Chytré váhy

Osobná váha sa môže hodiť v každej domácnosti. Poslúži nielen tým, ktorí sa pokúšajú chudnúť, ale môže pomôcť všetkým, ktorí chcú mať prehľad o svojej telesnej hmotnosti. V dnešnej dobe je stále väčším počtom osôb vyznávaný zdravý životný štýl a s tým rastie obľuba moderných diagnostických alebo tiež múdrych váh.

Tieto váhy sú nielen presné, ale disponujú celým radom funkcií. Vďaka nim si na základe svojho pohlavia, veku, výšky či bežných aktivít môžete namerať okrem hmotnosti aj množstvo vody a tuku v tele. Ďalej budete poznať svoje BMI, čo je index telesnej hmotnosti. Zistiť môžete hmotnosť kostí, spočítate kalórie, prehľad budete mať aj o metabolických funkciách. Pomocou bluetooth ich môžete spárovať s mobilným telefónom a využívať môžete aj ďalšie moderné technológie.

Pri výbere diagnostickej váhy je dobré zohľadniť niekoľko parametrov. V prvom rade zvážte, koľko osôb bude múdru váhu používať. Podľa toho ľahko odvodíte aj požadovanú maximálnu nosnosť. Počet osôb určuje, akú veľkú pamäť budete schopní pri váhe pravidelne využívať. Od každej váhy budete vyžadovať čo možno najpresnejšie váženie. Preto sa zamerajte aj na presnosť váhy, ktorá sa môže pri jednotlivých modeloch značne líšiť. U osobných váh je potom veľmi dôležitý počet rôznych funkcií. Tie úzko súvisia s obstarávacou cenou.

Prezrieť chytré váhy

Presnosť

Od každej osobnej váhy budete vyžadovať čo najpresnejšie váženie. V prípade múdrych váh býva odchýlka váženia v rozmedzí 50 – 200 gramov. Lacnejšie domáce váhy disponujú 4 senzormi, ktoré sú rozmiestnené v tvare štvorca. Tieto senzor zaisťujú rovnomerné meranie tuku v tele. Drahšie a profesionálne váhy môžu využívať väčší počet senzorov. Obvykle ich býva 8 alebo 10.

Nosnosť

Ďalším dôležitým kritériom výberu je nosnosť chytrej osobnej váhy. V prípade diagnostických váh sa nosnosť bežne pohybuje v rozmedzí 100 – 200 kg. Najvyššia nosnosť chytrých váh býva 250 kg.

Napájanie

Chytré váhy sú najčastejšie napájané klasickými ceruzkovými batériami typu AA poprípade AAA. Kúpiť môžete aj váhu s dobíjacím akumulátorom. V oboch prípadoch si môžete byť istí dlhou výdržou, výhodou dobíjacích akumulátorov je potom šetrnosť k životnému prostrediu.

Materiál

Múdru váhu môžete vyberať aj s ohľadom na vzhľad a kvalitu. Tieto parametre sa odvíja od výrobného materiálu. Najčastejšie používaným materiálom je plast, ale v súčasnej dobe sa veľmi obľúbenými stávajú váhy vyrobené z tvrdeného skla. Mnohým váham potom nechýbajú kovové prvky. Drahšie prístroje bývajú vyrobené z nerezu a kúpiť môžete aj váhu z dreva alebo drahších kovov.

Funkcia

Diagnostické váhy sa z veľkej časti vyberajú podľa funkcií, ktoré budete môcť využívať. Ich počet rastie spoločne s cenou váhy.

  • Meranie vody v tele – váha je schopná presne určiť množstvo vody vo svaloch. Optimálna hodnota je cca 50 – 60 % hmotnosti osoby.
  • Meranie tuku – vďaka tejto funkcii budete vedieť, že pri cvičebnom tréningu naozaj spaľujete tuk a nie svaly.
  • Viscerálny tuk – okrem menej škodlivého podkožného tuku môže váha určiť množstvo nebezpečného viscerálneho tuku. Ide o tuk, ktorý obklopuje životne dôležité orgány v tele. Zvýšené množstvo tohto tuku môže spôsobovať veľmi závažné zdravotné komplikácie.
  • Meranie svalov – pri vážení dokáže váha započítať svalovú hmotu.
  • Kostná hmota – funkcia, ktorá vás môže upozorniť na nedostatok minerálov a vápnika v tele.
  • Metabolický vek – múdre váhy môžu zmerať váš metabolický vek a na jeho základe určiť potrebné množstvo prijímaných kalórií.
  • BMR – je skratka pre bazálnu metabolickú spotrebu. Tento údaj vám hovorí, aká by mala byť optimálna spotreba energie za deň. Na jej základe môžete lepšie odhadnúť svoju pohybovú aktivitu.
  • Pamäť – vďaka pamäti budete môcť výsledné hodnoty uchovať. Okrem toho môže do váhy zadať svoje údaje viac osôb. Niektoré váhy ponúkajú pamäť až pre 5 užívateľov.
  • Telesná kondícia – múdra váha môže pomerne presne odhadnúť úroveň kondície.
  • WiFi/ Bluetooth – pomocou bezdrôtovej technológie môžete váhu spárovať s mobilným telefónom alebo iným zariadením.
  • LCD displej – inteligentnej váhe nebude chýbať ani rôzna podoba displeja. Práve na ňom sa budú jednotlivé údaje zobrazovať.
  • Možnosť rozprávania – túto funkciu ocenia slabozraké a nevidiace osoby.

Ako sa vážiť?

S používaním chytrej váhy by ste to nemali preháňať. Vždy sa odporúča dodržiavať pravidlá váženia.

  • Vážiť by ste sa mali vždy v rovnaký čas. Najlepšie je ranné váženie na lačno, na správny čas vás môže v niektorých prípadoch upozorniť mobilné aplikácie.
  • Vážiť by ste sa mali najlepšie v spodnom prádle a vždy naboso.
  • Aby boli hodnoty čo najpresnejšie, musí stáť váha na dokonale rovnom tvrdom povrchu.
  • Deň pred plánovaným vážením sa odporúča nekonzumovať alkoholické a kofeínové nápoje. Rovnako by ste sa mali vyhnúť náročnému tréningu. Aj ten totiž môže namerané hodnoty ovplyvniť.

Značka

Chytré váhy kúpite od mnohých rôznych výrobcov. S výberom tej správnej vám môžu pomôcť užívateľské recenzie zákazníkov. Za veľmi kvalitné sa považujú váhy nemeckej značky Beurer. Tá sa zameriava aj na výrobu ďalších prístrojov určených na starostlivosť o telo. Ďalším veľkým výrobcom je TrueLife. Okrem osobných váh môžete od tohto výrobcu kúpiť teplomery, detské pestúnky, tlakomery a iné prístroje. Ďalším známym výrobcom je Sencor a slávnou značkou je aj Omron alebo Tanita.

Cena

Múdre váhy toho ponúka naozaj veľa. Množstvo funkcií sa pochopiteľne odráža na obstarávacej cene. Tá je v porovnaní s klasickou osobnou váhou, ktorá iba zváži vašu hmotnosť, vyššia. Napriek tomu však nie je diagnostická váha pomerne dostupným tovarom.

Ak nemáte na váhu žiadne zvláštne požiadavky, bude vám vyhovovať prístroj so základnými funkciami a cenou do 22 eur. Väčšie možnosti ponúka váhy s cenou 22 – 43 eur. Ešte viac zaplatíte za váhy vyrobené z prémiových alebo nadštandardných materiálov. V ich prípade sa cena pohybuje v rozmedzí 64 – 214 eur.

Prezrieť chytré váhy

Otázky a odpovede

Aké sú výhody a nevýhody inteligentnej osobnej váhy?

Múdra osobná váha bude vyhovovať všetkým, ktorí chcú poznať okrem telesnej hmotnosti aj parametre ako množstvo svalov, tukov a vody v tele. Výhodou je aj skutočnosť, že môžete váhu prepojiť s mobilnou aplikáciou. Samozrejmosťou je aj veľmi presné váženie. Za nevýhodu možno snáď považovať iba skutočnosť, že si každý užívateľ musí pred vážením nastaviť svoje počiatočné hodnoty. Bez nich nie je váha schopná jednotlivé údaje vyhodnotiť.

Na akom princípe smart váha funguje?

V každej chytrej váhe sú zabudované senzory, ktoré pracujú na princípe bioelektrickej impedancie. Počas váženia pošle váha do tela nepatrné množstvo prúdu, ktorý dokáže zmerať elektrický odpor tela. Podľa neho potom váha vypočíta všetky údaje o vašej osobe. Aby neboli výsledné hodnoty skreslené, je nutné na váhu stúpať iba bosými nohami.

Sú múdre váhy vhodné pre každého?

Pri vážení do tela váha vysiela malé množstvo elektrického prúdu. Z tohto dôvodu nemusí byť váha bezpečná pre osoby s kardiostimulátorom alebo inou elektronickou pomôckou. Elektrický prúd totiž môže narušiť správny chod využívanej zdravotnej pomôcky, čo by vás mohlo dokonca priamo ohroziť na živote. Ak nejaké elektronické pomôcky využívate, konzultujte možné použitie chytrej váhy s lekárom.

Záver

Diagnostické váhy sú moderné prístroje, ktoré okrem telesnej hmotnosti zobrazujú mnoho ďalších parametrov. Z tohto dôvodu sú veľmi žiadané u športovcov a osôb, ktoré sa viac zameriavajú na zdravý životný štýl. Pomocou chytrej váhy môžete pomerne presne určiť telesnú hmotnosť, percento svalovej hmoty, vody aj tuku v tele. Váha ukáže hodnotu BMI, zmeria množstvo viscelárneho tuku a zmeria hmotnosť kostí. Medzi ďalšie funkcie patrí možnosť merať hodnotu BMR a AMR či fyzickú kondíciu. To všetko zistíte tak, že do systému váhy zadáte niekoľko požadovaných údajov, ktoré sa týkajú vašej osoby.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo