Skialpinizmus je šport, ktorý spája horskú turistiku a zjazdové lyžovanie. Pri tejto aktivite sa budete pohybovať iba pomocou svojich síl a lyží, spoľahnúť sa teda nebudete môcť na lanovku ani vlek. Záleží iba na vás, ako veľmi náročný výstup podniknete a kam sa vyberiete. Než sa však na takú túru vyberiete, budete potrebovať adekvátnu výbavu, ktorá sa skladá zo skialpových lyží, topánok, viazania, palíc a stúpacích pások. Ďalej by vám pochopiteľne nemala chýbať skialpová helma a hodiť sa bude aj lyžiarsky batoh. Na náročnejších túrach môžete potrebovať aj mačky či cepín.
Správne zvolené skiaplové topánky by mali spĺňať dve funkcie, pri zjazdovom lyžovaní musí udržať členok, ale mali by vám umožniť aj pohodlné stúpanie po rôzne strmých svahoch. Tieto topánky by vám mali jednoducho umožniť voľne prechádzať z režimu splavovania do režimu stúpania, a to tak, že budú fixovať alebo naopak umožňovať pohyb členku.
Vďaka pomerne veľkému výberu sa skialpové topánky delia do dvoch základných kategórií a pred ich výberom teda musíte presne vedieť, akým typom skialpinistu chcete byť. Niekoho môžu viac lákať náročné zjazdy vo väčšej vrstve prašanu, iní si zase viac vychutnávajú náročnú cestu nahor. Podľa zamerania sa mení systém zapínania, hmotnosť, podrážka a vlastne celá konštrukcia topánky.
Typy
Skialpové topánky sa delia na dve základné skupiny podľa preferovanej disciplíny. V prvej skupine nájdete ľahšie topánky, ktoré vám uľahčia výstupy
- Ľahké topánky – topánky sa vyznačujú pomerne veľkým rozsahom pohybu, čo vám uľahčí výstupy a pohyb celkovo. Pri výrobe je kladom dôraz na nízku hmotnosť topánok. Ľahké skialpové topánky je možné využívať aj pri občasných zjazdoch, počítať však musíte s tým, že vám topánka poskytne menšiu oporu. Jej ďalšou vlastnosťou je aj nižšia tuhosť.
- Ťažké topánky – pre milovníkov náročných zjazdov sú k dostaniu tvrdé freeridové topánky, ktoré poznáte aj podľa väčšieho množstva praciek. Vďaka nim môžete topánku utiahnuť a spoľahnúť sa na veľmi dobrú oporu pri zjazdoch. Ďalšou vlastnosťou topánok je vyššia hmotnosť a menší rozsah kĺbu, ktorý neumožní členku tak veľký pohyb. Stretnúť sa však môžete aj s iným spôsobom delenia, podľa neho sa topánky delia do 3 skupín nasledovne.
- Speedtouring – sú extrémne ľahké topánky, ktoré sú aj dostatočne pružné. Vďaka tomu sú z 80% vhodné na výstup az 20% na zjazd. Spoľahnúť sa môžete aj na vysokú pohyblivosť komína, ktorá býva štandardne okolo 75 °. Tento typ topánok je vhodné kombinovať s ľahkými lyžami aj viazaním.
Skitouring – na toto zameranie sa špecializuje väčšina skialpových topánok. Tento typ topánky je vhodný z 50% na výstup a z 50% na zjazd. Skitouring sú teda topánky s univerzálnymi vlastnosťami, ktoré sú určené pre menej náročný výstup aj zjazd. Topánky by vám mali umožniť ľahko prepínať medzi stúpacím a zjazdovým režimom. Pohyblivosť komína je okolo 60 °. - Freeriding – sú topánky so zameraním na extrémne zjazdy, čo znamená, že sú z 80 % prispôsobené na zjazd a z 20 % na výstup. V porovnaní s ostatnými typmi sú topánky pomerne ťažké a robustné a veľmi sa podobajú klasickým lyžiakom. Aj v tomto prípade je dôležité mať možnosť rýchlo prepínať medzi stúpacími a zjazdovým režimom. Pohyblivosť komína je v tomto prípade veľmi nízka a má maximálne 40 °.
Veľkosť
Pokiaľ budete vedieť, aký typ topánky preferujete, bude treba nájsť tú správnu veľkosť. Skialpové topánky sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, svoje číslo tak nájde každý. Vybrať správnu veľkosť nie je možné uponáhľať, pretože obuv bude tým najdôležitejším, na čo sa budete môcť pri túrach spoľahnúť. Veľmi dôležité je topánky vyskúšať, alebo ich vyberať z internetových obchodov, ktoré umožňujú nevyhovujúcu obuv vrátiť a vymeniť.
Skialpovú topánku by ste nemali skúšať v teplých ponožkách, ako je to bežné u klasických lyžiarok. V tomto prípade je dôležité, aby topánka sedela cez priehlavok aj na šírku, pri chôdzi sa vám tiež nesmie zdvíhať päta. Pri skúšaní by ste tak mali mať na sebe ponožky, ktoré budete pri skialpinusme používať. Na nohe by ste mali topánky mať aspoň 15 minút, za túto dobu sa vnútorná topánočka dokáže stlačiť do požadovaného tvaru, čo vnútornú časť upraví.
Podrážka
Dôležitou časťou topánky je aj podrážka. Tá by sa mala vyznačovať veľkou priľnavosťou a odolnosťou. Podrážka je vyrobená z odolnej gumy a vyznačuje sa prevedením profilu. Profil by sa mal postarať o dobrý odvod snehu a zaistiť maximálnu priľnavosť v každom teréne. Udržať by ste sa mali na snehu, blate aj skale.
Niektoré topánky sú vybavené podrážkou, ktoré majú funkciu samočistenia, čo odolnosť a stabilitu ešte zvýši. O vaše bezpečie bude postarané na akomkoľvek povrchu. Športovci potom budú potrebovať topánky, kde sa aj pri výrobe podrážky myslelo na nízku hmotnosť.
Systém zapínania
Skialpové topánky ponúkajú aj niekoľko systémov zapínania. V tomto ohľade sa výrobcovia neustále snažia vymyslieť nové spôsoby a technologické riešenia. Každý z výrobcov má svoje vlastné predstavy o bezpečnom a spoľahlivom zapínaní.
- Pracky – skialpové topánky môžete zapínať pomocou praciek, veľmi často sa však jedná o kombináciu pracky a ďalšieho spôsoby. Topánky obvykle mávajú 2 až 4 pracky. Nižší počet nemusí byť nijako na škodu, pretože menej praciek často značí lepšiu ohybnosť komína topánky a chôdza je vďaka tomu komfortnejšia.
- Suchý zips – horná časť topánky môže byť vybavená aj širšou prackou na suchý zips. Ten nohu zaistí a zabráni vniknutiu snehu do vnútornej časti topánky. K dostaniu sú aj topánky, ktoré majú viac suchých zipsov na rôznych miestach.
- Lanko – funkciu pracky môže plniť lanko, vyrobené z vysoko pevných materiálov, ktoré sa vyznačuje aj veľkou odolnosťou voči oderu, ale aj voči vniknutiu vlhkosti.
- Páčka – pomocou páčky môžete rýchlo meniť režim vhodný na zjazd alebo naopak stúpanie. Tento systém je vysoko funkčný a stáva sa veľmi obľúbeným.
Materiál
Skiaplové topánky sa vyrábajú väčšinou v kombinácii niekoľkých materiálov. Pri výrobe skialpových topánok sa veľmi preferuje nízka hmotnosť. Väčšinou sa jedná o kombináciu plastu, konkrétne Pebaxu a karbónu. Karbón je veľmi ľahký a pritom pevný materiál. Pebax je plast, ktorý je cca o 20% ľahší ako polyuretán a jeho výhodou je aj vysoká tepelná stabilita. Vyrobené však môžu byť aj z uhlíkových vlákien, polyuretánu, grilamidu. Grilamid je nový veľmi ľahký materiál, ktorý je vysoko odolný voči starnutiu aj nízkym teplotám.
Flex index
Je parameter, ktorý určuje tuhosť topánky pri zjazde, teda akú oporu vám topánka pri zjazde dokáže poskytnúť. Flex index je najčastejšie v rozmedzí 80 – 130, čím je číselná hodnota vyššia, tým tuhšie topánky budú. Na hodnoty flex indexu sa však nemôžete 100% spoľahnúť, pretože každý výrobca má trochu iné parametre. Vlastnosti topánok s flex indexom 100 od jedného výrobcu nemusia mať tuhosť takú ako topánky s flex indexom 100 od výrobcu iného.
Kompatibilita s viazaním
Skiaplové topánky musia byť kompatibilné s viazaním a lyžou. Rozlišujeme 2 typy viazania a to pinové alebo rámové.
- Rámové viazanie – je starší variant, ktorý sa v súčasnosti používa sporadicky. Stretnúť sa s ním môžete predovšetkým v požičovniach a uprednostňovať ho môžu niektorí freerideri.
- Pinové viazanie – topánky, ktoré budete môcť do pinového viazania umiestniť, musia mať v päte av špičke kovové otvory tzv. inserty. Do týchto otvorov je možné zacvaknúť hroty – piny viazania.
- Hybridné viazanie – najmladším typom je viazanie hybridné, ktoré ponúka vlastnosti oboch predošlých typov a je tak ideálne pre zjazd aj výstup. Pri výstupe je topánka uchytená v pinoch, pri zjazde potom viazanie zaujíma rovnaké vlastnosti, aké je bežné pri zjazdovom viazaní.
Normy
Pri výbere vhodných topánok na skialpinizmus sa odporúča sledovať medzinárodné normy.
- Norma ISO 5335 – je platná pre viazanie alpského lyžovania a tým aj pre bežné lyžiarky,
- Norma ISO 9523 – je platná pre bory vhodné na chôdzu a skialpinizmus
Značka
Skialpové topánky nájdete v obchodoch vo veľkom počte. Medzi popredných výrobcov patrí napríklad Scarpa, Dynafit, Atomic alebo Scott. Medzi ďalšie obľúbené patria aj značky Dallbello, La Sportiva, Fischer alebo K2.
Cena
Obstarávacia cena skialpových topánok nie je úplne zanedbateľná. Za základné prevedenie zaplatíte okolo 255 eur. Topánky v prémiovej kvalite môžu stáť viac ako 853 eur. Najviac obľúbené sú potom topánky s cenou od 340 – 462 eur.
Otázky a odpovede
Ako začať so skialpom?
Pokiaľ patríte k tým, ktorí nemajú so skialpinizmom žiadne skúsenosti, a chceli by ste si ho iba vyskúšať, bude pre začiatok lepšie využiť možnosť vypožičania celej výbavy. Vhodné je vyskúšať rôzne typy lyží a topánok a na základe svojho pocitu si vybrať disciplínu, ktorá vám bude vyhovovať najviac.
Ako správne vybrať viazanie?
Pri výbere viazania sa zamerajte na preferovaný štýl. Pri bežných túrach je tým najvhodnejším masívne pinové viazanie. Vyznávači rýchlej jazdy budú potrebovať odľahčené pinové viazanie, pre freetouring je ideálne hybridné viazanie. Freerideri, ktorí budú podnikať výstupy skôr príležitostne, môžu zvoliť viazanie rámovej.
Najdôležitejšie je, aby bolo viazanie kompatibilné s podrážkou, dôležitá je však aj hmotnosť topánok a viazanie. Ľahké viazanie je určené pre ľahšiu obuv, s ťažkými topánkami potom budete kombinovať ťažšie viazanie.
Aký je rozdiel medzi lyžiarskou a skialpovou topánkou?
Lyžiaky sú robustnejšie, tuhšie a predovšetkým ťažšie topánky. Lyžiaky majú tiež vyšší komín, vďaka ktorému sa vám bude v topánkach horšie šliapať nahor. Pri skialpových topánkach je to presne naopak, to znamená, že sú ľahšie, majú menej praciek a tým aj väčší rozsah pohybu komína. V skialpových topánkach sa vám bude ľahšie chodiť. Ďalší rozdiel je aj v prevedení podrážok. Podrážku skialpových topánok je možné prirovnať k podrážke pohoriek.
Záver
Skialpové topánky nie sú úplne lacnou záležitosťou, pri ich výbere sa však neodporúča uprednostňovať cenu nad kvalitou. Robiť by ste však nemali ani žiadne kompromisy, pretože každú nedokonalosť po niekoľkohodinovej túre ucítite a zo športového zážitku sa tak môže stať doslova utrpenie.
Skialpové topánky by ste mali vždy vyberať v špecializovaných predajniach, kde ich budete môcť vyskúšať, vhodné je nechať topánky na nohe dlhší čas, aby došlo k vytvarovaniu vnútornej topánočky. Topánky by vám mali umožniť, pokiaľ možno pohodlnú chôdzu, ale aj potrebnú oporu.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?