Slnečníky

Slnečník je praktické a jednoduché riešenie, ako uniknúť škodlivým slnečným lúčom a užiť si v bezpečí tieni teplé letné dni. Slnečník môžete postaviť kamkoľvek na záhradu, terasu alebo balkón. Malý cestovný slnečník môžete jednoducho prenášať a brať ho so sebou na dovolenku.

Slnečník nie je problém kúpiť, tieto výrobky sú pomerne bežne k dostaniu v každom väčšom supermarkete. Problémom môže byť kúpiť ten správny a kvalitný slnečník, ktorá splní všetky vaše očakávania. Preto je vhodné si o slnečníku zistiť aspoň niekoľko základných informácií.

Pred tým, než sa pre slnečník rozprávate, je nutné vedieť, kam ho budete chcieť umiestniť a akú veľkú veľkosť budete potrebovať. Veľmi dôležitou časťou slnečníkov je tieniaca látka. U látky je veľmi dôležité zvoliť správnu gramáž. Pri látke sa zaujímajte aj o to, akým spôsobom ju možno čistiť.

Jednotlivé slnečníky sa líšia aj typom stredovej konštrukcie. Voliť budete medzi bočnou alebo stredovou tyčou. Veľmi dôležitý je aj podstavec, prípadne držiak záhradného slnečníka. Tieto časti ovplyvňujú vaše bezpečie a stabilitu záhradného dáždnika.

Porovnať ceny slnečníkov

Typy

Slnečníky je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa toho, kam budete chcieť slnečník umiestniť. Práve umiestnenie ovplyvňuje zároveň aj veľkosť slnečníka a počet osôb, ktoré sa pod ním zrazu schovajú.

Slnečník na záhradu

Pokiaľ budete kupovať záhradný dáždnik, nebude vás pravdepodobne priestor nijako zvlášť obmedzovať. Mnohí si tak budú môcť dovoliť kúpiť slnečník s priemerom 400 cm. Najmenšie slnečníky, ktoré je možné na záhradu umiestniť majú okolo 180 cm. U veľkých slnečníkov sa zamerajte predovšetkým na stabilitu. Skontrolovať je nutné aj kvalitu konštrukcie. Tu je vždy lepšie priplatiť a zamerať sa iba na výrobky známych výrobcov.

Slnečník na balkón

Na balkón alebo na terasu bude možné umiestniť skôr menšie slnečníky. Na malý balkón sa zmestí slnečník s priemerom 120 cm. Na väčší balkón alebo na terasu môžete kúpiť slnečník s priemerom 180 – 200 cm. Nevýhodou malých slnečníkov býva menej kvalitná konštrukcia.

Práve slnečníky týchto veľkosti zoženiete najľahšie, kvalita tých neznačkových býva naozaj nevalná. Aj tu je tak vhodné preferovať kvalitnejšieho výrobcu.

Slnečník na pláž

Najmenšie a ľahko prenosné slnečníky, ktoré využijete doma pri pieskovisku, detskom bazéniku, alebo ho môžete vziať so sebou na dovolenku. Tieto slnečníky tiež potrebujú kvalitnú konštrukciu a dostatočné upevnenie, pretože môžu vo veternom počasí odletieť. Najmenšie plážové slnečníky môžu mať priemer do 1 metra. Väčšia rodina môže na dovolenku vyraziť so slnečníkom, ktorého priemer je okolo 150 m2.

Poťah

Poťah slnečníka vás väčšinou zaujme skôr designom. Nie každý sa pri výbere viac ako na vzhľad zameria na kvalitu a gramáž poťahu. Vzhľad poťahu by mal hrať až druhoradú úlohu. Na výrobu slnečníkov sa používa polyesterový alebo akrylový materiál.

Akrylátový poťah býva pevnejší je aj viac odolný voči vyblednutiu. Za dostatočnú sa považuje gramáž od 200 – 300 g/m2. Poťah s vysokou gramážou vás pred slnečnými lúčmi ochráni oveľa spoľahlivejšie. Veľmi žiadaná je aj impregnácia poťahu. Táto úprava sa postará o veľkú odolnosť voči vode. Impregnovaný poťah však viac odoláva aj rôznym nečistotám a vyznačuje sa aj dlhšou farebnou stálosťou.

  • Tvar tienenia – v dnešnej dobe nemusíte kúpiť iba okrúhly záhradný slnečník. Moderné varianty majú tvar štvorca, obdĺžnika či mnohouholníka. To, aký tvar zvolíte, je skôr otázkou vkusu.

Typ konštrukcie

Známejšie sú slnečníky so stredovou tyčou, moderné slnečníky majú bočnú tyč a ponúkajú viac funkcií.

  • Stredová tyč – jednoduché a lacnejšie slnečníky, ktoré majú stredovú tyč umiestnenú štandardne uprostred. Tento typ sa vyrába vo všetkých dostupných veľkostiach.
  • Bočná tyč – moderné slnečníky majú tyč umiestnenú na boku. Toto riešenie vám umožní slnečník rôzne nakláňať a meniť sklon v závislosti od slnečného svitu. Výhodou je aj to, že tyč nebude pri odpočinku nikomu prekážať.

Materiál konštrukcie

Rozložený slnečník je vystavený mnohým nepriaznivým poveternostným vplyvom. Najmä v miestach, kde viac fúka, je nutné zakúpiť slnečník s robustnou oceľovou konštrukciou. Okrem ocele sa na výrobu slnečníkovej konštrukcie používa hliník, drevo a lacné slnečníky mávajú konštrukciu vyrobenú z nekvalitných kovov.

  • Hliník – prednosťou hliníka je nižšia hmotnosť. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
  • Oceľ – veľmi kvalitný materiál, ktorý sa používa na výrobu veľkých slnečníkov. Oceľová konštrukcia by mala byť doplnená o povrchovú úpravu, vďaka ktorej nebude slnečník rezivieť. Nevýhodou je vyššia hmotnosť slnečníka. Z tohto dôvodu sa na výrobu používajú aj rôzne kovové zliatiny.
  • Drevo – štýlové slnečníky môžu mať konštrukciu drevenú. Na výrobu sa používajú kvalitné a odolné dreviny, napríklad teak, iroko, dub atď. Počítať tak môžete s veľkou stabilitou a dlhou životnosťou.

Podstavec

Aby bolo možné slnečník používať, je nutné ho stabilne ukotviť. Niektoré slnečníky môžete uchytiť napevno, k iným budete potrebovať stabilný podstavec. Výrobcovia často u slnečníkov uvádzajú v súvislosti s podstavcom mieru zaťaženia.

  • Malé slnečníky s priemerom do 180 cm by mali mať podstavec so zaťažením do 15 kg.
  • Väčší slnečník s priemerom od 250 – 300 cm, musí mať podstavec so zaťažením 20 – 30 kg.
  • Najväčšie slnečníky s priemerom okolo 400 cm musíte usadiť do podstavca so zaťažením okolo 50 kg.

Stojany pod slnečník sa vyrábajú z niekoľkých materiálov. Vďaka tomu vyberiete vhodný podstavec pod slnečník všetkých veľkostí. Jediné, čo vás bude pri výbere podstavca zaujímať je priemer tyče, ktorú budete do podstavca zasúvať.

Niektoré slnečníky však umožňujú použitie redukčného krúžku, ktorým môžete vyplniť voľný priestor v podstavci. Druhou možnosťou je potom kúpiť podstavec s uťahovacími skrutkami. Tieto stojany fungujú rovnako ako stojan, do ktorého sa umiestňuje vianočný stromček.

  • Plast – najmenšie slnečníky môžete umiestniť do lacného plastového podstavca. Tieto podstavce sú ľahké, ľahko sa premiestňujú a nie je problém ho vziať aj na dovolenku. Pre lepšiu stabilitu vyberajte podstavec, ktorý je možné naplniť pieskom alebo vodou.
  • Liatina – tieto podstavce sú naopak vhodné pre tie najväčšie slnečníky. Stojan sa vzhľadom podobá krížu. Do voľného priestoru sa obvykle vkladajú ťažké dlaždice z betónu. Nevýhodou je vysoká hmotnosť a vyššia obstarávacia cena.
  • Žula – ťažké moderné podstavce zaujmú svojim vzhľadom. Aj tento materiál udrží aj veľké a ťažké slnečníky. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena.

Príslušenstvo

Slnečník môže plniť iba ochrannú funkciu, ale môžete k nemu prikúpiť aj rôzne príslušenstvo, vďaka ktorému bude letná relaxácia ešte príjemnejšia a komfortnejšia. Aj keď je slnečník veľmi jednoduchý, ponúka toho pomerne veľa.

  • Svetlo – praktickým doplnkom je bezpochyby osvetlenie. V drvivej väčšine je možné slnečník vybaviť LED osvetlením.
  • Reproduktor – ďalšou modernou vychytávkou môžu byť bluetooth reproduktory.
  • Obal – každému sa bude hodiť aj ochranný obal, ktorý vám uľahčí skladovanie slnečníka.

Značka

Slnečníky sú na trhu zastúpené veľkým množstvom výrobcov. Za vysoko kvalitné sa považujú slnečníky značky Doppler. Dostupné a kvalitné sú aj slnečníky Derby, Biohort, Rojaplast, ArtRoja, Linder Exclusiv, V-Garden. Kvalitných výrobcov je však oveľa viac.

Cena

Záhradný slnečník si môže dovoliť zaobstarať prakticky každý. Tie najlacnejšie slnečníky kúpite za menej ako 20 eur. Ide o menšie plážové alebo balkónové modely s klasickou stredovou tyčou.

Kvalitnejší slnečník vyjde na 40 – 80 eur. Tu už môžete kúpiť slnečníky rôznych tvarov a je možné kúpiť aj modely s bočnou tyčou. Výhodou je kvalitnejší poťah s vyššou gramážou a kvalitnejší materiál konštrukcie. Za veľký moderný slnečník môžete zaplatiť aj 200 eur. Strechu slnečníka budete môcť rôzne naklápať a výhodou je aj ľahké otváranie a zatváranie. Tí najnáročnejší môžu kúpiť ešte drahší luxusný slnečník, pod ktorý sa zmestí väčší počet osôb.

Porovnať ceny slnečníkov

Údržba

Aby slnečník dobre slúžil, musíte sa oň dostatočne starať. Vo väčšine prípadov však nejde o nič náročné. Najmenej práce budete mať so slnečníkom, ktorý umožňuje poťah zložiť a prať v práčke. Ale čistiť treba každý slnečník, pretože na poťahu nájdete pravdepodobne trus vtákov a rôzneho hmyzu.

Medzi ďalšie nečistoty, ktoré treba pravidelne odstraňovať, patrí peľ alebo prach. Všetky nečistoty však spravidla odstránite ľahko pomocou mokrej handričky alebo hubky. Na čistenie je možné použiť mydlovú vodu alebo môžete siahnuť po špeciálnych prípravkoch. Mokrý poťah je nutné nechať pred zložením riadne vyschnúť.

Otázky a odpovede

Akým spôsobom sa slnečník otvára?

Otvárať a zatvárať budete slnečník pomocou ovládacej páčky alebo pomocou lanka. V oboch prípadoch by mala byť manipulácia so slnečníkom jednoduchá. Spôsob otvárania je vhodné pred nákupom vyskúšať. Mnohé slnečníky otvoríte aj jednou rukou.

Ako slnečník upevniť?

Dôležitá je pevná základňa. Tú môže tvoriť stabilný podstavec. Pri výbere podstavca je nutné zohľadniť hmotnosť a veľkosť slnečníka. Obľúbené sú krížové kovové stojany. Tie je možné umiestniť na terasu aj trávnatý povrch.

Stabilitu zvýšite aj uchytením pomocou skrutiek, alebo je možné zakúpiť špeciálne závažie, ktoré zvýšia stabilitu u slnečníkov umiestnených na veternom mieste. Napriek tomu, že bude slnečník uchytený stabilne, odporúčajú ho výrobcovia pri veľkom vetre radšej zložiť. Zabránite nielen prípadnému pádu, ale predídete aj jeho poškodeniu.

Aké farby sú najobľúbenejšie?

Aj tu je výber naozaj pestrý. Obľúbené sú jednofarebné aj viacfarebné dekory. Medzi najviac predávané patria béžové, zelené alebo hnedé modely. Ďalšou obľúbenou farbou je ale aj čierna alebo šedá. Kúpiť je možné aj slnečníky s rôznymi motívmi alebo potlačou. Dekoratívnym prvkom mnohých modelov sú aj strapce alebo lemy.

Záver

Slnečník je praktický aj štýlový prvok, ktorý nájde svoje uplatnenie na terase, balkóne aj záhrade. Kvalitnému slnečníku nesmie chýbať pevná konštrukcia. Vyberať budete medzi kovom alebo drevom.

Ďalej je nutné zamerať sa na kvalitu a predovšetkým gramáž poťahu. O užívateľský komfort sa postará jednoduché ovládanie. Jednoduché musí byť jeho otváranie aj stiahnutie. Na svojom mieste slnečník udrží stabilný podstavec.


Zdroje: www.biano.sk, www.kokiskashop.sk, www.prehozynapostel.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo