do uší. Zvoliť slúchadlá správnej konštrukcie je veľmi dôležité, pretože ovplyvňujú pocit z hry.
- Slúchadlá cez uši – táto podoba slúchadiel je tou najobľúbenejšou. Slúchadlá prekrývajú celé uši, sú veľmi pohodlné a zvuk dokonale izolujú. Nevýhodou týchto slúchadiel je väčšia veľkosť a hmotnosť.
- Slúchadlá na uši – jedná sa o odľahčenú variantu, ktorú poznáte podľa drobnejšej konštrukcie. Ich nevýhodu je však menšie pohodlie a horšia izolácia zvuku. Pri hraní sa navyše môže stať, že vám budú slúchadlá padať.
- Špunty do uší – najmenej obľúbené sú slúchadlá v podobe špuntov. Tieto slúchadlá najlepšie izolujú zvuk, ale pri dlhodobom používaní sú skôr nepohodlné. Výhodou týchto slúchadiel je nízka hmotnosť a kompaktná veľkosť. Na druhú stranu musíte počítať s menej kvalitným zvukom.
Konštrukcia
Konštrukcia slúchadiel môže byť uzavretá alebo otvorená.
- Uzavretá konštrukcia – poskytujú dokonalú izoláciu. Pri hraní hier vás nebude nikto a nič rušiť, čo nemusí byť vždy výhoda. Uzavreté slúchadlá poskytujú o niečo horší utlmený zvuk.
- Otvorená konštrukcia – tieto slúchadlá vám umožnia čiastočne vnímať aj zvuky okolia. Nevýhodu je, že slúchadlá prepúšťajú zvuk do miestnosti. Pri ranných hrách tak môžete rušiť svoje okolie.
Materiál
Na užívateľský komfort má vplyv aj výrobný materiál. Väčšina slúchadiel je vyrobená z plastu. Rozdiel je však v jeho kvalite. Lacné slúchadlá sú vyrobené z nekvalitného plastu, ktorý nemá nijako dlhú životnosť a pri hre vás navyše môže rušiť vŕzganie. Drahšie slúchadlá sú naopak vyrobené z odolného pružného plastu. Tieto slúchadlá sú vysoko kvalitné a porovnateľné s kovovou konštrukciou.
- Hlavový most – táto časť býva vyrobená z plastu alebo kovu. Za kvalitnejšie sú považované slúchadlá s kovovým mostom.
Pohodlie
Pohodlie je v prípade herných slúchadiel naozaj dôležité. Obzvlášť to platí pre hráčov, ktorí hraním hier strávia aj niekoľko hodín denne. Pohodlné slúchadlá vás nebudú tlačiť a nemalo by sa stať, že sa vám pod nimi bude potiť hlava. Preto sa pri výbere zamerajte aj na typ výplne.
- Koženka – najbežnejším materiálom je koženka. Aj tá sa však pomerne značne líši svojou kvalitou. Lacnejšia koženka sa bude pomerne rýchlo olupovať a pod slúchadlami sa vám budú viac potiť uši. Preto sa zamerajte skôr na drahší, ale kvalitnejší materiál.
- Pamäťová pena – výplň mušlí je vyrobená z pamäťovej peny, ktorá sa dokáže prispôsobiť tvaru hlavy a slúchadlá vás nebudú tlačiť ani v prípade, keď budete mať nasadené okuliare. Pamäťová pena by nemala byť iba na mušliach, ale aj na hornej časti, ktorá prichádza do kontaktu s hlavou hráča.
Zvuk
Podstatným parametrom je zvuk herných slúchadiel. To, ako slúchadlá hrajú, však bez vyskúšania nespoznáte. Čiastočne vám pomôžu užívateľské recenzie, ale vnímanie zvuku je skôr subjektívny pocit.
V súvislosti so zvukom sa však môžete zamerať na nasledujúce parametre:
- Frekvenčný rozsah – je uvádzaný v Hz a určuje, v akých frekvenciách môžu slúchadlá hrať. Štandardne je frekvenčný rozsah v rozmedzí 10 Hz – 30 kHz. Kúpiť môžete aj herné slúchadlá s väčším frekvenčným rozsahom. Na trhu sú však zastúpené pomerne malým počtom modelov. Za kvalitné možno považovať slúchadlá s frekvenčným rozsahom 20 Hz – 20 kHz.
- Impedancia – jedná sa o údaj, ktorý určuje elektronický odpor meničov slúchadiel. Laicky to znamená, že impedancia ovplyvňuje hlasitosť a kvalitu reprodukcie zvuku. Všeobecné pravidlo hovorí, že čím je hodnota impedancie nižšia, tým hlasnejšie, ale aj menej kvalitne budú slúchadlá hrať. Zvyčajná hodnota impedancie je pri kvalitných slúchadlách 32 ohmov.
- Priestorový zvuk – pri hraní hier je priestorový zvuk veľmi dôležitý. Lacnejšie slúchadlá ponúkajú stereo zvuk, obľúbené sú slúchadlá s 5 kanálovým zvukom a za najkvalitnejšie sa považujú slúchadlá so 7 kanálovým zvukom.
Pripojenie
K počítaču alebo inému zariadeniu môžete herné slúchadlá pripojiť 3 rôznymi spôsobmi. Najstarším, ale stále veľmi populárnym typom sú slúchadlá s 3,5 Jackom, modernejšie sú slúchadlá doplnené o USB kábel a kúpiť môžete pochopiteľne bezdrôtové slúchadlá.
Bezdrôtové slúchadlá sú veľmi pohodlné a tento spôsob pripojenia volí stále väčší počet hráčov. Bezdrôtové slúchadlá sa vyznačujú porovnateľnou kvalitou zvuku v porovnaní so slúchadlami drôtovými. Ich nevýhodou je tak iba nutnosť opakovaného dobíjania. V ich prípade si tak všímajte výdrž batérie. Bezdrôtové slúchadlá je však možné spravidla používať aj počas nabíjania.
Mikrofón
Mikrofón je súčasťou väčšiny herných slúchadiel. Na kvalitu mikrofónu sa väčšinou nikto nezameriava. Ak kúpite drahšie slúchadlá overeného výrobcu, mali by ste počítať s tým, že mikrofón bude taktiež dostatočne kvalitný.
Herné slúchadlá s mikrofónom bývajú väčšinou vybavené husím krkom, ktorý vám umožní mikrofón rôzne natáčať. Možno zaobstarať aj slúchadlá s odnímateľným alebo zasúvacím mikrofónom. Aj podoba mikrofónu je individuálnou záležitosťou.
- Mikrofón s káblom – býva súčasťou slúchadiel špuntov. Vyznačuje sa nízkou kvalitou.
- Sklápací mikrofón – môžete ho kedykoľvek vyklopiť alebo zaklopiť.
- Vysúvací mikrofón – elegantné a praktické riešenie, ktoré umožní mikrofón schovať do konštrukcie.
- Integrovaný mikrofón – je súčasťou slúchadiel a nemožno ho nijako schovať.
Smerová charakteristika
- Parameter, ktorý ovplyvňuje snímanie okolitého zvuku. Kúpiť môžete všesmerové alebo smerové mikrofóny.
- Všesmerové – zvuk je snímaný zo všetkých smerov. Nevýhodou je, že mikrofón zachytí okolitý hluk.
- Smerové – sú obľúbenejšie, zvuk ich snímam iba z jedného smeru av menšej miere je snímaný zvuk okolia.
Značka
Herné slúchadlá kúpite od niekoľkých výrobcov. Veľký výber ponúka značka Sony, obľúbené sú aj slúchadlá Razer alebo Trust. Vysokú kvalitu zaručujú slúchadlá Logitech, Genius, HyperX a mnoho ďalších.
Cena
Cena bola spomenutá už mnohokrát. Z hľadiska ceny sa herné slúchadlá značne líšia. Koľko za slúchadlá miniete, určuje predovšetkým to, ako často ich budete používať. Príležitostní hráči si vystačia so slúchadlami s cenou do 22 eur. Bežným užívateľom postačia slúchadlá s cenou od 43 – 64 eur. Tí najnáročnejší však za nich môžu minúť 86 – 214 eur.
Otázky a odpovede
Čo je samonastavovací most?
Najobľúbenejšími hernými slúchadlami sú slúchadlá cez uši. Ich súčasťou je hlavový most, ktorý je možné prispôsobiť veľkosti vašej hlavy. Lacné slúchadlá nastavíte ručne, drahšie slúchadlá sa vašej hlave dokonale prispôsobia. Stačí ich iba nasadiť. Avšak ani slúchadlá s ručným nastavením nemožno považovať za nekvalitné. Záleží iba na tom, ktorý z variantov vás zaujme viac.
Akým spôsobom sa herné slúchadlá ovládajú?
Herné slúchadlá využívajú niekoľko spôsobov ovládania. Najbežnejšie sú s herné slúchadlá s ovládačom na kábli. Bezdrôtové slúchadlá majú ovládacie tlačidlá priamo na mušli. Tu môžete nájsť rôzny počet tlačidiel. Aj spôsob ovládania je čisto individuálnou záležitosťou. Niekomu vyhovuje väčší počet tlačidiel, iný naopak uprednostní slúchadlá s menším počtom tlačidiel.
Aké funkcie môžu mať herné slúchadlá?
Herné slúchadlá ponúkajú niekoľko funkcií. Bežná je skladacia konštrukcia a otočné mušle. Veľmi žiadaná je technológia zvuku 7.1. Táto technológia poskytuje veľmi presný priestorový zvuk. Kvalitné slúchadlá vás umožnia meniť hlasitosť, prijímať hovory alebo meniť skladby. O potlačenie okolitého hluku sa postará technológia ANC.
Záver
Herné slúchadlá sú k dostaniu v rôznych cenových reláciách. Pokiaľ chcete kúpiť naozaj kvalitné slúchadlá, nemala by byť cena tým hlavným, čo vás bude pri ich výbere zaujímať. Oveľa dôležitejšie je váš pocit a kvalita zvuku. Preto je vhodné herné slúchadlá pred nákupom vyskúšať.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.mall.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?