Priamočiare píly

Priamočiara píla sa používa na rôzne typy rezov. Použiť ju môžete na rýchle delenie materiálu, ale aj na veľmi presnú až precíznu prácu. Píla materiál odreže čisto bez otrepov a nemusíte sa tak zdržovať následným opracovávaním. S priamočiarou pílou môžete vyrezávať aj rádiusy, avšak hodí sa iba pre kratšie rezy. Nedá sa teda považovať za náhradu píly kotúčovej.

Neoddeliteľnou súčasťou kmitacej píly sú plátky. Tie majú rôznu dĺžku a upínajú sa viacerými rôznymi spôsobmi. Na trhu sú priamočiare píly rozdelené okrem iného aj podľa spôsobu používania. Lacnejšie a menej výkonné píly sú dostačujúce pre hobby dielne. Väčšie a presnejšie píly s vysokým výkonom obstoja aj u náročných profesionálov.

Najdôležitejším parametrom, ktorý by ste mali pri výbere píly ustrážiť je príkon. Ten určuje ako rýchlo a kvalitne bude píla schopná pracovať. Potom sa môžete zamerať na parametre, ktoré ovplyvnia spôsob práce s pílou. Môže to byť napríklad tvar rukoväte, spôsob výmeny pílových plátkov alebo rôzne funkcie a doplnkové príslušenstvo.

Porovnať ceny píl

Typy

Z hľadiska napájania sa kmitacia píla delí na elektrickú a akumulátorovú.

Elektrická

Stále obľúbenejším typom sú píly elektrické, ktoré sú výkonnejšie, pritom však lacnejšie. Elektrická píla je pripravená na prácu ihneď potom, čo ju zapojíte do elektrickej zásuvky. Potom bude spoľahlivo fungovať celú dobu používania. Nevýhodou však je práve nutnosť vyriešiť spôsob zapojenia do elektriky, elektrickú pílu budete náročnejšie používať v teréne.

Akumulátorová

Najväčšou prednosťou akumulátorových píl je ich mobilita. Pílu môžete používať prakticky kdekoľvek, jediné, čo musíte ustrážiť je kapacita batérie. Nevýhodu akumulátorových píl je nižší výkon a vyššia obstarávacia cena. Pravidelne sa potom budete musieť starať o batériu. Akumulátorové píly sú však úplne dostačujúce pre hobby domácich majstrov.

Príkon

Podstatným parametrom je príkon dielenského náradia, nie inak je tomu aj pri priamočiarke. S výkonom pochopiteľne porastie aj spotreba energie, na druhú stranu budete mať istotu, že si píla ľahko poradí s každým materiálom.

  • Hobby píly – obvyklý príkon týchto píl býva od 500 – 700 W.
  • Profi píly – výkon začína na cca 800 W a šplhať sa môže k 1 000 W.

Počet otáčok

Ďalším dôležitým parametrom je aj počet otáčok/minútu. Rýchlosť ovplyvňuje, okrem iného, kvalitu režu. Píla s vyššími otáčkami je vhodná aj na vyrezávanie náročnejších tvarov. Lacnejšie píly režú rýchlosťou len okolo 500 otáčok/minútu. Oveľa ľahšie bude používanie kmitacej píly s rýchlosťou okolo 1 500 otáčok/minútu. Profesionálne píly režú rýchlosťou až 2 500 otáčok/minútu.

Rukoväť

Kmitacie píly je možné rozdeliť aj podľa tvaru rukoväte. Voliť budete medzi pílou so žehličkovým alebo hríbikovým držadlom. Tvar držadla by mal každý vyberať podľa svojich predstáv, pretože nemožno určiť, ktorý tvar bude praktickejší pre všetkých. Ideálne je tak držanie píly pred nákupom vyskúšať.

  • Žehličková rukoväť – tento tvar rukoväte je vidieť častejšie. Tvar vám umožní vysokú kontrolu, pričom veľmi dobre zvládnete aj zložitejšie rezy. Pílu so žehličkovou rukoväťou môžete pevne udržať v jednej ruke a využiť ju môžete aj pri rezaní nad hlavou.
  • Hríbikové držadlo – pílu je možné využiť aj na obrátené rezy. Pri nich môžete pílu držať opačne a rez povediete po spodnej strane rezaného materiálu. Pri tlačení na hríbové držadlo pílu pomerne ľahko pritlačíte k materiálu.

Tvar upínacej stopky

Upínacia stopka môže mať tvar písmena T alebo U.

  • Tvar písmena T – je typické pre píly značky Bosch. Tento tvar vám umožní uchytiť iba plátky s tvarom písmena T.
  • Tvar písmena U – považuje sa za univerzálny systém, pretože umožňuje uchytiť plátky tvaru U aj T.

Pílové listy

Pílové listy sú neoddeliteľnou súčasťou každej kmitacej píly a dokúpiť ich môžete aj samostatne. Pílové listy sa líšia svojou dĺžkou aj výrobným materiálom. Každý je tak vhodný na rezanie iného materiálu. K dostaniu sú pílové plátky na drevo, dosky z lamina, kov aj plasty.

  • HC S – pílové plátky z uhlíkovej ocele sú určené na rezanie mäkkého dreva. Ich výhodou je nízka obstarávacia cena.
  • HSS – pílové plátky vyrobené z rýchloreznej hĺbkovo kalenej ocele. Použiť ich môžete na rezanie kovov.
  • BiM – skratka pre bimetal čo je kombinácia HCS a HSS ocele. Plátky si poradia aj s veľmi tvrdými materiálmi, pričom si však zachovajú pružnosť. Výhodou je tak ich dlhšia životnosť a dobrý pomer cena/výkon.
  • HM – čiže tvrdokov. Pomocou týchto plátkov odrežete sadrokartón, laminát a iné stavebné materiály.

Funkcia

Na trhu nájdete pomerne veľké množstvo píl, ktoré sa okrem iného líšia počtom funkcií. Čo všetko teda môže priamočiarka ponúknuť?

  • Predkmit – pílový plátok sa počas rezania pohybuje kyvadlovo dozadu a dopredu. Rezaný materiál má tak menší odpor a piliny môžu ľahšie vypadávať. Vďaka tomu je rezanie rýchlejšie a máte menšiu možnosť, že sa plátok pri rezaní zasekne. Funkcia je vhodná predovšetkým na hrubé rezy. Pri rezaní tvrdých materiálov sa však odporúča predkmit vypnúť.
  • Osvetlenie – niektoré píly disponujú zabudovaným LED osvetlením, čo oceníte pri práci v šere.
  • Sklon rezu – praktická funkcia, ktorá vám umožní meniť polohu pílového plátku.
  • Odsávanie – uľahčí vám čistenie píly.
  • Zameriavací laser – hodí sa pri dlhých rezoch.

Okrem funkcií môžete prikúpiť aj nejaké praktické príslušenstvo, napríklad vykružovacie ramienko, paralelné vodítko, či kufrík na uskladnenie píly.

Značka

Kvalitu dielenského náradia určuje predovšetkým výrobca. Po kvalitnej píle sa oplatí siahnuť aj občasným domácim majstrom a absolútne nevyhnutná bude po profesionálov. Medzi popredných a obľúbených výrobcov patrí napríklad Bosch, Metabo, Makita, Einhell, Ryobi, DeWalt alebo napríklad Parkside. Výrobca vyberajte aj podľa dĺžky záručnej doby a dostupnosti servisu.

Cena

Obstarávaciu cenu určuje zameranie, lacnejšie sú menej výkonné píly určené hobby kutilom, drahšie potom píly pre profesionálov. Priamočiare píly sú všeobecne cenovo dostupné, tie najlacnejšie kúpite za menej ako 40 eur, pričom však môžete vyberať medzi výrobkami popredných výrobcov. Stredná cenová kategória sa pohybuje v rozmedzí 80 – 160 eur, za profesionálnu pílu zaplatíte viac ako 200 eur.

Porovnať ceny píl

Otázky a odpovede

V čom sa líši profesionálna priamočiarka?

Píly pre profesionálnych majú vysoký výkon a pracujú vďaka nemu rýchlejšie aj presnejšie. Veľakrát sa jedná o obojručné stroje, ktoré majú vyvýšený úchop. Na rozdiel od hobby píl sú často menej hlučné a disponujú funkciou pohlcujúcou vibrácie.

Akým spôsobom je možné meniť pílový plátok?

Tí, ktorí budú pílu používať na rezanie rôznych materiálov, budú musieť častejšie meniť pílový plátok. Občasnej výmene pílového plátku sa však nevyhne nikto. Lacnejšie píly umožňujú plátky meniť pomocou kľúča. Táto výmena je o niečo pomalšia, avšak pílové plátky držia naozaj pevne. Modernejším spôsobom je výmena pomoci rýchloupínacieho systému.

V akom uhle je možné nastaviť sklon rezu?

Možnosť nastaviť sklon rezu ponúka takmer každá priamočiara píla. Najčastejšie môžete sklon nastaviť v uhloch 15, 30 a 45°.

Záver

Priamočiara píla je nástroj, ktorý by nemal chýbať v dielni každého majstra. Využijete ich vždy, keď budete potrebovať niečo rýchlo odrezať. Pomocou priamočiarej píly je možné rezať nielen drevo, ale aj tenké kovové materiály alebo plast.

Priamočiara píla je určená aj na rezanie otvorov č zakrivených plôch. S dlhými rezami vám potom pomôže zameriavací laser alebo pravítko. Za kvalitné sa považujú píly, ktoré prerezajú drevo do hrúbky 65 mm, hrúbka kovu potom býva do 10 mm.


Zdroje: www.hornbach.sk, www.madmat.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo