Ako vybrať micelárnu vodu?

Micelárna voda by mala byť povinnou výbavou v skincare každého človeka, a to nielen žien, ale aj mužov. Jej cieľom je totiž dočistiť pleť od nečistôt a zvyškov mejkapu. Mala by byť posledným produktom celej rutiny, tak sa poďme pozrieť, ako presne sa používa, na aké typy sa delia a ako ju správne vybrať.

Prezrieť vody

Čo je to micelárna voda?

Micelárna voda je očistný kozmetický produkt, ktorý sa skladá z mikroskopických častíc zvaných micely, ktoré účinne odstraňujú nečistoty, make-up a zvyšky oleja z vašej pokožky, ktoré za deň nazbierate. Tieto micely sú obklopené vodou a majú schopnosť priťahovať k sebe nečistoty a make-up, takže sú ľahko odstránené bez nutnosti obvyklého trenia alebo oplachovania tváre.

Micelárna voda sa používa ako alternatíva k tradičnému čisteniu tváre pomocou mydla a vody a je vhodná pre všetky typy pleti bez toho, aby ju vysušovala.

Micelárna voda vs. tonikum

Tieto dva kozmetické produkty sú si dosť podobné, ale majú nejaké rozdiely. Micelárna voda obsahuje micely, čo sú malé guličky tuku a vody, ktoré majú schopnosť vytvárať micelárne štruktúry. Tie dokážu zachytiť nečistoty a make-up a vyčistiť ich z pokožky bez nutnosti ďalšieho oplachovania. Micelárna voda je vhodná pre všetky typy pleti a je veľmi šetrná.

Na druhej strane tonik obsahuje vodu, alkohol a ďalšie zložky, ako sú esenciálne oleje a výťažky z bylín. Tieto zložky majú rôzne vlastnosti, ako je očistenie, tonizovanie, hydratácia a upokojenie pokožky. Tonikum sa používa na dokončenie procesu čistenia tváre a tiež pomáha udržiavať pH rovnováhu po použití agresívnejších prípravkov, zlepšuje prijatie hydratačných výrobkov, ako sú krémy a séra.

Môžete si teda zaobstarať oba produkty a kombinovať ich – najskôr začať s čistením pomocou micelárnej vody, na záver použiť tonikum, na ktoré nanesiete napríklad ešte krém alebo sérum.

Výhody a nevýhody

Hoci sa micelárne vody všeobecne odporúča používať, napriek tomu majú nejaké nevýhody. Určite prevažujú výhody, ale treba hľadať a dôkladne sa informovať o zložení, aby ste si na pleti nenarobili paseku.

Výhody

  • Jednoducho s ňou zvládnete odstrániť z tváre make-up, a to dokonca aj tú vodeodolnú. Nemala by štiepať v očiach – pokiaľ sa tak deje, vyskúšajte micelárnu vodu pre citlivú pleť.
  • Vyrovnáva pH pleti a nevysušuje ju.
  • Nie je potrebné ju omývať, pretože funguje ako čistič pleti. Pokiaľ teda máte pocit, že si potrebujete umyť tvár, vyskúšajte namiesto toho prejsť tvár micelárkou, ktorá vám na rozdiel od vody pleť nevysuší.
  • Okrem klasickej fľaštičky sa vyrábajú aj ako kozmetické obrúsky.

Nevýhody

  • Ak vyberiete micelárnu vodu s bežnými tenzidmi, môže hroziť vysúšanie pleti, pretože dochádza k odstráneniu prirodzeného lipidového filmu.
  • Pri dlhodobom používaní môže tvár zaťažovať.
  • Aj keď micelárne vody sú veľmi šetrné k pokožke, môžu niektoré značky obsahovať potenciálne dráždivé chemikálie, ktoré môžu spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu. Je potrebné čítať zloženie a vyberať overené kvalitné značky.

Typy

Micelárne vody môžeme rozdeliť na dané typy podľa toho, akú pleť máte. Líšia sa tak svojim zložením a účinkami.

Citlivá pleť

V zložení nájdete ošetrujúce látky, aby tak nebola pleť po použití podráždená ani začervenaná. Neobsahuje agresívne ani toxické látky, ako je napríklad alkohol, parfum, umelé farbivá či konzervanty.

Suchá pleť

Obsahuje hydratačné zložky, ktoré chránia pred vysušením a pnutím. Odporúča sa vyberať micelárne vody s obsahom aloe vera, kyseliny hyalurónovej, glycerínu alebo vitamínu E.

Mastná a aknózna pleť

Tieto druhy micelárnej vody obsahujú obvykle účinné zložky, ako je salicylová kyselina a glykolová kyselina, ktoré pomáhajú bojovať proti nadmernému mazu a akné.

Micelárna voda s ovocnými kyselinami

Rôzne ovocné kyseliny, ako je napríklad kyselina glykolová a kyselina salicylová, pomáhajú odkysľovať a vyhladzovať pokožku, čím sa zlepšuje jej textúra a tón.

Micelárna voda s hydratačnými zložkami

Obsahujú hydratačné zložky, ako sú hyalurónová kyselina a ceramidy, ktoré pomáhajú udržiavať vlhkosť v pokožke a chrániť ju pred dehydratáciou.

Micelárna voda s prísadami proti starnutiu

Tu nájdete vitamíny A, C a E a antioxidanty, ktoré bojujú proti príznakom starnutia a zlepšujú textúru a tón pokožky. Hodí sa na pleť okolo 40 – 50 rokov.

Zloženie

Ako už sme si povedali pri typoch micelárnych vôd, líšia sa zložením, a preto sa pre každého hodí niečo iné. Ak by sme vyberali iba na základe zloženia, môžeme micelárne vody rozdeliť na:

  • Micelárne vody s mydlovou zložkou – pri dlhodobom používaní môžu narušovať kožnú bariéru, a tak sa odporúča ich nechať pôsobiť iba krátko, potom zmyť vodou.
  • Micelárne vody bez mydlovej zložky – obsahujú olejové zložky a vo vode rozpustné aktívne látky, pokožka zostáva hydratovaná a vláčna, nenarušuje ochrannú funkciu pokožky, nemusí sa po použití oplachovať.

Použitie

Než sa vrhnete na použitie micelárnej vody, najprv tvár vyčistite, napríklad gélom alebo penou. V prípade, že na sebe nemáte make-up, je možné rovno aplikovať micelárku. Stačí ju naniesť na vatový tampónik, jemnými krúživými pohybmi prechádzať po pleti, a zbaviť sa tak všetkých nečistôt. Tampónik by mal byť na konci použitia úplne čistý, niekedy to preto môže chvíľu trvať a je možné, že vypotrebujete viac kusov.

Odporúčame tiež látkové tampóny, ktoré sa po použití vyperú, a nemusia sa tak vyhadzovať, čo vám ušetrí peniaze a planéte zbytočný odpad. Pokiaľ sa jedná o micelárnu vodu s mydlovou zložkou, mala by sa opláchnuť, bez mydlových zložiek nemusíte. Potom aplikujte sérum, krém alebo hydratačný olej.

Funkcia

Micelárna voda je kvapalina zložená z mikroskopických častíc, ktoré sa nazývajú micely. Tieto micely sa tvoria, keď sa povrchovo aktívne látky (napr. surfaktanty) rozptýlia vo vode. Micely majú hydrofilnú hlavu, ktorá je schopná viazať sa na vodu a hydrofóbny chvost, ktorý sa orientuje smerom k sebe, a vytvára tak vonkajšiu vrstvu.

Vďaka tomuto usporiadaniu sú micely schopné rozpúšťať hydrofóbne molekuly, ako sú napríklad mastné kyseliny, oleje, vosky atď.

Funkcia micelárnej vody spočíva v jej schopnosti efektívne odstrániť nečistoty a mastnotu z pokožky. Micely v micelárnej vode dokážu úplne odstrániť nečistoty, ako sú napr. make-up, prach, mastnota a zvyšky kozmetických prípravkov bez toho, aby vysušovali alebo dráždili pokožku.

Micelárna voda je preto veľmi obľúbená ako jemný a šetrný spôsob, ako zakončiť skincare. Dobre však vyberajte produkt podľa zloženia, aby vašu pleť nezaťažoval a nevysušoval ju, teda ideálne bez mydlových zložiek.

Značka

Micelárne vody vyrába každá značka ošetrujúca kozmetiky, ako je napríklad Garnier, Nivea, Mixa, Clinique, Vichy, Ziaja, Bioderma, Nobilis Tilia, Natura Siberica, Salus, Atok alebo Weleda. Cenové kategórie sa dosť líšia, sú odvodené predovšetkým od zloženia, ktoré by vás malo zaujímať najviac, ako už sme si napokon povedali.

Cena

Cena sa rôzni, okrem zloženia aj podľa toho, kde práve micelárnu vodu kupujete. Okrem drogérií a e-shopov ju možno zohnať aj v lekárni, špeciálne značku Bioderma. Najlacnejšie ju zoženiete za cca 9 eur, pôjde ale o menšie balenie, okolo 120 g.

Od 9 do 22 eur je k dostaniu väčšina micelárnych vôd, objem sa pohybuje medzi 400 až 500 ml. Nad 22 eur vyrábajú produkty prestížnejšie značky, ktoré sa väčšinou zameriavajú na citlivú pokožku. Tu si môžete byť istí, že je zloženie bezpečné a čo najviac prírodné.

Prezrieť vody

Údržba

Pri micelárnej vode nie je potrebné nijako zvlášť dbať na údržbu, ale máme pre vás tipy, ktoré vám prezradia, ako sa o ňu čo najlepšie starať:

  1. Skladovanie: Micelárnu vodu uchovávajte na suchom a chladnom mieste, mimo dosahu priameho slnečného svetla.
  2. Dodržujte uvedené pokyny na balení: Pri používaní micelárnej vody vždy dbajte na pokyny uvedené na obale produktu, pretože tie sa u rôznych značiek a typov môžu líšiť.
  3. Nepoužívajte ju príliš často: Aj keď je micelárna voda šetrná k pokožke, mala by sa používať s mierou av primeraných dávkach, aby sa nepriaznivo neovplyvňovala prirodzená ochranná bariéra pokožky.

Otázky a odpovede

V čom je micelárna voda výhodná?

Micelárna voda je obľúbeným kozmetickým produktom hlavne kvôli svojej jednoduchosti použitia. Môžete ju aplikovať na cestách, keď práve nemáte možnosť sa skincare venovať detailnejšie, a to dokonca aj na odlíčení. Neobsahuje alkohol a iné dráždivé látky, a je preto šetrná k pokožke. Pokiaľ má správne zloženie, pokožku nevysušuje ani nedráždi.

Je micelárna voda vhodná pre každého?

Áno, len treba zvoliť taký druh, ktorý bude vyhovovať vášmu typu pleti (mastná/aknózna, suchá, normálna, zmiešaná) a mal vhodné zloženie, ktoré nebude pokožku vysušovať ani narušovať jej prirodzené procesy. Inak sa hodí ako pre ženy, tak aj pre mužov. Ideálne je na cesty, kedy nemáte čas ani priestor dostať sa k zrkadlu a musíte konať rýchlo a prakticky.

Aké má micelárna voda riziká?

Všeobecne je micelárna voda šetrná a má minimálne riziká pre väčšinu ľudí. Avšak, aj keď väčšina ľudí micelárnu vodu môže bez problémov použiť, môže existovať niekoľko rizík spojených s jej užívaním. Hoci odstraňuje nečistoty z pokožky aj vlasov, odstraňuje aj prirodzený lipidový film, ktorý sa na tvári nachádza, a dochádza tak k vysušovaniu pleti.

Niektoré produkty môžu navyše obsahovať surfaktanty (zložky podporujúce rozpustnosť micel), alkohol alebo príliš vysoké pH, čo nie je nič pozitívne. Je teda dôležité vyberať kvalitnú micelárnu vodu, pri ktorej vám tieto problémy nehrozia. Hľadajte zloženie, kde nie je pôvod micelov syntetický.

Záver

Micelárna voda by vo vašej skincare rutine rozhodne nemala chýbať, a to konkrétne v poslednom kroku čistenia. Niekto ju odporúča iba na občasné použitie, ak má ale bezpečné zloženie, nemala by spôsobovať problémy ani pri každodennom používaní.

Univerzálne použitie na celej tvári, vrátane očných viečok a pier, robí z micelárnej vody multifunkčný kozmetický produkt. Pretože je šetrná k pokožke, hodí sa aj pre citlivú a problematickú pleť. Pri výbere sa zamerajte na druh podľa typu vašej pleti a na zloženie, ktoré by malo byť čo najviac prírodné.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo