Podložky na cvičenie

Cvičebné podložky využijete pri akomkoľvek cvičení doma, v telocvični alebo vonku. Medzi podložkami je mnoho rozdielov a vybrať tú správnu nemusí byť práve ľahké. Veľkú rolu hrá hrúbka, tvrdosť ale aj samotná veľkosť podložky. Pri častom prenášaní oceníte skladnú a ľahkú podložku.

Pri výbere je dobré zohľadniť aj šport, pre ktorý je podložka predovšetkým určená. A ohľad treba brať aj na svoj zdravotný stav, napríklad boľavé kolená či problémy s chrbtom. Podložka vám poskytne dobrú izoláciu, vďaka protišmykovému povrchu zabráni prípadnému pádu.

Porovnať ceny podložiek

Typy

Kúpiť môžete podložku ideálnu pre cvičenie jogy, pilates, aerobiku alebo silovému cvičeniu.

Jóga

Tieto podložky sú obvykle tenšie, vďaka tomu sú pevnejšie a nebudú sa prehýbať ani pri náročnejších pozíciách, ktoré budete pri cvičení vykonávať. Klasická Yogymatka má hrúbku 0,5 cm, ale je možné využiť aj podložku s hrúbkou 1 cm a 1,5 cm.

Tieto silnejšie podložky lepšie tlmia nárazy a vďaka dlhšej životnosti je možné ich používať dlhšiu dobu. Sú vyrobené z veľmi savých materiálov a samozrejmosťou je aj protišmyková úprava.

Rehabilitácia

V prípade rehabilitačného cvičenia sú najvhodnejšie silnejšie podložky. Ich hrúbka by mala byť aspoň 2,5 cm. Tie vás ochránia pred možnými otlakmi a zamedzia aj možným bolestiam chrbta. Rehabilitačné podložky sú oproti ostatným väčším a umožňujú vám tak cvičiť v akejkoľvek pozícii.

Fitness

Fitness podložky by mali opäť mať protišmykovú úpravu, aby zabránili možnému posúvaniu po podlahe. Ak bude vaše cvičenie náročnejšie na skoky, vyberajte medzi pružnejšími podložkami.

Skladacia podložka

Možno ich nájsť aj pod pojmom tatami podložky. Sú k dostaniu najčastejšie v podobe puzzle. Vďaka tomu môžete vybrať veľkosť podľa vlastných potrieb. Skladacie podložky sú často súčasťou telocviční alebo fitcentier. Využijete ich najmä na cvičenie doma. Ich nevýhodou je horšie prenášanie, nemožno ich zrolovať, musia sa rozobrať a opäť zložiť.

Materiál

Cvičebné podložky sú vyrábané z rôznych materiálov. Najviac sú zastúpené podložky vyrobené z PVC. Z ďalších materiálov je to potom juta, guma alebo korok.

PVC

Tento materiál sa používa na výrobu všetkých typov podložiek. Je obľúbený najmä pre svoju odolnosť a jednoduchú údržbu, niektoré podložky je možné prať v práčke. Podložky z PVC sú hladké a pokožke príjemné. Medzi ďalšie výhody patrí nízka cena a nízka hmotnosť. Z nevýhod môžeme menovať predovšetkým menšiu výdrž.

Juta

Tieto podložky sú ekologické a majú drsnejší povrch. Vo väčšine prípadov sa jedná o kombináciu prírodných materiálov a gumy. Tá tvorí spodnú vrstvu a plní protišmykovú funkciu. Juta podložky majú dlhú životnosť, nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Juta podložky majú väčšiu hmotnosť.

Guma

Guma opäť sa jedná o protišmykové podložky. Sú veľmi stabilné a odolné a dajú sa použiť aj na dynamické cvičenie. Aj pri gumových podložkách je nutné počítať s vyššou obstarávacou cenou a väčšou hmotnosťou.

Korok

Tieto podložky vás oslovia predovšetkým svojim vzhľadom. Korok je ekologický materiál, vyznačuje sa veľkou odolnosťou. Korkové podložky patria k tým najdrahším.

Funkcia

Pri cvičebných podložkách pravdepodobne žiadne funkcie očakávať nebudete. Ale aj v tomto prípade je možné jednotlivé výrobky odlíšiť.

Drahšie podložky môžu mať antibakteriálny povrch, vďaka nemu vás ochránia pred baktériami, plesňami a patogénnymi organizmami.

K dostaniu sú tiež podložky, ktoré umožňujú používanie vo vode. Tie využijete najmä pri fyzioterapii a rehabilitáciách.

