Powerbanky

PowerBank slúži ako záložný zdroj elektrickej energie. S jej pomocou môžete dobiť telefón, tablet, navigáciu, fotoaparát, chytré hodinky ale aj výrobky určené pre starostlivosť o telo atď. Využijete ju na cestách, pri pravidelných dlhodobých pobytoch v prírode alebo vždy, keď nebudete mať prístup k elektrickej energii.

To ako výkonnú POWERBANK budete potrebovať, záleží predovšetkým na vašom štýle života. Pre občasné nabíjanie telefónu si vystačíte s menšou kapacitou. Ak trávite dlhší čas v prírode a budete potrebovať nabíjať viac zariadení opakovane, je treba voliť PowerBank s vysokou kapacitou.

Okrem kapacity sa zamerajte na výstupy, vďaka ktorým môžete ďalšie zariadenia pripojiť. V tomto prípade sú k dispozícii micro-USB, USB-C a lightning konektor.

Porovnať ceny powerbank

Kapacita

Kapacita je udávaná v miliampérhodinách. Kapacita udávaná výrobcom však neurčuje koľko energie je PowerBank schopná odovzdať nabíjenému zariadeniu. Treba počítať s cca 20% stratou.

Podľa kapacity je možné tieto zariadenia indikatívne rozdeliť do dvoch skupín.
Powerbanky do 4000 mAH sú menšie a ľahšie. Využijete ich pre občasné nabíjanie telefónu alebo iných zariadení. Udáva sa, že takto výkonná PowerBank dokáže nabiť mobilný telefón 2 x než ju budete musieť opäť nabiť.

PowerBank nad 4 000 mAH môžete využiť na častejšie nabíjanie menších zariadení, ale zvládne dobiť aj tablet. Ide o výrobky väčších rozmerov aj hmotností.

V prípade, že chcete nabíjať chytrý telefón alebo iné väčšie zariadenia vyberajte PowerBank s kapacitou aspoň 10 000 mAH. Vhodnejšia je potom kapacita 16 000 mAH. Najväčšie powerbanky môžu mať kapacitu viac ako 40 000 mAH. Ich nevýhodou je však veľký rozmer a váha. Hodia sa skôr pre profesionálne využitie.

Portová výbava

Veľmi dôležitá je aj portová výbava, to koľko rôznych výstupov na powerbanke nájdete, určuje, čo všetko budete môcť k zariadeniu pripojiť.

V tomto prípade musí byť k dispozícii aspoň jeden USB-C výstup. Hodiť sa môže aj USB-A výstup alebo Lightning. Veľké powerbanky sa vyrábajú v kombinácii s meničom napätia, ktorý vám vo svojej podstate nahradí klasickú zásuvku.

Niektoré powerbanky sú dodávané aj s vlastnými záložnými káblami, ktoré vám umožnia nabíjať takmer každé zariadenie, a vy nemusíte nosiť žiaden vlastný kábel.

Výstupné napätie

V prípade výstupov vás bude zaujímať, ako rýchlo je možné prídavné zariadenie dobiť a koľko energie dokáže PowerBank poslať. U USB-A konektorov je dôležité, aby podporovali štandard QC3.0. Ten umožňuje poslať viac energie a tým zariadenie nabíjať rýchlejšie.

V prípade USB-C je dôležité označenie PD, ktoré opäť umožňuje posielať väčšie množstvo energie. Každý výrobca vo väčšine prípadov priamo uvádza, koľko wattov dokáže cez USB-C výstup poslať energie.

Vďaka tomu je ľahké odhadnúť, aké ďalšie zariadenia môžete nabíjať. V prípade, že výstupom USB-C prechádza napríklad 18 W, môžete dobíjať telefón a tablet. V prípade 60 W môžete dobíjať aj väčšie zariadenia ako tablet alebo počítač.

Materiál

Výrobným materiálom je plast, hliník alebo drevo. Výber materiálu má vplyv najmä na odolnosť, životnosť a hmotnosť powerbanky. Všetky materiály vám umožnia nabiť akékoľvek ďalšie zariadenia.

Plastové powerbanky sú lacné a výhodou je aj ich nízka váha. Plast však nie je príliš odolný a budete tak musieť počítať s nižšou životnosťou.

Hliníkové typy sa vyznačujú dlhou životnosťou a tiež vyššou hmotnosťou. Powerbanky z dreva sú veľmi štýlové, hodia sa najmä na pracovné stretnutia alebo všade tam, kde budete chcieť pôsobiť reprezentatívne. Aj tieto typy sa vyznačujú dlhou životnosťou.

Funkcie

Dôležitá je aj odolnosť powerbanky, najmä v prípade, že budete toto zariadenie brať často na cesty. V tomto prípade určite oceníte vysoko odolné pogumované powerbanky, ktoré sú odolné voči nárazom. Kúpiť môžete aj vodeodolnú.

Z funkcií je vhodné menovať napríklad možnosť solárneho dobíjania. V prípade, že PowerBank solárne nabíjanie umožňuje, postrážte si aj takú drobnosť, ako je karabína, vďaka ktorej ju môžete pripnúť napríklad k batohu a solárne dobíjanie tak čo najviac využiť.

Hodiť sa môže aj zariadenie disponujúci vstavanou LED lampou a vstavanými káblami.
Powerbanky môžu byť opatrené prehľadným displejom, vďaka ktorému budete vedieť, na koľko percent je PowerBank nabitá. Displej však nie je súčasťou všetkých typov.

Z bezpečnostného hľadiska by mala byť vybavená poistkou proti prebíjaniu. Tá zaručí, že sa počas používania nebude prehrievať.

Značka

K obľúbeným powerbankám patria výrobky značiek ADATA, LAmax, Xiao, Swisster alebo Yenkee. U tohto výrobku je vhodné spoľahnúť sa na kvalitného výrobcu, vďaka ktorému budete mať istotu, že kupujete kvalitný výrobok, ktorý sa počas prevádzky nebude prehrievať.

Cena

Cena tohto zariadenia nie je nijak závratná. Vysoko kvalitné výrobky kúpite do 40 EUR. Ak budete PowerBank využívať iba príležitostne, postačí vám menej výkonné zariadenie, ktoré je k dostaniu do cca 20 EUR.

Ak budete chcieť pomocou powerbanky dobíjať tiež počítač, budete musieť vyberať medzi výkonnejšími typmi. V tomto prípade sa cena pohybuje v rozmedzí od 60 – 120 EUR.

Porovnať ceny powerbank

Otázky a odpovede

Ako dlho trvá nabitie powerbanky?

Čas nabitia závisí od kapacity jednotlivých zariadení. Len pre predstavu je možné dobu nabíjania načrtnúť. V prípade, že budete zariadenie dobíjať pomocou kábla a zásuvky, môže nabíjanie trvať cca 1 hodinu v prípade powerbanky s kapacitou 2 500 mAh. V prípade kapacity 5 000 mAH to budú cca 2 hodiny.

Z čoho sa skladá POWERBANK?

Súčasťou powerbanky sú integrované batérie. Vyberať môžete medzi Li-on a Li-pol batériami. Kvalitnejšie sú Li-on batérie, ktoré umožňujú POWERBANK použiť aj v prípade, že sú jej batérie takmer vybité. Mali by ste ale predchádzať úplnému vybitiu týchto batérií, pretože tento stav môže viesť k nenávratnému poškodeniu powerbanky.

Je možné mobilný telefón používať aj počas nabíjania?

Áno, je možné používať akékoľvek zariadenie počas nabíjania PowerBank.

Akým spôsobom je možné nabíjať chytré hodinky?

V tomto prípade vyberajte powerbanky, ktorých súčasťou je magnetická plošina pre Apple watch.

Záver

S výberom powerbanky vám pomôžu odborníci v kamenných predajniach, spoľahnúť sa môžete aj na skúsenosti spotrebiteľov, ktorí tieto výrobky vlastnia.

Tí svoje hodnotenie často uvádza v recenziách. U tohto výrobku sa vždy spoliehajte na kvalitného výrobcu, pretože sú veľmi často k dostaniu podozrivo lacné výrobky, ktoré sú často nekvalitné a mnohokrát aj nebezpečné.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.datart.sk, www.mobilonline.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo