Ako vybrať vstavanú práčku?

Vstavané práčky patria medzi vopred plnené práčky, ale väčšinou ju nájdete v špeciálnej kategórii. Tieto práčky je možné zabudovať do kúpeľne, ale veľmi často je vstavaná práčka súčasťou kuchynskej linky. Tieto práčky sa kupujú z rôznych dôvodov. Jedni ich uprednostňujú, pretože si zakladajú na dizajne domácnosti a majú radšej ucelený vzhľad kúpeľne. Vstavaná práčka v kuchyni potom býva veľmi často súčasťou malých bytov, v ktorých nie je na práčku v kúpeľni miesto.

Vstavané práčky majú okrem výhod aj niekoľko nevýhod. Tou najväčšou je skutočnosť, že na trhu nenájdete taký výber ako v prípade klasických vopred plnených práčok. Napriek tomu môžete vyberať z niekoľkých typov.

Pri výbere vstavanej práčky je potrebné dodržať určitý postup. V tomto prípade je viac ako inokedy dôležité zvoliť správnu veľkosť. Pred nákupom musíte presne vedieť, kde bude práčka stáť. Potom sa môžete zamerať na určitý typ práčky, vyberať budete z niekoľkých možností. Zaujímať by vás mala kapacita bubna, ktorá súvisí s počtom osôb v domácnosti. Pri každom spotrebiči je dôležitá energetická spotreba. A veľmi dôležité sú aj funkcie, ktoré práčky ponúkajú. Najmä v rodinách, kde bude práčka súčasťou kuchyne, bude dôležitá aj jej hlučnosť.

Porovnať ceny práčok

Typy

Vstavaná práčka je na trhu k dostaniu v niekoľkých prevedeniach. Vybrať si tak môžete práčku, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

Štandardná vstavaná práčka

Najlacnejším typom sú klasické práčky, ktoré si poradia aj s väčším množstvom bielizne. Tieto práčky ponúkajú pomerne veľké množstvo funkcií a patria k tým najobľúbenejším. Klasické vstavané práčky sú na trhu zastúpené v najväčšom počte a často patria medzi energeticky šetrné spotrebiče. Ich nevýhodou je však vyššia spotreba vody aj náročnosť na priestor.

Vstavaná práčka so sušičkou

V tejto práčke bielizeň nielen vyperiete, ale aj usušíte. Vstavaná práčka ponúka mnoho funkcií a navyše ušetríte peniaze aj miesto. Nevýhodu tohto prevedenia je oveľa menší počet funkcií, čo sa týka práčky aj sušičky. Chýbať môžu aj niektoré funkcie, ktoré sú pre ostatné typy štandardnou výbavou.

Múdra vstavaná práčka

Chytré práčky ponúkajú najnovšie technológie, ale aj možnosť ovládania na diaľku. Na ovládanie práčky môžete použiť mobilný telefón. Vďaka nemu budete mať prehľad o pracích programoch a nájdete aj ďalšie praktické funkcie.

Parná vstavaná práčka

Parné pranie je stále populárnejšie. Parné práčky sú šetrné, čo sa spotreby elektriny aj vody týka. Para sa však postará o šetrné zaobchádzanie aj s tým najjemnejším oblečením. Výhodou je aj tichší chod a rýchlejšie pranie. K dispozícii máte aj špeciálne programy, ktoré bielizeň zbavia alergénov aj zápachu. Za toto všetko si však budete musieť priplatiť.

Rozmer

Vstavané práčky majú presne dané rozmery. Ich výška býva v rozmedzí 82 – 90 cm. Šírka práčky je od 59, 59,6 cm.

Kapacita

Ani v prípade kapacity nie je výber nijako veľký. Kúpiť môžete práčku, ktorá pojme 7 – 9 kg bielizne. Táto veľkosť by mohla stačiť bežne veľkým rodinám. Ak vám nebude kapacita práčky vyhovovať, budete musieť vyberať medzi voľne stojacimi práčkami s predným plnením, ktoré bývajú väčšie.

Motor práčky

Neoddeliteľnou súčasťou práčky je motor. Vyberať môžete medzi 3 rôznymi typmi. Typ motora ovplyvňuje spotrebu a súvisí aj s hlučnosťou.

Klasický

Klasický motor sa skladá zo 4 súčiastok. Hlavnou časťou je motor, ďalšími časťami sú remeň, remenica a bubon. Klasický typ motora je v dnešnej dobe zastaraný a vytláčajú ho novšie typy. Nevýhodou tohto typu je rýchlejšie opotrebovanie uhlíkov, ktoré na motor prenáša elektrinu. Počítať musíte aj s vyššou spotrebou energie a hlučnejším chodom.

Invertorový

Invertorový motor je tiež zložený z motora, bubna, remeňa a remenice. Tiež umiestnenie sa od predchádzajúceho typu nelíši. Napriek tomu je však invertorový motor tichší aj úspornejší. Na rozdiel od klasického je motor riadený elektronicky, čo umožňuje jeho plynulejšiu reguláciu. Výrobcovia poskytujú na invertorový motor dlhšiu záruku.

Direct drive

Motor s priamym pohonom je tým najmodernejším a nájdete ho na najlepších práčkach. Motor je umiestnený v osi bubna, pohon práčky je priamy a súčasťou motora tak nemusí byť remeň ani remenica. Práčky s Direct drive motorom sa vyznačujú menšími vibráciami a majú aj lepšiu stabilitu. Medzi jeho ďalšie výhody patrí väčší výkon a úspora. Práčky s motorom Direct drive sú tichšie a je na ne poskytovaná 10-ročná záruka.

Energetická trieda

Energetickú triedu označuje zaradenie podľa energetickej náročnosti a nájdete ju vyznačenú na energetickom štítku. Energetická trieda je vyznačená na energetickom štítku, ktorý je povinný pre všetky spotrebiče. Na štítku nájdete aj informáciu o ročnej spotrebe energie a vody.

Najspornejšie práčky spadajú do energetickej triedy A. Za veľmi úsporné možno považovať aj spotrebiče uvedené v energetickej triede B a C.

Otáčky

Maximálny počet otáčok je pri moderných práčkach vo výške 2 000 ot/min. Prakticky každá práčka však ponúka rozpätie, v ktorom je možné otáčky regulovať.

  • 1 000 ot/min – pri menšom počte otáčok je možné prať veľmi jemnú bielizeň. Väčšina práčok umožní prať pri ešte nižších otáčkach.
  • 1 200 ot/min – tento počet otáčok je vhodný pri praní bežnej bielizne. Pri rýchlosti 1 200 ot/min sa z bielizne odstráni väčšina vlhkosti a to aj z veľkých kusov oblečenia.
  • 1 400 – 1 600 ot/min – rýchle intenzívne žmýkanie, ktoré bielizeň pripraví na sušenie v sušičke. Ak je bielizeň určená na sušenie v sušičke žmýkaná na menší počet otáčok, bude jej sušenie značne energeticky náročné.

Funkcia

Moderné práčky ponúkajú celý rad praktických a užitočných funkcií. Ich počet súvisí najmä s obstarávacou cenou. Aj tie najlacnejšie práčky by mali disponovať detskou poistkou, odleženým štartom či signalizáciou, ktorá upozorní na koniec pracieho cyklu. Štandardnou bezpečnostnou funkciou je ochrana proti pretečeniu.

K nadštandardným a veľmi obľúbeným funkciám patrí:

  • Fuzzy Logic – funkcia, ktorá vám umožní voliť program podľa množstva vloženej bielizne.
  • 6. zmysel – inteligentný program priebeh prania prispôsobí podľa zašpinenia bielizne.
  • Pridať bielizeň – praktická funkcia, ktorá vám umožní zastaviť prací cyklus a do práčky vkladať zabudnutú bielizeň.
  • Rýchly program – prací cyklus trvá len 15 – 30 minút.
  • Funkcia škvrny – funkcia intenzívneho prania si veľmi dobre poradí s odolnými škvrnami.
  • Baby Care – funkcia, ktorá z bielizne odstráni zvyšky prášku. Využíva sa predovšetkým pri praní detskej bielizne, ale vhodná je aj pre alergikov.
  • Sprchovanie bielizne – pri sprchovaní sa prací prostriedok rozptýli do všetkých častí bubna.
  • Parný program – je často súčasťou drahších práčok. Vďaka nemu je možné eliminovať alergény. Para bielizeň lepšie našuchorí.

Jednotlivých funkcií je však oveľa viac. Okrem nich ponúkajú práčky aj rôzny počet pracích programov.

Značka

Na trhu sú vstavané práčky zastúpené snáď všetkými veľkými výrobcami. Vyberať môžete medzi práčkami Whirlpool, Candy, Siemens, Beko, Bosch, AEG, Elecktrolux, Philco alebo Hoover. Počítať však musíte s obmedzenejším výberom.

Cena

Vstavané práčky sú drahšie ako klasické práčky s predným plnením. Zatiaľ čo tie je možné kúpiť za menej ako 340 eur, najlacnejší vstavaný variant vyjde na cca 427 eur. Najlacnejšie práčky však ponúkajú iba obmedzený počet funkcií a programov. Väčšie možnosti budete mať pri cene okolo 637 eur. Najdrahšie práčky vyjdú na viac ako 853 eur.

Porovnať ceny práčok

Otázky a odpovede

Kam je možné vstavanú práčku umiestniť?

Vstavaná práčka má pravidelný tvar bez akýchkoľvek výstupkov a umiestniť ju tak môžete do skrinky. Tá môže stáť pod umývadlom, čo vám ušetrí nejaké miesto v kúpeľni. Nie vždy sa však práčka pod umývadlo zmestí. Veľmi často ju nájdete v kuchyni schovanú pod kuchynskou linkou, rovnako ako umývačku riadu. Túto práčku však môžete umiestniť aj na iné miesta, záleží na tom, čo vám vaša domácnosť umožní.

Aké hlučné sú vstavané práčky?

Vstavané práčky sú veľmi často umiestnené mimo kúpeľne a hlučnosť je tak veľmi dôležitý parameter. Najtichšie práčky majú hlučnosť iba 45 dB. Za tichú možno považovať práčku s hlučnosťou do 60 dB. Hlučnosť lacnejších práčok môže byť viac ako 77 dB.

Aké programy vstavané práčky ponúkajú?

Programov je celý rad a jednotliví výrobcovia ponúkajú aj svoje vlastné programy. Pomerne bežný je program pre alergikov, ďalej je to program pre vlnu, hodváb, funkčnú bielizeň a ďalšie. Aj v prípade lacnejších práčok môžete mať k dispozícii viac ako 10 programov. Najdrahšie práčky bývajú vybavené až 20 rôznymi programami.

Záver

Vstavané práčky sú určené na zabudovanie do nábytku. Samotná práčka je schovaná za dverami a nebude tak narúšať vzhľad domácnosti. Vstavané práčky majú mnoho podôb a rovnako ako klasické práčky sú vybavené štandardnými aj nadštandardnými programami. Vďaka dostatočnej kapacite budú dobre slúžiť jednotlivcom a bežne veľkým rodinám. Na trhu sú však vstavané práčky k dostaniu v menšom počte a ich nevýhodu je aj o niečo vyššia obstarávacia cena.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.okay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo