Pingpongové stoly

Stolný tenis si zahral snáď každý. Pingpongové stoly sú bežnou súčasťou hotelových rezortov, školských i verejných telocviční ale aj reštaurácií. Stolný tenis milujú deti, ženy aj muži snáď všetkých vekových kategórií. Pingpongový stôl je možné zakúpiť aj domov, na záhradu či na chatu. Správne zvolený stôl vám bude slúžiť niekoľko rokov a poskytne tak zábavu vašej rodine aj priateľom.

Nevýhodou pingpongového stola sú jeho náročné požiadavky na priestor. Aby ste si hru naozaj užili a mali priestor aj na obiehanie stola, budete mu musieť vyhradiť plochu aspoň 10 x 5 metrov. Tí šťastnejší, ktorí dostatočný priestor na stôl majú, potom budú vyberať stôl podľa materiálu hracej dosky či konštrukčných možností.

Porovnať ceny stolov

Typy

Podľa toho, kde bude pingpongový stôl umiestnený, budete vyberať medzi vonkajším a vnútorným stolom. Hoci sa môže zdať, že je jedno, kde bude stôl umiestnený, nie je to tak. Oba typy sa totiž líšia výrobným materiálom.

Vnútorný stôl

Je vyrobený z materiálov, ktoré nie sú schopné dlhodobo odolávať nepriaznivým poveternostným vplyvom. Vnútorný stôl však môže byť umiestnený kdekoľvek, kde nebude vystavený žiare slnka alebo dažďu. Svoj pingpongový stôl môžete mať v garáži, v miestnosti alebo záhradnom domčeku. Podmienkou však je, aby nebol vystavený zbytočnej vlhkosti. Výhodou vnútorného stola je menšia obstarávacia cena.

Vonkajší stôl

Vonkajšie stoly sú naopak vyrobené z vysoko odolných materiálov a umožňujú tak prakticky celoročné používanie. Tieto stoly môžete umiestniť aj do krytých vlhšom priestore, napríklad suteréne. Vonkajšie stoly sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, ktoré sú povrchovo upravené, čo má samozrejme vplyv na vyššiu obstarávaciu cenu.

Hracia doska

Vybrať si môžete aj materiál hracej dosky. Jeho kvalita a tým aj odolnosť a životnosť pochopiteľne rastie spolu s obstarávacou cenou.

  • Vnútorný stôl – pri týchto stoloch býva doska spravidla vyrobená z lacnejšej drevotriesky a to lisovaním viacerých vrstiev. Drahšie stoly majú dosky vyrobené z odolnejších materiálov, často sa jedná o tvrdené drevo.
  • Vonkajší stôl – Lacnejšie vonkajšie stoly majú dosku vyrobenú z melamínu. V prípade drahších stolov sa potom jedná o kvalitnejšie materiály, často sú to hliníkové pláty, s kvalitnou povrchovou úpravou.

Hrúbka dosky

Stoly majú rôznu hrúbku hracej dosky. Čím je doska širšia, tým je stôl robustnejší, drahší, ťažší, ale aj odolnejší. Najlacnejšie stoly majú dosku širokú do 10 mm. Tenšie dosky ponúkajú pomalší odskok loptičiek a sú vhodné najmä pre príležitostných hráčov.

Väčšiu výdrž a lepší odskok miestu vám ponúknu stoly s doskou so šírkou 15 – 20 mm. Tieto stoly sú vhodné na pravidelné používanie a ponúknu vám rýchlejší odskok loptičiek. Profesionálne stoly majú hrúbku dosky v rozmedzí 20 – 25 mm.

Konštrukcia rámu

Konštrukcia má vplyv na stabilitu aj životnosť stola. Pri lacných stoloch je konštrukcia riešená pomocou jednoduchým vzpier. Tieto stoly sú síce lacné, sú však vhodné len pre tých, ktorí budú hrať príležitostne a nebudú stôl nijak často skladať.

Pri viacerých využívaných stoloch oceníte kvalitnejšiu konštrukciu v podobe horizontálnych vzpier. Tie poskytnú stolu väčšiu stabilitu a ochránia jeho hybné časti. Najdrahšie stoly vhodné skôr na časté komerčné využitie, sú opatrené zvarenými pozinkovanými profilmi. Tieto stoly však nie je možné skladať.

Funkcia

Pingpongové stoly ponúkajú aj niekoľko funkcií, ktoré vám uľahčia zloženie stola aj manipuláciu:

  • Antireflexná odrazová vrstva – zabraňuje odrazu svetla, ktoré by mohlo oslňovať hráča.
  • Mechanizmy skladania – stoly vhodné do domácností je možné ľahko zložiť. Vďaka tomu môžete stôl na zimu uskladniť. Najľahšie zloženie vám umožní pákový mechanizmus.
  • Sklopenie dosky – takmer všetky stoly umožňujú sklopiť polovicu dosky. Vďaka tomu si môžete zapinkať aj bez spoluhráča.
  • Pojazdy – ľahšiu manipuláciu vám umožnia prídavné kolieska. Tie sú pri lacných stoloch väčšinou plastové, drahšie stoly majú kolesá pogumované. U koliesok si postrážte brzdiaci mechanizmus.
  • Nastavenie výšky sieťky – túto možnosť spravidla umožňujú iba drahšie stoly. Okrem nastavenia výšky bývajú stoly vybavené aj otočným regulátorom, ktorý vám umožní sieť ideálne vypnúť.
  • Polohovacie adaptéry – nachádzajú sa na nohách stola a využijete ich na vyrovnanie nerovnosti terénu.
  • Držiak – súčasťou konštrukcie stola môže byť aj špeciálny držiak, do ktorého umiestnite rakety a loptičky. Všetko budete mať stále po ruke.

Značka

Sponeta, Sedco, Butterfly, Cornilleau, inSPORTline, Joola, Merco a Buffalo patria medzi niektorých známych výrobcov kvalitných pingpongových stolov.

Cena

Najlacnejšie stoly kúpite do 200 eur. K dostaniu sú aj modely v cene 100 eur, jedná sa o tie najzákladnejšie výrobky určené skôr na občasné využitie. Týmito stolmi urobíte radosť predovšetkým deťom. Pre bežné domáce využitie je vhodné kúpiť stôl aspoň za 160 eur. Aj tieto stoly sú však určené výhradne na vnútorné využitie.

Prvé vonkajšie stoly sú k dostaniu od cca 240 eur. Za cenu do 400 eur kúpite veľmi kvalitné stoly vhodné pre celoročné vonkajšie využitie. Cenové rozpätie 200 – 400 eur je tým najobľúbenejším a ponúka veľké množstvo rôznych výrobkov.

Porovnať ceny stolov

Otázky a odpovede

Aké sú rozmery pingpongového stola?

Veľkosť stola je v tomto prípade jasne daná. Či už budete vyberať stôl do bytu alebo na záhradu, bude jeho dĺžka 274 cm, šírka 152,5 cm a výška 76 cm.

Aká je najmenšia šírka hracej dosky?

Pingpongový stôl opatrený melaninovou doskou môže mať hrúbku iba 5 mm. Tieto stoly sa odporúča zaobstarať skôr menším deťom do cca 12 rokov veku. Hrúbka stola má vplyv aj na rýchlosť odskoku loptičky. V prípade tenkých stolov je odskok pomalší, čo môže vyhovovať začínajúcim a rekreačným hráčom alebo práve deťom.

Čo je ešte potrebné k stolu zakúpiť?

Neobídete sa samozrejme bez hracích rakiet a loptičiek. Veľké množstvo stolov je dodávané priamo so sieťou. Niektoré drahšie stoly však sieť nemajú. V tomto prípade si môžete vybrať veľkosť aj kvalitu siete podľa svojho uváženia.

Tiež pálky sú k dostaniu v niekoľkých podobách. Vyberať budete výrobný materiál pálky aj poťahu, ktorým je hracia plocha vybavená.

Záver

Pingpongový stôl budete vyberať podľa toho, kde bude umiestnený. Podľa umiestnenia budete voliť hrúbku hracej plochy. Vnútorné stoly majú šírku od 16 – 25 mm, najtenšie stoly sú určené skôr na občasné využitie. Kvalitný vnútorný stôl by mal mať dosku širokú aspoň 22 mm.

V prípade vonkajších stolov sa šírka pohybuje od 3,5 – 10 mm. V prípade vonkajších stolov by mala byť šírka pri štandardne využívanom stole aspoň 5 mm. Kvalitná by mala byť aj samotná konštrukcia, oceníte najmä pákový mechanizmus skladania aj pogumované kolieska.


Zdroje: www.mastersport.sk, www.insportline.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo