Ako vyčistiť práčku?

Každé vlhké prostredie je rajom pre rôzne plesne a baktérie, ktoré nie sú nijako vhodné pre naše zdravie a dokážu napáchať poriadnu neplechu. To platí aj v prípade práčky. Jej pravidelné používanie vyžaduje aj vhodnú údržbu. S každým pracím cyklom sa v práčke usadzujú zvyšky pracích práškov, vodný kameň, ale aj rôzne nečistoty.

Po čase sa vám tak môže stať, že vyberiete bielizeň po vypraní z práčky a bude jednoducho páchnuť. Verte, že to nie je príjemná aróma, a to nielen v prípade bielizne. Nie je nič horšieho než zapáchajúce práčky. V najhoršom prípade sa pri zanedbaní údržby môže stať aj to, že prestane jedného dňa fungovať, čo znamená, že vás to zase bude niečo stáť. Tomu sa dá predísť pravidelnou údržbou, ktorá nie je nijako zložitá.

Ako odstrániť zápach z práčky?

Zápach z práčky je katastrofa, ale pri troche trpezlivosti, k nemu nemusí vôbec dôjsť. Na začiatok je dobré, aby mala práčka po každom praní šancu vyschnúť. To znamená, že je nutné nechávať otvorené dvierka a pokiaľ možno v kúpeľni aj vyvetrať. Na škodu nie je ani utretie tesnenia bubna, pokiaľ možno do sucha.

Mnohí z nás zabúdajú aj na čistenie príslušenstva. Kameňom úrazu býva nevyčistený filter, ale aj špinavý, olepený až plesnivý dávkovač pracieho prášku. Oboje je potrebné pravidelne vybrať a dôkladne vyčistiť. Na ťažko dostupné miesta použite napríklad starú kefku na zuby či úzku hubku.

V prípade filtra je nutné najskôr odstrániť kusy nečistôt, či už sú to vlasy, kamienky atď. a to aj z otvoru, kam filter neskôr zasuniete späť. Nakoniec je ideálny filter dôkladne opláchnuť pod tečúcou teplou vodou. To isté je potrebné urobiť aj s tesniacou gumou umiestnenou pozdĺž dvierok. Jednoducho vyčistíte gumu vlhkou handrou či jemnou hubkou.

Keď už budete v tom utieraní, pretiahnite pomocou handričky aj samotný bubon a rozhodne nezabudnite na samotné dvierka. Na tých sa zachytávajú nielen nečistoty, ale aj vlasy, pracie prostriedky atď. Všetko je potrebné čo najdôkladnejšie umyť, aby nemala žiadna baktéria či pleseň šancu sa množiť.

Samozrejme, že samotné utieranie nestačí, je nutné vycídiť aj vnútro práčky. Najlepšie je, aspoň raz mesačne, prípadne po štvrť či pol roku, nechať prebehnúť najdlhší prací cyklus. Pomôže s tým aj špeciálny čistič, vďaka ktorému bude vnútro práčky zase ako nové.

Pleseň v práčke

Faktom je, že to nie je nič neobvyklé. Naopak sa môže tvoriť na tých miestach, ktoré sú horšie dostupné. Najčastejším miestom na tvorbu plesní je, pod už spomínaným dávkovačom pracieho prášku. Tam sa pravidelne usadzujú zvyšky pracích prostriedkov aj aviváže.

Akonáhle je napadnutý plesňou, začne sa zápach ľanúť z práčky von. Vyberte ho a starostlivo vyčistite pod tečúcou vodou. Pokiaľ nechce usadenina povoliť, dajte do vedra vodu s čistiacim prípravkom a dávkovač do neho ponorte až do druhého dňa. Potom postup opakujte a pre istotu ešte raz poriadne vyčistite.

Čistenie práčky

Položte si jednoduchú otázku: Čím mám vlastne tú práčku vyčistiť? Na trhu môžete naraziť na mnoho chemických prostriedkov, ktorých úlohou je čistenie práčky. Musíte iba vyskúšať, čo vám bude najlepšie vyhovovať. Známe sú tzv. oxidačné tablety, ktoré sú schopné vyčistiť celý vnútorný priestor práčky.

S vodným kameňom zase zatočí kapsule či prášok. Aplikácia týchto prostriedkov závisí od frekvencie prania a tiež tvrdosti vody. Veľmi šikovné sú tekuté prípravky. Tie sa totiž natierajú na tesnenie, potom na dávkovač pracieho prášku a potom už len stačí nastaviť prací cyklus bez bielizne samozrejme.

Chémia nie je nenahraditeľná

Kto nie je fanúšikom chémie, ten môže skúsiť iné spôsoby čistenia práčky. V takom prípade prichádza k slovu obľúbené rady našich babičiek/babskej rady as nimi aj rokmi preverené účinnosť takýchto metód.

Veľa výrobcov práčok sa síce snaží svojich zákazníkov nasmerovať na iné metódy čistenia, vrátane použitia chémie, ale mnohí používatelia nedajú na tie najobyčajnejšie spôsoby čistenia dopustiť. Čo môžete vyskúšať?

Ako vyčistiť práčku octom a sódou?

Je to jednoduché, aj keď to veľmi nevonia. Klasický ocot má v domácnosti snáď každý. Je to nielen vynikajúce ochucovadlo, ale funguje aj ako účinný čistič. Navyše v spolupráci s kuchynskou jedlou sódou sú to doslova zabijaci špiny. Ako vlastne také čistenie práčky octom prebieha?

Otvorte si dávkovač na prací prášok a do ľavej priehradky (je to tá na prášok) dajte pol šálky jedlej sódy. Do oddielu pre aviváž nalejte ocot, a ešte pridajte dve šálky priamo do bubna. Práčku nastavte na ten najdlhší prací cyklus, čo nájdete as najvyššou teplotou.

Potom práčku naprázdno spustite. Vo chvíli, keď sa priblíži fáza plákania, stopnite prací cyklus a dajte práčku do pohotovostného režimu. Nechajte ju tak ako je, tzn. bez vypustenia vody až do druhého dňa. Potom znovu cyklus spustite a nechajte ho všetko dokončiť.

Či sa práčka ešte nikdy nečistila alebo už je to dlho, je dobré čistiaci proces zopakovať. Rozdiel bude len v tom, že už nebudete dávať jedlú sódu a do bubna dáte len jednu šálku octu, prípadne len pol hrnčeka. Opätovne spustite prací proces a nechajte prebehnúť až do konca bez akéhokoľvek zastavovania.

Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou?

Kyselina citrónová funguje podobne ako ocot. Je to likvidátor nečistôt a špiny. Použitie je trochu iné, ale účinné. Priamo do bubna práčky vsypeme jednu šálku kyseliny citrónovej a nastavíme najdlhší prací cyklus s tou najvyššou teplotou, čo ide.

Akonáhle cyklus skončí a zbaví práčku všetkých nečistôt a zvyškov pracích prostriedkov, je potrebné zapnúť práčku znova a nechať proces prebehnúť ešte raz. Rozdiel je v tom, že druhýkrát už nedávame kyselinu citrónovú a necháme práčku prepláchnuť len vodou, aby v nej nezostala žiadna kyselina.

Čističe práčky

Pokiaľ vám ocot a sóda s kyselinou nestačí, sú tu aj iné prostriedky. Populárne je potrebné SAVO, ktoré zaobstaráte v rôznych variantoch, a pomáha na všetko možné. Pri práčkach je to skvelý ničiteľ najmä čiernej plesne, ktorá sa tvorí najmä okolo tesnenia.

Obľúbený je Lanza tekutý čistič práčky, ktorý jej zbaví nečistôt, zvyškov pracích prípravkov, usadenín, ale aj nepríjemného zápachu. Práčke poskytne ochranu a zaistí, že budú vnútorné časti fungovať, ako majú. Bude nielen hygienicky čistá, ale aj príjemne prevonia kúpeľňu.

Čo sa týka dezinfekcie práčky, tam sa osvedčilo nielen Savo, ale aj Sanytol či iné dezinfekčné hygienické čističe. Modernou vychytávkou sú čistiace obrúsky do práčky. Tie fungujú ako účinná prevencia a môžete ich používať ľahko a rýchlo, navyše kedykoľvek je potrebné, ideálne vždy raz za 14 dní.

Zmäkčovač vody do práčky

V prípade zmäkčovačov, je nutné pravidelné používanie, teda pri každom praní. Jednoducho sa pridáva k praciemu prostriedku do dávkovača na prášok počas hlavného prania. Sú určené pre všetky typy tkanín a ich úlohou je zmäkčenie vody.

Dávkovanie zmäkčovača sa odvíja od tvrdosti vody. Tá môže byť stredne tvrdá, tvrdá a veľmi tvrdá. Správnu dávku uvádza výrobca na obale.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.okay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Fakt sa oplatí raz za čas vyčistiť poriadne práčku, bielizeň mi vonia a nemám v práčke žiadnu špinu ani usadeniny.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo