Monitor je súčasťou každého počítača, je však možné kúpiť ho aj samostatne a prepojiť napríklad s tabletom. Vďaka tomu máte k dispozícii väčšiu a kvalitnejšiu obrazovku. Kvalita monitorov je v dnešnej dobe na veľmi vysokej úrovni.
Pri výbere tohto zariadenia je tou najhlavnejšou otázkou, za akým účelom monitor kupujete. Podľa toho potom budete vyberať herný alebo kancelársky typ. Podľa toho bude vyberať typ technológie LCD. Dôležitá je veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie, množstvo rôznych výstupov, výrobca aj cena.
Typy
Výrobcovia monitorov rozdeľujú jednotlivé typy v závislosti na tom, ako sú najčastejšie využívané. Iné nároky bude mať bežný užívateľ v prípade kancelárskeho monitora, iné potom hráč hier alebo grafik.
V tomto prípade budete vyberať monitor podľa typu technológie LCD. K dostaniu sú 3 rôzne typy a každý typ je určený na iné využitie.
Technológia TN
Jedná sa o najstaršiu technológiu, ktorá láka najmä nízkou obstarávacou cenou. Výhodou je tiež veľmi rýchla odozva, túto skutočnosť ocenia predovšetkým hráči. K nevýhodám patrí horšie zobrazenie farieb, táto technológia je, čo sa týka farieb vôbec najhoršia.
Dobrý nie je ani pozorovací uhol, a to najmä zo spodnej strany. Tiež pri pohľade zboku toho na monitore veľa neuvidíte. Ďalej je to potom absencia moderných technológií ako Low Blue Light alebo PWM.
Technológia IPS
Prednosťou tejto technológie je veľmi najlepšie zobrazenie farieb aj pozorovací jas. Tieto monitory vynikajú aj pozorovacím uhlom. Dobrá je aj rýchlosť odozvy. Tyta technológia je najlepšou voľbou pre grafikov. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
Technológia VA
Monitory s technológiou VA je možné označiť za zlatú strednú cestu. Oproti technológii TN ponúka oveľa kvalitnejšie zobrazenie farieb a veľmi dobrý je aj rýchlosť odozvy. V závislosti na jednotlivých značkách sa potom líši kvalita pozorovacieho uhla.
Uhlopriečka displeja
Veľkosť uhlopriečky je udávaná v palcoch. 1 palec je 2,54 cm.
Výrobcom udaná veľkosť 10,1“ má uhlopriečku 25,45 cm. Výška je 22,1 cm a šírka 12,96 cm.
- Veľkosť 15“ – uhlopriečka 38,1 cm, šírka 30,48 cm, výška 22,86 cm.
- Veľkosť 17“ – uhlopriečka 43,18 cm, šírka 33,72 cm, výška 26,97 cm.
- Veľkosť 19′‚ – uhlopriečka 48,26 cm, šírka 37,68 cm, výška 30,15 cm.
Týmto spôsobom je možné zistiť rozmery aj ostatných veľkostí.
Pomer strán
V tomto prípade sa pomerom strán myslí šírka a výška obrazovky. Najčastejšie pomery strán sú nasledujúce.
- 16:9, 16:10 – tieto pomery strán využijete vo všetkých situáciách. Najčastejší pomer strán je 16:9 a udáva sa ako pomer, ktorý je prirodzený pre zorné pole používateľa.
- 4:3 – tento pomer strán je vyhovujúci v prípade monitorov určených na kancelársku prácu. Nemusí vám však vyhovovať v prípade, že chcete na monitore sledovať filmy alebo hrať hry.
- 21:9 – tento pomer strán môže vyhovovať niektorým hráčom hier. Vhodný je aj na sledovanie filmov.
Rozlíšenie
Rozlíšenie je parameter, ktorý udáva kvalitu obrazu. Čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz ostrejší a presnejší. Pri výbere rozlíšenia je však nutné zohľadniť možnosti grafickej karty. Menej kvalitná karta nemusí byť schopná veľké rozlíšenie rozoznať.
Ohľadom rozlíšenia sa udávajú tieto hodnoty:
Uhlopriečky do 20“
Majú odporúčané rozlíšenie XGK 1024x 768 px, minimálne SVGA 800 x 600 px a maximálnu UXGA 1600 x 1 200 px.
Uhlopriečky v rozmedzí 21 – 27“
Majú odporúčané rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 px, minimálnu WXGA 1280 x 768 px a maximálnu 4k 3840 x 2160 px.
Uhlopriečky 28 – 33“
Majú odporúčané rozlíšenie 2k 2560 x 1440 px, minimálnu Full HD 1920 x 1080 px a maximálnu 4K + 4096 x 2160 px.
Kvalita obrazu
Ohľadne kvality obrazu je nutné zamerať sa na nasledujúce parametre.
Lesk obrazovky
V tomto prípade sa budete rozhodovať medzi matným a lesklým monitorom. Monitory určené do domácnosti by mali mať skôr lesklý displej av prípade potreby je vhodné svetlo v miestnosti vyvažovať zatiahnutými žalúziami alebo závesmi. Vďaka tomu môžete lesklé displeje využívať po celý deň.
Pokiaľ trávite čas pri počítači najmä počas dňa, bude pre vás lepšou voľbou matný displej. Ten sa vyznačuje menším kontrastom a menej jasnými farbami. Od matnej obrazovky sa tiež toľko neodráža svetlo. Lesklý displej je vhodnejší skôr na večerné používanie alebo v prípade, že je počítač umiestnený v tmavšej miestnosti.
Kontrast
Je pomer medzi zobrazením bielej a čiernej farby. Čím je kontrast väčší, tým je kvalita farieb lepšia. Ideálny kontrast je 1 000:1, dostačujúci potom 8 00:1.
V ideálnom prípade by mal monitor umožňovať nastaviť jas a kontrast ručne podľa potrieb každého používateľa. Vďaka tomu môžete obrazovku zosvetľovať a stmavovať podľa toho, koľko bude v miestnosti svetla.
Doba odozvy
Tento parameter je dôležitý pre tých, ktorí budú monitor využívať pri hraní hier. V prípade ostatných bude doba odozvy parameter, ktorý nemusí príliš riešiť, pretože väčšina monitorov má dobu odozvy rýchlu.
Dobu odozvy možno označiť za čas, v ktorom je obrazovka schopná zmeniť jednu farbu za druhú. Vysoko kvalitná doba odozvy je 5 ms, bežne si však vystačíte s dobou odozvy 15 ms.
Pozorovací uhol
Pozorovací uhol označuje, z ktorého maximálneho uhla je možné monitor sledovať bez toho, že by došlo k zhoršeniu kvality obrazu. Tento parameter je opäť dôležitý v prípade, že je monitor určený predovšetkým na hranie hier alebo sledovanie filmov.
Vďaka dostatočne veľkému pozorovaciemu uhlu bude moc jednu obrazovku sledovať aj viac užívateľov bez toho, aby mali obraz akokoľvek nekvalitný. Pri väčšine modelov je uvedená hodnota 178°. Niektoré mene kvalitné monitory majú uhol 160 ° a niektoré potom aj 140 °.
Obnovovacia frekvencia
Obnovovacia frekvencia má vplyv na plynulý obraz. Hodnota obnovovacej frekvencie udáva, koľko obrazov monitor za jednu sekundu zobrazí. Opäť sa jedná o parameter, ktorý oceníte pri sledovaní filmov alebo hraní hier.
Ohľadom tohto parametra sa udáva, že v prípade kancelárskych monitorov stačí frekvencia 60 Hz, ostatné monitory by potom mali mať frekvenciu aspoň 100 Hz, ideálne však viac. Najdrahšie monitory môžu mať frekvenciu až 240 Hz.
Konektory
Pomocou konektora monitor prepojíte s počítačom alebo iným zariadením. Stretnúť sa môžete s niekoľkými typmi konektorov:
- VGA – Tento typ nájdete u starších výrobkov
- DVI – tento spôsob je novší, ale pri moderných typoch sa s ním opäť väčšinou nestretnete.
- HDMI – jedná sa o najbežnejší spôsob, ktorým je možné jednotlivé zariadenia prepojiť.
- Display port – jedná sa o najmodernejší spôsob prepojenia, ktorý nájdete pri najdrahších monitoroch. Toto prepojenie umožňuje prenášať aj obraz v 8K kvalite.
- USB – pomocou tohto konektora môžete pripojiť flash disky, mobilný telefón a ďalšie príslušenstvo.
- 3,5 mm jack – vďaka nemu pripojíte slúchadlá alebo mikrofón.
- Optický kábel – využijete pre kvalitný prenos zvuku.
Technológia
Tiež rôzne technológie nájdete u drahších monitorov.
Low Blue Light
Táto technológia je schopná obmedziť žiarenie modrého svetla, ktoré sa podieľa na únave očí.
Flicker-Free
Aj úlohou tejto technológie je šetriť oči a predchádzať tak ich únave. V tomto prípade sa jedná o technológiu, ktorá zamedzuje preblikávaniu monitora. Túto technológiu oceníte pri hernom aj kancelárskom monitore.
Reproduktory
Niektoré monitory majú zabudované reproduktory, ich kvalita nie je nijako vysoká, pre občasné prehrávanie rôznych videí sú však dostačujúce.
Webkamera
Monitor môže byť vybavený tak webkamerou. Túto funkciu využijú najmä tí, ktorí často organizujú videorozhovory.
Pivot
Ide o zariadenie, pomocou ktorého je možné monitor otáčať na výšku aj šírku.
VESA
Umožňuje namontovať držiak, pomocou ktorého je možné monitor inštalovať na stenu. VESA však umožňuje monitor umiestniť aj na polohovateľné rameno.
Značka
Pri nákupe monitora preferujte spoľahlivého výrobcu. Ponuka je naozaj široká a jednotliví výrobcovia sa predháňajú v rôznych dizajnoch, technológiách i doplnkových funkciách. Medzi známe značky patrí Samsung, LG, Lenovo, Acer, ASUS, Philips, Liyama, Dell, GIGABYTE, HP, BenQ, NEC a mnoho ďalších.
Cena
Najlacnejšie monitory je možné kúpiť do 200 eur. Aj tu môžete vyberať zo stoviek rôznych modelov. Najväčší výber ponúka uhlopriečka 24 – 27 “, k dostaniu sú však aj menšie rozmery. Jednotlivé modely sa líšia predovšetkým v ponúkaných možnostiach. Tieto monitory splnia očakávania menej náročných užívateľov.
Kvalitnejšie monitory sú k dostaniu do 400 eur. Tieto výrobky splnia očakávania aj náročných herných hráčov. A sú ideálne aj na sledovanie filmov. V cenovom rozmedzí 400 – 790 eur kúpite vysoko kvalitné monitory, s uhlopriečkou až 34“. Cena najdrahších monitorov prekračuje 790 eur. Pre bežné domáce používanie je však investícia do týchto profesionálnych monitorov napospol zbytočná.
Údržba
Monitor treba predovšetkým pravidelne zbavovať prachu. Odporúča sa na čistenie používať špeciálne prípravky určené na čistenie monitorov a obrazoviek. Hodiť sa vám môžu aj rôzne antistatické spreje. Na utieranie je vhodné používať mäkké najlepšie mikrovláknové utierky.
Otázky a odpovede
Aká je výhoda prehnutého monitora?
Dnešný trh ponúka okrem klasických rovných monitorov zakúpenie monitora prehnutého. Ten je vhodný predovšetkým pre monitory určené na hranie hier alebo sledovanie filmov. Prehnutý monitor je naopak nevhodný pre bežne používané monitory.
Ako je možné monitor ovládať?
Monitor je možné pomocou výstupov prepojiť s klávesnicou alebo myšou. Kúpiť môžete aj dotykový monitor, ktorý je možné ovládať podobne ako mobilný telefón. Toto ovládanie však nie je také praktické a nemusí každému vyhovovať.
Dotykové ovládanie je nevhodné najmä pre tých, ktorí pri počítači trávia dlhší čas, vďaka skutočnosti, že budete mať počas ovládania monitora neustále zdvihnuté ruky, môže byť po určitej dobe ovládanie namáhavé.
Aká veľkosť uhlopriečky je vhodná pre kancelársky monitor?
Na kancelársku činnosť si vystačíte s monitorom veľkosti 19 – 21“, ak bežne pracujete s viacerými súbormi, sú vhodnejšie väčšie monitory 22 – 24“. Táto veľkosť bude vyhovovať aj bežným hráčom, tí náruživejší budú vyberať skôr vo veľkosti 27 – 30“.
Záver
Vybrať monitor sa môže zdať ako zložitá vec. Podstatné je však vedieť, na čo predovšetkým bude monitor určený. Aj v prípade bežne využívaného domáceho monitora sa vám však bude hodiť technológia Low blue light a Flicker Free, ktorá šetrí vaše oči.
Vďaka možnosti meniť kontrast a lesk obrazovky, budete môcť používať bez problémov monitor pohodlne počas dňa aj noci. Výhodou je, ak sú súčasťou monitora reproduktory, zamyslieť sa potom môžete aj nad možnosťou používania webkamery. Dôležité sú aj konektory, ktoré vám umožnia prepojiť ďalšie príslušenstvo.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk, www.datart.sk, www.axdata.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?