Detské lehátko je veľmi obľúbenou pomôckou rodičov najmenších detí. V lehátku je bábätko pripútané pomocou bezpečnostného pásu a rodičia tak majú voľné ruky pri starosti o domácnosť, ďalšie deti atď. Lehátko je k dostaniu v mnohých prevedeniach, medzi najpopulárnejšie sa jednoznačne radia multifunkčné lehátka s radom funkcií, ktoré bábätko zabavia rôznymi spôsobmi.
Pri výbere by ste sa mali zamerať predovšetkým na bezpečnosť, ktorá je daná predovšetkým robustnou konštrukciou. Ďalej by ste sa mali zaujímať o zdravotnú nezávadnosť použitých materiálov, čo je u pomôcok pre deti priorita najmä preto, že malé deti všetko ochutnávajú.
A potom sú tu rôzne funkcie, ktoré jednotlivé modely ponúkajú. S počtom funkcií však pochopiteľne rastie aj cena, je teda na zvážení, ktoré funkcie využijete a ktoré sú už viac-menej zbytočné.
Typy
Do detského lehátka je možné umiestniť bábätko do polosedu, vďaka tomu môže dieťa lepšie pozorovať svoje okolie a lehátko využijete aj pri kŕmení. Vďaka madlu, ktorým je väčšina lehátok vybavená, ich budete môcť bezpečne prenášať, pri všetkých typoch je potom samozrejmosťou bezpečnostný pás.
Klasické
Pre tento typ lehátka je typická jednoduchá konštrukcia, ktorá vo väčšine prípadov neumožňuje hojdanie. Konštrukcia je vyrobená z kovu alebo plastu a je potiahnutá látkou.
Pre lepšiu údržbu sa uistite, že je možné látku zložiť a vyprať. Lehátka nedisponujú ani žiadnymi prídavnými funkciami, k dispozícii tak máte iba bezpečnostný pás a pri niektorých typoch aj hrazdičku s hračkami.
Interaktívna
Jedná sa o drahšie lehátka, súčasťou ktorých je rad funkcií, ktoré majú bábätko upokojiť a zabaviť. Snáď všetky lehátka sú vybavené hrazdičkou, ktorú je možné v niektorých prípadoch odňať. Interaktívne lehátka sa vyznačujú väčšou nosnosťou a umožňujú tak dlhšie používanie. Tieto lehátka sú väčšinou doplnené o malý pultík s hračkami.
Tieto lehátka je možné rozdeliť do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria ležadlá polohovacie, druhú potom vibračnú.
Polohovacie umožňujú nastaviť výšku chrbtovej opierky, vďaka tomu je možné umiestniť lehátko do vodorovnej polohy aj polosedu. Vďaka tomu ich môžete využívať už u novonarodených detí. K dispozícii máte aj mnoho funkcií ako hojdanie, hudobné a svetelné efekty.
Vibračné umožňujú nastaviť niekoľko stupňov vibrovania a niektoré aj funkciu hojdania. Najdrahšie lehátka kombinujú možnosť polohovania aj vibrovania. A plniť môžu tiež funkciu 2v1 alebo 3v1, kedy je možné ich prerobenie na stolček so stoličkou alebo závesnú hojdačku. V tomto prípade však budete musieť počítať s vyššou obstarávacou cenou.
Do vane
Samostatnú skupinu tvoria lehátka do vane. Sú k dostaniu v mnohých podobách. Tieto lehátka plnia skôr funkciu bezpečnej podložky a takmer vo všetkých prípadoch nedisponujú bezpečnostným pásom.
Medzi najjednoduchšie je možné zaradiť molitanové a penové lehátka. Ďalej sú to plastové lehátka, ktoré sú často doplnené protišmykovou podložkou a vďaka vyvýšeným okrajom vám umožnia mať pri kúpaní voľné obe ruky.
K drahším typom patrí obľúbený vankúšik na kúpanie, ktorý je vyrobený z mikrovlákna. Jeho výhodou je predovšetkým mäkkosť, a pocit bezpečia, ktorý ocenia predovšetkým najmenšie deti, pre ktoré môže byť kúpanie stresujúcou záležitosťou. Kúpacie vankúšiky je možné jednoducho omývať pod tečúcou vodou, a potom nechať voľne sušiť.
K najdrahším ležadlám patrí tzv. hojdacia sedačka, ktorá svojim dizajnom veľmi pripomína klasické hojdacie ležadlo. Tieto lehátka nedisponujú však žiadnymi funkciami, u niektorých však narazíte na hrazdičku s hračkami. Tieto lehátka môžu byť vybavené bezpečnostným pásom a niekoľkostupňovým polohovaním. To či sú tieto lehátka pri kúpaní praktické, je však na zvážení.
Konštrukcia
Pri ležadle je jedným z najdôležitejších prvkov stabilná a pevná základňa. V tomto ohľade je možné vyberať lehátka, ktorých konštrukcia je vyrobená z ľahkého kovu, av tých drahších narazíte na masív. Nech je výrobný materiál akýkoľvek, kvalitné lehátko musí spĺňať európsku normu kvality EN 12790.
Bezpečnostným prvkom je pri týchto výrobkoch troj alebo päťbodový bezpečnostný pás. V prípade pásu sa zamerajte na ich prevedenie. Kvalitný pás by mal byť ideálne vystužený a mäkký, aby nedochádzalo k možným otlakom.
Konštrukcia je potiahnutá látkou, v drahších ležadlách je veľmi časté mäkké polstrovanie. Lehátka, ktoré je možné používať ihneď po narodení bábätka, by mali disponovať polstrovanou vložkou a umožňovať polohovanie do vodorovnej polohy. Z praktického hľadiska je vhodné, ak lehátko disponuje madlom na prenášanie. To môže súčasne pliť funkciu hrazdičky.
Nosnosť
Nosnosť lehátok sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 9 – 18 kg. Lehátka s väčšou nosnosťou by mali umožňovať prestavenie na kresielko. Pri bežných lehátkach, ktoré túto funkciu nemajú, v drvivej väčšine prípadov vysokú nosnosť nevyužijete.
Čím je bábätko staršie, tým viac bude vyžadovať voľnosť, aby mohlo skúmať svet. Všeobecne sa dá povedať, že ležadlo patrí k pomôckam, ktoré môžu slúžiť cca 6 – 9 mesiacov.
Napájanie
Interaktívne lehátka vo všetkých podobách potrebujú pre správny chod zdroj energie. Najčastejšie sa stretnete s lehátkami, ktoré sú napájané pomocou batérií. Toto riešenie je praktické, lehátko je možné používať kedykoľvek a kdekoľvek. V prípade vybitia batérií ich budete v prípade niektorých lehátok vymeniť, ale kúpiť je možné aj modely s dobíjacími batériami.
Druhú menšiu skupinu tvoria lehátka, ktoré disponujú prívodným káblom. U týchto výrobkov sa nemusíte starať o životnosť batérií, ale kábel nie je pri tomto výrobku príliš praktický.
Funkcia
Interaktívne lehátka ponúkajú niekoľko funkcií. S ich pomocou je možné dieťa zabaviť, ale aj upokojiť a uspať, čo je v prípade najmenších detí vec na nezaplatenie. Ako už bolo spomenuté, v drvivej väčšine sú súčasťou lehátok hrazdičky. Hrazdička obsahuje niekoľko zavesených hračiek vyrobených z rôznych materiálov.
Hračky musia byť vyrobené zo zdravotne nezávadných materiálov, nesmú obsahovať žiadne malé časti, ktoré by mohlo bábätko vdýchnuť. Veľakrát pri dotyku hračky šuštia a pískajú. Pokiaľ hračky dieťa omrzí, je možné na hrazdičku pripnúť čokoľvek iné, ideálne sú najmä silikónové hryzátka alebo klipy na cumlík.
Hojdanie
Veľa lehátok je vybavených nejakým typom hojdacieho mechanizmu. U lacnejších typov je potrebné hojdať ručne, v prípade drahších zapnete funkciu hojdania jedným tlačidlom. U týchto typov je často možné zvoliť intenzitu hojdania a to pomocou tlačidiel alebo diaľkového ovládača.
Vibrácie
Je funkcia veľmi podobná hojdaniu. Aj v tomto prípade je možné voliť rôznu intenzitu vibrovania.
Melódie a svetelné prvky
Veľmi častým prvkom je aj funkcia melódií. Okrem melódie môžu lehátka bábätko upokojiť pomocou bieleho šumu alebo rôznych zvukov z prírody. Často je možné voliť medzi niekoľkými zvukmi,
Svetelné prvky
Svetelné prvky aj táto funkcia môže bábätko zaujať
Polohovanie
Funkcia polohovania je veľmi vhodná. Vďaka nej je možné lehátko bez obáv používať aj v prípade novonarodených detí. Využijete ich však aj u starších detí, najmä vtedy, keď bábätko v lehátku zaspí.
Nastavenie veľkosti
Túto funkciu využijete pri tzv. rastúcich ležadlách. Tieto lehátka môžete využívať aj cca 3 roky. Lehátka, ktoré je možné používať dlhšiu dobu, bývajú označované ako 2v1 alebo 3v1 a umožňujú lehátko prestaviť na sedátko alebo hojdačku.
Strieška proti slnku
Je praktickým doplnkom, ktorý bábätko chráni pred priamym slnkom v prípade, že budete lehátko používať aj vonku.
Popruhy
Popruhy rovnako ako madlo slúžia na ľahšie premiestňovanie.
Značka
Pri výbere vybavenia pre najmenšie deti nepodceňujte výrobcu. Kvalitný výrobca, ktorý je zameraný na výrobky určené deťom, vám poskytne bezpečný výrobok vyrobený z certifikovaných materiálov. Medzi týchto výrobcov je možné zaradiť značku Fisher-Price, Chicco, Kinderkraft, New Baby atď.
Cena
Tie najlacnejšie lehátka je možné kúpiť už za cca 20 eur. Ide o klasickú podobu, teda konštrukciu potiahnutú látkou. Ak uprednostňuje multifunkčné lehátko, bude vás zaujímať cenová kategória 40 a viac eur. Najväčší výber ponúka rozmedzie 40 – 100 eur. Ak vás zaujali rastúce lehátka, kúpite ich v cenovej kategórii 80 – 200 eur.
Otázky a odpovede
Je lehátko pre bábätko vhodné?
Lehátka sú veľmi praktickými pomôckami, ktoré vám môžu priniesť chvíľku pokoja počas náročnej starostlivosti o bábätko. Avšak ani s týmito pomôckami by sa to nemalo preháňať.
Všeobecne sa odporúča, nenechávať najmenšie bábätko v lehátku dlhšie ako 30 minút denne, najmä v prípade, keď lehátko neumožňuje polohovanie. Staršie dieťa je možné do neho umiestniť na cca 1 hodinu. Nevýhodou lehátok je fixácia, ktorá dieťaťu neumožňuje voľný pohyb a teda správny vývoj.
Aký výrobok je pre dieťa najvhodnejší?
Čo sa týka správneho vývoja, je to jednoznačne akákoľvek podoba hracej deky. Hracie deky bývajú často doplnené o hrazdičku s hračkami. Hrazdičku je však možné kúpiť aj samostatne.
Hracia deka poskytuje dieťaťu množstvo zábavy, podporuje ich v rozvoji a najmä nijako neobmedzuje v pohybe. Dieťa sa môže voľne pretáčať alebo posúvať, čo ho motivuje k ďalšiemu vývoju.
Aké sú najobľúbenejšie kúpacie lehátka?
Každému vyhovuje iný materiál a iné prevedenie. Na základe rôznych internetových diskusií však v obľube vedú jednoduché molitanové a penové lehátka a tiež kúpací vankúšik. Najhoršie potom dopadli plastové ležadlá, ktoré podľa diskutujúcich pri kúpaní skôr prekážajú.
Záver
Pri výbere lehátka zohľadnite predovšetkým kvalitného výrobcu. Jednotlivý výrobcovia ponúkajú väčšie množstvo rôznych výrobkov, ktoré sa líšia prevedením a množstvom funkcií a teda aj cenou.
Jednotlivé funkcie môžu bábätko upokojiť, myslite však na to, že lehátko nie je vhodné používať dlhú dobu a preto nemusíte všetky funkcie naplno využiť. Medzi osvedčené funkcie patrí najmä hojdanie a melódie.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?