Súčasťou podložiek môžu byť aj očká na zavesenie. Vďaka nim môžete, podložku zavesiť na držiak, ale aj na stenu. Vďaka očkám predídete možnému deformovaniu podložiek. Očká je možné kúpiť aj samostatne. Tie potom môžete do podložky zabudovať podľa návodu výrobcu.

K dostaniu sú podložky, ktoré je možné prať v práčke. Vďaka tomu ich zbavíte všetkých nečistôt aj pachu. Pranie je možné na veľmi nízkej teplote, podložku však nesmiete žmýkať ani sušiť v sušičke.

Značka

Podložky je možné kúpiť v mnohých podobách a prevedeniach. Z výrobcov môžeme menovať napríklad Sedco, Movit, Spokey, inSPORTline alebo YATE. Podložky na cvičenie kúpite v mnohých rôznych obchodoch.

Pokiaľ to s cvičením myslíte naozaj vážne, nie je vhodné kupovať nekvalitné lacné podložky, ktoré vám nezaručia potrebnú stabilitu. Aj pri nákupe tohto výrobku preferujte kvalitné výrobky, ktoré kúpite v špecializovaných predajniach.

Cena

Cenové rozpätie podložiek je široké. Jednoduché podložky je možné kúpiť za niekoľko sto korún. Sú vhodné na používanie doma aj v telocvičniach. Budete však musieť počítať s menšou životnosťou.

Drahšie podložky sú vyrobené z prírodných materiálov, vynikajú savosťou aj jednoduchou údržbou. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 1 – 80 eur. Kúpiť však môžete aj vysoko kvalitné podložky vhodné pre fyzioterapeutické cvičenia. Cena najdrahších podložiek sa pohybuje v rozmedzí 120 a viac eur.

Porovnať ceny podložiek

Údržba

Novú podložku je vhodné pred prvým použitím umyť vodou a nechať voľne uschnúť. Podložky nikdy neklaďte na kúrenie ale ani ich neväzte na bielizňovú šnúru. V týchto prípadoch by mohlo dôjsť k prípadným otlakom, ktoré by ju nenávratne poškodili.

Po každom cvičení je nutné podložku opäť umyť, aby ste ju zbavili potu aj prachu. Niektoré podložky je možné prať v práčke. Kúpiť môžete aj špeciálne dezinfekčné prípravky, ktorými je možné podložky postriekať a vydezinfikovať. Podložku môžete ošetriť aj čističom, ktorý ju nielen vyčistí, ale aj prevonia.

Otázky a odpovede

Je možné k podložke zakúpiť nejaké príslušenstvo?

Pre ľahkú prepravu a lepšiu skladnosť je možné ku každej podložke zaobstarať špeciálny obal alebo vak. Ten je opatrený popruhom na ľahké prenášanie. Vak je možné prať v práčke.

Sú k dostaniu nejaké špeciálne podložky?

Je možné kúpiť špeciálnu cestovnú podložku. Je vyrobená z mikrovlákna a protišmykovú funkciu zaisťuje prírodný kaučuk. Vďaka týmto materiálom je možné podložku zmotať do veľmi malej ruličky, ale aj poskladať bez toho, aby došlo k jej poškodeniu.

K dostaniu sú aj špeciálne okrúhle podložky, ktoré využijete pri cvičení jogy, fitness aj pilates. Nie každému však bude tento tvar vyhovovať. Ide skôr o vlastný pocit.

Aký je rozmer podložiek?

Štandardná dĺžka je 180 cm, šírka býva v rozmedzí 60 – 65 cm. Možno však kúpiť aj podložku s dĺžkou až 250 cm. Túto veľkosť ocenia predovšetkým majitelia vyšších postáv. K dostaniu sú však aj detské podložky, ich dĺžka je okolo 150 cm, šírka je potom opäť cca 60 cm.

Záver

Podložku využijete aj pri domácom cvičení. Vďaka kvalitnej podložke nebudete počas cvičenia kĺzať po podlahe a zabránite možnému pádu. Podložky sú k dostaniu v mnohých dizajnových prevedeniach. Vyberať môžete medzi hladkými aj rôzne tvarovanými.

Povrch podložky však nemá na cvičenie žiadny vplyv. Na cvičenie jogy a fitness vyberajte skôr tvrdšie podložky, ktoré vám zaistia potrebnú stabilitu. Pre rehabilitačné cvičenie je vhodnejšie zaobstarať mäkkú podložku, ktorá ochráni vaše kolená, lakte a chrbát.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo