Paralyzér je prístroj slúžiaci k sebaobranni. Je k dostaniu v niekoľkých veľkostiach, poháňať ho môžu batérie, zakúpiť však môžete aj akumulátorový prístroj. Paralyzér produkuje rôzne silný elektrický prúd, ktorý má dočasne ochromiť nervový aj svalový systém.
Veľkosť elektrického prúdu nie je nijako veľká, preto sa nejedná o nijako nebezpečnú zbraň, pri použití paralyzéra nedôjde k poškodeniu alebo smrti útočníka. Z tohto pohľadu sa jedná o bezpečnú zbraň, ktorá má útočiacu osobu predovšetkým ochromiť.
Princíp je jednoduchý. Každý paralyzér má dva hroty v rôznej vzdialenosti. Medzi nimi prebieha elektrický prúd. Po stlačení tlačidla medzi hrotmi prebieha elektrický prúd. Paralyzér tak začne prebíjať a iskriť, už táto skutočnosť môže násilníka od útoku odradiť. Pokiaľ sa zapnutým paralyzérom útočníka dotknete, dostane elektrický výboj v rôznej sile. Táto skutočnosť ho môže ochromiť a vám tak paralyzér poskytne čas na úteku.
Paralyzéry sú úplne legálnymi pomôckami, kúpiť ho však môže iba plnoletý užívateľ. Pri výbere paralyzéra sú kľúčovými parametrami veľkosť, tvar, vzdialenosť hrotov a spôsob napájania.
Typy
Pri výbere paralyzéra vás bude v prvom rade zaujímať vzhľad, veľkosť aj možnosť využitia niektorých funkcií. Okrem svietidla je možné zakúpiť paralyzér s alarmom.
Klasický paralyzér
Klasický paralyzér vyberať môžete z mnohých designových prevedeniach, kúpiť môžete podobu boxera, pištole, puzdra atď. Nevýhodou niektorých modelov je väčší rozmer, ktorý vám ho neumožňuje nosiť napríklad vo vrecku. Z tohto ohľadu uprednostňujte skôr praktické modely.
Paralyzér s baterkou
Paralyzér s baterkou majú podobu klasickej baterky, v prednej časti sú ukryté elektródy. Paralyzér vám poslúži nielen ako zbraň, ale aj ako svietidlo. U tohto typu sa zamerajte na bezpečnostnú poistku, tá by mala zabrániť nechcenému výboju vo chvíli, keď paralyzér využívate ako batériu.
Elektrické obušky
Tieto paralyzéry sú určené najmä profesionálom. Bývajú štandardným vybavením polície alebo iných bezpečnostných zložiek. Zaobstarať si ho však môže ktokoľvek, využiť ho môžete aj ako obušok, alebo svietidlo.
Mini paralyzéry
Tieto paralyzéry môžu mať podobu rúžu, baterky, pera, kľúčenky atď. Vďaka malým rozmerom ich môžete nosiť kdekoľvek, neočakávajte však žiadnu veľkú účinnosť.
Paralyzéry s korenistým sprejom
Paralyzéry s pepřovým sprejom predstavujú tú najlepšiu voľbu. Elektrický výboj nemusí na každého zapôsobiť tak, ako by ste očakávali. Korenistý sprej však na nejakú dobu zneškodní každého.
Paralyzér s power bankou
Súčasťou paralyzéra je malá power banka, jej kapacita vo väčšine prípadov nestačí ani na dobitie mobilného telefónu. Vybitý telefón dokáže síce oživiť, avšak pokiaľ použijete power banku, vybije sa vám logicky paralyzér.
Účinnosť
To ako sú jednotlivé výrobky účinné, je tou najpodstatnejšou vecou. V tomto prípade je najvyššia povolená hodnota 10mA. Pri väčšine modelov sa však účinnosť pohybuje v rozmedzí 3 – 6 mA.
Napätie
Napätie býva najčastejšie v rozmedzí 200 000 – 500 000 voltov. Naraziť však môžete aj na typy s napätím až 1 000 000 voltov. Čím väčšie napätie bude, tým bude paralyzér účinnejší. Cez oblečenie nemusí byť výboj prakticky vôbec cítiť. Najúčinnejšia je vo chvíli, keď sa vám ho podarí útočníkovi priložiť na krk.
Vzdialenosť elektród
To v akej vzdialenosti sú od seba elektródy, má vplyv na rýchlosť elektrických impulzov.
Malá vzdialenosť
V prípade menších paralyzérov sú elektródy v malej vzdialenosti, dochádza pri kontakte s pokožkou k bolestivejšiemu a nepríjemnejšiemu zásahu. V tomto prípade prebieha elektrina medzi elektródami rýchlejšie. Na druhú stranu však u malých paralyzérov nemusí elektrina kvôli malej vzdialenosti prejsť cez oblečenie.
Väčšia vzdialenosť
Výhodnejšie je teda zakúpenie paralyzérov, kde sú elektródy vo väčšej vzdialenosti, a ste schopní dostať sa do kontaktu s kožou. Nevýhodou je pomalší výboj, impulzy sú v dlhšej frekvencii a bolesť nie je taká veľká ako pri prvom type.
Batérie
Paralyzér je nabíjaný pomocou klasických batérií. K dostaniu sú aj paralyzéry s akumulátorom. Paralyzér je závislý od stavu batérií. Účinnosť batérií do veľkej miery znižujú aj poveternostné vplyvy, v zime budem jeho účinnosť oveľa menšia ako pri použití v letných mesiacoch.
Materiál
Výrobným materiálom je plast, kov, hliník alebo kombinácia viacerých materiálov. Vhodné je samozrejme vyberať paralyzér vyrobený z kvalitnejších a odolných materiálov, ktorý sa nerozbije, pokiaľ vám počas používania spadne na zem.
Mnoho výrobkov je dodávaných s nepremokavým plastovým puzdrom, v kombinácii s klipom tak môžete paralyzér nosiť pripnutý na opasku.
Značka
Medzi výrobcov paralyzéra patrí Platinium, ESP, Beast defense, TMN, Police, Fox, Branse, Walther, MFH, O&T
Cena
Cena týchto výrobkov nie je nijako vysoká. Najväčší výber vám ponúka cenové rozpätie od 22 – 43 eur. V ponuke sú paralyzéry v mnohých dizajnových prevedeniach a veľkostiach.
Do 86 eur kúpite paralyzér v kombinácii s korenistým sprejom aj power bankou. K dostaniu sú aj jednoduché paralyzéry vyrobené z kvalitnejších materiálov.
Otázky a odpovede
Čo spôsobí paralyzér?
Po zapnutí začne paralyzér vydávať šum a viditeľné je aj prebíjanie. Už táto skutočnosť môže útočníka odradiť. Pokiaľ dôjde ku kontaktu s ľudským telom, dôjde k zasiahnutiu elektrickým prúdom. V tomto ohľade sa od seba jednotlivé výrobky líšia v závislosti od modelu, ale aj telesným proporciám útočiacej osoby.
Všeobecne sa však uvádza, že paralyzér, ktorý je použitý po dobu pol sekundy osobu prekvapí. Pri použití do 2 sekúnd by sa mali dostaviť svalové kŕče a vo chvíli, keď bude priložený dlhšie ako 3 sekundy dôjde k strate kontroly svalov. Na niekoho však nemusí pôsobiť prakticky vôbec.
Čo je Taser?
Taser je paralyzér, ktorý nie je bežnému zákazníkovi dostupný. Tieto paralyzéry u nás môžu v súlade so zákonom používať iba policajti alebo iné bezpečnostné zložky. Taser pracuje na inej technológii, je tak oveľa účinnejší a vďaka tomu je schopný spacifikovať akéhokoľvek útočníka.
Je možné použiť paralyzér na psa?
Rovnako ako na ľudí účinkujú paralyzéry na zvieratá. Ich použitie je možné, nie však príliš rozumné. Vďaka malej veľkosti musíte prísť do bezprostredného kontaktu s rozzúreným zvieraťom, ktoré vo väčšine prípadov zaútočia ako prvé. Ak sa vám kontakt podarí, nemusí dôjsť k ochromeniu zvieraťa.
Záver
Paralyzér vás môže nejakým spôsobom ochrániť pred útočiacou osobou. Pravdou však je, že účinnosť týchto výrobkov nie je nijako závratná. Na niektorých jedincov nemusí paralyzér zapôsobiť vôbec, v niektorých prípadoch je ich účinnosť spojená skôr s psychikou jedinca.
Niektorí inštruktori sebaobrany jeho nákup priamo odporúčajú, iní však jeho obstaranie spochybňujú. Pred nákupom je ideálne, nebáť sa paralyzér vyskúšať priamo na sebe a urobiť si vlastný názor. Ako najlepšia voľba sa potom javí obstaranie paralyzéra v kombinácii s korenistým sprejom.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.paralyzer.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?