Všetci milovníci zimných športov musia každý rok riešiť, akým spôsobom budú môcť prepraviť zimnú výbavu na svahy. Mnohí na tento účel využívajú osobný automobil, ktorý disponuje nosičom lyží. Nosiče je možné umiestniť na strechu vozidla, vybrať si však budete musieť jeden z dvoch spôsobov upevnenia. Ďalšou možnosťou je umiestnenie nosiča na ťažné zariadenie.
Pri výbere konkrétneho nosiča by vás mala zaujímať informácia o spôsobe montáže, kapacite či ďalších možnostiach. Základom by mala byť možnosť bezpečného uzamknutia lyží. Kvalitu nosiča určuje výrobca a obstarávacia cena.
Typy
Nosiče lyží je možné pripevniť na strechu vozidla prípadne na ťažné zariadenie. To, ktorému variantu dáte prednosť súvisí do značnej miery s množstvom prepravovaného vybavenia.
Nosiče na strechu
Nosiče lyží sa podľa spôsobu uchytenia na strechu rozdeľujú do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria nosiče umiestnené na priečnikoch, druhú potom nosiče magnetické.
Priečniky
Nosič je umiestnený na priečnikoch, ktorým sa tiež hovorí hagusy. Tieto priečniky sa pripevňujú pod lem strechy prípadne na pozdĺžniky auta. Na takéto nosiče budete môcť umiestniť až 6 párov lyží alebo 3 snowboardy. Možno je aj kombinácia snowboardu a lyží, čo však umožňujú skôr drahšie nosiče.
Magnet
Lacnejším typom je magnetický strešný nosič, ktorý umožňuje prepravu menšieho počtu lyží alebo snowboardov. Odborníci tento typ odporúčajú skôr pri jazde na kratšie vzdialenosti. Nosič pripevníte pomocou magnetu priamo na strechu vozidla, čo môže viesť k poškodeniu laku na streche.
Nosiče na ťažné zariadenie
Rovnako ako bicykle, môžete lyže alebo snowboardy voziť na nosiči, ktorý bude pripevnený na ťažné zariadenie. Na tento nosič je možné pripevniť 4 až 6 párov lyží, prípadne 2 až 4 snowboardy. Všetko záleží na možnostiach konkrétneho nosiča. Vďaka možnosti prikúpiť ďalšie adaptéry, môžete na nosiči prevážať aj bicykle.
Zabezpečenie
Nosiče lyží vaše lyže bezpečne prepravia z miesta A do miesta B, avšak spravidla nie sú schopné zimnú výbavu ochrániť pred prípadnými zlodejmi. Nosiče neumožňujú uzamknutie k priečnikom, preto sa ich neodporúča na streche nechávať. Štát sa totiž môže, že prídete nielen o nosič, ale aj o lyže. Tie je naopak možné k nosiču uzamknúť.
Inštalácia
Inštalácia nosiča nie je nijako zložitá. Ku každému modelu dostanete prehľadný manuál, ktorý vás povedie krok za krokom. Informácie výrobcu je treba vždy rešpektovať, nesprávnou inštaláciou môžete poškodiť lak vášho vozidla. Bohužiaľ k poškodeniu môže dôjsť aj pri správne používanom magnetickom nosiči.
Z hľadiska bezpečia by ste mali pri preprave obmedziť rýchlosť vozidla. Informáciu o rýchlostnom obmedzení v manuáli skôr nenájdete, avšak odporúča sa ísť maximálne rýchlosťou 90 km/hod. Legislatívne obmedzenie pri používaní nosiča však v súčasnosti neexistuje.
Spôsob umiestnenia lyží – okrem pevného uchytenia samotného nosiča by ste mali vedieť, akým spôsobom je možné uchytiť lyže. Konkrétne sa jedná o ich smer. Z hľadiska aerodynamiky sa odporúča umiestniť lyže tak, aby špičky lyží smerovali ku kufru vozidla. Pokiaľ umiestnite lyže špičkami ku kapote, riskujete, že budú počas prepravy vibrovať. To môže viesť k poškodeniu lyží aj vyššej spotrebe vozidla.
