Longboardy

Longboard je jedným z typov dosiek na kolieskach. Oproti známejšiemu skateboardu sa však líšia celkovými rozmermi aj veľkosťou koliesok. Vďaka väčším kolieskam poskytuje pri jazde lepšiu stabilitu, dobre si poradí aj na nerovnom teréne. Longboardy sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach, využiť ich môžete pri jazde v meste, na cestách či chodníkoch a tiež v parku.

Vybrať ten správny longboard nemusí byť vzhľadom na ich veľkú ponuku práve ľahké. Jednotlivé dosky sa líšia tvarom, veľkosťou aj výrobným materiálom. Zásadnú úlohu pri rozhodovaní hrá skutočnosť, aký štýl jazdy preferujete aj to, či patríte k začiatočníkom alebo pokročilejším používateľom.

Porovnať ceny longboardov

Typy

Longboardy je možné rozdeliť na niekoľko rôznych typov, v závislosti od spôsobu a miesta využitia.

Do mesta

Ak využijete longboard predovšetkým ako dopravný prostriedok alebo patríte k tým, ktorí s touto doskou začínajú, budete vyberať medzi tzv. cruisery. Jedná sa o menšie dosky s menšími kolieskami. Vďaka zdvihnutej zadnej časti, môžete počas jazdy zdvihnúť predné kolieska a prekonať tak rôzne prekážky a nerovnosti.

Do mesta, parku aj na chodníky

Na týchto miestach využijete tzv. pintail, táto doska má tvar kvapky. Jedná sa o vôbec najobľúbenejšie dosky. U týchto typov je dôležitá aj výška, longboardy s väčšou výškou lepšie zatáčajú a rýchlejšie reagujú. Ich nevýhodou je však nižšia stabilita. Nižšie longboardy sú stabilnejšie, nie sú však tak obratné.

Jazda z kopca aj po ceste

V tejto kategórii si prídu na svoje najmä skúsení užívatelia, ktorí si chcú vychutnať rýchlu jazdu a majú radi adrenalín. Na svoje si prídu aj milovníci trikov.

Štýl jazdy

Podľa štýlu jazdy môžete vyberať medzi longboardmi určenými na carving, freeride alebo downhill.

Carving, cruising

Pre tento štýl jazdy sú určené predovšetkým hybridné dosky, pre ktoré sú typické výrezy na kolieska. Trucky hybridných longboardov sú uchytené drop-thru systémom. Vďaka tomuto uchyteniu môže byť ťažké vykonávať niektoré triky. Carvingové longboardy režú dobre zákruty, a využiť ich môžete aj pri tzv. tancovaní na doske.

Freeride

Freeriderové dosky sú špecifické svojim tvarom, vďaka tomu môžete vykonávať rôzne triky ako otočky o 180 ° a ďalšie.

Downhill

Longboardy sú určené predovšetkým na veľmi rýchlu jazdu. Tieto dosky môžu dosiahnuť aj rýchlosť väčšiu ako 80 km/ha sú určené skutočným profesionálom.

Dĺžka

Dĺžka dosky má vplyv na štýl jazdy. Longboardy s dĺžkou od 71 – 97 cm využije pri jazde po meste. Dlhšie dosky s dĺžkou od 97 – 107 sú určené do mesta, hodia sa pre freeride aj downhill. Dosky, ktoré budete používať najmä v meste, by nemali byť dlhšie ako 105 cm. Dĺžka 107 a viac cm je ideálna pre longboardy určené pre freeride alebo downhill.

Tvar

Okrem rovných dosiek sú k dostaniu aj rôzne tvary.

  • Kick tails – jedná sa o zahnuté konce, ktoré vám umožnia dosku lepšie zdvihnúť a vykonávať rôzne triky. K dostaniu sú dosky, ktoré majú zdvihnutú jednu alebo obe pätky. Tento tvar je ideálny pre Freestyle.
  • Wheel cut – outs a wheel wells – nad kolieskami je výrez, vďaka ktorému nedôjde ku kontaktu kolies s doskou, čo sa môže stať najmä pri ostrom zatáčaní.
  • Concave – okraje dosky sú vyvýšené ako stred, vďaka tomuto tvaru budete mať pri jazde väčšiu stabilitu. K dostaniu sú v troch úrovniach, najhlbšie dosky sú vhodné na zjazdy a freeride.
  • W-concave – tento tvar je typický pre drahšie freeriderové a zjazdové dosky. Úzka priehlbina vedie stredom dosky, čo má opäť vplyv na priľnavosť a stabilitu.

Konštrukcia

Výrobný materiál má vplyv na životnosť a bezpečné používanie. K dostaniu je mnoho modelov vyrobených z plastu. Ich výhodou je najmä nízka cena. Ak to s jazdou na doske myslíte vážne, je vhodné sa im vyhnúť.

Uprednostňujte longboardy vyrobené z dreva alebo v kombinácii drevo laminát. Medzi používané dreviny patrí javor, bambus a breza. Javorové dosky sú vďaka svojej tvrdosti určené na downhill lomboardy, bambus a javor sú materiály freeriderových a carvingových longboardov.

Ďalšie parametre

Longboard sa skladá z niekoľkých častí, ktoré treba pri výbere zohľadniť. Pozornosť tak budete venovať truckom alebo osám, kolieskam, ložiskám. K ďalším parametrom patrí hardvér, tu sa jedná o skrutky a matky, risers sú podložky medzi doskou a truckom.

Trucky

Trucky spájajú dosku s kolesami, vďaka nim je možné longboard ovládať. Sú vyrobené z kovu a používajú sa v dvoch základných prevedeniach, častejšie narazíte na reverse kingpinové trucky, menej časté sú vertical kingpin trucky.

Reverse kingpinové trucky majú lepšiu geometriu a točivosť a takú väčšiu stabilitu. Tieto tracky sú vhodné pre všetky typy longboardov, nájdete ich aj výrobkov vhodných na pohyb po meste, freeride i downhill.

Kingpin trucky sú typické pre skateboardy. Nájdete ich prevažne pri longboardoch, ktoré využijete pri robení rôznych trikov.

Ložiská

Kvalitné ložiská určujú životnosť longboardu, majú vplyv na točivosť, zrýchlenie aj kvalitu. Ložiská nájdete pod značením ABEC. Za touto ukratkou sa potom nachádzajú číslice 1, 3,5, 7 a 9. Čím je toto číslo vyššie, tým kvalitnejšie ložiská sú.

Na základe jedného čísla však nie je možné porovnávať výrobky rôznych značiek. Môžete kúpiť longboard za nízku cenu od neznámeho výrobcu, ktorého ložiská môžu byť označené ako ABEC 9, a napriek tomu tento výrobok nebude tak kvalitný, ako výrobok známeho výrobcu ale s nižším značením ložísk.

Kolieska

To čo priamo určuje štýl aj jazdné vlastnosti longboardu sú kolieska. Ich výber je tak veľmi dôležitý a neuľahčuje ho ani skutočnosť, že môžete vyberať medzi niekoľkými typmi. Okrem rôznych tvarov a veľkostí, sú k dostaniu kolieska s inou tvrdosťou.

Čo sa týka veľkosti, pokiaľ milujete rýchlu jazdu, budú pre vás lepšie veľké tvrdé kolesá. Malé mäkké kolesá majú, sú pomalšie, majú však lepšiu priľnavosť a jazda je plynulá aj na nerovnom terne. Tieto bicykle tak budú vyhovovať začiatočníkom aj tým, ktorí sa budú pohybovať po meste, na chodníkoch alebo parku.

  • Downhill – pre rýchlu jazdu sú určené väčšie kolesá s veľkosťou nad 70 mm, hrana by mala byť ostrá a širšia. Mäkké kolesá 74A majú lepšiu priľnavosť, jazda na nich bude ale pomalšia, tvrdé kolesá 86A sú rýchlejšie, priľnavosť aj odpor je menší. Odporúčaná tvrdosť pre tento štýl je 80A – 83A.
  • Freeride – ideálna je kombinácia dvoch typov a to slide a downhill koliesok. Uprednostňujte väčšie kolieska nad 70 mm, hrany by mali byť zaoblené, tvrdosť by potom mala byť v rozmedzí 78 – 80A.
  • Slide – vyberajte kolesá s menším priemerom aj šírkou, hrany by mali byť zaoblené. Tvrdosť by mala byť v rozmedzí 78A – 82A.
  • Skate, Techslide – pre tieto štýly sa hodia malé cca 60 mm a tvrdé kolieska cca 100A. Také bicykle sú vhodné na splavovanie hladkých povrchov rámp a používajú sa v skateparku. Nehodí sa však na jazdu mestom.
  • Cruising – tieto longboardy sú vhodné pre mestskú jazdu, mali by teda dobre tlmiť otrasy, čo vám umožní mäkšie kolesá, ideálna veľkosť je v rozmedzí 60 – 70 mm, hrany môžu byť ostré aj zaoblené.
  • Slalom – pre slalom je treba vyberať kolesá s dobrou priľnavosťou, ideálna veľkosť je v rozmedzí 70 – 75 mm, tvrdosť 78 – 80A.

Bushingy

Bushingy sú veľmi malé časti, pri jazde sú však taktiež dôležité. Majú vplyv na stabilitu dosky, ovplyvňujú aj zatáčanie aj váš celkový pocit z jazdy.

Aj tu treba zvoliť ideálnu tvrdosť, s tvrdším bushingom budete vykonávať náklony s väčšou silou, vhodnejšie sú pre štýl carving, downhill a freeride. S mäkšími bushingmi bude zatáčanie jednoduchšie, čo oceníte pri carvingu.

Bushingy majú tvar valca alebo kužeľa. Valec je viac používaný, je možné ho využiť prakticky pri všetkých štýloch. Ich výhodou je väčšia stabilita, zatáčanie je ťažšie. Tvar kužeľa je vhodný pre skúsených jazdcov, ktorí prevádzkujú slalom, dancing, cruising alebo carving. Kužeľové bushingy sú menej stabilné, lepšie sa s nimi bude zatáčať.

Podložky

Podložky sú opäť jedny z najmenších častí dosky, môžu však ovplyvniť vlastnosti jazdy aj znížiť množstvo vibrácií. Úlohou podložky je zvýšenie vzdialenosti medzi doskou a kolesami, vďaka nim nedochádza k možnému zablokovaniu ani poškodeniu kolies či dosky.

Túto skutočnosť oceníte najmä pri doskách s väčšími kolesami, tu platí jednoduché pravidlo, čím sú väčšie kolesá, tým väčšie by mali byť aj podložky. Nevýhodou väčších podložiek je ale horšie zatáčanie. Podložky sú najčastejšie gumové alebo plastové a môžu byť rovné alebo uhlové.

Značka

Výrobcov je naozaj veľké množstvo, pri výbere preferujte kvalitné drevené dosky av ideálnom prípade sa vyhnite tým plastovým. Z výrobcov môžeme menovať Tsunami, Mindless, Globe, D Street, Carver, Madrid, Penny, Yow atď.

Cena

Menej kvalitné a menšie dosky je možné kúpiť do 22 eur. Sú určené najmä deťom. Cena kvalitných dosiek je v rozmedzí 86 – 129 eur. Vyhovovať budú začiatočníkom a príležitostným používateľom. Zapálení jazdci a profesionáli potom môžu vyberať medzi doskami, ktorých cena sa šplhá k 214  a viac stoviek..

Porovnať ceny longboardov

Otázky a odpovede

Čo je cruising a aké dosky sú pre tento štýl vhodné?

Cruising alebo carving sú štýly pre začiatočníkov. Jazda je pohodová, longboardy využijete predovšetkým ako možnosť rýchlejšieho presunu z miesta na miesto. Vhodné sú aj na jazdu parkom.

Pre tento štýl budete vyberať dosky Pintail, svojim tvarom pripomínajú kvapku, patria k najrozšírenejším, Cruiser a Mini Cruiser sa od seba líšia dĺžkou dosky. Cruiser je vhodný na robenie trikov aj mestské jazdenie, nehodí sa na schádzanie kopcov.

Mini Cruiser je kratšia a podobá sa skateboardu, je určený najmä na robenie trikov, ale majú aj výborné jazdné vlastnosti. Penny boardy sú najčastejšie vyrobené z plastu, avšak je viac kvalitné ako lacné výrobky nepoctivých výrobcov. Tieto dosky teda vyberajte naozaj starostlivo. Využiť ich môžete vďaka širším kolieskam aj na nerovnom terne.

Čo je Freestyle?

Freestyle alebo Frreride sú štýly, na ktoré môžete prejsť, pokiaľ poznáte základy a chcete si jazdu viac užiť. Freestyle zahŕňa rôzne akrobatické kúsky, drifty, slejdy, preskoky atď. Freeride je potom rýchlejšia jazda, kedy sa už odvážite schádzať kopce, ale netrúfnete si na extrémnu rýchlosť.

Čo je liek Downhill?

Pokiaľ dosku skutočne ovládate a chcete si vychutnať pôžitok z naozaj veľmi rýchlej jazdy, prichádza na rad práve downhill. Dosky sú určené na rovný terén a môžu dosiahnuť veľké rýchlosti.

Záver

Dnešný trh ponúka naozaj veľké množstvo rôznych výrobkov všetkých možných tvarov, veľkostí, veľkostí a designových prevedení. Pri výbere vhodného longboardu by nemala hrať tú najdôležitejšiu rolu cena a ani vzhľad.

Rozhodujte sa predovšetkým podľa štýlu jazdy, ktorý je vám najbližší. Skúsenejší užívatelia už nejaký prehľad majú a výber pre nich nebude nijako zložití, začínajúci by si mali nechať poradiť a vysvetliť, čo jednotlivé parametre umožňujú. Z tohto dôvodu výber nepodceňujte a neváhajte sa obrátiť na kvalifikovaných odborníkov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo