Kvalitné plášte sú nenahraditeľné pre všetky typy bicyklov. Vďaka nim bude vaša cesta bezpečnejšia a to na rovnom aj náročnom teréne. Dobre zvolený plášť ovplyvňuje správanie bicykla, rýchlosť jazdy aj stabilitu a priľnavosť.
Pri výbere plášťa hrá najdôležitejšiu úlohu veľkosť. Vyberať budete aj správny tvar a veľkosť vzorky. Voľnú ruku máte naopak pri voľbe šírky plášťa. Šírku môžete voliť podľa veľkosti vidlice a rámu bicykla, šírka plášťa musí byť vždy väčšia ako šírka ráfika.
S rastúcou obstarávacou cenou rastie aj kvalita plášťov. Kvalitnejšie plášte sú rôznym spôsobom značené. Označenie udáva hustotu tkaniny a tým aj odolnosť proti prerazeniu. Okrem toho môžete kúpiť tzv. bezdušové plášte, ktoré však nemusia každému vyhovovať.
Typy
Pri výbere plášťov na bicykel záleží na tom, aký štýl jazdy preferujete. Dôležitý je pochopiteľne aj typ bicykla.
Horské bicykle
Na horské bicykle sa plášte vyberajú pravdepodobne najčastejšie. Tieto bicykle sú určené do náročných terénov, z tohto dôvodu môžete zaobstarať tie najširšie plášte, ktoré sú na trhu k dostaniu. Na tieto kolesá sa predávajú plášte s veľkosťou 26, 27,5 a 29 palcov. Šírka je v rozmedzí 2 – 3 palce.
Mestské a trekové bicykle
Mestské bicykle jazdia spravidla po rovnom teréne, čomu zodpovedá hladší vzor. Potrebovať budete veľkosť 28, šírka je v rozmedzí 32 – 54 mm.
Cestné bicykle
Aj v prípade cestného bicykla bude vyberať medzi plášťami s veľkosťou 28. Na tieto bicykle sa však spravidla kupujú užšie plášte s jemným povrchom. Tí, ktorí si radi užívajú rýchlu jazdu, môžu využiť galusky, čo sú špeciálne plášte určené na atypický ráfik.
Detské bicykle
Detské bicykle sú k dostaniu vo veľkostiach od veľkosti 10 do veľkosti 24. Pre detské bicykle sa vyrábajú plášte, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako plášte horských bicyklov.
BMX bicykle
BMX je označenie pre špeciálne malé bicykle určené na vykonávanie rôznych adrenalínových kúskov. Tieto bicykle sú menšie a svoje využitie majú predovšetkým v skateparkoch. Tieto bicykle vyžadujú špeciálne plášte, ktoré vás podržia na každom povrchu.
Označenie
Každý plášť na bicykel musí byť číselne označený, označenie býva spravidla po stranách. Prvé číslo označuje priemer ráfika a druhé číslo je označenie pre šírku plášťa. Pri priemere ráfika, teda prvého čísla môžu byť jednotkou milimetre aj palce. Na jednom plášti môžete nájsť aj oba rozmery.
Rozmer 28
- 622 – údaj ETRTO v milimetroch, ktorý označuje vnútorný priemer plášťa
- 700 – je staršie francúzske značenie, jedná sa o vonkajší priemer plášťa.
Z toho vyplýva, že značenie 622 a 700 označuje rovnako veľké plášte, ktoré je možné použiť na krosové, cestné aj gravel biky.
Rozmer 27,5
Tento rozmer je typický pre horské bicykle. V prípade týchto bicyklov je značenie zásadne v palcoch. Rozmer označuje priemer ráfika, druhý údaj je značenie pre šírku plášťa. Šírka plášťa nie je pri výbere nijako podstatná, vybrať si môžete prakticky akúkoľvek šírku.
Riadiť sa budete skôr podľa vidlice, plášť by sa do nej mal pohodlne vojsť aj s potrebnou rezervou. Na širších plášťoch bude jazda komfortnejšia, avšak budete musieť vynaložiť väčšiu silu pri šliapaní a to vďaka väčšiemu valivému odporu.
Rozmer 29
Bežne narazíte aj na označenie 29. Tieto plášte sú opäť určené horským bicyklom a rozmerovo sú totožné s veľkosťou 28. To znamená, že horské bicykle veľkosti 29 majú rovnaký priemer ráfika ako cestné, krosové a gravel bicykle, ktoré sú označené veľkosťou 28. Tieto plášte tak môžete použiť na všetky menované typy kolies.
Časti plášťa
Jednotlivé časti plášťa sú označené ako pätky, bočnice a behúne.
- Pätky – táto časť musí stabilne a na pevno priľnúť k ráfiku. Plášte majú pätky kevlarové alebo drôtové. Drôtené plášte sú ťažšie, čo sa odráža na náročnejšej manipulácii. Ich obstarávacia cena je nižšia. Kevlarové plášte sú ľahšie, jazda je príjemnejšia, avšak obstarávacia cena vyššia.
- Bočnice – táto časť má vplyv na hmotnosť plášťa. Tenšie bočnice sú ľahšie, ale aj menej odolné. Ideálne je tak voliť zlatú strednú cestu.
- Behúň – je opatrený rôznymi vzorkami. Pri výbere správnej vzorky je potrebné brať do úvahy terén, po ktorom jazdíte najčastejšie.
Bezdušové plášte
Plášť na bicykel sa štandardne umiestňuje na duši. V poslednej dobe však rastie obľuba tzv. bezdušových plášťov.
Duša
Kolesá s dušami sú ľahšie, pretože pri výrobe plášťa je možné použiť menšie množstvo gumy. Poškodený plášť vymeníte ľahko a rýchlo. Bicykel vybavený dušou a plášťom bude nutné dofúknuť cca 1 x za mesiac. Niektoré kolesá však vyžadujú ešte menej častú údržbu.
Bezdušové
Bezdušové plášte je možné menej nafúknuť, táto skutočnosť sa prejavuje najmä v teréne lepším odpružením aj priľnavosťou. Plášť je vybavený bezdušový ventil a na bicykel je pripevnená pomocou špeciálneho tmelu. Poškodenie plášťa vyžaduje pomerne zložitú a dlhú opravu, ktorú nie je možné vykonať v teréne.
Bezdušový bicykel bude nutné dofukovať prakticky pred každou jazdou. Do bezdušových kolies je tiež potrebné pravidelne dopĺňať špeciálny tmel, ktorý časom vysychá a degraduje. V tomto prípade budete musieť počítať s vyššou cenou tmelu, doplňovanie je nutné cca každé 2 – 3 mesiace.
Technologické vlastnosti
Jednotlivé plášte sa líšia výrobným materiálom. Jednotlivé plášte majú predovšetkým rôzny stupeň ochrany proti defektom. Čím je plášť drahší, tým je kvalitnejší a dlhšie vydrží.
- Technológia Long WAY – plášte sú odolnejšie voči prerazeniu a majú tak dlhšiu životnosť
- Technológia Clever Face – na týchto dušiach je identifikátor, ktorý vás dopredu upozorní na nutnosť výmeny plášťa. Identifikátor má podobu smajlíka ao stave plášťa vás informuje zmenou výrazu plášťa.
- Reflex Stripe – sú opatrené reflexnými pásikmi a vďaka tomu zvýšia vašu bezpečnosť pri jazde v tme či zhoršenej viditeľnosti.
- Antipuncture systém APS – opäť sa vďaka svojim vlastnostiam postará o väčšiu odolnosť voči prerazeniu
- PSI – určuje, ako veľmi môžete plášť dofúknuť
- EPI, TPI – hustota tkaniny, do terénu je vhodné vyberať vyššiu hodnotu, na jazdu po ceste potom vystačíte s nižšou hodnotou.
Značka
Kvalitné plášte kúpite od značiek ako Elite, Author, Hutchinson, Kenda, Mavic, TUFO, Schwalbe, Maxxis a mnoho ďalších.
Cena
Cena plášťa začína na necelých 13 eur a presiahnuť môže 43 eur. Cena nie je parameter, ktorý by mal hrať pri výbere hlavnú rolu.
Lacné plášte nemusia byť spoľahlivé v náročnom teréne, a pokiaľ jazdíte predovšetkým po spevnených cyklotrasách alebo mestom, nie je nutné investovať do tých najdrahších plášťov. Ale ani v tomto prípade sa naopak nemusí vyplatiť kúpa tých najlacnejších plášťov.
Otázky a odpovede
Akým spôsobom sa značí duša?
Označenie je rovnaké ako v prípade plášťov. Opäť nájdete značenie v palcoch aj milimetroch. Vyberať môžete veľkosť 26, 27,5 a 29. Tieto veľkosti sú určené horským bicyklom. Okrem toho je na duši vyznačená šírka plášťa, ktorému sa môže duša prispôsobiť.
Čo znamená ETRTO?
Ide o skratku, ktorá označuje rozmery plášťa uvádzané v milimetroch. 559 mm je veľkosť 26. 622 mm je veľkosť 28 a tak ďalej.
Čo je Gravel bike?
Tento bicykel má niekoľko ďalších pomenovaní, poznať ich môžete podľa názvu kolo s baranami, štrkolet alebo cestný bicykel do terénu. Tento bicykel môžete používať v akomkoľvek teréne, hodí sa do mesta a zvládne aj náročný terén. Podľa toho, kde prevažne budete s bicyklom jazdiť, budete vyberať nielen plášte, ale celú konštrukciu.
Záver
Pre horské bicykle sú určené plášte s veľkosťou 26, 27,5 a 29 palcov. Obvyklá šírka sa pohybuje medzi 25 – 62 mm. Plášte s rôzne veľkými zdolajú aj veľmi náročný terén, preháňať sa môžete po piesku aj bahnom. Jemnejšie plášte užijete na cyklotrasách aj v mestách.
Mestské, krosové a trekingové bicykle budú potrebovať plášť s veľkosťou 28, šírka je od 28 – 45 mm. Dezén plášťa je jemnejší. Plášte na bicykle sú vyrábané v mnohých designoch, nie ste už odkázaní iba na čiernu podobu plášťa, zakúpiť môžete aj výrazný dizajn či plášte opatrené reflexnými prvkami.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.insportline.sk, www.najsport.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?