Možnosti
Drahšie nosiče lyží môžu ponúknuť niekoľko praktických vlastností, vďaka ktorým bude preprava ešte jednoduchšia.
Prevoz snowboardov – drahšie nosiče umožňujú prepravovať lyže aj snowboardy. Lacnejšie nosiče však túto možnosť mať nemusia.
Vysúvacie lyžiny – vďaka nim pripevníte lyže aj snowboard oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie.
Možnosť uzamknutia – nosiče by mali umožniť uzamknutie prepravovaného vybavenia. Naopak možnosť uzamknutia nosiča k priečnikom umožňujú využívať iba niektoré nosiče.
Značka
Nosiče lyží sa líšia kvalitou aj vzhľadom. Lacnejšie nosiče sú vhodné skôr na občasné použitie, tie drahšie ustoja pravidelnú prevádzku. Či už patríte do akejkoľvek kategórie, mali by ste pri výbere uprednostniť nosiče popredných výrobcov. Medzi tie seriózne patria najmä nosiče značky Thule.
V prípade tohto výrobcu nájdete najväčší počet jednotlivých modelov, ktoré splnia nároky viac či menej náročných používateľov. Ďalšie strešné nosiče ponúkajú CAM, AMiO, Atera, Atom alebo Compas. Nosiče za ťažné zariadenie kúpite od značky TowCar, Shark, Buzzrack alebo napríklad Fabbri.
Cena
Z hľadiska ceny si lepšie stoja strešné nosiče lyží. Nenároční užívatelia môžu nosiče zaobstarať už za cenu okolo 64 eur Na takýto jednoduchý nosič je možné spravidla umiestniť 4 páry lyží, poprípade 2 páry lyží a 1 snowboard. Ak budete chcieť prevážať aspoň 2 snowboardy a 4 – 5 párov lyží, bude vás nosič stáť od 129 – 255 eur.
Cena nosičov za ťažné zariadenie býva v rozmedzí 171 – 853 eur. Prepravovať budete môcť 4 – 6 párov lyží a až 4 snowboardy.
Otázky a odpovede
Aké sú výhody strešného nosiča?
Strešné nosiče sú veľmi obľúbené, najmä vďaka bezpečnej a praktickej preprave. Každý uvíta jednoduchú montáž a rýchlu prípravu. Strešné nosiče vám umožnia prepravovať snowboardy, zjazdové lyže aj bežky.
Kedy je lepší nosič lyží a kedy strešný box?
Nosiče lyží sú ideálne na prepravu zjazdových lyží, bežiek i snowboardov. Výhodou nosičov je predovšetkým cenová dostupnosť. V strešnom boxe budete môcť okrem lyžiarskej výbavy prepravovať aj ďalšiu batožinu, ktorá sa nezmestila do batožinového priestoru vozidla. Do strešného boxu sa zmestia detské bôby, hračky, škridly atď.
Zatiaľ čo nosiče využijete iba niekoľkokrát do roka, rakva na auto môže slúžiť po celý rok. Tento ďalší ložný priestor bude praktický aj počas letnej dovolenky. Strešný box je náročnejší na priestor aj obstarávaciu cenu, uskladnené veci však ochránia pred akýmkoľvek počasím.
Koľko lyží je možné na nosiči prepravovať?
Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych nosičov, pričom každý z nich vám ponúkne niečo trochu iné. Informácie o kapacite by mali byť uvedené pri každom jednom modeli. Všeobecne je však možné na nosiči prepraviť 3 – 6 párov lyží, poprípade 3 snowboardy. Okrem lyží by malo byť možné pripevniť k nosiču aj lyžiarske paličky.
Záver
Lyže môžete prepravovať na streche vozidla alebo umiestnené na nosiči ťažného zariadenia. V súčasnosti sú najobľúbenejšie nosiče, ktoré je možné upevniť na priečniky. Menej kvalitné sú tzv. magnetické nosiče, ktoré však nemusia mať všetci predajcovia vo svojich ponukách. Magnetický nosič nie je tak stabilný a jeho používaním môžete poškodiť lak vozidla. Nosiče na ťažnom zariadení budú vyhovovať aj tým, ktorí sú zvyknutí pravidelne prepravovať bicykle.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?