Satelitné prijímače

Vďaka satelitnému vysielaniu je možné prijímať stovky televíznych a rozhlasových kanálov, z ktorých je aj niekoľko kanálov vysielaných voľne. Na ich sledovanie tak nepotrebujete dekódovaciu kartu. Pokiaľ však budete chcieť sprístupniť väčšie množstvo kanálov, budete potrebovať kvalitný satelitný prijímač ak nemu aj dekódovaciu kartu.

Satelitní operátori využívajú niekoľko odlišných systémov kódovania. V súčasnej dobe môžete využívať služby operátora Skyling, CS Ling, DIGI TV alebo UPC direkt. Okrem nich môžete využiť aj zahraničných operátorov, ktorí sú zastúpení skôr v obmedzenom množstve.

Pri výbere satelitného prijímača tak musíte najskôr zvážiť, ktorú satelitnú televíziu preferujete. Na základe toho by mal byť prijímač doplnený o vhodnú dekódovaciu kartu. Druhú možnosť potom predstavuje dekódovací modul. Aby ho bolo možné využiť, musí byť súčasťou prijímača Cl slot.

Porovnať ceny prijímačov

Typy

Pri výbere satelitného prijímača narazíte na niekoľko možností, ktoré sa líšia výbavou.

  • Prijímač s jedným tunerom – DVB-S2 prijímače patria k najobľúbenejším, podporujú príjem v rozlíšení HD aj štandardné rozlíšenie SD.
  • Viactunerový prijímač – prijímače s dvoma tunermi vám umožnia jeden program sledovať a druhý nahrávať. Nahrávať však môžete aj dva rôzne programy.
  • Prijímač s kombinovaným tunerom – Combo prijímač je vybavený jedným alebo viacerými DVB – S2 tunerom a ďalej potom hybridným tunerom. Pomocou tohto prijímača môžete sledovať káblovú, pozemnú aj satelitnú televíziu.

Dekodér

Súčasťou satelitného prijímača je tzv. dekodér, do ktorého je možné umiestniť dekódovaciu kartu. Tú vám poskytne priamo vami zvolený operátor. Kartu využijete na dekódovanie mnohých platených kanálov.

Najčastejšie sa stretnete s dekodérom Irdeto, ktorý na kódovanie využívajú 2 najväčší poskytovatelia satelitných televízií. Sú to Skyling a freeSAT – UPC Direct. Menej často je na dekódovanie možné využiť UNI alebo CI.

Konektory

Satelitné prijímače sú vybavené rôznymi konektormi, ktoré umožnia jeho prepojenie s televíziou, domácim kinom, AV receiverom a ďalšími. Základom je konektor HDMI, RCA alebo Scart. Pokiaľ máte novší televízor, bude pre vás táto výbava dostačujúca, majitelia starších televízií, však musia najskôr konektorovú výbavu skontrolovať, aby bolo možné satelitný prijímač pripojiť.

Ďalšou bežnou výbavou sú digitálne a audio výstupy. Tie využijete na pripojenie reproduktorov či iných zvukových systémov ale tiež napríklad počítač.

Možnosti prijímača

Satelitné prijímače majú veľké množstvo rôznych funkcií, ktoré vám sledovanie televízie spríjemnia. Aby bolo všetko prehľadné, bývajú prijímače vybavené displejom. Vďaka nemu budete mať prehľad o všetkom, čo sa s prijímačom deje.

V prvom rade by mal váš satelitný prijímač podporovať slovenčinu. Vďaka tomu budete jednoducho používať menu alebo napríklad teletext.

K jednej z najobľúbenejších funkcií patrí možnosť využívať internet. Na pripojenie internetu sa bežne využíva Wi-Fi, ale niektoré prijímače je možné k internetu pripojiť pomocou kábla.

Timeshift je funkcia, vďaka ktorej môžete sledovanie televízie pozastaviť. Následne potom pokračujete v jeho sledovaní.

Pokiaľ vás zaujme viac filmov alebo relácií vysielaných v jednom čase, môžete zvoliť jeden, na ktorý sa budete pozerať a druhý nahrať. Funkcia nahrávania vám umožní nahrať aj program vo vašej neprítomnosti.

Teletext je tiež pomerne bežnou funkciou, ktorú poznáte aj z čias starších televízorov.

Prijímače s funkciou FastScan naladia automaticky všetku ponuku programov a postarajú sa aj o to, aby bol zoznam vždy aktuálny. V prípade FastScan sa tak nemusíte starať o prípadné preladenie.

HbbTV je kombináciou internetu a televízneho vysielania. Prehrávať si tak môžete programy aj z internetového archívu.

Media Player vám umožní prehrávať aj hudbu vo formáte MP3. Túto službu využijete aj na prezeranie fotografií alebo na prehrávanie filmov.

Značka

Medzi najobľúbenejšie značky satelitných prijímačov patrí Amico, Octagon, Opticum, AB-COM, Ferguson, Dreambox, uClan a ďalšie.

Cena

Cena satelitných prijímačov je pomerne nízka, prvé jednoduchšie prístroje zaobstaráte za necelých 43 eur. Aj tieto lacné prijímače majú FULL HD rozlíšenie a poskytnú vám tak vysoko kvalitný obraz. Zlatou strednou cestou sú prijímače s cenou od 64 – 86 eur a cena najdrahších môže šplhať k 427 eur.

Porovnať ceny prijímačov

Otázky a odpovede

Aké čítačky je možné využívať?

V súčasnosti sú prijímače najčastejšie vybavené čítačkou Cryptoworks, ktorá je opatrená certifikáciou. Využívať môžete aj čítačku Irdeto či Conax. Niektoré satelitné prijímače disponujú univerzálnou čítačkou. Jej výhodou je skutočnosť, že ju je možné softvérovo prispôsobiť a programy prijímať v kódovaní, ktoré požadujete.

Je nutné vlastniť satelitný prijímač s pevným diskom?

Tí, ktorí si chcú nahrávať filmy, programy alebo napríklad fotografie túto možnosť určite uvítajú. Na nahrávanie však môžete využiť aj kartu či externý disk.

Čo je linuxový satelitný prijímač?

Linux je operačný systém, ktorý má programovateľnú čítačku. Vďaka možnosti inštalácie rôznych rozšírení môžete streamovať, sledovať kanál YouTube či počúvať internetové rádiá. Linus prijímač je vhodný skôr pre tých, ktorí sa vyznajú v technických dátach.

Záver

Satelitný prijímač je možné zakúpiť v kamennej predajni, v tomto prípade však môžete nákup vykonať aj cez internetové stránky. Ich veľkou výhodou je obrovský výber rôznych modelov, ktorý v kamennej predajni nenájdete.

Na stránkach predajcov satelitnej techniky máte spravidla k dispozícii aj kvalifikovaného odborníka, ktorý vám pomôže s výberom. Ak si nie ste istí, či zvládnete všetko správne pripojiť a naladiť, môžete využiť aj službu odbornej montáže.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo