Skener je jednoduché zariadenie, ktoré je schopné preniesť akúkoľvek papierovú predlohu do digitálnej podoby. Skener sa bežne využíva v kanceláriách, ale nájde svoje uplatnenie aj v domácnostiach. Tu ho využijete na skenovanie rôznych dokumentov alebo fotografií.
Skenery sa líšia svojou veľkosťou aj spôsobom používania. K najobľúbenejším patria stolné skenery, ktoré je možné prepojiť s počítačom. Okrem stolného však môžete zvoliť aj iný typ.
Pri každom skeneri by vás potom malo zaujímať rozlíšenie. To zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu dokumentov. Podstatná je aj rýchlosť, ktorá je zásadná najmä u častejšie využívaných skenerov. Aby prístroj fungoval tak ako má, budete musieť vyriešiť aj spôsob prepojenia s počítačom. A hodiť sa môžu aj dodatočné funkcie.
Typy
Skenery majú mnoho podôb, líšia sa veľkosťou, spôsobom používania aj výrobnou technológiou. Okrem už spomínaných stolných je možné kúpiť skener ručný, naťahovací, filmový, 3D skener. Vybrať správny typ nemusí byť úplne jednoznačné, veľkú rolu hrá to, kde a ako budete potrebovať skener používať. Z tohto dôvodu je vhodné jednotlivé modely najskôr predstaviť.
Stolný
Stolný alebo tiež plochý skener má podobu nízkej krabice, jeho neoddeliteľnou súčasťou je sklenená snímacia plocha, na ktorej sa dokumenty ukladajú. Tie sa potom priklopia vrchnou časťou, potom dôjde k prejdeniu snímacieho ramena. Princíp stolného skenera sa veľmi podobá klasickej kopírke. Ak budete skenovať väčšie množstvo dokumentov, bude nutné jednotlivé listy vkladať do prístroja postupne.
Tiež stolné skenery majú niekoľko podôb a líšia sa aj kvalitou. Lacné prístroje sú schopné snímať skôr tenké predlohy. Drahšie skenery môžu snímať aj negatívy alebo diapozitívy a to vďaka prídavným nástavcom.
Ručné
Na rozdiel od stolových sú ručné skenery malé prístroje, ktorými musíte po snímanej predlohe prechádzať. Takýmto spôsobom je možné snímať iba malé predlohy, jedná sa skôr pre núdzové riešenie. Počítať musíte aj s horšou kvalitou a pomalším skenovaním. Vzhľadom na negatívy, ktoré v tomto prípade prevažujú, je ponuka ručných skenerov oveľa nižšia.
Bubnový
Využijú ich najmä tí, ktorí potrebujú snímať veľké formáty. Predlohy väčších rozmerov je nutné pomocou špeciálnej kvapaliny nalepiť na rotujúci valec. O všetko sa následne postará svetelný lúč. Bubnové skenery sú najstarším typom, vyznačujú sa veľkou kvalitou a sú schopné naskenovať aj tie najmenšie detaily. Ich nevýhodou je však okrem rozmeru aj veľká obstarávacia cena. Tieto zariadenia sú tak využívané predovšetkým polygrafickými profesionálmi.
Filmový
Pomocou týchto skenerov môžete skenovať diapozitívy, fotografie alebo filmové negatívy. Tieto prístroje sa vyznačujú vysokým rozlíšením, nevýhodou je však aj vysoká obstarávacia cena. V domácom prostredí skôr využijete stolný skener, ktorého súčasťou je aj adaptér, ktorý vám taktiež umožní skenovať fotografie či diapozitívy.
Prieťahový
Zariadenie podobné faxu, jednotlivé dokumenty prechádza cez zariadenie. Vďaka tejto technológii je možné skenovať obojstranne. Mnoho prieťahových skenerov je prenosných a pripojiť k počítaču ich môžete aj bezdrôtovo. Prieťahový skener je ideálny do kancelárie, jeho nevýhodou je iba to, že pomocou skenera je možné skenovať iba jednotlivé listy. Nemôžete tak oskenovať napríklad knihu, časopis a podobne.
Ceruzkový
Svojím vzhľadom sa podobajú väčšej ceruzke, poznať ich môžete aj pod označením digitálny zvýrazňovač. Tieto skenery je nutné rovnako ako ručné držať pri práci v ruke a skenovať môžete iba jeden riadok.
Všetko sa ukladá do vnútornej pamäte skenera a dokumenty potom môžete preniesť do mobilného telefónu, tabletu alebo počítača. U týchto typov sa stretnete s funkciou prekladu textu do niekoľkých ďalších jazykov. Ceruzkové skenery sú obľúbené najmä u študentov, ktorí vďaka nim nemusia veľké množstvo textov ručne prepisovať.
3D
S ich pomocou budete môcť naskenovať reálne objekty. Tieto prístroje sa používajú v mnohých odvetviach ako zdravotníctvo, archeológia, mapovanie terénu atď. Pri skenovaní sa trojrozmerný objekt prevedie do trojrozmernej podoby, s tým potom môžete ďalej pracovať. Na trhu sú zastúpené dotykové, optické alebo laserové 3D skenery.
Čítačka čiarových kódov
Čítačka čiarových kódov patrí medzi ručné skenery, ktoré sú v súčasnej dobe hojne používané v obchodoch, u prepravcov tovaru, v skladoch atď. Pracujú na rovnakom princípe ako stolný skener.
Rozlíšenie
Aby boli dokumenty dobre čitateľné, je nutné, aby mal skener dostatočné rozlíšenie. Rozlíšenie he uvedené v DPI jednotkách a uvádza množstvo bodov na palec. Za kvalitné sú považované skenery s rozlíšením 1 200 x 2 400 DPI. Práve týchto prístrojov nájdete na trhu najviac.
K dostaniu sú však aj menej kvalitné prístroje s rozlíšením 600 x 1 200 DPI. Tie postačia menej náročným používateľom, ktorí skener využijú skôr príležitostne. Najkvalitnejšie skenery majú rozlíšenie až 4 800 x 9 600 DPI.
Rýchlosť
Tento parameter je podstatný najmä pre tých, ktorí budú skenovať väčšie množstvo dokumentov. Vo väčšine prípadov sú skenery schopné predlohu nasnímať v rozmedzí 20 – 30 sekúnd. Tým najkvalitnejším potom postačí iba 10 sekúnd.
Rýchlosť skenovania ovplyvňuje aj niekoľko ďalších parametrov napríklad výkon počítača, kvalita rozlíšenia a spôsob pripojenia.
Pripojenie
Väčšinu skenerov môžete pripojiť pomocou USB kábla. Toto pripojenie je spoľahlivé aj rýchle. Menej časté je pripojenie pomocou konektora SCSI. A v prípade ďalších výrobkov je možné využiť aj bezdrôtové pripojenie pomocou bluetooth. Táto varianta však nemusí byť vždy spoľahlivá.
Funkcia
Pri skeneri je možné využívať niekoľko ďalších funkcií. Predtým než zariadenie kúpite, dobre zvážte, ktoré funkcie sú pre vás nenahraditeľné.
- OCR – jedná sa o softvérovú funkciu. Funkcia OCR vám umožní s naskenovaným textom ďalej pracovať. Do textu budete môcť písať, možné je aj kopírovanie potrebných častí alebo vyhľadávanie v texte.
- Rámček na diapozitívy – príslušenstvo potrebné pre všetkých, ktorí chcú skenovať diapozitívy alebo negatívy. Toto príslušenstvo býva častou súčasťou plochých skenerov.
- Podávač papiera – ideálny pri skenovaní veľkého množstva dokumentov. Tie do skenera vložíte a potom sa nemusíte o nič starať. Podávače bývajú súčasťou naťahovacích skenerov.
- Pamäť – pamäť býva súčasťou prenosných skenerov. V prípade, keď pre vás bude vnútorná pamäť nedostačujúca, môžete využiť možnosť vložiť do prístroja pamäťovú kartu.
- Software – súčasťou balenia môže byť aj softvér od výrobcu. Využijete ho pri rôznych úpravách výsledných skenov.
Značka
Kvalitný skener kúpite od kvalitných výrobcov. Medzi popredných dodávateľov patrí Canon alebo Epson, čo sú známy výrobcovia rôznej kancelárskej techniky. Z ďalších môžeme odporučiť HP, Brother, Rollei, Fujitsu Siemens alebo Reflecta.
Cena
Cenu určuje predovšetkým typ zariadenia. Medzi pomerne cenovo dostupné patria obľúbené stolné alebo naťahovacie skenery. Ich cena býva v rozmedzí 129 – 214 eur, ale kúpiť pochopiteľne môžete aj lacnejšie alebo naopak drahšie prístroj. Za túto cenu je možné zaobstarať aj skener, ktorý je vhodný na skenovanie fotiek.
Za kvalitnejšie sú považované skenery s cenou od 214 eur vyššie. Rozdiel je najmä v kvalite rozlíšenia. V tomto cenovom rozpätí je možné kúpiť všetky zariadenia, ktoré využijete pri domácom používaní. Najdrahšie skenery stoja viac ako 427 eur a využijú ich predovšetkým profesionáli.
Otázky a odpovede
Aký je rozdiel medzi technológiou CIS a CCD?
Technológia CIS sa používa u lacnejších skenerov. Tieto skenery majú iba jeden riadok senzorov, zdrojom svetla sú LED diódy. Skenery nemajú tak vysokú rozlišovaciu schopnosť a kvalita skenovaných dokumentov je teda nižšia.
Technológia CCD je potom súčasťou drahších prístrojov, okrem skenerov sa využíva pri digitálnych fotoaparátoch, videokamerách alebo ďalekohľadoch. Na zobrazenie predlohy sa využíva sústava šošoviek a zrkadiel. Kvalitu rozlíšenia potom udávajú jednotky DPI.
Oplatí sa mať doma skener?
Ak budete skenovať iba malé množstvo dokumentov alebo patríte k tým, ktorí skener využijú niekoľkokrát do roka, môže sa vám hodiť viac multifunkčná tlačiareň. Jej súčasťou býva práve skener a kopírka.
V prípade multifunkčných tlačiarní sa však zamerajte práve na rozlíšenie skenera, pretože v mnohých prípadoch má skener mizernú kvalitu. Tieto prístroje sú tak vhodné naozaj pre tých, ktorí využijú skener minimálne a iba na skenovanie dobre čitateľných dokumentov. Ak potrebujete kvalitný skener alebo máte na tento prístroj viac požiadaviek, je nutné kúpiť samostatné zariadenie.
Čo je denný výkon?
Ide o počet dokumentov, ktoré je možné za deň naskenovať. Na toto množstvo by potom mal výrobca poskytovať záruku. Špičkové skenery majú denný výkon až 20 000 dokumentov/deň.
Záver
Skener môžete kúpiť na internete alebo v kamennej predajni. Nevýhodou nákupu cez internet je, že musíte veriť poctivosti výrobcu a nemôžete skener pred nákupom vyskúšať. Najmä v prípade lacnejších typov potom môžete byť kvalitou skôr sklamaní. Výrobcovia napríklad udávajú tabuľkovú rýchlosť, ktorá počíta s tým, že dokumenty budú vo vysokej kvalite.
Veľakrát však budete chcieť naskenovať aj rôzne pokrčené alebo pokrčené texty. Práve v ich prípade ide potom kvalita a rýchlosť skenovania rýchlo dole. Z tohto dôvodu je lepšie ísť skener kúpiť do špecializovanej predajne, kde si môžete vyskúšať naskenovať dokumenty rôznej kvality alebo gramáže.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?