Pláštenka je odev, ktorý pozná každý z detstva. Každé dieťa muselo mať pláštenku pripravenú pred vstupom do materskej školy. Pláštenka však pochopiteľne nie je určená iba deťom, svoje pláštenky majú aj dospelí. Úlohou pláštenky je ochrániť toho, kto ju na sebe má pred dažďom. Predtým sa nad výberom pláštenky nikto príliš nezaoberal, jednoducho vybral iba tú správnu veľkosť a farbu. Dnes sú pláštenky k dostaniu v mnohých podobách, okrem bežného mestského nosenia, je možné kúpiť pláštenku na bicykel, alebo pláštenku vhodnú pre milovníkov turistiky.
Prvé, čo budete pri výbere pláštenky riešiť je pravdepodobne vzhľad. Dnes môžete okrem klasickej podoby kúpiť pláštenku s podobou ponča. K dostaniu sú však aj kabátové, dekové, členkové alebo ťavy pláštenky. Tak ako pri každom oblečení je nutné vybrať správnu veľkosť. Na výrobu plášteniek sa používa niekoľko materiálov, každý má svoje výhody aj nevýhody. Pri outdoorových a cyklistických pláštenkách sa viac zaujímajte o hmotnosť pláštenky a veľkosť, na ktorú je možné pláštenku zbaliť. Mnohé pláštenky potom majú aj špeciálne doplnky alebo funkcie, ktoré sa postarajú o vaše bezpečie alebo pohodlie.
Typy
Pláštenky je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa vzhľadu. Každý pravdepodobne pozná klasickú igelitovú pláštenku. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené pončá, alebo môžete zaobstarať trochu netradičný vzhľad.
- Klasická pláštenka – tieto pláštenky je možné kúpiť predovšetkým deťom, alebo dospelým, ktorí na tento výrobok nemajú žiadnu zvláštnu požiadavku a pláštenku používajú skôr občas. Klasické pláštenky je možné kúpiť vo všetkých veľkostiach i farbách. Výhodou je ľahké zapínanie a nízka cena. Na výrobu sa používa skôr lacnejší materiál.
- Pončo – obľúbené pláštenky, ktoré sa veľmi jednoducho obliekajú a to iba pretiahnutím cez hlavu. Pončo môžete kúpiť deťom aj dospelým. Ponča pre dospelých sa predávajú väčšinou v univerzálnej veľkosti. Na výrobu sa používajú materiály v mnohých kvalitách. Kvalitné pončá sa vyrábajú z polyesteru. Vďaka tomu majú pončá dlhú životnosť a nízku hmotnosť.
- Ťava pláštenka – tieto pláštenky sú vhodné najmä pre turistov. Súčasťou tejto pláštenky je aj veľké vrecko na batoh. Pred dažďom tak ochránite seba aj všetko vybavenie, ktoré ponesiete. Ťavy pláštenky bývajú drahšie, pretože sa vyrábajú z veľmi kvalitných a odolných materiálov. Pláštenka sa dá veľmi ľahko zložiť do malého a ľahkého balíčka, v batohu tak zaberie minimum miesta.
- Kabátová pláštenka – veľmi luxusne vyzerajúca pláštenka, ktorú je možné nosiť aj ako bežný kabát. Tieto dlhšie a elegantné pláštenky môžu využívať aj cyklisti alebo všetci, ktorí jednoducho chcú dobre vyzerať. Na výrobu sa používajú vysoko kvalitné materiály, o čom svedčí aj pomerne vysoká obstarávacia cena.
Veľkosť
Pláštenky sa vyrábajú v mnohých veľkostiach. Najmenšie pláštenky možno zaobstarať deťom vo veku 2 – 3 rokov. Dospelí budú vyberať pláštenku s veľkosťou XS – XXXL. Ponča sa predtým vyrábala iba v univerzálnej veľkosti, dnes však kúpite ponča vo veľkostiach S – XXL.
Všetky typy je možné kúpiť v mnohých farbách. Obľúbené sú výrazné farby, ale môžete kúpiť aj maskáčovú podobu, alebo obľúbenú čiernu a šedú. Detským pláštenkám obvykle nechýbajú ani veselé motívy.
Materiál
Na výrobu sa používajú rôzne materiály. Každý z nich sa hodí na inú príležitosť.
