Prehadzovačka by mala byť súčasťou každého poriadneho kola pre staršie deti a dospelých. Mnohí ju chápu ako časť kola, ktorá im umožní zdolať každý terén. Aby však prehadzovačka plnila svoju funkciu naozaj svedomito, je dôležité, aby bola správne nastavená av dobrej kondícii musia byť tiež lanovody.
Prehadzovačku alebo tiež menič nájdete v zadnej časti rámu bicykla. Úlohou prehadzovačky je prehadzovať reťaz bicykla medzi jednotlivými pastorkami. Týmto spôsobom sa stará o žiadanú zmenu rýchlosti jazdy.
Prehadzovačky na trhu sa líšia svojim určením, vyberať budete medzi cestnou a MTB prehadzovačkou. Ďalšie rozdiely sú potom v rýchlosti a presnosti radenia. Správnu prehadzovačku by ste mali vyberať aj podľa počtu prevodových rýchlostí.
Typy
Novou prehadzovačkou môžete vybaviť cestný aj terénny bicykel. Pri výbere je tak dôležitý nielen typ bicykla , ale aj terén, v ktorom sa pohybujete najčastejšie. Cestné bicykle majú menší počet zubov a vybavené tak bývajú prehadzovačkou s krátkym vodítkom. MTB prehadzovačky majú vodítko dlhé.
MTB prehadzovačka
MTB prevody využívajú prehadzovačky s dlhým vodítkom. Správny typ prehadzovačky by mal byť odvodený od počtu rýchlostných prevodov aj konštrukcia rámu bicykla. MTB prehadzovačky sú drahšie a vyrábajú sa z kvalitnejších a odolnejších materiálov. Ich výhodou je jednoduchšie radenie.
- Staršie rámy – potrebovať budete prehadzovačku s hákom
- Novšie rámy – tu treba voliť prehadzovačku bez háku
Cestná prehadzovačka
Cestný bicykel bude treba vybaviť prehadzovačkou s krátkym vodítkom. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade budete voliť medzi prehadzovačkou s hákom a bez háku. Cestné prehadzovačky sú lacnejšie a nie sú stavané na častú jazdu náročnejším terénom.
Materiál
Prehadzovačky na bicykle sú vyrobené z rôznych materiálov. V prípade materiálu sa rozhodne neoplatí šetriť, pretože kvalitnejší materiál vám zaručí dlhšiu životnosť a nižšiu hmotnosť prehadzovačky. O dlhšiu životnosť sa postarajú najmä kvalitnejšie čapy.
Prehadzovačka na terénny bicykel mala byť vyrobená z hliníka, karbónu alebo titánu. Cestný bicykel bude dobre fungovať s hliníkovou prehadzovačkou. Nie vždy je však výrobný materiál pri jednotlivých výrobkoch uvedený a dôležitá pre vás tak bude značka a obstarávacia cena.
Dĺžka ramienka
Dĺžku ramienka určuje vzdialenosť medzi ozubenými pastorkami, ktoré sú na ramienku umiestnené. Všeobecne sa prehadzovačky s krátkym ramienkom používajú v kombinácii s cestnými bicyklami a dlhšie ramienka sú typické pre bicykle horské.
Dĺžka ramienok je značená nasledovne:
- SGS – dlhé ramienko pracuje s dĺžkou reťaze efektívnejšie, na vyrovnanie rozdielu sa využíva páka. Prehadzovačka s dlhým ramienkom dokáže udržať napnutý malý pastorok s malým počtom zubov, rovnako dobre, ako veľký pastorok s oveľa väčším počtom zubov.
- GS – stredné ramienko sa používa pri radení kolesa s jedným aj viacerými prevodníkmi. Prehadzovačka so stredne dlhým ramienkom vám umožní využívať menší rozsah kazetu, čo je výhodné najmä pre zjazdárov, ktorí sa pohybuje v náročnejšom teréne.
- SS – krátke ramienko nájdete predovšetkým na bežných cestných bicykloch, ktoré využívajú kazety s menším rozsahom.
Počet prevodov
Staršie bicykle mávali iba 3 prevodníky umiestnené v prednej časti a 7 – 10 pastorkov sa nachádzalo v časti zadnej. Týmto počtom prevodov dnes disponujú skôr lacnejšie trekingové aj horské bicykle. Drahšie bicykle majú až 12 prevodov, cestné bicykle si naopak vystačia s menším počtom. Obvykle sa jedná o 7 rýchlostných prevodov.
Značka
Prehadzovačka by mala byť v ideálnom prípade kompatibilná s radiacou páčkou, rukoväťou alebo kolieskami jednej značky. Vďaka tomu budete mať istotu, že všetko bude fungovať úplne spoľahlivo.
Veľmi často sa však stáva, že značka jedného komponentu je kompatibilná s komponentom iného výrobcu. Túto skutočnosť sa však oplatí zistiť dopredu. Najrozšírenejšími výrobcami prehadzovačiek sú na našom trhu výrobky Shimano, SunRace, SRAM alebo Microshift.
Cena
Cenu prehadzovačky určuje predovšetkým výrobný materiál. Najlepšie a teda aj najdrahšie prehadzovačky sú vyrobené z titánu, hliníka alebo karbónu. Výhodou drahšej prehadzovačky je dlhšia životnosť aj vyššia odolnosť voči vniknutiu rôznych nečistôt. Ich výhodou je aj nižšia hmotnosť. Cena drahších prehadzovačiek začína na cca 86 eur a šplhať môže aj cez 427 eur.
Na výrobu lacnejších prehadzovačiek sa používa lisovaný plech a prehadzovačka je potom veľmi často doplnená o lisované nity. Lacné prehadzovačky nebudú dlho fungovať najmä pri jazde zložitejším terénom. Najlacnejšie prehadzovačky možno kúpiť za menej ako 22 eur. Za túto cenu je možné zaobstarať cestnú aj MTB variantu. Kvalitnejšie prehadzovačky možno kúpiť za 43 – 86 eur.
Otázky a odpovede
Ako funguje napínacia brzda?
Mechanizmus tejto brzdy nájdete v osi otáčania ramienka prehadzovačky. Napínacia brzda potom funguje na pomerne jednoduchom mechanickom princípe. Vnútri brzdy je malá otáčajúca sa súčiastka, ktorá sa môže otáčať iba jedným smerom.
Na tejto kovovej súčiastke je usadený pásik plechu, ktorý je možné stiahnuť pomocou ovládacej páčky. Po utiahnutí plechu začne klásť prevodovka odpor. Napínacia brzda je vhodná najmä pri častej jazde zložitejším terénom.
Kedy je vhodné prehadzovačku vymeniť?
Na výmenu prehadzovačky môže byť niekoľko rôznych dôvodov. Najčastejšie ju je nutné vymeniť z dôvodu opotrebovania. Opotrebenie sa prejavuje niekoľko milimetrovou vôľou. Obzvlášť nebezpečné je, ak sa vôľa prejavuje smerom k výpletu kolesa.
Táto situácia môže viesť aj k pádu a zraneniu. Opotrebenie spoznáte pochopiteľne aj podľa náročnejšieho radenia, kedy po zaradení iného rýchlostného stupňa nepreskočí reťaz na požadované ozubené koleso. Dôvodom k výmene môže byť aj nehoda, pri ktorej dôjde k deformácii niektorej časti prehadzovačky.
V čom sa líši prehadzovačka s hákom a bez háku?
Prehadzovačka môže byť vybavená hákom, ktorý slúži na jej zavesenie na rám kolesa. Prehadzovačku bez háku bude nutné namontovať priamo do rámu kolesa. Prehadzovačkou bez háku by mali byť vybavené všetky novšie a kvalitnejšie kolesá.
Záver
Prehadzovačky na bicykle sú k dostaniu v dvojakom prevedení. Prehadzovačka s kratším ramienkom sa používa pri cestných bicykloch. MTB prehadzovačky sú určené pre horské bicykle a disponujú dlhším ramienkom.
Prehadzovačku môžete zakúpiť v špecializovanej predajni, kde vám s jej výberom pomôžu a prevedú aj jej samotnú montáž. Hoci si môžete prehadzovačku vymeniť aj doma, odporúča sa nechať túto činnosť práve na obdobnom servise, ktorý sa postará o vašu bezproblémovú jazdu.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Bicykle
- Plášte na bicykel
- Svetlá na bicykel
- Nosiče na bicykel
- Sedačky na bicykel
- Tachometre na bicykel
Zdroje: www.bigbike.sk, www.najsport.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?