Ohrádky pre deti

Detská ohrádka má plniť predovšetkým bezpečnostnú funkciu. Dieťaťu by mala poskytnúť bezpečný priestor na hru, vo chvíľach, keď sa rodičia potrebujú venovať nejaké iné činnosti. Okrem toho veľmi často motivuje bábätko stavať sa na nožičky a za pomoci opory rúk skúšať prvé krôčiky.

Používanie detskej ohrádky má svojich priaznivcov i odporcov, ako ostatne mnoho ďalších pomôcok pre najmenšie deti. Zatiaľ čo jedni považujú ohrádku za vec, ktorá bráni dieťaťu v prirodzenom rozvoji, iní na ňu nedajú dopustiť. Rodiny, ktoré zdieľajú domácnosť so zvieracími miláčikmi, ocenia aj možnosť umiestniť do ohrádky hračky, ktoré tak nebude pes alebo mačka okusovať alebo inak používať.

Detské ohrádky sa líšia výrobným materiálom, veľkosťou, jednoduchou manipuláciou, možnými funkciami aj cenou. Výrobcovia ohrádky vyrábajú tak, aby ich bolo možné umiestniť do priestoru aj rohov miestností. Na priestor sú náročnejšie kruhové ohrádky, najčastejším tvarom je však obdĺžnik alebo štvorec, a kúpiť môžete aj model, ktorý je možné umiestniť do rohu miestnosti, čo oceníte najmä v menších bytoch.

Porovnať ceny ohrádok

Typy

Jednotlivé výrobky je možné rozdeliť práve podľa materiálu, z ktorých sú vyrobené. Každá ohrádka má svoje výhody aj nevýhody a každú využijete trochu iným spôsobom.

Drevená ohrádka

Drevo patrí medzi klasický a nestarnúci materiál, ktorý sa hodí do každého interiéru. Drevenú ohrádku môžete kúpiť ako výrobok, ktorého súčasťou je pevné dno, alebo môžete kúpiť iba jednoduchú konštrukciu bez dna.

Medzi prednosti drevených ohrádok patrí bezpochyby pevnosť aj stabilita. Súčasťou sú aj vertikálne tyče, ktoré poskytujú bábätku potrebnú oporu pri prvých pokusoch stavať sa na vlastné nôžky. Vďaka tomuto riešeniu vám poskytne dobrú viditeľnosť as potomkom tak môžete plnohodnotne komunikovať.

K nevýhodám patrí vyššia hmotnosť as ním spojené horšie premiestňovanie. Okrem toho majú drevené ohrádky vyššie nároky na priestor, pretože majú väčšie rozmery. Nevýhodou môže byť aj zložitejšie čistenie, postupovať budete musieť tyč po tyči. Nepríjemné sú aj pády na konštrukciu ohrádky, pri ktorých sa bábätko často bolestivo udrie.

Ohrádka so sieťkou

Ohrádka má často kovovú konštrukciu a steny sú tvorené sieťovými stenami. Vďaka tomuto riešeniu predídete bolestivým pádom vášho potomka. Výhodou je aj pomerne dobrá skladnosť, kedy je možné ohrádku ľahko zložiť a umiestniť napríklad za skriňu.

K výhodám patrí nízka cena, menšia hmotnosť a relatívna bezpečnosť pre dieťa. K nevýhodám patrí horšia prehľadnosť, ktorú vám sieťové steny umožňujú. Pozeranie sa cez sieť je tiež veľmi namáhavé pre oči vášho potomka. Práve z tohto dôvodu sa neodporúča nechávať bábätko v ohrádke dlhú dobu, maximálna doba by sa mala pohybovať v 30 minútových občasných intervaloch. Sieť sa vám bude aj horšie čistiť.

Cestovná postieľka

Ako ohrádku môžete použiť aj cestovnú postieľku. Tento výrobok pri správnom výbere využijete od narodenia do cca 2 – 3 rokov veku. Cestovné postieľky sú k dostaniu v rôznych prevedeniach aj veľkostiach. Možno ich ľahko zložiť a premiestňovať aj vďaka kolieskam, ktorými sú niektoré postieľky vybavené.

Okrem koliesok však môžete nájsť aj celý rad ďalších doplnkov či funkcií. Kúpiť môžete postieľku s prídavným kolotočom, prebaľovacím pultom, sieťkou proti hmyzu alebo praktickým bočným výlezom. Tieto možnosti a pomerne nízka obstarávacia cena stavia cestovnú postieľku na jednu z najobľúbenejších možností. K nevýhodám patrí rovnako ako pri ohrádkach zo sieťoviny väčšia námaha pre oči.

Kovová zábrana

Ak nechcete bábätko príliš obmedzovať v pohybe a napriek tomu potrebujete urobiť domov bezpečnejším, môžete namiesto klasickej ohrádky zaobstarať kovovú zábranu. Zábrany sa najčastejšie umiestňujú pred krb alebo ku schodom, ale postaviť ju môžete pochopiteľne kamkoľvek. Pomocou ohrádky môžete zabrániť prístupu bábätka do kuchyne, nemusíte mať strach nechať otvorené balkónové alebo iné dvere.

Výhodou kovových zábran je rovnaké prevedenie ako pri drevených ohrádkach, aj zábrana sa skladá z tyčí, ktoré môže dieťa využiť ako oporu pri stavaní na nohy. A rovnako ako pri drevených ohrádkach zakaždým nezabránite možným bolestivým pádom.

Výhodou kovových zábran je možnosť vyberať z mnohých veľkostí, niektoré zábrany môžu umožniť prikúpiť ďalšie časti. Nevýhodou je vyššia hmotnosť aj obstarávacia cena.

Plastová ohrádka

Jednoduchá plastová ohrádka patrí k menej častejším modelom, naraziť na ňu však môžete. Jej výhodou je nízka obstarávacia cena, hmotnosť alebo jednoduchá údržba. Pre malé deti, ktoré sa začínajú stavať na nohy, však nie je príliš vhodná predovšetkým kvôli nízkej stabilite. Po opretí môže dôjsť k pádu ohrádky aj s dieťaťom.

Nie všetky plastové ohrádky je však možné zaradiť k nestabilným. Kúpiť môžete aj kvalitnejšie výrobky opatrené dňom, ktoré sa s dieťaťom neprevrhnú. Tieto ohrádky môžete bez obáv používať doma aj vonku.

Nafukovacia ohrádka

Poslednou možnosťou môže byť aj nafukovacia ohrádka, ktorá je určená malým nelezúcim deťom ako bezpečný priestor, z ktorého sa nemôžu vykotúľať. Starším deťom neposkytne ochranu, ale miesto na hranie.

Nafukovacie ohrádky majú pevné dno a využiť ju tak môžete ako bazén, kedy do neho umiestnite loptičky alebo vodu. Medzi prednosti tohto modelu patrí nízka cena aj hmotnosť. K nevýhodám potom kráka životnosť aj skutočnosť, že dieťa by v tejto ohrádke nemalo zostávať bez dozoru.

Rozmer

Pri výbere ohrádky hrá dôležitú rolu veľkosť. To koľko priestoru môžete ohrádke obetovať, má vplyv na typ aj spôsob využitia. V tomto ohľade vám najväčšia možnosť ponúka klasické drevené ohrádky, v ostatných prípadoch budete veľmi limitovaní.

Ohrádka sa najčastejšie umiestňuje do priestoru kuchyne alebo obývačky, niektoré typy môžete ľahko premiestňovať, iné majú svoje miesto nejaký čas pevne daný.

Podľa rozmerov môžeme rozdeliť ohrádky do 3 skupín:

  • Malé ohrádky majú rozmer do 100 x 100 cm.
  • Stredné ohrádky majú rozmer do 120 x 120 cm.
  • Veľké ohrádky do 150 x 150 cm.

Okrem klasickej veľkosti by ste mali zohľadniť aj výšku, tá sa pohybuje od 70 – 110 cm. Čím vyššia ohrádka bude, tým dlhšie ju budete môcť používať a nebudete sa musieť báť, že bábätko prepadne, pokiaľ sa bude nakláňať cez okraj. Ideálna výška by mala byť aspoň 80 cm.

Hmotnosť

Hmotnosť je parameter, ktorý je daný výrobným materiálom. Drevené alebo kovové ohrádky sú ťažšie a teda stabilnejšie. Aj tieto ohrádky je však možné demontovať a prenášať. Zaberie vám to však dlhšiu dobu ako v prípade sieťovej ohrádky alebo cestovnej postieľky.

Na hmotnosť má vplyv aj spôsob používania. Pri ohrádke, ktorá bude mať pevne dané miesto, nie je potrebné hmotnosť nijako riešiť, pri ohrádkach, ktoré budete častejšie premiestňovať, je vhodnejšia hmotnosť, ale tiež spôsob skladania či demontáže zohľadniť.

Dno

Pri nákupe máte na výber, či zvolíte ohrádku s pevným dnom alebo iba jednoduchú konštrukciu. Či už budete preferovať akýkoľvek model, malo by byť dno dostatočne mäkké, poskytovať dobrú tepelnú izoláciu aj stabilitu. Bonusom navyše je potom možnosť údržby. Ako vhodný podklad pod ohrádku patria napríklad penové puzzle vyrobené z umývateľného PVC.

Nevýhody ohrádky

Aby sme boli objektívni, treba upozorniť na niekoľko skutočností, ktoré hovoria v neprospech detských ohrádok. Nebezpečenstvo spočíva v čase, po ktorý je dieťa v ohrádke počas dňa umiestnené. Ohrádky ako bezpečnostné pomôcky je odporúčané používať od cca 6 mesiacov veku, čo je obdobie, kedy sa začínajú deti plaziť.

Ohrádku by ste mali využívať iba v čase, keď sa nemôžete bábätku plne venovať, a hrozí nebezpečenstvo, že by bez dohľadu mohlo dôjsť k nejakému úrazu.

Na druhú stranu nie je vhodné nechávať bábätko v ohrádke väčšie množstvo času, dieťa potrebuje pre svoj zdravý rozvoj možnosť objavovať svet okolo seba. To mu umožní iba voľný priestor, v ktorom sa môže plaziť a skúšať liezť. Bábätko tiež potrebuje kontakt s blízkou osobou, ktorá mu pomáha s rozvojom rečových schopností.

Značka

Kvalitná ohrádka musí spĺňať bezpečnostné štandardy, medzi ne patria oblé rohy aj hrany. Pri ohrádkach s tyčami hrá dôležitú úlohu aj vzdialenosť, v ktorej sú umiestnené. Rovnako ako v prípade postieľok sa vzdialenosť pohybuje od 5 – 7 cm.

Dôležitá je aj stabilita a skladací mechanizmus. Všetky tieto požiadavky na bezpečnosť bude spĺňať preverený výrobca. Kvalitné drevené ohrádky kúpite od značky Pupolina, Scarlett, Klups, Bobas alebo Geuther. Kovovú ohrádku ponúka BabyDan alebo Dreambaby.

Sieťové kúpite od Chicca, Lorelli, Scarlett alebo Asalvo. Plastovú vyrába Scarlett alebo Pilsan. Výrobcov cestovných postieľok je celý rad, menovať môžeme napríklad Caretero, Arti, Baby Desing, Ludi alebo Cam.

Cena

Cena ohrádok sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 40 – 240 eur, kúpiť môžete samozrejme aj lacnejšie alebo naopak drahšie výrobky. K najlacnejším patria rôzne textilné, sieťové alebo plastové ohrádky. Do 80 eur kúpite drevenú ohrádku alebo jednoduchú cestovnú postieľku. Cena stabilných kovových ohrádok začína na 200 eur.

Porovnať ceny ohrádok

Otázky a odpovede

Musí spĺňať ohrádka nejakú bezpečnostnú normu?

Detské výrobky kladú dôraz na kvalitu a zdravotnú nezávadnosť použitých materiálov. Nie inak je to v prípade detských ohrádok. Kvalitné detské ohrádky by mali spĺňať bezpečnostnú normu EN 12227.

Ako dieťa s ohrádkou zoznámiť?

Pri nákupe a zostavení ohrádky nie je vhodné bábätko ihneď umiestniť dovnútra. Dieťa by sa malo s ohrádkou zoznámiť vo vašej bezpečnej blízkosti. Niektoré deti proti vloženiu do ohrádky nič nenamietajú, pre iné môže byť pobyt v ohraničenom priestore traumatizujúci.

Preto nechajte bábätko najskôr ohrádku ohmatať poprípade ochutnať a najskôr ho dovnútra ukladajte na veľmi krátku dobu, ktorú môžete postupne zvyšovať.

Akú ohrádku na záhradu?

Ohrádky môžete používať aj vonku. Všeobecne sa dá povedať, že na vonkajšie použitie sú vhodné všetky typy. Výhodou cestovných postieľok alebo sieťovým ohrádok je skutočnosť, že neumožní bábätku kontakt so zemou.

Dieťa teda nemá príliš možnosť spoznávať vonkajší svet. V tomto ohľade sú praktickejšie drevené ohrádky, ktoré sa však zložitejšie demontujú a tým pádom aj sťahujú.

Záver

Detská ohrádka by mala dieťa ochrániť pred nebezpečenstvom, ktoré mu hrozí vo chvíľach, keď sa mu nemôžete plne venovať, alebo sa potrebujete na nejaký čas vzdialiť. Nemala by však plniť funkciu klietky a suplovať starostlivosť rodičov.

Do ohrádky tak bábätko umiestňujte na nevyhnutne potrebný čas. Pokiaľ vám to vaše priestory dovolia, môžete zakúpiť väčšiu ohrádku, do ktorej môžete umiestniť hračky a potom priestor využívať spoločne so svojím dieťaťom.


Zdroj: www.imrnous.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Kupovala som nedávno krásnu drevenú ohrádku pre dcéru ako darček pre môjho prvého vnúčika a už sa teším až príde.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo