Práčka je spotrebič, ktorý sa postará o všetko špinavé prádlo v domácnosti. Tento spotrebič je v nejakej podobe zastúpený v každej domácnosti. Minipráčka môže vďaka svojim kompaktným rozmerom poslúžiť aj na iných miestach. Výber mini práčky nie je úplne jednoduchý, pretože aj tieto spotrebiče ponúkajú prakticky tie isté možnosti ako práčka klasickej veľkosti. Do kategórie malých práčok však spadajú aj tzv. kempingové práčky, ktoré disonujú výrazne menšou výbavou a chápať ich môžete skôr ako núdzové riešenie.
Pri výbere malej práčky si teda najskôr ujasnite, kde všade a ako často budete chcieť práčku používať. Malé práčky majú malý vnútorný priestor a sú vhodné skôr do malých domácností. Aj v prípade malej práčky však môže platiť, že je vhodné vybrať práčku s nejakou kapacitnou rezervou. Väčšia práčka vám umožní prať posteľnú bielizeň a iné väčšie bytové doplnky.
Veľkosť práčky však môže limitovať aj dispozícia miesta, na ktorom bude práčka umiestnená. Priestor z časti určuje, či budete potrebovať práčku s predným alebo horným plnením. Veľmi dôležité je zvoliť úspornú práčku, preto venujete pozornosť informáciám uvedeným na energetickom štítku. A v neposlednom rade vás budú pochopiteľne zaujímať aj rôzne funkcie. O spoľahlivosti rozhodne aj kvalitný a preverený výrobca.
Typy
Mini práčka môže na prvý pohľad vyzerať ako klasická práčka, ktorá má svoje miesto najčastejšie v kúpeľni. Druhým variantom sú prenosné alebo aj kempingové práčky, ktoré využijete skôr príležitostne.
Malá práčka
Za malé sa považujú práčky s kapacitou do 6 kg. Jedná sa o klasický spotrebič, ktorý disponuje radom funkcií avšak vďaka svojim rozmerom je vhodný pre jednotlivcov alebo rodinu s maximálne 3 členmi domácnosti. Malá práčka môže ponúknuť horné aj bočné plnenie.
Kempingová práčka
Na trhu nájdete aj pomerne veľký výber špecifických prenosných práčok. Tie je možné využívať počas letnej dovolenky, voziť ich môžete v karavane, ale svoje miesto môžu nájsť aj na študentských internátoch alebo malej domácnosti.
Na rozdiel od klasických práčok však spravidla neponúka žiadne ďalšie funkcie, súčasťou niektorých je však samostatná odstredivka. Kapacita je v tomto prípade v rozmedzí 1,5 – 3 kg bielizne. Práčku je možné pripojiť k elektrickej zásuvke a napájaná môže byť 220 – 240 V.
Veľkosť
Klasické práčky majú rozmery 60 x 60 x 85 cm. Malé práčky s predným plnením majú hĺbku najčastejšie 30 – 50 cm. Ešte menšie sú potom práčky s horným plnením, ktoré sú na trhu zastúpené vo väčšom počte. Tu je hĺbka maximálne 45 cm. Šírka a hĺbka prenosných práčok nebýva viac ako 40 cm.
Kapacita
Dôležitým parametrom je kapacita prania, ktorá je udávaná v kilogramoch. Ako už bolo povedané, medzi malé práčky patria spotrebiče s kapacitou do 6 kg. Kapacita bežných voľne stojacich práčok môže byť v rozmedzí 3 – 6 kg. Najmenšie prenosné práčky majú kapacitu iba 1,5 kg, v tých najväčších vyperiete 3 kg bielizne. Tieto varianty tak splnia nároky maximálne 2 – 3 osôb.
Materiál
Aj výrobný materiál sa líši v súvislosti s typom práčky. Malé klasické práčky bývajú kovové a najčastejšie sa dajú kúpiť v tradičnom bielom prevedení. Výhodou je ich dlhšia životnosť aj väčšie možnosti. Nevýhodou potom vyššia hmotnosť, ktorá však nebýva na prekážku, pretože práčka zostáva stáť na jednom mieste.
Prenosné práčky sú z dôvodu nízkej hmotnosti vyrobené z tvrdeného plastu. Konštrukcia práčky vám umožní bielizeň vkladať iba zhora. Nevýhodou je v ich prípade nižšia životnosť a minimum funkcií. Práčka je tak vhodná iba na občasné používanie.
O hmotnosť minipráčky sa zaujímajte predovšetkým v prípade, že ju hodláte často prenášať alebo ju chcete používať pri cestovaní. Menšie modely vyrobené z plastu spravidla nie sú príliš ťažké, ich hmotnosť sa pohybuje okolo 5–10 kilogramov. Kvalitnejšie minipráčky, ktoré mávajú nerezovú vaňu, vážia aj cez 20 kilogramov – tieto modely sú tak vhodnou voľbou do domácnosti, kde majú plne nahradiť bežne veľkú práčku.
Spotreba
Príkon nájdete spravidla uvedený pri malých prenosných práčkach, v prípade tých klasických je uvedená energetická trieda. Ďalej vás potom bude zaujímať spotreba vody.
- Príkon – prenosné práčky majú príkon do 300 W. Obvykle sa pohybuje okolo 270 W, ale na trh prichádzajú stále nové výrobky, takže môže naraziť aj na výkonnejšie zariadenie. Voľne stojace práčky sa potom môžu pýšiť príkonom od 1 500 – 2 000 W.
- Energetická trieda – nevýhodou malých práčok je väčšia spotreba energie. Mini práčky spadajú bežne do energetickej triedy B – F.
- Spotreba vody – výhodou malých práčok je však nižšia spotreba vody. Tú môžete ešte znížiť pomocou šetrného pracieho programu. Obvyklá spotreba je okolo 20 litrov vody.
Funkcia
Tiež malé práčky majú množstvo praktických funkcií. Viac možností vám ponúknu práčky klasického vzhľadu, v prípade tých prenosných žiadny veľký výber nemáte.
- Odstreďovanie – zatiaľ čo v prípade bežnej práčky je táto funkcia úplnou samozrejmosťou, u tých prenosných odstredivku zakaždým nenájdete. Veľa kempingových práčok však túto funkciu ponúknu, niektoré majú pre túto činnosť dokonca samostatnú nádobu.
- Pracie programy – počet pracích programov sa líši v závislosti od typu práčky. Prenosné práčky môžu umožniť iba šetrné alebo intenzívne pranie. Klasické práčky majú väčšinou program určený pre rôzne druhy textílií a obvykle nechýba ani úsporný ECO režim.
- Detská poistka – túto funkciu ponúka oba typy mini práčok.
- Časovač – funkcia, ktorou disponujú klasické práčky, ale aj niektoré práčky prenosné.
- Hadica – súčasťou kempingovej práčky by mala byť aspoň vypúšťacia hadica. Vodu z práčky potom vypustíte jednoducho za pomoci vstavaného čerpadla. Niektoré práčky majú tiež hadicu napúšťaciu, ktorá však nie je pre chod práčky zase tak podstatná. Do práčky môžete vodu jednoducho naliať, nech už bude umiestnená kdekoľvek.
- Ďalšie funkcie – klasické malé práčky disponujú celým radom ďalších funkcií. Menovať môžeme napríklad váhovú automatiku, odložený štart, antialergénnu starostlivosť, ručné pranie, plákanie, odstredenie atď.
Značka
Výrobcov práčok je celý rad. Overenou klasikou sú práčky značiek Whirlpool, LG. Od týchto popredných výrobcov kúpite aj malé práčky s kapacitou do 6 kg bielizne. Prenosné práčky sú zastúpené menším počtom výrobcov. V ich prípade môžete vyberať medzi modelmi značky Mesko, oneConcept, Lusia, Sigma alebo Adler.
Cena
Obstarávacia cena je ďalší parameter, ktorý určuje typ práčky. Lacnejšími sú malé plastové práčky. V ich prípade sa cena pohybuje od 86 – 214 eur. Drahšie práčky majú väčšiu kapacitu a ich súčasťou býva odstredivka. V ich prípade môžete taktiež využívať funkciu ohrevu vody.
Oveľa viac zaplatíte za klasickú podobu práčky s kapacitou do 6 kg bielizne. Cena týchto modelov začína na cca 214 eur a môže prekročiť 427 eur. Cenu zvyšujú najmä funkcie a svoj podiel na cene má aj energetická trieda.
Otázky a odpovede
Ako funguje kempingová mini práčka?
Obsluha prenosnej práčky nie je nijako náročná. Tieto práčky ponúkajú iba horné plnenie, po otvorení poklopu do práčky vložíte bielizeň a do práčky nalejete potrebné množstvo teplej alebo studenej vody. Pridáte potrebné množstvo pracieho prípravku a stlačíte gombík. Ak je súčasťou práčky samostatná odstredivka, budete musieť mokrú bielizeň premiestniť a vyžmýkať.
Je možné kúpiť plastovú práčku s ohrevom vody?
Funkciu ohrevu vody niektoré drahšie prenosné práčky ponúka. Vďaka výrobnému materiálu, ktorým je v prípade prenosných práčok plast, však môže mať voda teplotu maximálne 60 °C. Každý z modelov môže umožniť použiť vodu s trochu inou teplotou, preto čítajte pozorne odporúčania výrobcu. Do práčky, ktorá funkciu ohrevu nemá, budete musieť teplú vodu najskôr zaistiť.
Aká výkonná je odstredivka?
Funkcia ostredivky je bezpochyby praktická, avšak v tomto prípade si budete musieť vystačiť s oveľa menším počtom otáčok. Práčky sú schopné odstreďovať rýchlosťou maximálne do 700 ot/min.
Záver
Pod označením mini práčky si mnohí predstavia skôr malé prenosné spotrebiče, ktoré využijete predovšetkým počas letného kempovania. Za malú práčku sa však považujú všetky práčky s kapacitou do 6 kg bielizne.
Pred výberom si tak najskôr ujasnite, ktorý variant hľadáte. Malá plastová práčka môže poslúžiť aj v malej domácnosti, na chalupe či koľaji. Vystačiť si však budete musieť s menším počtom programov a menšou účinnosťou. Naopak klasické práčky malých rozmerov sa výbavou a kvalitou od tých bežných nijako podstatne nelíšia.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Práčky
- Slim práčky
- Pracie prostriedky
- Ako vybrať práčku?
- Ako vyčistiť práčku?
- Práčky s vrchným plnením
Zdroj: www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?