Pohovka, gauč alebo sedačka je nábytok, ktorý nájdete v obývacej izbe, hosťovskej izbe alebo detskej izbe. Klasická pohovka má najčastejšie obdĺžnikový tvar a veľmi často sú jej súčasťou nôžky. Vďaka tomu budete môcť pod pohovkou vytrieť aj povysávať. Tieto retro pohovky sú ideálne pre menej náročných užívateľov. Ak má vaša rodina viacero členov, alebo chcete vlastniť sedačku modernejšieho vzhľadu, môžete kúpiť model s tvarom písmena L alebo U.
Pred výberom si dobre ujasnite, na aký účel budete pohovku využívať. Najmä v prípade, keď bude pohovka plniť funkciu lôžka, nie je rozumné šetriť na výrobnom materiáli alebo poťahu. Vždy sa uistite, že je možné vrchný poťah jednoducho vyčistiť. Pri rozkladateľnej pohovke by mal byť tiež jednoduchý, ale kvalitný rozkladací mechanizmus. Pohodlné spanie zaistí dostatočne veľká spacia plocha. Na ukladanie prikrývok oceníte aj úložný priestor.
Typy
Do obývacej izby môžete kúpiť klasickú sedaciu súpravu, pohovku alebo gauč. Sedacia súprava je zo všetkých najväčšia, je vhodná do veľkých priestorov a používať ju môže 6 a viac osôb. Moderné sedacie súpravy sa vyrábajú do tvaru písmena L alebo U.
Pohovka je menšia, najčastejšie ju môžu používať 2 – 3 osoby. Pohovka má obdĺžnikový tvar, veľmi často ju možno rozkladať a používať aj na spanie. Zaobstaráva sa do menších obývacích izieb, ktoré môžu zároveň slúžiť ako spálňa. Svoje miesto nájde v študentskej i detskej izbe.
- Klasický – najjednoduchší variant ponúka 2 – 3 miesta na sedenie. Tieto pohovky sú vhodné na sedenie, nedajú sa rozkladať a nie sú teda ideálne na prespávanie.
- Rozkladacie – jednoduchšie rozkladacie sedačky a gauče môžete rozkladať, napriek tomu však nie sú určené na každodenné prespávanie. Slúžiť môže ich posteľ pre hostí.
- Pohovka na každodenné spanie – drahšie a kvalitnejšie pohovky sú rozložiteľné, vyrobené z kvalitných materiálov a disponujú dostatočnou spacou plochou. Tieto pohovky sú doplnené o kvalitnejší matrac. Jedna osoba by mala mať ideálne k dispozícii spací priestor s veľkosťou cca 200 × 80 cm.
- S úložným priestorom – pohovka, pri ktorej môžete okrem úložného priestoru využívať aj možnosť rozloženia. Tieto pohovky sú veľmi vhodné do menších bytov, ale poslúžia aj ako praktická posteľ pre hostí.
- Rohová pohovka – veľmi obľúbené sú aj rohové pohovky a gauče. Kúpiť môžete jednoduchú pohovku určenú na sedenie aj pohovku doplnenú o rozkladací mechanizmus aj úložný priestor.
- Detská – trochu inú podobu majú detské pohovky, pre ktoré je typický menší rozmer. Pohovky pre najmenšie deti majú dĺžku iba okolo 1 metra, väčšie pohovky je možné v niektorých prípadoch rozkladať.
Veľkosť
Pohovku by ste mali vyberať podľa miesta, ktoré máte k dispozícii a tiež podľa počtu osôb, ktoré budú pohovku bežne používať. V najväčšom počte sú zastúpené pohovky určené 2 – 5 osobám, avšak naraziť môžete aj na väčšie modely. U rozkladacích pohoviek sa uistite, že máte dostatočný priestor, ktorý vám umožní pohovku rozložiť.
Materiál
Výrobný materiál má veľký vplyv na vzhľad, životnosť aj spôsob čistenia pohovku. Tento parameter je pri výbere veľmi dôležitý, a hoci má práve materiál nemalý podiel na obstarávacej cene, mali by ste ho pred ňou uprednostniť.
O pevnosť pohovky sa stará kostra. Prednosť by ste mali dať pohovkám, ktorých kostra je vyrobená z kovu alebo masívu. Tieto kvalitné a drahšie pohovky sú ideálne najmä v prípade rozkladacích pohoviek. Naopak oveľa menej odolné sú pohovky s plastovou alebo drevotrieskovou kostrou. Lacnejšia pohovka vám však bude stačiť v prípade občasného používania a môže plniť aj funkciu detskej pohovky. Na detské pohovky nebývajú obvykle kladené také nároky.
Čalúnenie
Povrchová úprava ovplyvňuje vzhľad. Poťah pohovky by mal byť kvalitný, odolný voči škvrnám aj oderu. V prípade, keď sa poťah zašpiní, mal by ísť pokiaľ možno vyčistiť. Na výrobu poťahov sa používajú rôzne materiály, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a majú pochopiteľne vplyv aj na obstarávaciu cenu.
Koža
Luxusný a veľmi odolný materiál, ktorého najväčšou prednosťou je skutočne dlhá životnosť. Nevýhodou kože je, že tento materiál môže pôsobiť chladivým dojmom. Aby vám kožená pohovka vydržala v perfektnom stave, bude ju nutné cca 2 x ročne impregnovať. Kožená pohovka by nemala stáť v blízkosti kúrenia ani iného zdroja tepla, pretože tento materiál je na teplo viac citlivý. Chrániť by ste ju mali aj pred priamym slnkom.
Eko koža
Vzhľadom ju možno prirovnať k pravej koži, je ale lacnejšia a má aj kratšiu životnosť. Pohovku s poťahom z eko kože pomerne ľahko vyčistíte, aj tento materiál dobre odoláva škvrnám. Gauč z eko kože je možné umiestniť k radiátoru a vystaviť ju môžete slnečnému žiareniu.
Koženka
Materiál je lacnejší, v tomto prípade je vrstva PU alebo PVC nanesená na podklad. U tohto materiálu nepoteší nízka odolnosť. Pri poťahu z koženky sú bežné rôzne prasklinky, ktoré môžu vzniknúť pri kontakte s potom. Výhodou je veľký výber povrchových úprav, k dostaniu je v matnom, lesklom aj rôzne farebnom prevedení.
Mikroplyš
Mikroplyš je veľmi obľúbený materiál, ktorého veľkou prednosťou je odolnosť voči oderu či inému poškodeniu. Aj tento materiál sa môže pýšiť odolnosťou voči nečistotám. Na dotyk je mikroplyš veľmi príjemný.
Bavlna
Bavlna je prírodný materiál, ktorý je na dotyk príjemný, avšak nepoteší jeho krátka životnosť a nestálosť farieb. Bavlna je náročná na údržbu, pokiaľ postavíte pohovku s bavlneným poťahom na priame slnko, riskujete vyblednutie farieb.
Vlna
Poťah z vlny je odolný voči zašpineniu, a výhodou je aj jeho vyššia odolnosť. Tieto pohovky patria medzi tie drahšie.
Mikrovlákno
Tiež poťah z mikrovlákna pomerne ľahko vyčistíte. Na dotyk je materiál veľmi príjemný a jemný.
Zamat/hodváb
Pohovky sú drahšie a materiály nie sú vhodné na dennodenné použitie.
Carab
Carab je ďalší materiál, ktorý sa používa na výrobu luxusných pohoviek. Jedná sa o antialergénny, priedušný, pevný aj odolný materiál.
Alcantara
Materiál známy ako velúr je odolný, a ľahko sa udržuje.
Výplň
Podceniť by ste nemali ani prevedenie výplne. Najmenej kvalitné pohovky sú vyplnené molitanom v kombinácii s pružinami. Nevýhodu molitanu je nízka životnosť, pomerne rýchlo zľahne a posedenie na pohovke nebude vďaka pružinám nijako komfortné.
Väčšie pohodlie a dlhšia životnosť vám ponúknu pohovky, ktoré sú vyplnené pamäťovou penou alebo latexom. Túto náplň nájdete pri drahších pohovikách.
- Pena – najpoužívanejšia výplň, ktorá vám poskytne potrebné pohodlie, pritom však veľmi dobre drží tvar.
- Drvený textil – veľmi lacné pohovky môžu byť plnené drveným textilom. Po dosadnutí sa do pohovky zaboríte, a veľmi rýchlo tak dôjde k jej presadnutiu. Podobné vlastnosti má náplň z lenivej peny alebo peria.
Nosnosť
Dôležitým parametrom je aj nosnosť. Kvalitná pohovka by mala mať na jednu osobu nosnosť v rozmedzí 90 – 130 kg. Dvojmiestne pohovky by tak mali mať nosnosť okolo 250 kg. Trojmiestne mávajú nosnosť 350 kg, štvormiestne majú nosnosť okolo 400 kg a pohovky pre 5 ľudí majú nosnosť až 450 kg. Zatiaľ čo pri dvojmiestnych pohovkách sa počíta s nosnosťou okolo 125 kg na osobu, v prípade 5 miestnych je to len okolo 90 kg na osobu.
- Hmotnosť – pri sťahovaní pohovky vás bude zaujímať hmotnosť. Malé pohovky vážia okolo 20 kg, tie veľké majú hmotnosť okolo 100 kg.
Funkcia
Jednotlivé pohovky môžu poskytovať niekoľko funkcií. Okrem už spomínaného úložného priestoru alebo možnosti polohovania, môžete používať aj ďalšie vymoženosti.
- Polohovacie opierky – pri drahších pohovkách máte k dispozícii polohovacie opierky, ktorú si jednoducho nastavíte podľa svojich potrieb.
- USB vstup a zásuvka – aj tieto prvky nájdete iba pri drahších pohovkách.
- Vrecko – niektoré pohovky bývajú doplnené o vrecko, do ktorého budete môcť vložiť diaľkové ovládanie, mobilný telefón atď.
- Stolík – súčasťou sedačky môže byť dokonca aj vstavaný stolík.
Značka
Výrobcov sedačiek je veľké množstvo. Kvalitu sedačiek zaručuje spoľahlivý výrobca, avšak pri tomto nábytku sa odporúča navštíviť špecializovanú predajňu, kde si budete môcť sedačku vyskúšať. Na prvý pohľad tak uvidíte aj presnú farbu, ktorá je na fotografiách väčšinou menej či viac skreslená. Pre úplnosť môžeme uviesť pohovky Bradop, Casarredo, Arkos, Karup, Signal, Nabbi, Kondela.
Cena
Cenové rozpätie je pomerne veľké, lacné sedačky je možné kúpiť už za cca 200 eur. Pre občasné použitie si vystačíte s gaučom, ktorého cena nepresiahne 400 eur. Pre tieto výrobky sú typické menej kvalitné konštrukcie aj poťah.
Za zlatú strednú cestu možno označiť pohovky s cenou od 400 – 790 eur. Tu už nájdete výrobky vhodné na každodenné používanie. Najdrahšie pohovky vyjdú na 1 180 a viac tisíc eur.
Údržba
Nech už bude pohovka doplnená o akýkoľvek poťah, nevyhnete sa čas od času jej čisteniu. To, akým spôsobom je možné pohovku udržiavať, by ste si mali zistiť u výrobcu, často je spôsob údržby uvedený v manuáli. Každý materiál vyžaduje trochu iný spôsob čistenia a je vhodné rady výrobcu rešpektovať. V opačnom prípade riskujete poškodenie.
Na čistenie poťahu je nutné používať špeciálne prípravky určené na údržbu čalúnenia. Na trhu nájdete mnoho prípravkov, ktoré je možné používať iba na určité materiály. Hrubé nečistoty, chlpy alebo vlasy odstránite pomocou vysávača. Na čistenie čalúnenie je vhodný najmä vysávač na mokré vysávanie. S jeho pomocou môžete aplikovať čistiaci prípravok a potom všetko dokonale povysávať.
Veľkou pomocou je aj impregnácia pohovky. Drahšie výrobky sú takto ošetrené už z výroby, u lacnejších môžete vykonať impregnáciu sami. Vďaka impregnácii ochránite pohovku pred znečistením, aj vyliatu tekutinou.
Otázky a odpovede
Ako predĺžiť životnosť pohovky?
Pohovka, ktorú budete používať každý deň má obmedzenú životnosť. Výnimkou môžu byť kožené pohovky, ktoré však vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Životnosť pohovky môžete zvýšiť vďaka snímateľnému poťahu, ktorý je dostupný na výrobky rôznych tvarov a veľkostí. O tomto príslušenstve by ste mali uvažovať najmä v prípade, keď sa bude pohovka dostávať do kontaktu s deťmi alebo zvieracími miláčikmi.
Čo je Chesterfield pohovka?
Chesterfield pohovky svojim vzhľadom pripomínajú nábytok typický pre britské kluby. Tieto zdobené pohovky je možné kúpiť do obývacej izby, ale môžu byť aj súčasťou kancelárií alebo iných komerčných priestorov.
Tieto pohovky sú veľmi luxusné a pohodlné. Výber je veľký a kúpiť môžete aj veľké, rohové alebo rozkladacie pohovky. Poťah je najčastejšie vyrobený z pravej aj umelej kože alebo zamatu. Vyberať môžete z mnohých farieb, mnoho výrobkov má aj metalickú úpravu.
Čo prezradí ukazovateľ Martindale?
Tento parameter označuje, ako veľmi je poťah pohovky odolný voči mechanickému poškodeniu. Menej odolné pohovky s martindale okolo 20 000 sú vhodné na občasné používanie. Odolnejšie pohovky vhodné na každodenné používanie majú hodnotu Martindale až 50 000. Platia teda jednoduché pravidlá, čím je číselný údaj väčší, tým je poťah pohovky odolnejší. Najodolnejšie pohovky majú Martindale až 150 000.
Záver
Pohovka patrí k nábytku, ktorý nájdete v nejakej podobe v každej domácnosti. Výber na trhu je obrovský, vďaka tomu môžete zvoliť správny odtieň aj veľkosť. Vôbec najobľúbenejšie sú pohovky v čiernej, šedej, hnedej, červenej alebo zelenej farbe. Kúpiť však môžete prakticky akúkoľvek farbu.
Pri voľbe vzhľadu hrá veľkú úlohu vkus aj ostatné vybavenie izby. Hoci si môžete pohovku kúpiť aj prostredníctvom internetu, vždy preferujte návštevy špecializovaných predajní, kde si budete môcť pohovku vyskúšať. K dispozícii budete mať aj vzorkovník, vďaka ktorému vyberiete ten správny odtieň.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.sconto.sk, www.nabbi.sk, www.roomfactory.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?