Parné čističe

Parné čističe sú nenahraditeľnými pomocníkmi v boji proti zašlej špine a rôznym nečistotám. Teplota pary dosahuje až 80 ° C a zbaví vás až 97% roztočov, baktérií a vírusov bez používania akýchkoľvek chemických prípravkov. Z tohto dôvodu sú parné čističe ideálne dezinfekčné prostriedky, ktoré sú veľmi vodné najmä pre alergikov.

Parných čističov je na trhu hneď niekoľko, každý má niekoľko kladov aj záporov a každý využijete odlišným spôsobom. Pri parnom čističi hrá dôležitú úlohu veľkosť nádržky na vodu. Čím je väčšia, tým dlhšie budete môcť s prístrojom na jeden záťah pracovať. Ďalším dôležitým parametrom je veľkosť tlaku. A posledné, čo hrá pri výbere čističa rolu je príslušenstvo.

Porovnať ceny čističov

Typy

Parné čističe sú k dostaniu v niekoľkých podobách. Všetky čističe však fungujú na rovnakom princípe, stačí do nich naliať vodu, nechať ich ohriať na požadovanú teplotu a potom už môžete za pomoci horúcej pary a tlaku začať s upratovaním domácnosti.

Ručný čistič

Malé a skladné ručné čističe využijete v domácnosti mnohými spôsobmi. Pomocou malého čističa vyčistíte aj horšie prístupné miesta. Je ideálny na čistenie mastnej špiny v kuchyni, ideálny na leštenie okien aj škár. Pomôže vám s údržbou vodovodnej batérie a mnoho ďalšieho.

Ručné čističe majú spravidla menší výkon ako ich väčší kolegovia, a nemusia si teda efektívne poradiť s niektorou obzvlášť náročnou špinou. Nevýhodou je aj malá nádržka na vodu, ktorá vám neumožní čistiť veľké plochy.

Pojazdný čistič

Väčšie čističe sú obvykle dodávané s veľkým množstvom príslušenstva a využijete ich tak mnohými spôsobmi. Prednosťou je veľká nádoba na vodu, ktorá si síce ohrieva dlhší čas, obvykle niekoľko minút, potom však môžete čistiť aj hodinu v kuse.

Tieto prístroje môžu vyvinúť tlak až 5 bar. Hravo si tak poradí s akoukoľvek špinou aj odolnou kuchynskou mastnotou. Svojím vzhľadom čistič pripomína klasický vysávač, je teda veľký, pomerne ťažký a počítať musíte s vyššou obstarávacou cenou.

Parný vysávač

Aj v tomto prípade sa jedná o väčší prístroj, ktorý však funguje na trochu inom princípe. Parný vysávač je schopný navlhčený povrch povysávať a je určený predovšetkým na čistenie kobercov, matracov a čalúnenie.

Okrem nádrže na čistú vodu je tak vybavený aj nádržou na vodu špinavú. Tieto prístroje využijete v rodinách, kde potrebujete udržiavať väčšie množstvo kobercov. K parným vysávačom je dostupné mnohé príslušenstvo, ktoré vám umožní čistiť nábytok aj okná. Opäť však musíte počítať s väčšou hmotnosťou aj vyššou obstarávacou cenou.

Parný mop

Ide o prístroj, ktorý neslúži iba na údržbu podlahy. Aj tento čistič je k dostaniu v niekoľkých podobách, zvoliť môžete jednoduchá parný mop alebo prístroj s kombináciou tyčového vysávača.

Aj tieto prístroje môžu obsahovať pomerne veľké množstvo príslušenstva, ktoré vám umožní používanie všetkými vyššie menovanými spôsobmi.

Veľkosť nádoby

Jednotlivé čističe sa líšia veľkosťou, hmotnosťou a pochopiteľne aj objemom nádoby na vodu. Ručné čističe majú spravidla nádrž na 0,5 litra vody. Parné vysávače a pojazdné parné čističe umožňujú využiť paru z 1 – 1,5 litra vody. Objem nádrže parných mopov je najčastejšie od 0,5 – 1 litra.

Veľkosť nádoby do 0,5 litra vám umožní čistič používať cca 15 minút. S nádržou s veľkosťou do 1 litra si vystačíte približne 25 minút. Tieto časy sa týkajú iba jednokomorových čističov, tie dvojkomorové je možné používať nepretržite.

Tlak

To, akú odolnú špinu zvládne parný čistič odstrániť, udáva tlak uvádzaný v baroch. Veľkosť tlaku úzko súvisí aj s výkonom čističa. Výkonnejšie čističe pracujú s vyšším tlakom, sú teda rýchlejšie, účinnejšie a drahšie. V súvislosti s výkonom sa uvádza aj doba ohrevu vody, ktorá býva v rozmedzí 3 – 8 minút.

Ručné čističe mávajú príkon od 1 000 – 1 500 W a pracujú s tlakom 3 – 3,5 bar.
Parný mop máva príkon najčastejšie okolo 1 000 W a tlak je cca 3 bar.
Pojazdné čističe sú výkonnejšie, príkon je v rozmedzí 1 500 – 2 200 W a tlak od 3,5 – 5 bar.
Parný vysávač má príkon v rozmedzí 2 000 – 3 000 W a tlak od 4 – 6 bar.

Počet komôr

Parné čističe využívajú jednokomorové alebo dvojkomorové systémy.

Jednokomorový

Jednokomorový je jednoduchšie spravidla ručné alebo lacnejšie väčšie čističe disponujú jednou nádržkou na vodu. Voda je v nádržke uzavretá pod tlakom.

Vo chvíli, keď dôjde k úplnému vyprázdneniu nádoby, budete musieť čakať aj niekoľko minút, kým dôjde k vychladnutiu a bude možné nádobku otvoriť a vodu opakovane doliať. V prípade malých ručných čističov to môže celé upratovanie značne predĺžiť.

Dvojkomorový

Tieto čističe majú dve nádoby na vodu, v jednej je voda av druhej sa tvorí para. Vďaka tomu môžete vodu podľa potreby dolievať priebežne bez nutnosti prácu prerušiť. Upratovanie je tak výrazne kratšie a používanie komfortnejšie. Nevýhodou je pochopiteľne vyššia obstarávacia cena.

Funkcia

Medzi najčastejšie funkcie patrí možnosť regulovať množstvo pary. Vďaka tomu môžete bezpečne vyčistiť prakticky akýkoľvek materiál. Pri týchto výrobkoch by ste sa mali v manuáli výrobcu dočítať, aký stupeň voliť na rôzne materiály.

Veľmi praktický je funkcia odvápňovania. Nemusíte sa tak starať o údržbu prístroja ani používať na čistenie destilovanú vodu.

U parných čističov môžete využívať aj indikátor nahriatia pary a množstvo vody. V prípade niektorých čističov môžete mať k dispozícii aj funkciu automatického vypnutia.

Príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva, k dispozícii môžete mať predovšetkým rôzne nástavce, ktoré využijete na čistenie okien, čalúnenie, úzke nástavce na škáry, stierku určenú na čistenie obkladov i okien alebo rôzne kefy.

Značka

Parné čističe ponúkajú mnoho známych značiek, priekopníkom prvých parných čističov je talianska značka Ariete, ktorá s týmto čističom prišla ako prvá na trh v roku 1997. Výrobky Ariete majú hneď niekoľko patentov a výrobca sa pochopiteľne stále snaží svoje výrobky vylepšiť.

K obľúbeným a nemenej kvalitným patria aj čističe značiek Eta, Kärcher, Sencor, Concept, Black&Decker, Fasa.

Cena

Obstarávacia cena parných čističov je vyššia, avšak pri čistení nie je nutné používať žiadne chemické roztoky, čo je z dlhodobého hľadiska naopak finančne výhodnejšie.

Medzi lacnejšie patria ručné čističe a jednoduché parné mopy. Ich obstarávacia cena býva spravidla v rozmedzí 30 – 60 eur. Pojazdné parné čističe kúpite od 80 eur. Tieto lacné čističe však nie sú príliš kvalitné, preto je vhodnejšie zakúpiť radšej prístroj za cenu okolo 200 eur.

Tie najdrahšie vás potom môžu vyjsť aj na 400 eur. Za túto cenu potom zaobstaráte aj prvé parné vysávače. Táto cena je však počiatočná a naozaj kvalitný model vás vyjde skôr na 590 – 790 eur.

Porovnať ceny parných čističov

Otázky a odpovede

Aké sú výhody parných čističov?

Najväčšou prednosťou je ekologické aj ekonomické čistenie, ktoré nevyžaduje používanie množstva agresívnych chemických prípravkov. Pomocou malých čističov vyčistíte ťažko prístupné miesta, tieto prístroje sú neoceniteľnými pomocníkmi pri údržbe kuchyne aj kúpeľne.

Čistenie pomocou horúcej pary je jednoduché, aj zašlú špinu vyčistíte prakticky bez námahy. Parnými čističmi je možné čistiť aj okná a to bez nežiaducich šmúh.

Je možné otvoriť jednokomorový čistič pred vychladnutím?

Otvoriť natlakovanú nádobu možné nie je. Niektoré lacné čističe nemusia mať bezpečnostný uzáver a otvorenie tak môžu umožňovať. Týmto postupom si však môžete spôsobiť bolestivé popálenie. Preto to nikdy nerobte a na toto nebezpečenstvo upozornite každého, kto bude čistiť v domácnosti používať.

Aké bezpečnostné prvky by mal parný čistič mať?

Z hľadiska bezpečnosti musí byť čistič vybavený tlakovým ventilom. Ten by ste mali nájsť aj každého jednokomorového čističa. Ventil plní funkciu poistky a zabráni prípadnému predčasnému otvoreniu nádrže. Častým prvkom je aj detská poistka, ktorá zaručí, že z prístroja nebude pri nešikovnej manipulácii vychádzať horúca para.

Záver

S použitím parných čističov bude vaša domácnosť uprataná dôkladne a bezpečne. Za parný čistič si na začiatku priplatíte, potom však nebudete musieť investovať do drahých chemických prípravkov, ktoré je napospol možné používať iba určitým spôsobom.

Pomocou parných čističov dokážete vyčistiť prakticky akýkoľvek povrch. Používať by sa nemali iba na čistenie matracov, ktoré môžu po tomto čistení dlhšiu dobu vysychať a obozretní by ste mali byť aj pri čistení drevených povrchov. Tie je možné čistiť iba s nižšou teplotou pary.


Zdroje: www.lux-karcher.sk, www.cleanex-cleanex.sk, www.novaclean.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo