To, či potrebujete k svojmu počítaču nejakú špeciálnu myš, záleží na tom, ako často počítač využívate. Pri občasnom používaní si vystačíte s tou najlacnejšou myšou, tí, ktorí trávia pobytom pred počítačom pravidelne dlhšiu dobu, môžu vyberať z mnohých rôznych modelov. Tie im prácu spríjemnia a tiež zjednodušia.
Hoci sa to môže zdať pri výbere nepodstatné, je najdôležitejším parametrom pri výbere myši ergonómia, tvar a veľkosť myši. Pokiaľ vyberiete myš na základe týchto parametrov, bude jej používanie nielen pohodlné, ale vyhnete sa aj možným zdravotným problémom, ku ktorým patria najmä problémy s karpálnym tunelom.
Tým, ktorí už riešia tieto problémy alebo trpia tenisovým lakťom, by mali vždy voliť vertikálnu myš, ktorú je možné držať rovnakým spôsobom ako pero alebo ceruzku. Vyberať budete ďalej medzi kancelárskou a hernou myšou ak ďalším parametrom, ku ktorým môžete pri výbere prihliadnuť, patrí rýchlosť odozvy, citlivosť alebo spôsob pripojenia.
Typy
Pri výbere vhodnej myši je nutné zvážiť, akým spôsobom pri počítači trávite svoj čas. Hráčom počítačových hier sú určené herné myši. Na bežnú kancelársku prácu budete potrebovať myš kancelársku.
Herné
Tieto myši vybočujú z radu vďaka atraktívnemu vzhľadu. Disponujú množstvom funkcií, väčším množstvom tlačidiel a typické je pre ňu podsvietenie. Okrem nich môžete myš ovládať pomocou programovateľných tlačidiel, nastaviť môžete citlivosť a typická je nízka odozva.
Niektoré drahšie herné myši umožňujú podľa potreby meniť veľkosť, využiť alebo naopak odstrániť môžete opierku na palec. Meniť môžete tiež pozície jednotlivých tlačidiel v prípade obojstranných myší, tak, aby bolo možné ovládanie pravou aj ľavou rukou.
Kancelárska
V prípade kancelárskej myši väčšina používateľov nemyslí na komfort a volí spravidla medzi tými najlacnejšími výrobkami.
Niekoľkohodinové posúvanie týchto myší však môže viesť k neskorším problémom s karpálnym tunelom. Z tohto dôvodu je hlavným parametrom pri výbere kancelárskej myši jej veľkosť. Tá by mala vašej ruke umožniť na myši pohodlne ležať.
Senzor
Počítačové myši je možné rozdeliť aj podľa toho, či sa jedná o laserovú alebo optickú myš.
- Laserová – túto myš spoznáte podľa červeného svetla, ktoré svieti na spodnej strane myši. Laserové myši patria k menej presným, majú však nižšiu citlivosť a dajú sa používať na akomkoľvek povrchu. Laserová myš sa vyznačuje vyššou obstarávacou cenou.
- Optická – táto myš je presnejšia. Túto myš nie je možné používať na sklenenom povrchu. V kontakte so sklom nemusí reagovať vôbec alebo veľmi zle.
Citlivosť
Tento parameter nájdete pod skratkou dpi. Citlivosť udáva, o koľko obrazových bodov sa kurzor pohne pri posunutí myši o jeden palec. Za základ sa v prípade kancelárskych myší považuje dpi v rozmedzí 2 000 – 4 000.
Pri hernej myši môže byť citlivosť vyššia ako 6 000 dpi. V mnohých prípadoch však veľkú citlivosť nevyužijete, nie je teda nevyhnutné vyberať iba medzi výrobkami s najvyššou citlivosťou.
- 800 dpi – táto citlivosť je dostačujúca pre bežne používané počítače.
- 3 000 dpi – je citlivosť dostačujúca pre počítače s FULL HD rozlíšením.
- 6 000 dpi – je citlivosť odporúčaná pri 4K rozlíšení.
Odozva
Je parameter udávaný v milisekundách ms. Odozva označuje, ako dlho myši trvá odoslať informáciu o stlačení tlačidla k procesoru.
U kancelárskych myší nie je tento parameter nijako zásadný, v prípade hernej myši by sa mala odozva ideálne pohybovať v rozmedzí 1 – 2 ms. Táto odozva patrí u dnešných herných aj kancelárskych myší k štandardu.
Spôsob pripojenia
Kancelárske aj herné myši umožňujú drôtové alebo bezdrôtové pripojenie. Funkcia myši sa v závislosti od pripojenia nemení, podstatný rozdiel je však v obstarávacej cene. Niektoré modely myší je možné používať drôtovo aj bezdrôtovo.
Drôtová
Drôtová myš je k počítaču pripojená pomocou kábla, výhodou tohto riešenia je nižšia obstarávacia cena
Bezdrôtová
Bezdrôtová sa pripája pomocou špeciálnej koncovky, ktorú nájdete na spodnej strane myši. Prirovnať ju môžeme k malému flash disku. Túto súčiastku umiestnite do počítača, potom zapnete myš a týmto spôsobom je myš pripojená.
Bezdrôtové myši môžu mať dosah až 10 metrov, pri práci vám neprekáža kábel, ich kvalita je porovnateľná s drôtovou myšou. Nájdete ich aj v hernej podobe, čo už samo o sebe vypovedá o ich kvalite a všeobecne patrí k doporučovanejším. Nespornou výhodou týchto myší je aj to, že ich môžete využívať v kombinácii s viacerými rôznymi zariadeniami.
Softvér
Herné myši si môžete softvérovo ľubovoľne upraviť. Nastaviť môžete niekoľko parametrov, ktoré je možné neskôr meniť. Toto nastavenie umožňujú skôr práve herné myši, v ich prípade môžete nastaviť potrebné funkcie pri jednotlivých tlačidlách. Kancelárske myši túto možnosť spravidla nemajú, pretože ju nepotrebujú. Aj tu však môžete naraziť na výnimky.
Značka
Kancelársku, hernú, vertikálnu aj trackball myš kúpite od značky Logitech, Razer, Genius, A4tech, Connect IT, Trust, Nedis a mnohých iných značiek.
Cena
Jednotlivé typy sa zásadným spôsobom líšia obstarávacou cenou. Kancelárske myši sú výrazne lacnejšie, ich cena začína na 15 eur a končí u 40 eur. Samozrejme môžete zakúpiť aj drahšiu myš, pre kancelársku prácu je však táto investícia skôr zbytočná.
Cena herných myší býva v rozmedzí 40 – 120 eur. Herné myši sa vyznačujú ergonómiou, skvele sadnú do ruky a používať ju samozrejme môžete aj na bežnú kancelársku prácu.
Otázky a odpovede
Čo sú cestovné myši?
Ide o myši malých rozmerov, ktoré sú ideálne na cesty. Cestovné myši je možné kúpiť v drôtovej aj bezdrôtovej podobe, záleží na tom, akej variante dávate prednosť.
Bezdrôtové myši sú však pri častejšej preprave považované za vhodnejšie. Tieto myši sú napájané pomocou ceruzkových batérií, alebo môžete voliť myš s nabíjacím akumulátorom.
Ako zistiť ideálnu veľkosť kancelárskej myši?
Pri výbere vhodnej kancelárskej myši je nutné najprv zmerať veľkosť vašej ruky. Meranie začína pri špičke prostredníka a končí na kraji zápästia. Tí, ktorí nameria menej ako 17 cm, budú vyberať myš veľkosti S.
Ak nameriate 17 – 19 cm, je pre vás vhodnejšia veľkosť M. Nameraná hodnota 19 – 21 cm znamená, že budete vyberať myš veľkosť L, a ak nameriate viac ako 21 cm, budete potrebovať veľkosť XL.
Kedy použiť vertikálnu myš?
Tieto myši vznikli ako prevencia pred vznikom karpálneho tunela. Ruka na myši spočíva v prirodzenej vertikálnej polohe, vďaka tomu nie je toľko namáhaný stredný nerv a tým predídete prípadným neskorším ťažkostiam.
Kúpa vertikálnej myši sa odporúča tým, ktorí prácou na počítači trávia viac ako 6 hodín denne. Tým, ktorým nebude vertikálna myš z nejakého dôvodu vyhovovať, môžu vyskúšať tzv. trackball, čo je myš s guličkou. Pri jej ovládaní nie je nutné posúvať celú myš, ale iba pomocou palca otáčať guľôčku. Tieto myši sú vhodné pre kancelársku prácu, hráči hier jej prednosti nijako neocení.
Záver
Pri výbere myši hrá jednu z najdôležitejších rolí veľkosť, rôzne veľkosti ponúka kancelárske aj herné myši. Používanie myši by malo byť pohodlné, ďalším dôležitým kritériom je teda ergonómia.
Ako vám myš do ruky padne, zistíte iba tak, že vyskúšate niekoľko rôznych variantov. Z tohto dôvodu je lepšie nakupovať myš priamo v špecializovanej predajni, v tomto ohľade nie je možné spoliehať sa na užívateľské recenzie. Okrem toho môžete kúpiť myš pre ľavákov, pravákov alebo obojstrannú.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?