Menštruačný kalíšok je jedna z mnohých variant hygienických pomôcok, ktorá slúži na zachytávanie krvi v období menštruácie. Kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu, latexu alebo termoplastu.
Používanie menštruačného kalíška má priaznivý vplyv najmä na ekológiu, pri jeho používaní nevzniká žiadny ďalší odpad. Ďalšie výhody sa vzťahujú na ekonomickú stránku veci. Kalíšok umožňuje opakované použitie.
Životnosť kalíška je pri správnom používaní 10 – 20 rokov. Nevýhodou môže byť ťažké zavádzanie a následné vybratie kalíška predovšetkým v začiatkoch používania. Pokiaľ začiatočné komplikácie prekonáte a nájdete si svoj vlastný spôsob aplikácie, bude vám kalíšok prinášať iba výhody.
Materiál
Výrobný materiál má vplyv na rôznu pevnosť kalíška. Výrobným materiálom je latex, lekársky silikón alebo TPE. Všetky materiály sú zdravotne nezávadné, v prípade latexu sa u citlivejších osôb môže objaviť alergická reakcia. Z tohto dôvodu je vhodné vybrať kalíšok skôr z lekárskeho silikónu alebo termoplastu TPE, čo sú hypoalergénne materiály.
Veľkosť
Menštruačné kalíšky sa vyrábajú v dvoch veľkosť. Menšia veľkosť je určená ženám, ktoré ešte nerodili, väčšej ženám, ktoré už prekonali prirodzený pôrod. Jednotlivý výrobcovia potom veľkosť špecifikujú podľa veku ženy. Menšiu veľkosť odporúčajú všetkým ženám do 30 rokov a väčšie potom ženám nad 30 rokov.
Pri výbere veľkosti je vhodné vybrať najprv značku kalíška, ktorý si budete chcieť kúpiť a potom sa riadiť radami výrobcu. Ďalej potom zohľadnite aj stavbu svojho tela, ženy, ktoré športujú a aktívne posilňujú panvové dno, budú potrebovať menšiu veľkosť. Naopak ženy, u ktorých prevažuje sedavý spôsob života a tiež ženy plnších tvarov, budú voliť väčšiu veľkosť. A pomôcť vám môže aj veľkosť tampónov, ktoré bežne používate.
Všeobecne sa dá povedať, že malý kalíšok môžu používať mladé ženy, športovkyne, ženy so slabou a normálnou menštruáciou alebo ženy, ktoré nemajú sedavé zamestnanie. Naopak väčšia veľkosť je vhodná pre ženy po prirodzenom pôrode, staršie ročníky, tie ktoré majú silnejšiu menštruáciu a ženy so sedavým zamestnaním.
Stopka menštruačného kalíška
Mnoho typov menštruačných kalíškov je opatrených nejakou podobou stopky. Stopka slúži na jednoduchšie vybratie. Potom čo nahmatáte stopku, nie je problém nájsť dno kalíška, ktoré pri vybratí ľahko stlačíte a kalíšok vyberiete. Stopka vám však môže pomôcť aj so zavádzaním.
Po zavedení je pomocou stopky upraviť jeho polohu. Stopku oceníte najmä pri zoznamovaní sa s kalíškom, na funkciu a správnosť používania nemá vplyv.
Farba
Kalíšky sú k dostaniu v mnohých farebných prevedeniach. Farby sú zdravotne nezávadné a na funkciu nemajú najmenší vplyv. To akú farebnú variantu zvolíte, záleží iba na vás. Pri výbere je však farba úplne nepodstatná.
Zavádzanie a vybratie
Zavádzanie môže byť najmä na začiatku veľmi problematické. Z tohto dôvodu je vhodné kalíšok vyskúšať ešte pred tým, než menštruácia nastane. Aj v prípade, že nebudete mať so zavádzaním zo začiatku problémy, je vhodné kalíšok cca prvé 3 cykly používať najmä doma. Až budete mať úplnú istotu, že zavádzanie zvládnete, môžete kalíšok bežne používať bez obáv v každej situácii.
Niektoré ženy riešia problém, ako kalíšok čistiť v škole alebo v práci, kde sú záchody väčšinou oddelené od umývadla a nedovoľujú vám disktrétne vyčistenie kalíška. Menštruačný kalíšok môže byť zavedený cca 8 – 10 hodín, ak vyprázdneniu nemusí počas tejto doby dôjsť. V opačnom prípade vám pomôže obyčajná fľaša vody, ktorú môžete kalíšok vymyť.
Zvoliť jednoznačný postup pri zavádzaní nejde. Každej žene vyhovuje niečo iné. Správne zavedený kalíšok nesmie pretekať a ani tlačiť. V prípade, že kalíšok tlačí, znamená to, že ste zvolili nesprávnu veľkosť s príliš veľkým obvodom. V tomto prípade je nutné vybrať menšiu veľkosť.
Prípadné pretekanie môže byť opäť známkou nesprávne zvolenej veľkosti, v tomto prípade však ide o príliš malý kalíšok. Druhým dôvodom je nesprávne zavedený kalíšok, ktorý je nejako stlačený.
Pred zavádzaním je nutné kalíšok preložiť. Potom ho zaveďte rovnakým spôsobom, aký poznáte pri zavádzaní tampónov. Po zavedení sa kalíšok rozvinie, pokiaľ máte kalíšok so stopkou, je vhodné s ním skúsiť pootočiť, týmto spôsobom sa úplne otvorí. Správny postup zavádzania je možné vidieť aj na internetových videách.
To ako správne kalíšok vyberú je uvedené na každom výrobku. Kalíšok stačí iba ľahko stlačiť, tým sa zbavíte podtlaku a potom ho vybrať. Vybratie nie je potrebné nijako rozoberať, každá z vás si iste čoskoro nájde ten správny spôsob.
Značka
Výrobou menštruačných kalíškov sa zaoberá mnoho značiek. Vymenovať môžeme napríklad Yuuki, Merulu Cup, LadyCup, Fairsquared, Fun Factory a ďalšie. Technické parametre jednotlivých značiek sa od seba v zásade nelíšia. Jednotlivé odlišnosti sú iba v rôznom tvare, mäkkosti alebo narazíte na rôzne tvary a dĺžky stopky.
Cena
Cena kalíška sa pohybuje od cca 11 – 43 eur. Pri výbere uprednostňujte kvalitnú značku, ktorá používa na výrobu zdravotne nezávadný materiál. S výberom vhodného kalíška vám môžu pomôcť aj recenzie jednotlivých výrobkov.
Vďaka nim sa o výrobku dozviete mnoho užitočných vecí, ktoré vám s výberom pomôžu. Vďaka správnemu výberu budete môcť kalíšok používať mnoho rokov a investícia do tejto pomôcky sa vám určite oplatí.
Údržba
Menštruačný kalíšok vyžaduje patričnú údržbu. Nový kalíšok pred prvým použitím vyvarte, aspoň 5 minút vo vriacej vode. Sterilizáciu je vhodné vykonávať vždy pred očakávanou menštruáciou. Niektoré kalíšky sú dodávané so špeciálnym kelímkom, ktorý umožňuje sterilizáciu vykonávať v mikrovlnnej rúre.
Počas menštruácie je vhodné kalíšok pravidelne umývať pod tečúcou vodou. V prípade, že vám momentálna situácia nedovolí po vybratí a vyprázdnení kalíšok vymyť, dodržujte aspoň bezpečný postup.
To znamená, že kalíšok vyberte čistými rukami, nikam ho neklaďte a po vyprázdnení ho ihneď zaveďte späť. Tento postup je vhodné voliť čo možno najmenej, iba vo výnimočných prípadoch.
Otázky a odpovede
Kedy je možné kalíšok použiť?
Kalíšok môžete používať kedykoľvek počas dňa a noci po celý čas menštruácie. Je možné s ním prevádzkovať akýkoľvek šport. Výhodou kalíška je tiež to, že na rozdiel od tampónov nespôsobuje tzv. toxický šok. Tento stav je spôsobený baktériami, ktoré sa množia v absorpčných materiáloch, ktoré tampóny obsahujú.
Kalíšok môžu používať aj ženy, ktoré trpia častými mykózami, vďaka antibakteriálnemu materiálu môže dokonca problémy eliminovať. Používanie nie je možné iba v tehotenstve, šestonedelí alebo pri pohlavnom styku.
Ako zvoliť mäkkosť kalíška?
K dostaniu sú kalíšky rôznych mäkkostí. S plnou presnosťou nie je možné povedať, ktorá mäkkosť vám bude vyhovovať najviac. Je však možné zohľadniť nasledujúce pravidlo. Tuhšie kalíšky sú vhodnejšie pre aktívne športovkyne, mäkšie kalíšky sú vhodnejšie pre všetky ostatné.
Ako často je nutné kalíšok vyprázdňovať?
Výrobca väčšinou uvádzajú vyprázdňovať kalíšok po cca 4 – 8 hodinách. Ani v tomto prípade nemusí byť tento časový úsek nijako úzkostlivo dodržiavaný. Záleží na tom, akú máte silnú menštruáciu.
Na začiatku používania je lepšie vyprázdňovať kalíšok skôr, ako si na seba zvyknete, môžete čas prispôsobiť vlastným potrebám. Nie je však vhodné nechávať kalíšok na mieste viac ako 12 hodín.
Záver
Menštruačný kalíšok je veľmi horúca téma. Niektorým ženám je predstava používania kalíška nepríjemná, tie ktoré ho vyskúšali a naučili sa s ním pracovať, na neho nedajú dopustiť. Cena tejto hygienickej pomôcky nie je nijako závratná, pokiaľ o ňom uvažujete, nie je od veci nejaký vyskúšať a rozhodnúť sa podľa svojich skúseností.
Zo začiatku môže byť zavádzanie trochu ťažké, nenechajte sa teda odradiť. Výhody týchto pomôcok za trochu námahy určite stoja.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Menštruačné tampóny
- Menštruačné nohavičky
- Ako vybrať menštruačné vložky?
- Ako vybrať menštruačnú špongiu?
Zdroje: www.happyred.sk, www.prirodnitampon.cz
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?