Rotopédy patria k najobľúbenejším domácim cvičebným strojom. Sú určené pre ľahší tréning a sú obľúbenou pomôckou u tých, ktorí trpia nadváhou a chcú teda docieliť predovšetkým zníženie telesnej hmotnosti a zlepšenie kondície.
Cvičenie na rotopede je tiež vhodnejšie pre osoby, ktoré majú problémy s chrbtom. Cyklotrenažéry sú prepracovanejšie typy rotopédov a sú určené na simuláciu jazdy na bicykli. Využijú ich hlavne skutoční športovci.
Typy
Pred výberom vhodného rotopedu si najskôr položte otázku, kto, ako často a akým spôsobom bude rotopéd používať. Ste skôr rekreační športovci?
Bude rotopéd slúžiť pre viacerých členov domácnosti? Radíte sa k profesionálnym športovcom? Na trhu sú k dostaniu rotopedy v troch typoch a každý je určený pre trochu iný spôsob cvičenia.
Klasické
Patrí k najrozšírenejším a najobľúbenejším typom. Ich prednosťou je ľahké ovládanie a dobrá skladnosť. Sú tiež konštrukčne najjednoduchšie, čo ich robí aj cenovo najdostupnejšími.
Klasické rotopedy umožňujú, aby bola vaša chrbtica pri cvičení viac vzpriamená, teda toľko nedochádza k preťaženiu krčnej a bedrovej časti chrbtice.
Cyklotrenažéry
Tieto prístroje vám nahradia klasický bicykel. Vynikajú najmä presnejším nastavením záťaže a sú určené pre skutočných športovcov, ktorí vedia bezo zvyšku využiť všetky ich prednosti.
Sú obľúbené aj u nadšených cyklistov, ktorým chýba jazda na bicykli v zimných mesiacoch. Ergonómia pohybu u cyklotrenažérov simuluje jazdu na bicykli a neumožňuje vám tak mať pri cvičení rovný chrbát.
Recumbenty
Sú to rotopedy s ležatými kolesami a sú vhodné pre tých, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť. Sú pohodlné a šetrné k chrbtu vďaka opierke, ktorou je vybavené sedlo. K ich nevýhodám patria väčšie rozmery a cena.
Šliapací stred
Šliapací stred ovplyvňuje životnosť rotopedu. Lacnejšie rotopedy majú tzv. miskový systém. Poznáte ho podľa jednodielnej ohnutej kľuky pedála.
Tento mechanizmus je lacnejší, ale rýchlejšie u neho dôjde k opotrebovaniu a vyžaduje si aj občasné nastavovanie. Opotrebovanie sa u neho prejavuje zvýšením hlučnosti a tým vás upozorní na jeho nutnú výmenu.
Ložiskový systém býva typickým pre kvalitnejšie výrobky. Tento systém má kľučky pedálov na štvorhrane, tak ako to býva v prípade klasických kolies.
V prípade kvalitného typu s ložiskami je ložiskový systém tichý, bezúdržbový a dlhšia je aj jeho samotná životnosť. Za tieto bonusy si však budete musieť priplatiť.
Brzdný systém
Brzdný systém je zodpovedný za to, aký odpor je vám pri šliapaní kladený. Brzdný systém môžete regulovať manuálne alebo elektronicky.
Magnetický brzdný systém – patrí k najrozšírenejším, pracuje na báze približovania a odďaľovania magnetov od zotrvačníka. Vyznačuje sa tichou prevádzkou av kombinácii s kvalitným zotrvačníkom aj plynulý chod.
U najlacnejších rotopédov spravidla narazíte na páskový brzdný systém. Je hlučnejší a poruchový. Pokiaľ teda plánujete rotopéd používať pravidelne, nemali by ste voliť modely, ktoré sú ním vybavené.
Indukčná brzda patrí k menej rozšíreným brzdným systémom. Rotopédy, ktoré sú indukčnou brzdou vybavené, sa hodia na terapeutické účely alebo výkonnostný tréning a to vďaka veľmi presnému ovládaniu. Jej nevýhodou sú však prípadné drahšie opravy.
Záťažové koleso
Zotrvačník môže mať rôznu hmotnosť, od ktorej sa ďalej odvíja jeho používanie. Čím ťažšie má rotopéd zotrvačník, tým lepší je aj chod stroja.
Pre bežné domáce použitie s malou záťažou by mala byť hmotnosť v rozmedzí od 3 – 5 Kg. Zotrvačník s hmotnosťou 5 – 7 kg sa hodí pre potreby celej rodiny, a pokiaľ si chcete dať poriadne do tela, mala by byť hmotnosť aspoň 7 kg. Aj s ťažkým zotrvačníkom však môžete šliapať na minimálnu záťaž a zacvičiť si tak môžu aj menej nadšení športovci.
Konštrukcia a ergonómia
Dôležitá je aj samotná veľkosť rámu rotopedu. Lacnejšie modely majú menšiu veľkosť a hodia sa skôr pre drobné postavy. Rotopédy, ktoré majú väčšiu konštrukciu, sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, sú stabilnejšie a môžu ich používať aj vyšší a ťažší používatelia.
Pre lepší pôžitok z cvičenia vyberajte rotopedy, ktoré umožňujú polohovanie. Vďaka tomu vás nebudú pri cvičení bolieť chrbát a nebudete si ničiť kĺby. Kvalitný rotopéd by mal umožňovať horizontálny aj vertikálny posun sedla a ideálne aj možnosť polohovať riadidlá.
Ideálna výška sedla by mala umožňovať mať pri nasadnutí na sedadlo päty na oboch pedáloch a nohy musia byť úplne prepnuté. Výška riadidiel by mala byť pri rotopede vyššie ako je výška sedla pre pohodlnejší spôsob jazdy.
Pri cyklotrenažéri je východisková výška riadidiel totožná s výškou sedla. Cyklotrenažéry však umožňujú riadidlá tiež znížiť podľa spôsobu jazdy alebo pre individuálne potreby jednotlivca.
Lepšiu manipuláciu so strojom vám potom umožnia prepravné kolieska. Nastavovacie nôžky zase vyriešia všetky nerovnosti podlahy.
Napájanie
Najjednoduchšie typy, ktoré disponujú manuálnym ovládaním, nie je potrebné nijako napájať. V prípade, že je rotopéd vybavený displejom, budete sa musieť o možnosti napájania zaujímať.
Prvou možnosťou je napájanie zo siete a teda nutnosť pripojenia k zdroju elektriny. Druhou možnosťou je potom akumulátorové napájanie pomocou batérií.
Ďalšie funkcie
Moderné rotopedy sú vybavené aj niekoľkými funkciami, ktoré môžete pri cvičení využiť.
Dôležitý je aj ovládací panel. Rotoped môžete ovládať manuálne alebo elektronicky. Manuálne rotopedy sú vo väčšine prípadov vybavené otočnými kolieskami. Elektronické majú veľké panely s množstvom rôznych funkcií a režimov tréningu.
U tých najmodernejších potom môžete využiť aj možnosť pripojenia k tabletu alebo mobilného telefónu. Vďaka tomu môžete nasimulovať skutočnú trať. A nakoniec je tu možnosť pracovať s video aplikáciami, kedy vás cvičením prevádza tréner.
Tepová frekvencia patrí k obľúbeným funkciám, ktorou môže rotopéd disponovať. Tepová frekvencia môže byť pri jednotlivých modeloch riešená menej presnými dotykovými senzormi v madlách. Modernejšie modely majú v príslušenstve k dispozícii presnejší hrudný pás, ktorý je prepojený s displejom rotopedu.
Značka
Pri výbere zohľadnite aj značku. Niektorí výrobcovia ponúkajú ako bonus možnosť montáže rotopedu u vás doma. Tento výrobok by ste mali ideálne zakúpiť priamo u špecializovanej odbornej firmy.
Tu vám zodpovie akýkoľvek prípadný dotaz a poskytnú vám poradenstvo a pomôžu s obsluhou. Medzi kvalitné výrobky patria rotopedy značiek Housefit, Flow Fitness alebo Tunturi.
Cena
Najlacnejšie rotopedy môžete zaobstarať za cca 200 eur. V tomto prípade, ale nemožno kúpiť kvalitnejší model, na ktorom budete môcť cvičiť dlhodobo a pohodlne. Tieto typy majú malú konštrukciu, manuálne ovládanie a neumožňujú žiadne dodatkové funkcie.
Kvalitnejšie rotopedy kúpite v rozmedzí od 280 – 400 eur. Tie vám poslúžia na bežné domáce používanie, kedy to s cvičením nehodláte preháňať. Vyššiu kvalitu vám poskytne rotopéd, ktorý vás vyjde na cca 590 eur. Je vybavený všetkými funkciami a umožňuje niekoľko polohovacích pozícií.
Ak sa radíte medzi skutočných športovcov, budú pre vás ideálne rotopedy v cenovej relácii od 590 Eur a viac. Tu už môžete využiť aj tréning s možnosťou video aplikácie.
Údržba
Bežná údržba je jednoduchá, stačí stroj zbaviť prípadného potu alebo prachu. Pokiaľ sa vám počas jazdy zdá, že je rotopéd nestabilný a kýva sa, bude nutné dotiahnuť všetky potrebné skrutky.
Ak pri cvičení počujete vŕzganie, položte rotopéd na bok a premažte všetky potrebné súčasti. Sú to napríklad nožičky určené na vyrovnávanie nerovností. Vnútorné zvary vo vnútri nohy rotopedu môžete prestriekať špeciálnym mazivom.
Cvičenie na rotopede
Pravidelným cvičením na rotopede si udržíte telesnú kondíciu, spevníte telo a schudnete. Ďalej pomocou rotopedu môžete eliminovať prípadné problémy s chrbtom.
Správne cvičenie na rotopede má pozitívny vplyv na krvný tlak aj obeh a zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc. Je šetrné ku kĺbom a má relaxačné účinky. Vďaka rotopedu sa spevnia partie zadku, stehien a lýtok a pri správne zvolenej polohe spevníte svalstvo celého tela.
Na dosiahnutie očakávaných účinkov je dôležitá aj doba cvičenia, pokiaľ chcete predovšetkým chudnúť, budete musieť cvičiť 20 – 40 minút. A na záver potom zaraďte ľahšie cviky na uvoľnenie a upokojenie svalov.
Pravidelným tréningom na cyklotrenažéri rozvíjate telesnú kondíciu a môžete využívať intenzívny tréning. Vďaka pravidelnému a výdatnému cvičeniu schudnete a spevníte partie zadku, stehien a lýtok.
Pokiaľ chcete cvičením najmä znížiť vašu telesnú hmotnosť, mali by ste sa riadiť nasledujúcimi pravidlami. Tréning začnite ideálne ráno na lačno. Je to doba, kedy sú zásoby krvného cukru v organizme na najnižšej úrovni.
Pokiaľ vám ranné cvičenie nevyhovuje alebo ich nestíhate, cvičte vždy ideálne 3 hodiny po jedle. Dôležitá je aj intenzita cvičenia, tá by nemala byť najmä na začiatku vysoká a stačí vám cvičiť cca 3 x týždenne po dobu asi 30 minút.
Otázky a odpovede
Aká dlhá je poskytovaná záruka na rotopedy?
Rotopédy sú výrobky, u ktorých sa oplatí dĺžku poskytovanej záruky postrážiť. Niektorí výrobcovia ponúkajú iba základnú dvojročnú záruku, inokedy môže byť záruka predĺžená na 3 alebo 5 rokov.
A čo prípadný servis?
Aj servis je v tomto prípade dôležitý, pretože aj vysoko kvalitný rotopéd sa môže niekedy pokaziť. Rotoped je veľký stroj, a je rozdiel, či ho budete musieť kvôli poruche sami rozobrať a odoslať na adresu výrobcu alebo vám výrobca pošle servisného technika domov.
Záver
Na záver si ešte raz pripomenieme rozdiel medzi rotopedom a cyklotrenažérom. Rozhodujúce je tu hlavne nastavenie záťaže, ktoré je u cyklotrenažérov presnejšie.
Rotopéd je určený pre bežné domáce cvičenie, pomôže vám k lepšej kondícii, s jeho pomocou môžete schudnúť aj spevniť telo. Je tiež cenovo dostupnejšie.
Cyklotrenažér dokonale simuluje jazdu na bicykli, má robustný a pevný rám. Pedále môžu byť vybavené SPD zámkom a umožňuje vám pri cvičení používať cykloobuv. Nevýhodou je tu jeho vysoká cena.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?