Motorové oleje

Olej udržuje kovové súčasti v dostatočnej vzdialenosti, ale zároveň je dosť klzký, aby im umožnil vzájomný pohyb. Olej pomáha pri chladení vnútorných častí a dokáže zabrániť ich opotrebovaniu. Olej prúdi motorom vozidla, práve tu sa nachádza veľké množstvo pohyblivých častí.

V týchto častiach kvalitný olej znižuje trenie, zahrievanie aj hluk. Olej však plní aj funkciu čističa. Extrémne podmienky vo vnútri motora spôsobiť vznik škodlivých usadenín. Oleje obsahujú špeciálne aditíva, ktoré zabraňujú týmto usadeninám v zlepovaní. Vďaka tomu zostávajú olejové kanáliky stále čisté.

Na trhu existuje veľké množstvo olejov, vybrať ten pravý pre vaše vozidlo tak nie je úplne jednoduché. Riadiť sa môžete pravidlom, čím je olej drahší, tým je kvalitnejší a tým lepšie bude motor vášho vozidla chrániť.

Pri výbere motorového oleja by ste sa mali riadiť odporúčaním výrobcu vášho vozidla. V prípade nového vozidla vám s výberom pomôže samotný návod na obsluhu vozidla. Tu je presne napísané viskozitné aj výkonnostné parametre. Pri starších vozidlách je vhodné obrátiť sa na odborníkov v servisoch danej značky.

Porovnať ceny motorových olejov

Typy

Motorové oleje je možné rozdeliť do 3 základných kategórií. Rozdiel medzi jednotlivými typmi a ich cenou v úrovni rafinácie, ktorou jednotlivé oleje prechádzajú počas výrobného procesu.

  • Minerálne – Minerálne oleje sú vyrobené zo surovej ropy, obsahujú viac parafínov a nečistôt. Tento olej vášmu vozidlu neposkytne nijako veľký výkon ani ochranu. Nešetrí však ani palivo.
  • Polo – syntetické – jedná sa o špeciálne zmesi minerálnych a syntetických olejov. Olej ponúka lepší výkon a sú tiež vhodným riešením do motorov, kde nebudete vyžadovať vlastnosti čistého syntetického oleja. Oleje majú vyššiu účinnosť, sú dostatočne odolné voči náhlym zmenám teplôt.
  • Plne syntetické – najkvalitnejšie oleje poskytnú vysoký výkon každému motoru, sú totiž lepšie rafinované. Všeobecne ponúknu lepšiu ochranu ale aj nižšiu spotrebu paliva. Oleje zabraňujú tvorbe usadenín a svoje vlastnosti si udržujú aj pri extrémne vysokej teplote.

Viskozita

Viskozita označuje mieru tekutosti a tokových vlastností kvapaliny. Motorový olej je možné prirovnať k včeliemu medu. Pokiaľ je olej v studenom stave, je tuhý a málo tekutý. Po zahriatí sa olej stane tekutejším a tečie plynulejšie. Pred výmenou motora je teda vhodné nechať motor nejakú dobu zahriať. Vďaka tomu bude jeho výmena jednoduchšia.

Pri výbere oleja podľa viskozity však veľmi záleží aj na výrobcovi, pretože oleje s rovnakou viskozitou nebudú rovnako kvalitné. Na balení oleja by ste mali vždy nájsť číselné označenie, ktoré viskozitu označujú.

Klasifikácia podľa SAE – Society of Automobile Engineers

Zimné oleje – sú určené na chladné mesiace a nevhodné na teplé ročné obdobie. Skratka W značí, že olej môžete používať za chladného zimného počasia.

Číslo pred písmenom W potom označuje minimálnu teplotu, pri ktorej bude olej motor spoľahlivo chrániť pred možným opotrebovaním pri studenom štarte:

  • 0 W – olej vhodný do – 35 °C
  • 5W – olej vhodný do – 30 °C
  • 10 W – olej vhodný do – 25 °C
  • 15 W – olej vhodný do – 20 °C
  • 20 W – olej vhodný do – 15 °C

Letné oleje – Oleje poskytnú dokonalú ochranu v teplom počasí a sú nevhodné do studeného zimného obdobia. Oleje sú označené číslami 20, 30, 40, 50 a 60. Čím je číslo vyššie, tým je olej hustejší. Tu platí, že čím je olej hustejší, tým lepšia je ochrana, ktorú súčiastkam poskytuje. Oleje sú nevhodné do studeného zimného obdobia.

Viacstupňové oleje – možno ich použiť za studeného aj teplého počasia. Tieto oleje kombinujú označenie zimných aj letných olejov. Nájsť tak môžete značenie 5W – 30, 10W – 60.

Klasifikácia podľa API – American Petroleum Institute

Označenie pre benzínové oleje začína písmenom S

  • SJ – oleje pre automobily rok výroby 2001 a staršie
  • SL – oleje pre automobily rok výroby 2004 a staršie
  • SM – oleje pre automobily rok výroby 2010 a staršie
  • SN – oleje pre automobily vyrobené po roku 2010

Označenia pre deiselové motory nákladných automobilov sú označené CH-4, CI-4, CJ-4 a CK. Konečné číslo 4 značí, že ide o motory vhodné pre štvortaktné motory.

Viacúčelové motorové oleje je možné použiť v benzínových aj dieselových motoroch. Tieto oleje kombinujú značenie oboch predchádzajúcich typov napríklad: CH-4/SJ.

Klasifikácia podľa ACEA – Association des Constructeurs Européens d´Automobiles

Oleje pre benzínové motory sú označené A3 a A5. Čísla 3 a 5 definujú vlastnosti oleja. Tie sa týkajú šetrenia energie, čím je toto číslo vyššie, tým je olej výkonnejší.

Oleje vhodné pre dieselové motory osobných a menších nákladných automobilov sú označené písmenom B.

  • B3, B4 – označenie pre bežné mazivá
  • B5 – označenie pre šetriace mazivá

Oleje pre dieselové motory veľkých nákladných automobilov a špeciálnych vozidiel sú označené písmenom E.

OEM

Ide o schválenie výrobcov, ktorí vykonávajú testovanie vlastných motorových olejov. Pokiaľ nájdete na oleji označenú značku vášho vozidla, znamená to, že bol olej úspešne testovaný a môžete ho použiť.

Značka

Motorové oleje by ste mali vždy vyberať podľa kvalitnej značky, samotné oleje by ste mali nakupovať iba na kvalitných benzínových staniciach alebo špecializovaných obchodoch, poprípade pri zdrojoch, ktorým dôverujete. Dôverovať môžete značkám Mobil, Shell, Total, Castrol, Ford, Elf alebo BMW.

Cena

Cena závisí od typu oleja, výrobcu i veľkosti balenia. Cena sa pohybuje v rozmedzí cca 17 – 86 eur za bežnú veľkosť. Ak sa vám oplatí kupovať motorový olej vo veľkom, môžete za 200 litrový barel zaplatiť okolo 853 eur.

Porovnať ceny motorových olejov

Otázky a odpovede

Čo sa stane pri používaní nesprávneho oleja?

Pokiaľ budete používať nesprávny olej, dôjde pravdepodobne k rýchlejšiemu opotrebovaniu a strate záruky od výrobcu. Toto všetko úzko súvisí so špecifikáciami. Špecifikácie sú striktné priemyselné štandardy, ktoré musia motorové oleje spĺňať, aby bola zaručená ich požadovaná kvalita a výkon.

Čo znamená označenie na balení?

Ide o údaj, podľa ktorého by mal byť olej vyberaný. Ide o označenie viskozity oleja, výkonu a niektoré oleje udávajú aj údaj o aprobácii niektorého svetového výrobcu. Viskozitná klasifikácia popisuje letnú aj zimnú triedu oleja.

Aký olej pre tuningové vozidlo?

Pre tieto vozidlá sú vhodné oleje s veľkým rozsahom viskosít. Vhodné sú napríklad oleje 5 W 50, 6 W 60. Tieto oleje zaistia mazanie za veľkého rozsahu teplôt a to najmä za vysokých teplôt. Také oleje používajú aj automobilový pretekári pri rallye.

Záver

Pri výbere správneho oleja je nutné zohľadniť značku automobilu. Dôležitý je výrobca, model aj rok výroby. Ďalej zohráva úlohu, či sa jedná o benzínový alebo naftový motor.

Dôležitú úlohu zohráva aj špecifikácia výrobcu automobilu. Tá určuje, aký olej môžete vo vašom vozidle bez obáv používať. Do olejov by ste nemali v zimnom období pridávať žiadne aditíva. Moderné oleje obsahujú 20 – 30% aditív a dodatočným pridaním tak oleju skôr uškodíte.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo