Najobľúbenejšie značky vysávačov
O výhodách robotického vysávača vás určite nemusíme presviedčať. Veď je to šikovný a veľmi výkonný pomocník, ktorý pracuje za vás a tým šetrí vás drahocenný čas, ktorý tak môžete venovať svojej rodine, priateľom alebo sami sebe. Faktom je, že síce nedokáže na 100% nahradiť klasické podlahové vysávače, napriek tomu ale má svoje kvality, na ktoré nedá väčšina ľudí dopustiť a ľahko si nájde miesto v mnohých domácnostiach.
Každý model sa môže pochváliť silnými a slabšími stránkami, rôznym výkonom, kapacitou a samozrejme aj cenou. Čo je pre výber robotického vysávača zásadné, na čo sa zamerať a čomu venovať pozornosť? S tým sa vám pokúsime pomôcť prostredníctvom nášho malého manuálu, do ktorého sme sa snažili zaznamenať všetko, čo je pri výbere robotického vysávača zásadné a najdôležitejšie.
Musíme si uvedomiť, že robotický vysávač je vhodný skôr na udržiavacie upratovanie, rozhodne nedokáže úplne nahradiť manuálne vysávanie. Rozhodujúce je množstvo nečistôt, ktoré vaša domácnosť vyprodukuje. Na drobčeky a menšie nečistoty je ideálny, rovnako ako na chlpy od zvierat, ale veľké kusy rozhodne nezoberie, pretože by sa mohol poškodiť.
K veľkému plusu patrí možnosť tzv. udržiavacieho upratovania, kedy nastavíte časovač tak, aby robot upratoval každý deň a vy tak vždy prídete do čistého prostredia. Skvelým pomocníkom je v tých domácnostiach, kde žijú starší ľudia alebo osoby s obmedzenou pohyblivosťou.
V takom prípade je robotický vysávač ideálnou voľbou, pretože odpadá nutnosť ťahať ťažký vysávač. Tento druh vysávačov je vhodný aj pre alergikov, najmä modely s HEPA filtrom. Prašnosť prostredia je celkovo nižšia a eliminujú sa alergény aj mikróby v ovzduší.
Ako funguje robotický vysávač?
V spodnej časti vysávača sú dve veľké rotačné kefy, ktorých úlohou je nametať prach a rôzne nečistoty rovno do sacieho otvoru. Počet kief záleží na vybranom modeli, môžu byť dva alebo len jeden. Tieto kefy môžu byť gumové alebo štetinové, ale ideálne je, ak disponuje jedným gumovým a druhým štetinovým.
Pokiaľ ide o gumovú kefu, tá si hravo poradí s hrubšími nečistotami, zatiaľ čo štetinová kefa sa hodí na koberce, ale aj na tvrdé podlahy, kde zatočí s prachom, vlasmi a chlpmi z vašich domácich maznáčikov. Tento druh kefy má tú nevýhodu, že ho musíte najlepšie po každom vysávaní očistiť a zbaviť ho namotaných nečistôt. Na trhu narazíte aj na také modely robotických vysávača, ktoré majú iba jednu jedinú rotačnú kefu, a to kombinovanú.
Počítajte s tým, že pri modeli, ktorý je vybavený len gumovými kefami, bude pohyb po podlahe trochu hlučnejší, ako guma oplácáva tvrdý povrch. Veľkosť rotačných kief je v štandarde asi 17 cm a najčastejšie sa vyskytujú pri okrúhlych modeloch medzi kolieskami. Robotické vysávače v tvare písmena D (ako je treba HOBOT LEGEE-668) majú kefy na rovnej strane, takže vo finále môžu dosahovať veľkosť až 27 cm.
Pohyb jednotlivých vysávačov závisí od typu/druhu navigácie. Tie, ktoré majú laserovú a kamerovú navigáciu fungujú systematicky a pohyby sú koordinované, navyše sa po nabití dokáže robot vrátiť na pôvodné miesto a pokračovať v upratovaní tam, kde skončil. V prípade naprogramovaných pohybov či u infračerveného lúča, nie sú síce pohyby vysávača nijako systematické, ale dosahujú často lepšie čistiace výsledky ako tie prvé menované.
Keď teda budete kupovať robotický vysávač, všímajte si aj úspešnosť upratanej plochy (v %). Ideálne je, keď je úspešnosť vyššia ako 90% (ako u vysávačov iRobot Roomba). Skvelá je aj virtuálna stena, ktorá po aktivácii vytvorí hranicu pre pohyb robota, podobne ako magnetické pásky. Tie však nie sú také praktické, pretože sa musia položiť na zem, zatiaľ čo virtuálna stena funguje na báze neviditeľných lúčov, ktoré robot vysiela a tie mu potom bránia v pohybe mimo vyhranenú zónu.
Oproti upratovaniu s klasickým podlahovým vysávačom, je robot pomalší a upratanie jednej miestnosti o veľkosti 25 m2 môže zabrať 20 – 60 minút, to záleží na zvolenom modeli robotického vysávača. U väčšiny robotov sú HEPA filtre (High Efficiency Particulate Air Filter), tie patria k najúčinnejším a dokážu zachytiť až 99,97% častíc.
Z čoho sa robotický vysávač skladá/Čím je tvorený?
Jednotlivé modely robotických vysávačov sa síce líšia svojim dizajnom aj funkciami, ale pevné časti sú v podstate rovnaké u všetkých. Odlišný je počet jednotlivých častí a taktiež sa niektoré môžu vyskytovať len pri modeloch, ktoré patria do vyšších cenových kategórií. Zo všeobecného hľadiska je vysávač tvorený týmito základnými časťami.
- Predné riadiace kolieska
- Bočná primetacia kefa (niektoré modely majú dokonca dva)
- Hlavné kolesá
- Akumulátor (batérie)
- Ovládacie tlačidlá (na zapínanie)
- Hlavné rotačné kefy
- Zberná nádoba
- Filter
- UV lampa
- Vlhká stierka (len pri vybraných modeloch)
Výhody/nevýhody robotických vysávačov
Dá sa povedať, že najväčšou výhodou je jeho samostatnosť, kedy pracuje aj keď nie ste doma, navyše úplne potichu, takže šetrí váš čas aj sluch. Nevýhodou je najmä kapacita zberných nádob, ktorá sa väčšinou pohybuje okolo 500 ml, takže sa musí vysávač častejšie vyprázdňovať, a to najmä pokiaľ máte v domácnosti maznáčika a robotický vysávač pravidelne vysáva zvieracie chlpy.
Ďalšou nevýhodou je, keď má domácnosť na podlahách čierne koberce. Robotické vysávače totiž čiernu farbu vyhodnocujú ako tzv. rozdiel výšok, takže si potom ich systém myslí, že môžu spadnúť rovnako ako zo schodov. Bežné je, že na čierne koberce nezmestia. Našťastie ide technológia stále dopredu, rovnako ako navigácia a tento problém sa postupne odstraňuje.
Poslednou, ale nemenej dôležitou nevýhodou je sací výkon, ten je nižší ako pri klasických vysávačoch. Na tvrdé podlahy fungujú skvele a sú veľmi účinné, zatiaľ čo pri kobercoch už majú trochu problémy, podobne ako pri úzkych priestoroch, kam nemajú šancu sa dostať.
Povrch/Typ podlahy
Robotické vysávače fungujú najlepšie na tvrdých podlahách – linoleum, parkety, plávajúca podlaha, dlažba atď. Pokiaľ ide o koberce, zvládnu vo väčšine prípadov len tie, čo majú krátky vlas, najlepšie do dĺžky 1 centimetra. Pri kobercoch s dlhším vlasom hrozí zaseknutie robota a následné násilné vyslobodenie, podobne ako pri kobercoch so strapcami, pokiaľ však vysávač nedisponuje systémom AntiAngle, ktorý tomu zabráni. Na trhu samozrejme narazíte aj na také modely, ktoré si poradia aj s kobercami, ktoré majú dlhší vlas.
Keď máte doma hladký povrch, bude sa vám hodiť robotický vysávač vybavený mopom, ktorého antistatická látka zachytáva aj tie najjemnejšie prachové častice. V obchode si postrážte tzv. mopovanie, ktoré môže byť nasucho, vtedy sa prach len stiera alebo namokro, kedy robot aj vytiera a má k tomu vo výbave aj nádobu na vodu.
Orientácia v priestore
V prípade orientácie v priestore, je hlavné, či zvolíte lacný alebo drahší robotický vysávač. U tých lacnejších väčšinou nebývajú senzory ani kamery, takže nemá prostriedky na zmapovanie priestoru, aby mal podľa čoho upratovať. Také modely majú najčastejšie vlastný algoritmus, podľa ktorého sa následne pohybujú po jednotlivých miestnostiach.
Pokiaľ však tento algoritmus nemajú, sú ich pohyby pri upratovaní podlahy náhodné, čo je značne neefektívne. Lacné modely nemávajú ani senzory, ale len nárazníky, vďaka ktorým spoznajú, akonáhle dôjde ku kolízii, že majú zmeniť smer. Bohužiaľ pre niektoré krehké predmety, ako sú napríklad vázy, môže byť tento kontakt aj v malej rýchlosti veľmi negatívnym sprievodným javom.
Drahšie modely, ktorých cena začína od 5 000 Kč vyššie, už sú súčasťou výbavy senzory, kamery aj lasery, tie umožňujú robotickému vysávaču bezproblémovú orientáciu v priestore.
Zábrany
Keď budete chcieť vysávaču vymedziť priestor, po ktorom sa bude pohybovať, vytvoríte mu jednoducho virtuálnu zábranu. K najlacnejším verziám zábran patria magnetické pásky, tie sa jednoducho nalepia na podlahu, aby ich mohol robot zaregistrovať. Nevhodné je ich umiestnenie pod kobercom, kde nemá vysávač šancu ich zaregistrovať.
Virtuálny múr je síce o niečo drahšou záležitosťou, ale ak už ho nejaký robotický vysávač raz vo výbave má, rozhodne sa ho naučte používať. Je to mini zariadenie, ktoré vysiela infračervený lúč tvoriaci neviditeľné zábrany, ktoré robot nikdy neprekročí.
Ďalším možným riešením je tzv. virtuálny maják, fungujúci na rovnakom princípe ako virtuálny múr, len s tým rozdielom, že sa nastaví určitý interval, kedy sa má zábrana deaktivovať a robotický vysávač je vpustený aj mimo vymedzeného priestoru. Vďaka tomu je upratovanie efektívnejšie.
Prispôsobenie prostredia
Na zaobstaranie robotického vysávača je ideálna taká domácnosť, ktorá má čo najmenej zastavanú plochu, kde nehrozí, že sa bude robot zasekávať v úzkych medzerách medzi jednotlivými kusmi nábytku alebo naopak neustále narážať do krehkých predmetov. Dôležité je, zmerať si výšku všetkých priestorov, ako pod posteľou, tak sedacou súpravou aj ostatnými kusmi nábytku.
Akonáhle totiž zaobstaráte vyšší vysávač, než je tento priestor, môže sa na takých miestach robot ľahko zasekávať. Pre správne fungovanie robota je ideálna medzera medzi jednotlivými kusmi nábytku minimálne 1 meter.
To isté platí aj pri nabíjacej stanici, tá musí byť umiestnená na ľahko dostupnom mieste pri elektrickej zásuvke a okolo nej by mal byť dostatočný priestor, aby do nej mohol vysávač bez problémov zaparkovať, až sa bude potrebovať nabiť.
Rozloženie práce
Je bežné, že robot nezvládne povysávať celý byt naraz, za čo nemôže malá nedostačujúca kapacita batérie či zbernej nádoby, ale nedostatočná orientácia v priestore. Rad modelov totiž býva po prejdení do ďalšej miestnosti ľahko zmätený a upratovanie je potom značne neefektívne.
Akonáhle vysávač zakúpite, naplánujte jeho prvé spustenie tak, aby ste boli doma. Ľahko tak spoznáte, ako sa v ktorej miestnosti orientuje, ktoré miesto mu robí problém, u akých prekážok sa zasekne alebo kadiaľ vôbec neprejde. Tieto poznatky potom využijete napríklad pri nastavovaní virtuálneho múru.
Pohyb
Ten si ľahko nastavíte alebo sa musíte spoliehať na tie prednastavené. V podstate sa pohyby robotického vysávača dajú ľahko vypozorovať, takže sa potom môžete sami rozhodnúť ako ho smerovať, pokiaľ je to možné. Vo väčšine prípadov je jedno, či sa robot pohybuje v pásmach či kruhoch, upratovanie je aj tak efektívne. Výhodou sú drahšie modely, kde je vzorec pohybu volený automaticky a vždy sa prispôsobuje samotnému rozloženiu miestnosti.
Filtrácia
Filtrácia je dôležitá u každého vysávača a rovnako ako u tých klasických podlahových, sa za najspoľahlivejší a najúčinnejší považuje HEPA filter, ktoré rozlišujeme podľa jednotlivých úrovní. Faktom je, že aj ten najslabší HEPA filter zvládne vychytať veľké množstvo nečistôt. Klasikou je HEPA 11, ale sú samozrejme aj mnohé ďalšie.
Niektorí výrobcovia používajú svoje vlastné filtre, ale v mnohých prípadoch nie sú také účinné ako práve HEPA. Tento typ filtrácie je vhodný hlavne u alergikov, astmatikov a domácnosti, kde žijú rodiny s deťmi. Vhodné je, keď sa filter raz za čas vymení, aby nedošlo k strate kvality. Najlepšie v rozmedzí 3 až 6 mesiacov. Niektoré modely vysávačov majú tú výhodu, že ich filter je umývateľný vodou.
Dobíjanie/Kapacita batérie
Maximálna doba vysávania závisí práve na kapacite batérie. Všeobecne sa dá povedať, že čím je kapacita batérie vyššia, tým väčšiu plochu je vysávač schopný zvládnuť na jedno nabitie. Väčšina robotických vysávačov sa síce po nabití dokáže vrátiť späť tam, kde im došla energia a pokračovať vo vysávaní, ale je nutné počkať až niekoľko hodín, kým sa akumulátor znovu nabije.
Pokiaľ teda máte naozaj veľké priestory, zamerajte sa aj na tento parameter. Často sa stáva, že lacnejší model sa môže vybiť skôr, než vôbec stihne dôjsť k nabíjacej základni, čo by sa však pri drahších modeloch, v cene nad 10 000 Sk stávať nemal a pokiaľ k tomu bude dochádzať, je niečo v neporiadku a bude potrebné navštíviť servisné stredisko.
Základňa
Nepostrádateľné miesto pre každý robotický vysávač. Neustále je zapojená do elektrickej siete, aby sa v nej mohol robot kedykoľvek znova dobiť. Pri niektorých modeloch je v tejto základni dokonca zabudovaný malý vysávač, ten pri dobíjaní akumulátora vyprázdni zbernú nádobu.
V mnohých prípadoch nie sú lacné modely vybavené funkciou pre automatický návrat do nabíjacej stanice, a pokiaľ sa vybijú, zostanú na tom mieste, kde im došla energia a musíte ich dať nabiť. Lepšie je preto voliť taký model, ktorý touto funkciou disponuje. Ak chcete udržiavať podlahy len v jednej určitej izbe, potom si vystačíte aj s najlacnejším robotickým vysávačom.
Náklady
Podobne ako je to aj pri iných spotrebičoch, ani v tomto prípade sa otázke nákladov nevyhnete. V prvom rade treba počítať s obstarávacou cenou. Tá sa môže v závislosti od typu robotického vysávača, jeho funkcií atď. vyšplhať až nad 427 eur.
Existujú aj také modely, ktorých cena sa blíži takmer k hranici 1279 eur. Samozrejme, že je nutné počítať aj s určitými nákladmi, súvisiacimi s prevádzkou takého vysávača. Čo poteší je, že nejde o žiadne horibilné sumy, takže nehrozí žiadna väčšia záťaž pre váš rodinný rozpočet.
Spotreba
Nie je to síce ten najdôležitejší údaj, napriek tomu ale nie je na škodu, keď sa pozriete na to, koľko taký robot vlastne spotrebuje elektrickej energie. Dá sa povedať, že vo väčšine prípadov je spotreba pri malých spotrebičoch skutočne minimálna, navyše sa robot nabíja napríklad raz za dva dni, niekedy ani to nie, takže je to len minimum elektriny, ktoré skoro ani nespoznáte.
Filtre, kefy, batérie
Keď už teraz viete, že za elektrický prúd zbytočne neutratíte, je dobré sa zamerať na rôzne prvky, ktoré priamo súvisia s prevádzkou robotického vysávača a občas je nutné do nich nejaké tie financie investovať. Raz za 3 až 6 mesiacov je dobré vymeniť filtre.
V niektorých prípadoch, keď je robot využívaný len príležitostne, stačí výmena aj raz ročne. To isté potom platí pri kefách, ktorých opotrebenie si tiež vyžiada výmenu raz do roka. Takáto akcia vás vyjde asi na 13 až 22 eur, čo je oproti sáčkom do klasického podlahového vysávača naozaj minimum.
K vyšším investíciám patrí jednoznačne výmena batérie. Pokiaľ ide o lacné modely, tam je jej životnosť tak 1 – 1,5 roka, zatiaľ čo pri drahších robotických vysávačoch môže vydržať 2 – 4 roky, pri niektorých modeloch dokonca aj 5 rokov.
Medzi najčastejšie závady patrí práve znečistenie filtra, viac v tomto článku.
Kapacita batérie/nádoby
Počas nabíjania je dobré porovnať dobu nabíjania s dobou prevádzky. Všeobecne sa dá povedať, že čím je tento pomer nižší, tým má batéria kapacitu vyššiu. Pri zbernej nádobe je samozrejme lepšia väčšia kapacita. Čím menšia bude nádobka, tým menej efektívne je aj samotné upratovanie.
S väčšou nádobou nemusíte vysávač tak často vyprázdňovať, čo je skvelé najmä pri priestrannejších bytoch či domoch. Na väčšie plochy či neporiadok je lepšie voliť kapacitu nádoby minimálne 0,5 litra. Najmä pokiaľ ide o domácnosť, kde sú aj zvieratá.
Hlučnosť
S hlučnosťou to nie je žiadna tragédia, pretože robotické vysávače sú pomerne tiché, takže o nich počas ich činnosti v podstate ani neviete, maximálne keď vám presvištia napríklad okolo nohy. Oproti klasickým vysávačom sú tichšie z toho dôvodu, že nemajú taký veľký sací výkon.
Najtichšie modely majú hlučnosť do 50 dB, zatiaľ čo u tých hlučnejších je to viac ako 60 dB. Treba pripomenúť, že táto hodnota je väčšinou štartovná pre bežné vysávače. Keď zvolíte naozaj tichý model, pokojne ho možno načasovať, aby upratoval aj vo večerných hodinách alebo kedykoľvek, keď ste doma.
Výkon
Ako sme už niekoľkokrát nadhodili, nie sú na tom robotické vysávače s výkonom nejako na špici. Tak ako tak, sa medzi nimi vyskytujú dosť výrazné rozdiely, pričom skutočná kvalita vysávania sa odvíja skôr od samotnej konštrukcie vysávača, než od jeho výkonu.
Konštrukcia, ktoré výrobca nevenoval príliš pozornosti a jednoducho ju odbil, takže ani jednotlivé časti príliš dobre nesedia pohromade, nebude práve dobrým základom pre nejaké super upratovanie a nepomôže ani maximálny výkon. Čím kvalitnejšie je telo robota, tým lepší je aj jeho výkon.
Vybavenie/Príslušenstvo a funkcie
Každý robotický vysávač dostane do výbavy určité funkcie, ktoré majú väčšinou čo dočinenia s jeho mobilitou. Patrí sem napríklad zamedzenie pádu zo schodov alebo narážanie do prekážok. Obľúbená je aj dezinfekcia pomocou UV-lámp, o ktorých väčšina výrobcov tvrdí, že sú schopné zlikvidovať až 99 % baktérií, čo s ohľadom na malú plochu lampy nie je zaručené na 100 %. Taký vysávač je väčšinou označený ako robotický vysávač s UV svetlom.
Najlepšie hodnotenou funkciou je tzv. plánované či odložené upratovanie, ktoré nájdete pri vybraných modeloch. Niektoré vysávače umožňujú nastaviť na každý deň iný čas, zatiaľ čo u ostatných je upratovanie nastavené vždy na rovnakú hodinu. Pripomíname, že momentálne je možné, aby vysávač upratoval iba raz za deň, viackrát to skrátka ešte nejde.
Rôzne modely disponujú väčším počtom upratovacích režimov, ktoré sa rozlišujú podľa pohybu. Ľahko tak narazíte na Cik-Cak, Spiral, Along Wall atď. Samostatným pohybom je potom tzv. Autocleaning, ten je kombináciou všetkých jednotlivých pohybov dohromady. Určite nebude na škodu, keď vám pripomenieme, že upratovacie módy a režimy sú len lákadlom každého výrobcu, aby práve ich vysávač bol tým, ktorý si vyberieme. Nie je to však parameter, na aký sa berie pri nákupe ohľad, práve naopak.
Bežný robotický vysávač si vystačí s 2 upratovacími režimami, a to s Autocleaning, ten sa po vysávaní priestoru postará najlepšie a potom SPOT, ktorý v podstate simuluje lopatku so metličkou. Funkcia SPOT tak aktivuje upratovací režim, počas ktorého sa upratá vami vybrané miesto, na ktorom je vyššia koncentrácia nečistôt. Oproti tomu Dirt Detect je funkcia, ktorá sa sama aktivuje vtedy, ak narazí počas upratovania na určitú časť plochy, na ktorej je naozaj veľké množstvo nečistôt.
Rotačné kefy
Bez rotačných kief by bol takýto robotický vysávač absolútne bez účinku, preto dbajte na to, aby ich vždy mal vo výbave. Sú veľkými pomocníkmi pri nametaní nečistôt k saciemu otvoru. Dá sa povedať, že sú takou príjemnou kompenzáciou nízkeho výkonu. Skvele si poradí s vlasmi, ale aj s chlpmi zvierat. Upratovanie je efektívne ako pri tvrdých podlahách, tak na kobercoch.
Vybrané modely disponujú aj gumovými kefami, prípadne samočistiacimi. Veľkou výhodou sú bočné kefy, tie hravo očistí nábytok aj steny od všetkých nečistôt a prachu. Existujú aj modely so špeciálnou lištou, určenou na vysávanie pri stene, tá zaistí dokonalý výsledok počas upratovania.
Funkcia automatického nabíjania a dokovania
Dôležitú úlohu pri výbere robotického vysávača zohráva aj funkcia automatického nabíjania a dokovania, kedy robot sám rozpozná, že sa blíži jeho vybitie a automaticky zamieri k dokovacej stanici/základni, kde sa dobije.
Automatické dokovanie potom značí, že akonáhle vysávač dokončí upratovanie, zájde späť do dokovacej stanice. Určite by nemalo dochádzať k tomu, že sa robot niekde vybije a vy ho potom budete hľadať, aby ste ho dali nabiť. Mnoho modelov také funkcie nemá, takže sa zamerajte radšej na tie, ktoré ich majú.
Funkcia pokračovania v upratovaní
Jednou z funkcií, ktorá priamo súvisí s dokovaním robotického vysávača, je aj pokračovanie v upratovaní. V podstate ide o to, že robot sa v určitom mieste zastaví, aby došiel späť do dokovacej stanice a dobil akumulátor, čím preruší upratovanie.
Vďaka tejto funkcii sa po načerpaní energie dokáže vrátiť späť na rovnaké miesto, kde predtým skončil a pokračovať až kým upratovanie nedokončí. Nehrozí tak, že by zostala časť miestnosti neuprataná, alebo by vysávač zbytočne upratoval rovnaký priestor viackrát.
Senzor na detekciu nečistôt
Funkcia Dirt Detect funguje tak, že kontroluje, aby nezostávali za vysávačom znečistené miesta, navyše dokáže rozpoznať, kde je priestor s väčšou kompenzáciou nečistôt. Takému miestu sa potom robot venuje dlhší čas, než je tomu pri bežnom upratovaní a to tak dlho, pokiaľ daný priestor nevyčistí.
Súprava na čistenie vysávača
Pravidelná očista kief a vnútorných súčastí vysávača je nevyhnutnou činnosťou, inak by sa robot zanášal a upratovanie by sa stávalo čím ďalej tým menej efektívnym. Väčšinou si vystačíte s tým, čo máte doma, ale rad modelov má medzi príslušenstvom špeciálnu sadu na čistenie, s ktorou všetko vyčistíte rýchlo a jednoducho.
Diaľkové ovládanie
Niektoré modely majú k dispozícii diaľkové ovládanie, avšak s ohľadom na to, že si v mnohých prípadoch načasujeme upratovanie robota na dobu, kedy nie sme doma, je v podstate k ničomu, pokiaľ nehodláte robota ovládať napríklad z gauča.
Vhodnou alternatívou za diaľkový ovládač je v súčasnosti Wi-fi aplikácia, ktorá umožňuje ovládanie robotického vysávača prostredníctvom smartfónu. Kvalitnejšie vysávače dokonca v tejto aplikácii dokážu zobraziť aj mapu priestoru, ktorý vysávač aktuálne vysáva.
UV lampa
Mnoho výrobcov vybavilo svoje robotické vysávače UV lampou, ktorá má zlikvidovať nežiaduce mikróby a zanechať tak podlahy hygienicky čisté. Bohužiaľ, nie je na to žiadne spoľahnutie, pretože táto lampa je v mnohých prípadoch slabá a navyše vo väčšine prípadov nepôsobí na podlahu tak dlho, aby mala nejaký účinok. Ak kupujete robotický vysávač, ktorý má vyššiu cenu práve kvôli UV lampe, potom by to nemal byť zásadný parameter, za ktorý by ste mali byť ochotní priplatiť.
Mopovanie
Funkcia mopovania je pekná vymoženosť, ktorá ale pripomína humbuk okolo UV lampy. Často je to iba lákadlo bez efektívneho výsledku. Ak naozaj chcete automatické vytieranie, ktoré bude sekundovať automatickému vysávaniu, potom si musíte zaobstarať taký model, ktorý je multifunkčný alebo prikúpiť robotický mop, ktorý sa na takúto činnosť priamo špecializuje.
Cena
Pre začiatok musíte počítať s tým, že kvalitný robotický vysávač môže byť znateľným zásahom do vášho rozpočtu a nie je to práve malá investícia. Samozrejme, že zoženiete aj lacnejšie modely, ale nie každý z nich je vôbec na niečo a tak sa lacný robotický vysávač stáva zbytočne zakúpenou vecou. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli načrtnúť jednotlivé cenové kategórie robotických vysávačov, nech máte predstavu, na ktorú sa zamerať as akou obstarávacou cenou počítať.
Cena do 214 eur
Vzhľadom na to, že je to najlacnejšia kategória, nečakajte zázraky ani extra výkon. Vysávače v tejto kategórii sú hlučnejšie, nedisponujú virtuálnou stenou a výdrž batérie nie je nič moc. Niektoré modely ani nemajú rotačné kefy, takže kvalita upratovania tiež nie je príliš slávna. Takto lacné vysávače nemajú ani funkcie ako automatické dokovanie a podobne.
Ak má robotický vysávač slúžiť ako pomocník pri údržbe domácnosti, nie je táto kategória príliš vhodná, aj keď existujú aj vybrané modely, ktoré naopak majú veľmi slušnú výbavu a dajú sa treba v akcii zohnať za takto nízku cenu. Dôležité je vždy zistiť, čo daný model ponúka.
Cena od 214 eur do 427 eur
V tejto cenovej relácii už je ponuka skutočne veľmi bohatá, takže je z čoho vyberať. Naraziť môžete nie lepšie aj horšie vysávače, ale prevažujú samozrejme tie kvalitnejšie. Vysávače v cene do 427 väčšinou disponujú slušnou výbavou v podobe funkcií, ale aj rotačnými kefami, senzormi pre pohyb v priestore, ktoré bránia napríklad pádu zo schodov atď. Občas môžete naraziť aj na model s virtuálnym múrom, ale chce to starostlivé hľadanie.
Cena nad 427 eur
Tu už v podstate nie je čo riešiť, pretože robotický vysávač nad 427 eur už majú v podstate všetko, čo mať majú. Všetky dostupné funkcie, na ktoré si len spomeniete, či už virtuálny múr, automatické programy a tiež výbava spolu s vyšším sacím výkonom a oveľa dlhšou výdržou, vďaka ktorej robot hravo obsiahne celý byt, ktorý vysaje na jedno nabitie.
Stále nie ste rozhodnutí? Prečítajte si aj článok „7 dôvodov, prečo si kúpiť robotický vysávač“ tu.
Tipy na používanie
- Dvakrát mesačne vyčistite bočnú kefu
- Aspoň raz týždenne vyčistite zbernú nádobu. Pri intenzívnejšom používaní to robte po každom vysávaní
- Raz ročne vymeňte kefy aj filtre
- Udržuje v čistote smerovacie koliesko aj hlavné kolesá
- Pred spustením vymedzte vysávaču priestor magnetickými páskami, virtuálnym múrom či majákom
- Odstráňte z podlahy nežiaduce predmety (hračky, topánky, knihy a podobne)
- Pokiaľ je vysávač v chode, rozhodne ho nedvíhajte ani nijako nepresúvajte, inak bude zmätený.
- Pri zaobstaraní je dobré prvýkrát batériu nabiť manuálne skôr, než vysávač prvýkrát použijete
- Nikdy nie je vhodné nechať robotický vysávač zapnutý, pokiaľ sú v miestnosti domáci miláčikovia.
Aké ďalšie roboty môžete doma využívať?
- Robotické kosačky trávy
- Bazénové vysávače
- Čističe okien
- Čističe odkvapov
- Krbové vysávače
- Čističe grilov
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
- Vysávače
- Parné vysávače
- Robotické vysávače ETA
- Robotické vysávače iRobot
- Robotické vysávače Xiaomi
- Robotické vysavače Rowenta
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.sk, www.datart.sk, www.datacomp.sk, www.nay.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?
Váš článok mi veľmi uľahčil prácu, pri výbere vysávača. Zvolila som značku iRobot.
Moja celá rodina si kúpila robotický vysávač Xiaomi a sú spokojný. Dokonale upratujú, majú možnosť si vysávač nastaviť cez mobilnú aplikáciu a prispôsobiť ho podľa mísností.