- Vinyl – z vinylu sa vyrábajú všetky typy plášteniek. Vinylové mestské pláštenky možno považovať za dostatočne kvalitné. Pokiaľ však vyberáte turistickú alebo cyklistickú pláštenku, mali by ste sa tomuto materiálu skôr vyhnúť. Jeho nevýhodou je minimálna priedušnosť a nízka životnosť. Vinyl neodoláva nízkym teplotám, v zime tuhne a často praská.
- Polyamid/polyester – materiály sa používajú na výrobu drahších a veľmi odolných aj priedušných plášteniek. Pre občasné použitie sa vám investícia do pláštenky skôr neoplatí. Tieto materiály by ste mali uprednostňovať pri výbere turistických alebo cyklistických plášteniek.
Cyklopláštenka
Trochu viac pozornosti treba venovať výberu pláštenky pre cyklistov. U týchto plášteniek sa zamerajte na strih, priedušnosť, veľkosť po zbalení, spôsob zapínania a pochopiteľne aj výrobný materiál. Cyklistické oblečenie sa vo všeobecnosti vyrába tak, aby bolo schopné rýchlo odviesť pot od tela. Nie inak by to malo byť aj v prípade cyklopláštenky. Tieto pláštenky by vás nemali iba ochrániť pred dažďom, ale mali by vás ochrániť aj pred chladom. Kvalitná cyklopláštenka zahreje aj pri teplote 10 °C.
- Strih – cyklistické pláštenky majú atypický strih. Pri jazde na bicykli budete v miernom predklone. Pláštenka tak má pretiahnuté ruky a špecifický je aj tvar chrbta. Tieto pláštenky sú dostatočne dlhé, aby vás ochránili pred striekajúcou vodou.
- Priedušnosť – kvalitné pláštenky bývajú opatrené niekoľkými ventilačnými otvormi. Pri dlhodobom pobyte sa tak v pláštenke nebudete potiť. Tieto otvory sa obvykle nachádzajú v oblasti chrbta. Nevhodné sú pláštenky vyrobené z PVC, ktoré nie sú priedušné vôbec.
- Konštrukcia – cyklistické pláštenky bývajú 1 – 3 vrstvové. Vonkajšia strana sa vyrába z nylonu alebo polyesteru a je opatrená povrchovou úpravou značenou skratkou DWR. Táto povrchová úprava sa postará o nízku nasiakavosť vlákna za vlhkého prostredia.
- 1 vrstvová pláštenka – býva opatrená ochrannou PU vrstvou. Tieto pláštenky sú lacnejšie, ale aj málo priedušné. Aj jednovrstvová pláštenka vám poskytne spoľahlivú ochranu pred dažďom. Výhodou je aj nízka hmotnosť a dobrá skladnosť.
- 2 vrstvová pláštenka – vonkajšia vrstva týchto plášteniek sa laminuje na nepremokavú membránu. Tieto pláštenky sa už môžu pýšiť väčšou priedušnosťou.
- 2,5 vrstvová pláštenka – vonkajšia vrstva je laminovaná ako pri pláštenke 2 vrstvové. Na vnútornej strane je následne nanesený tenký povlak, ktorý tvorí onú polovičnú vrstvu. Pokožka vďaka tomu nepríde do kontaktu s membránou.
- 3 vrstvová pláštenka – všetky vrstvy sú spojené a laminované, na prvý pohľad tak pôsobia dojmom jedinej vrstvy. Táto konštrukcia je mimoriadne priedušná a odolná, ale aj najdrahšia.
- Veľkosť po zbalení – cyklistickú pláštenku by malo byť možné zbaliť na veľkosť okolo 10 cm. Hmotnosť týchto plášteniek je menej ako 200 gramov.
Turistická pláštenka
Opäť sa jedná o špecifickú pláštenku, ktorej výberu je potrebné venovať viac pozornosti. Turistická pláštenka musí byť naozaj odolná, mimoriadne skladná a mal by sa pod ňou vojsť aj veľký batoh.
- Materiál – tieto pláštenky sa vyrábajú z polyesteru, polyamidu alebo vinylu. Najmenej kvalitné sú práve vinylové pláštenky, ktoré vás síce pred dažďom ochránia, ale nie sú priedušné. Polyamidové a polyesterové pláštenky sú naopak priedušné, vyznačujú sa dlhou životnosťou a vyššou cenou.
- Možnosti – zapínanie je často riešené pomocou cvokov, tie nájdete v hlavnej prednej časti, ale aj na rukávoch alebo po stranách. Pláštenka vás pred dažďom ochráni naozaj spoľahlivo. Turistické pláštenky mávajú veľké vrecko cez batoh.
Funkcia
Dnešné pláštenky majú pomerne veľký počet rôznych funkcií. Aj lacné modely mávajú sťahovaciu kapucňu alebo veľké vrecká. Žiadne kvalitné pláštenke by nemali chýbať reflexné prvky. Praktické sú sťahovacie manžety rukávov. Medzi ďalšie praktické doplnky patrí kryté náprsné vrecko na mobilný telefón, peňaženku alebo doklady. Nadštandardným doplnkom je vnútorný otvor, ktorým môžete viesť kábel slúchadiel.
Značka
Pokiaľ kupujete lacnú detskú alebo mestskú pláštenku, nie je nutné venovať výrobcovi veľkú pozornosť. Tieto modely sú skutočne lacné a nie je možné tak počítať so žiadnou veľkou kvalitou. Pred dažďom vás ochráni aj neznačková pláštenka spoľahlivo. Len pre zaujímavosť však môžeme spomenúť značku Pronet, Pidilidi, Toro, CXS alebo Force.
Inak je tomu pri výbere cyklistickej alebo turistickej pláštenky. Tu je kladený oveľa väčší dôraz na odolnosť a priedušnosť materiálu a kvalitný výrobca je teda veľmi dôležitý. Kvalitné cyklistické pláštenky, ktoré sú vyrobené z odolných materiálov a ochránia vás tak nielen pred dažďom, ale aj chladom kúpite od Tatonka, Jurek, Cerva, Gipfel alebo Oxford. Turistickú pláštenku je možné kúpiť od Jurek, Lifesystems, Sea to Summit, Ferrino alebo Yate.
Cena
Cenové rozpätie plášteniek je naozaj veľké. Cena kvalitných cyklistických a turistických plášteniek vám možno až nepríjemne prekvapí, najmä s porovnaním s klasickými detskými alebo mestskými pláštenkami. Tieto modely je možné kúpiť za 5 – 13 eur. Ak chcete byť za dažďa štýlový, môžete si kúpiť dizajnovú pláštenku za cca 22 – 43 eur. Cena turistických a cykloplášteniek sa pohybuje od 43 – 129 eur.
Otázky a odpovede
Na čo sa zamerať pri výbere cyklistickej pláštenky?
U tohto typu venujte pozornosť odvetrávaniu. Kvalitné pláštenky by mali mať niekoľko ventilačných otvorov. Tieto otvory sa nachádzajú v oblasti chrbta, ale v niektorých prípadoch aj na rukávoch alebo v podpazuší. Pláštenky s ventilačnými otvormi na týchto miestach sa neodporúča kupovať, pretože cez tieto otvory môže pretekať voda.
Čo by nemalo pláštenke chýbať?
V pláštenke musíte byť vy aj vaše deti vidieť. Z tohto dôvodu je vhodné opatriť pláštenku vybavenú reflexnými prvkami. Reflexné prvky by mali byť bežnou súčasťou predovšetkým cyklistických plášteniek. Turistické aj cyklistické pláštenky by mali byť ďalej vybavené nepremokavými zipsami.
Vyžaduje pláštenka nejakú starostlivosť?
Mestské alebo detské pláštenky je pochopiteľne nutné bežne čistiť od rôznych nečistôt. Avšak ďalšia údržba je skôr zbytočná. Väčšiu starostlivosť vyžadujú drahé pláštenky, ktoré je vhodné z času na čas opakovane naimpregnovať. Na tento účel je možné zakúpiť špeciálne prípravky, vhodné je ich obstaranie priamo s pláštenkou. Možno kúpiť aj univerzálne prípravky, ale lepšie je nechať si poradiť a zakúpiť prípravok určený na daný výrobný materiál.
Záver
Pred výberom pláštenky sa ujasnite, kde všade ju budete používať a aký spôsob obliekania je pre vás príjemnejší. Možno kúpiť klasické kabátové pláštenky aj naťahovacie pončá. K dostaniu sú pláštenky všetkých veľkostí a veľký výber majú aj deti. Do mesta môžete vyraziť z PVC alebo vinylovou pláštenkou. Na bicykel alebo na túru zbaľte pláštenku z polyamidu alebo polyesteru.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?