Počítače

Stolný počítač nemá v dnešnej dobe podobu iba akejsi veľkej krabice. Hoci sú v súčasnej dobe oveľa obľúbenejšie mobilnejšie notebooky alebo tablety, prešli aj stolné počítače pomerne veľkou modernizáciou. Vďaka tomu, že môžete vyberať hneď z niekoľkých rôznych podôb, vzrástol o tieto výrobky opätovne väčší záujem.

Najväčšou prednosťou klasických stolných počítačov je skutočnosť, že vám umožní neustále vylepšovať ich podobu. Na trhu nájdete veľké množstvo vysoko kvalitných komponentov, ktoré je možné podľa uváženia vymieňať a zvyšovať tak výkon aj kvalitu existujúcej PC skrine. Do PC zostavy môžete zaobstarať výkonnú grafickú kartu, zakúpiť môžete pevný disk, pridať RAM pamäť aj obmeniť základnú dosku.

Možnosť neustáleho vylepšovania ocenia nároční užívatelia, medzi ktorých patria najmä hráči, fotografi aj grafici. K PC skrini budete môcť kúpiť aj kvalitný monitor nadštandardnej veľkosti.

Stolný počítač je možné zaobstarať do domácnosti, kancelárie a svojich favoritov nájdu aj vášnivý milovníci počítačových hier. Stolný počítač by ste tak mali vyberať práve s ohľadom na to, akým spôsobom vám bude najčastejšie slúžiť.

Porovnať ceny počítača

Typy

Stolové počítače sú v súčasnej dobe zastúpené 3 rôznymi typmi. Okrem klasického počítača môžete zakúpiť all in one počítač alebo nettop.

Klasický počítač

Klasický počítač, označovaný aj ako desktop, má onú podobu veľkej skrine, ktorá býva umiestnená v blízkosti pracovného stola. Nevýhodou tohto počítača je práve veľká veľkosť, ktorá nevyhovuje bežným používateľom. Tí, ktorí počítačom rozumejú, však preferujú práve túto podobu.

Klasický počítač si totiž môžete zostaviť presne podľa vašich potrieb. Všetky komponenty obsiahnuté v počítačovej skrini môžete podľa potreby meniť či dopĺňať. Klasický počítač budete môcť prestavať na vysoko výkonný herný počítač a vďaka veľkému množstvu vstupov aj výstupov môžete k počítaču pripojiť ďalšiu techniku.

Stolové PC počítače sa delia podľa spôsobu využitia:

  • Kancelársky – menej výkonný počítač vhodný pre bežných užívateľov. Tí môžu počítač využívať na študijné účely, kancelársku prácu, sledovanie filmov, surfovanie po internete alebo hru nenáročných počítačových hier.
  • Herné – opakom kancelárskeho je vysoko výkonný herný počítač. Okrem vysokého výkonu disponuje oveľa efektívnejším chladením, väčšou pamäťou atď. Jeho najväčšou nevýhodou je vysoká obstarávacia cena.
  • Profesionálne – tieto počítače sú vhodné predovšetkým pre grafikov, alebo tých, ktorí pri počítači vyžadujú vysoký grafický výkon. Aj tieto počítače patria k drahším, ich súčasťou sú veľmi výkonné komponenty.

All-in-one

Špeciálny počítač, ktorého komponenty sú zabudované v monitore. All in one PC je vďaka tomu veľmi skladný, veľké množstvo modelov má aj dotykovú obrazovku. Tento počítač so svojimi parametrami vyrovná klasickému notebooku. Na rozdiel od notebookov však nezoženiete dostatočne výkonný all in one počítač, ktorý by splnil vyššie nároky počítačových hráčov. Rovnako ako v prípade notebookov však máte veľmi obmedzené možnosti s prípadným prerábaním alebo pridávaním jednotlivých komponentov.

Nettop

Pod označením Nettop sa ukrýva veľmi malý počítač, s veľkosťou A5. Nettop je počítač, ktorý splní nároky bežných užívateľov, štandardne sa zaobstaráva do kancelárií a oceniť ho môžu aj študenti. Toto mini PC je možné pripojiť k akémukoľvek monitoru alebo televízii. Nettop zaobstaráte za veľmi priaznivú obstarávaciu cenu a oceniť budete môcť aj nízku spotrebu energie či tichý chod. Nettop by si však nemali kupovať hráči počítačových hier, nevýhodou tohto typu je nižší výkon.

Procesor

Kvalita procesor určuje výkon počítača, parameter je udávaný v GHz. Tu platí pravidlo, čím je GHz viac, tým rýchlejšia je odozva počítača. V súčasnej dobe sú na trhu dostupné procesory značky Intel a AMD. Obaja výrobcovia umožňujú kúpiť procesory v základnej, strednej a najvyššej triede. Obe značky patria k veľmi kvalitným, avšak používateľ viac uprednostňujú procesory značky AMD.

Intel

Intel označuje svoje procesory vzostupne a prichádza na trh stále s niečím novým. Procesory Intel majú obvykle tak menej jadier ako konkurenčné AMD. Nevýhodou Intelu je skutočnosť, že pri zaobstaraní výkonnejšieho procesora sa spravidla nevyhnete výmene základnej dosky. Za základ sú považované procesory Pentium a Celeron, modernejšie procesory sú označené ako Core i3 – i9.

AMD

AMD ponúka menší výber, ale aj tento výrobca prichádza so stále novými, výkonnejšími typmi. Na rozdiel od Intelu nie je nutné riešiť výmenu základnej dosky, ak si budete chcieť zaobstarať procesor s vyšším výkonom. Vďaka tomu je o procesory AMD stále väčší záujem. K základu patrí procesor E1,2, v súčasnej dobe však narazíte na označenie Ryzen.

Pevný disk

Pevný disk je hlavnou súčasťou počítača. Pevný disk plní funkciu úložiska, práve sem sa ukladajú všetky aplikácie, dokumenty, hudba, filmy, fotografie, jednoducho všetko, čo môžete na počítači otvoriť, prezrieť aj prečítať. Veľkosť pevného disku vyberajte podľa toho, aké veľké množstvo súborov budete do počítača ukladať. V prípade, kde vám interný disk nebude stačiť, budete môcť použiť aj externý disk.

Najmenší disk má kapacitu iba 500 GB, táto veľkosť je však nedostatočná. Preto sa oveľa častejšie stretnete s diskami s kapacitou okolo 256 GB, najvýkonnejšie počítače môžu mať disk s kapacitou až 1 – 2 TB.

  • HDD – základný disk, ktorý fungujúci na mechanickom princípe, sa vyznačuje nižšou obstarávacou cenou. Jeho nevýhoda je však nižšia rýchlosť, ktorá nebude dostačujúca pre náročných užívateľov. Vďaka pohybujúcim sa súčiastkam sú disky náchylnejšie na poškodenie.
  • SDD – výrazne rýchlejšie a tiché disky, ktorých súčasťou nie sú pohyblivé súčiastky. Ich nevýhodou je však vyššia cena a možnosť uložiť menšie množstvo dát.
  • SSHD – hybridné disky s výhodami oboch predchádzajúcich typov. Disky sú rýchlejšie ako HDD a väčšie ako SDD typy.

Operačná pamäť

Je úložisko, ktoré umožňuje zápis a čítanie dočasne uložených súborov, dát aj spustených programov. Aj tu pochopiteľne platí, čím väčšia operačná RAM pamäť, tým lepšie. Ak vyberiete počítač s menšou pamäťou, je možné ju ďalej rozširovať. Operačná pamäť je označená skratkou DDR, v súčasnej dobe narazíte najčastejšie na DDR2, ktorú nájdete skôr pri repasovaných stopných počítačoch, novšej DDR3 a najnovšej DDR4 RAM pamäť.

  • 2 – 4 GB – operačná pamäť vhodná pre kancelárske počítače aj menej náročných užívateľov.
  • 8 GB – táto veľkosť je už určená náročnejším používateľom, ale vhodnejšia aj pre tých, ktorí sú zvyknutí pracovať s náročnejšími programami.
  • 16 – 64 GB – pamäť, ktorú využívajú výkonné herné aj profesionálne počítače.

Grafická karta

Súčasťou lacných počítačov je integrovaná grafická karta, ktorá nemá vlastnú pamäť a využíva pomalšiu RAM. Integrované karty nie sú príliš výkonné a vyžadujú špeciálne chladenie. Sú dostačujúce pre kancelárske a bežne využívané domáce počítače. Integrovaná karta vám umožní aj sledovanie filmov a videí a použiteľná je aj na hranie menej náročných hier.

Náročnejší používatelia môžu kúpiť aj dedikovanú kartu. Tieto karty sa ďalej delia na herné, multimediálne a profesionálne. Základom dedikovanej karty je grafický čip, ktorý ovplyvňuje cenu aj výkon. Na trhu sú čipy zastúpené značkou AMD A NVIDIA.

Zdroj

Bez počítačového zdroja by nebolo možné počítač spustiť, jedná sa teda o jednu z hlavných súčastí stolných počítačov. Počítačový zdroj je označený skratkou PSU, toto zariadenie je schopné spracovávať striedavé napätie, ktoré sa nachádza v sieti na napätí nízke.

Najpoužívanejší je ATX zdroj, ktorý sa však delí podľa výkonu do jednotlivých tried. Pri počítačovom zdroji je najdôležitejším parametrom práve výkon. Tí, ktorí chcú zakúpiť kompletnú PC zostavu, sa výberom zdroja nemusia nijako zaťažovať. Ak budete tento komponent zhotovovať samostatne, vyberajte zdroj podľa výkonu.

  • 350 W – tieto zdroje sú určené pre kancelárske počítače
  • 400 W – pre herný počítač budete potrebovať zdroj s výkonom minimálne 400 W, náročnejší používatelia môžu mať výkon aj viac ako 1 000 W.

Operačný systém

Plní funkciu riadiaceho programu a stará sa o bezproblémovú komunikáciu medzi hardvérom a softvérom. Tiež operačný systém je treba vyberať s ohľadom na požiadavky, ktoré na počítač máte. V súčasnej dobe môžete vyberať medzi operačným systémom Windows, Linux, Android alebo MacOS.

Konektivita

Množstvo vstupov a výstupov nájdete pri každom počítači. Základom sú USB vstupy, ktoré sú zastúpené hneď niekoľkými typmi. Základom je USB 2.0, rýchlejší prenos budete mať pomocou USB 3.0 a obojstranné konektory nesú označenie USB-C.

Ďalším bežným je aj univerzálny HDMI alebo starší konektor VGA. Pripojenie k internetu zaistí konektor LAN, slúchadlá pripojíte pomocou 3,5 mm jack. Chýbať by nemala možnosť pripojiť čítačku pamäťovej karty.

  • Doplnky – súčasťou stolných počítačov môžu byť aj nadštandardné doplnky ako webkamera, CD a DVD mechanika alebo Blu-ray.

Značka

Pri výbere počítača, či už sa jedná o stolnú podobu, notebook alebo napríklad tablet, hrá výrobca hlavnú úlohu. Cena týchto výrobkov nie je nijako zanedbateľná a známy výrobca je istota, ktorá zaručí bezproblémový chod, možný servis či možnosť dokúpenia ďalšieho potrebného vybavenia. Medzi tie najobľúbenejšie patria bezpochyby Acer, Apple, Lenovo, Huawei, HP, Intel, Lynx alebo Dell.

Cena

Cena je závislá od typu a požiadaviek, ktoré na počítač máte. Nenároční užívatelia kúpia počítač od 160 – 400 eur, za výkonnejšie herné počítače zaplatíte 790 – 1570 eur.

Tieto ceny však nie sú konečné, čiastka sa nevzťahuje na celú PC zostavu, pripočítať budete musieť náklady na obstaranie monitora, klávesnice a počítačovej myši. Okrem toho základného budete môcť zakúpiť slúchadlá, mikrofón, mikrofóny, externú kameru a mnoho ďalšieho.

Porovnať ceny počítača

Údržba

O počítač sa treba správne starať. Základom by malo byť jeho čistenie od prachu, ktorý môže zanášať vnútro počítača a brániť mu v správnom chladení. Efektívnejšieho čistenia docielite aj pomocou vysávača. Čas od času bude potrebovať počítač odbornejšiu prehliadku a servis. S ohľadom na údržbu a servis sa riaďte radami výrobcu. Pravidelnou údržbou môžete výrazne predĺžiť životnosť počítača.

Otázky a odpovede

Aký rozdiel je medzi notebookom a stolným počítačom?

Najväčšou prednosťou notebookov je mobilita. Notebook jednoducho vložíte do tašky a veľmi ľahko ho budete môcť prenášať. Notebook kúpite ako celok, jeho súčasťou je klávesnica aj myš. Nechýbajú ani reproduktory, ktoré sú dostačujúce pre bežných užívateľov.

Z praktického hľadiska oceníte aj nižšiu spotrebu energie. Výhodou je aj vstavaná batéria, vďaka ktorej nemusí byť notebook neustále napájaný. Stolný počítač vyniká väčším výkonom, dlhšou životnosťou, ktorá súvisí s lepším chladením. V prípade, keď vám nebudú niektoré komponenty vyhovovať, môžete ich ľahko vymeniť za kvalitnejšie a výkonnejšie.

Aký procesor uprednostniť?

Na kvalitný procesor vás navedie tzv. Benchmark test. Tu sa jednotlivým procesorom priraďuje skóre na základe výkonu. Čím je skóre vyššie, tým výkonnejší je aj procesor. V prípade Intelu sú najmenej výkonné procesory Pentium a Core i3. K najobľúbenejším patria procesory Intel Core i5 a najvýkonnejšie sú rady Intel i7 a i9.

V prípade AMD je to potom menej výkonný rad AMD A a výkonnejšie sú procesory AMD Ryzen a AMD FX.

Oplatí sa kúpiť repasovaný počítač?

Repasovaný počítač je možné chápať ako počítač z druhej ruky. Ide o používané, ale následne skontrolovaný a plne funkčný počítač, ktorý kúpite za výrazne nižšiu cenu ako počítač nový.

Repasované počítače majú rovnaký výkon ako nové počítače a vzťahuje sa na ne najčastejšie 2 ročná záruka. Pokiaľ teda o takom nákupe uvažujete, môžete si byť istí, že nijako neriskujete. Repasované počítače splnia nároky bežných aj náročnejších užívateľov.

Záver

Pred nákupom si ujasnite, akým spôsobom vám bude počítač slúžiť. Pri občasnom alebo bežnom použití si vystačíte s lacnejším počítačom, alebo budete môcť kúpiť celú zostavu. Menej nároční používatelia si vystačia aj s All in one alebo Mini PC. Náruživý hráči budú potrebovať výkonný počítač, aj oni majú možnosť zakúpiť bežne dostupný model, alebo si môžu počítač zostaviť presne na mieru.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.axdata.sk, www.nay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo