Ako vybrať menštruačnú špongiu?

Menštruačným cyklom si musí prejsť každé dievča a žena. Každá žena tak stojí pred rozhodnutím, akú menštruačnú pomôcku bude chcieť v období menštruácie používať. V dnešnej dobe sa budete môcť spoľahnúť na klasické menštruačné vložky a tampóny. Moderné ženy častejšie siahajú po ekologickejších alternatív v podobe menštruačných nohavičiek alebo kalíškov. Menej známe sú potom menštruačné huby.

Menštruačná huba je pomôcka, ktorá bude vyhovovať najmä ženám, ktoré nemajú problémy so zavádzaním menštruačného kalíška alebo tampónu. Na rozdiel od kalíška nebude huba nikde tlačiť a jej používanie bude veľmi komfortné. Menštruačné huby eliminujú riziko vzniku zápalov, pretože na rozdiel od tampónov nevysušujú sliznicu. Huby sú tak mimoriadne vhodné pre ženy, ktoré trpia na rôzne gynekologické problémy.

Prezrieť huby

Výhody

Menštruačné huby sa vyrábajú z morských húb. Ide o prírodný materiál, ktorý obsahuje mnoho prospešných minerálnych látok a zbytočne nezaťažuje ekosystém. Huba je na dotyk veľmi príjemná, bezpečná a nemusíte sa obávať prípadného pretekania. Za výhodu je možné považovať aj jednoduchú údržbu a dlhú životnosť.

Menštruačná huba je k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a sadne akejkoľvek žene. Na rozdiel od bežných pomôcok huba neabsorbuje zápach a nepodporuje množenie baktérií, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné výtoky. Hubu vám nebude vadiť ani pri sexe.

Nevýhody

Na rozdiel od tampónu sa neodporúča špongiu používať v bazéne. Do huby sa vsiakne väčšie množstvo vody, vďaka čomu môže huba prepúšťať vodu zmiešanú s krvou.

Nevýhodou môže byť aj ťažšie vyberanie huby. Jej súčasťou nie je povrázok, ktorý je bežný pri klasickom tampóne. V tomto prípade sa však nemusíte obávať, že špongiu nevyberiete. Vo chvíli, keď nasiakne väčšie množstvo krvi, bude prirodzene klesať.

Na rozdiel od iných pomôcok je nutné sa o špongiu riadne starať. Budete ju musieť vymývať pod tečúcou vodou, ale dôležité je ju aj pravidelne regenerovať. Údržba použitej huby býva pre mnohých tou najväčšou prekážkou, nie každá žena pohľad na krv zvládne.

Materiál

Menštruačné huby sa vyrábajú z morských húb. Tieto huby sú na rozdiel od menštruačných hubiek známe a bežne sa používajú na čistenie pleti, umývanie tela, ale aj rôznych predmetov. Morská huba sa napríklad stále používa na umývanie školskej tabule.

Morská huba je organizmus žijúci v čistých a teplých moriach. Jeho výhodou je, sa veľmi dobre znáša s ľudskou pokožkou. Navyše sa jedná o čisto prírodný produkt, ktorý nebude obsahovať žiadne chemikálie. Jeho výhodou sú aj mimoriadne schopnosti absorbovať tekutinu.

Veľkosť

Menštruačné huby sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach, konkrétne sa jedná o veľkosť S, M a L. Okrem veľkosti sa ďalej líšia tvarom a farbou. Veľkosť huby súvisí so stavbou vášho tela a predovšetkým veľkosťou pošvy.

Najmä začiatočníčky môžu s výberom správnej veľkosti váhať. V tomto prípade môže byť riešením investovať do sady, ktorá obsahuje huby v rôznych veľkostiach. V pohodlí domova môžete rôzne veľké huby vyskúšať a vybrať tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

Značka

Výrobcovia ponúkajú menštruačné huby v dvoch variantoch. Kúpiť môžete minerálne čiže nebielené alebo bielené huby. Bielené menštruačné huby môžu byť na pohľad príjemnejšie ako úplne prírodný nebielený variant. V oboch prípadoch sú však huby veľmi kvalitné, mäkké a obsahujú všetky minerálne látky.

Konečný vzhľad je tak čisto osobnou záležitosťou. Kúpiť môžete menštruačné huby značky Natural Intimacy.

Cena

Cena menštruačnej huby súvisí najmä s počtom kusov v balení, vzhľadom či celkovou podobou huby. Huby sa predávajú v balení po 1 – 9 kusoch. Za jednu špongiu zaplatíte cca 6 eur. Obľúbenejšie sú huby predávané v sade po 3 kusoch. V tomto prípade sa cena pohybuje v rozmedzí 15 – 22 eur. Spoločne s hubou sa odporúča zaobstarať aj špeciálnu čistiacu soľ, ktorá vám pomôže pri dezinfekcii huby.

Prezrieť huby

Údržba

Morská huba je organizmus, ktorý neabsorbuje farbu ani pach. Jej údržba je tak skutočne veľmi jednoduchá. Použitú špongiu veľmi ľahko prepláchnete pod tečúcou vodou. Na konci cyklu sa odporúča špongiu dezinfikovať za pomoci bežne dostupných mydiel. Dezinfikovať ju budete môcť aj kvapkou octu, ktorú kvapnete do misky s vodou, v ktorej bude huba ponorená.

Ak chcete špongiu vyčistiť naozaj dôkladne, odporúča si ju namočiť na cca 5 hodín do soľného roztoku. Použiť by ste mali špeciálnu morskú soľ, ktorú môžete kúpiť spoločne s menštruačnou špongiou. Do neho je možné pridať aj niekoľko kvapiek citrónovej šťavy alebo tea tree oleja. Po tomto procese je nutné nechať špongiu dokonale vyschnúť.

So správnou starostlivosťou súvisí aj správny spôsob skladovania. Menštruačné huby sa väčšinou predávajú v látkovom alebo inom sáčku. Práve v ňom by ste mali nepoužívanú špongiu skladovať. Naopak špongiu by ste nemali skladovať v plastovej krabičke.

Otázky a odpovede

Akým spôsobom sa huba používa?

Pred použitím je nutné suchú tvrdú špongiu riadne namočiť. Vo vode huba rýchlo zmäkne a bude pripravená na použitie. Pred zavedením je potrebné špongiu starostlivo vytlačiť a potom ju zavediete na to správne miesto obdobne ako tampón. V tomto prípade je však zavádzanie zložitejšie, trpezlivosťou sa budete musieť obrniť najmä v začiatkoch používania.

Huba môže byť zavedená v závislosti na sile menštruácie niekoľko hodín. Potom ju pomocou prstov vyberte a riadne vymyte pod tečúcou vodou. Čistú špongiu budete môcť opätovne použiť.

Je používanie huby bezpečné?

Menštruačné huby sú výnimočne savé, vyznačujú sa dokonalou prispôsobivosťou a mäkkou štruktúrou povrchu. Spoľahnúť sa na ne môžete aj pri silnejšej menštruácii. Skôr pre pokoj duše sa v začiatkoch odporúča špongiu používať v kombinácii s intímkou. Akonáhle sa s hubou zžijete a budete jej 100% dôverovať, budete ju môcť používať ako jedinú menštruačnú pomôcku.

Akú má menštruačná huba životnosť?

Menštruačná huba je živý organizmus a má pochopiteľne svoju trvanlivosť. Pokiaľ sa budete o špongiu starať správnym spôsobom, mala by vám v dobrej kondícii vydržať po dobu 6 – 10 mesiacov. Po tomto čase je vhodné vymeniť špongiu za novú.

Záver

Menštruačné huby sú cenovo dostupné a majú množstvo ďalších benefitov. Vyskúšať špongiu tak môže akákoľvek žena alebo dievča. Na rozdiel od klasických tampónov huby neodierajú sliznicu a nevysušujú pošvu. Navyše sú čisto prírodné, antiseptické aj prispôsobivé. Menštruačné huby sú dostupné v rôznych veľkostiach. V tomto ohľade sa viac oplatí investovať do väčšej huby, ktorú môžete v prípade potreby jednoducho zastrihnúť. Naopak malú špongiu nijako neupravíte.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.prirodnitampon.cz, www.ekomarket.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo