Laky na nechty

Pokiaľ si nenechávate robiť umelé nechty, určite si ich radi lakujete aspoň občas. Vyzerajú tak upravenejšie a môžete ich zároveň zladiť s outfitom. Na výber máte z mnohých farieb aj efektov, a to dokonca v prípade, že netúžite po pozornosti. Aby ste si dokázali sami vytvoriť rovnako kvalitný dizajn ako v nechtových štúdiách, budete potrebovať viac ako jeden lak na nechty. Čo všetko sa vám bude hodiť a podľa akých kritérií by ste mali vyberať?

Porovnať ceny lakov

Typy

Aké typy lakov na nechty podľa ich efektu a účelu v drogériách nájdete? Možností je dosť, preto si určite každý vyberie to svoje. Veľkou výhodou je, že farby aj finiše môžete často meniť, a to v pohodlí doma, dokonca za nižšiu cenu. Neznamená to však, že by ste si nemohli dopriať gélové nechty či bohaté zdobenie.

Podkladové a vrchné laky na nechty

Tento typ lakov patrí medzi základné a nanáša sa pod alebo na farebnú vrstvu. Podkladový lak, čiže primer, slúži ako podklad, ktorý zabraňuje žltnutiu nechtov a zároveň zaisťuje, aby bola farebná vrstva nanesená rovnomerne bez hrbolčekov, ktoré sa na nechtoch prirodzene vyskytujú. Top coat, inak povedané vrchný lak, funguje ako posledný krok, vďaka ktorému budú nechty vyzerať pekne po dlhšiu dobu. Znižuje tiež šancu, že sa lak odlúpne alebo praskne.

Klasické krycie laky na nechty

Farebné laky na nechty, ktoré všetci poznáme. Ich finiš je lesklý, farby sýte, medzi obľúbencami jasne víťazí červená. Príliš dlhú výdrž od nich ale nečakajte

Trblietavé laky na nechty

Pre dodanie lesku sú tu trblietavé laky, ktoré sa vyrábajú buď ako samostatný lak, alebo ako lak vo forme top coatu s trblietkami v ňom. Všeobecne idú horšie odstrániť, za to ale dlho vydržia.

Matné laky na nechty

Ak ste fanúšikovia skôr matného finiša oproti lesklému, stačí si zaobstarať matný lak na nechty v rôznych farbách alebo jeden top coat, vďaka ktorému premeníte akýkoľvek lak, ktorý máte doma, v matný.

Shellac metóda

Chcete, aby vám nechty dlho vydržali? Vyskúšajte shellac metódu, ku ktorej bude potrebná UV lampa. Nebojte sa, táto metóda je šetrnejšia ako modelácia gélových nechtov.

UV gélové laky na nechty

Aby ste mohli gélové laky aplikovať, budete opäť potrebovať UV lampu. Laky sú sýtych farieb, dlhé výdrže a skvele sa hodia na nechtovú modeláž. Ich nevýhodou je vyššia cena a náročnosť odstránenia.

Funkcia

Dôvod, prečo ženy (aj muži) využívajú lak na nechty, je ten, že rovnako ako make-up a móda patrí medzi spôsob, ako vyjadriť svoju osobnosť. Môžete tu využiť kreativitu, predstavivosť alebo farbu zladiť s celým outfitom aj líčením. Oproti gélovej modelácii je lakovanie pre nechty zdravšie, navyše môžete farby a efekty častejšie striedať, pretože farba tak dlho nevydrží. Zloženie zvládnete pomocou odlakovača, na trhu už existujú aj šetrnejšie verzie.

Zloženie

Stále sa jedná o chémiu, preto je vhodnejšie voliť čo najšetrnejšiu metódu, ktorá je dostupná. Okrem klasického zloženia sú laky zamerané na ošetrujúce či prírodné zloženie, ktoré šetria vaše nechty a nevysušuje ich. Pamätajte ale na to, že pri častom lakovaní sa nejakému tomu negatívnemu účinku nevyhnete.

Prírodné zloženie

Pre eko nadšencov je dostupný variant prírodného zloženia, ktoré má ale menej sýte farby a kratšiu výdrž, navyše je cena vyššia. Laky však neobsahujú chémiu.

Ošetrujúce zloženie

Na zachovanie zdravia nechtov aj počas nosenia majú niektoré laky v zložení prírodné oleje, ktoré zabraňujú štiepeniu a vysúšaniu.

Bežné zloženie

Aby lak dobre držal a mal sýtu farbu, je doň pridávaných niekoľko chemických látok, ktoré nechtom príliš neprospievajú. V minulosti ste v nich mohli nájsť toluén, xylén či formaldehyd, dnes už to tak našťastie nie je. Stále sa tu ale objavujú rozpúšťadlá, zmäkčovadlá, filmotvorné látky, pigmenty alebo rôzne šupiny a perleť.

Laky pre deti

Áno, počujete správne. Lakovanie nechtov nie je pre deti nič zdravého, preto sa vyvinuli špeciálne laky na vodnej báze, ktoré neškodia ani detskej rúčke. Dajú sa zlúpnuť a sú bez chémie, samozrejme.

Výdrž

Výdrž laku sa odvíja predovšetkým od kvality, ktorá je väčšinou definovaná cenou. Hoci výrobcovia uvádzajú, že vám nalakované nechty vydržia v dobrom stave po dobu 7 dní, nebýva tomu tak. Vzhľadom na to, že sa kúpete, umývate riad alebo si oplachujete ruky, v skutočnosti vydrží skôr 3 až 5 dní. U dlhotrvajúcich lakov môžete očakávať výdrž maximálne 14 dní, pokiaľ sa používajú s UV lampou, budete ich môcť nosiť až 5 týždňov.

Bežná výdrž

U klasických lakov bez dlhotrvajúceho účinku nečakajte výdrž dlhšiu ako týždeň. Pohybuje sa väčšinou skôr okolo 3 až 5 dní, môžete ju ale podporiť použitím bezfarebných lakov, primeru a top coatu, či trblietkami.

Dlhotrvajúca výdrž

Pre dlhodobú výdrž budete musieť zaobstarať gél-laky, shell-laky či UV gélové laky. Pri produktoch, ktoré sa nezapekajú pod UV lampou sa dočkáte výdrže maximálne dvoch týždňov, u UV lakov možno očakávať výdrž až 5 týždňov.

Objem

Aby ste vedeli, aké veľké množstvo si zaobstarať, spýtajte sa sami seba, ako často si lakujete nechty a ako často budete danú farbu využívať. Ak si nie ste istí a chcete experimentovať, radšej zakúpte menšie balenie, nabudúce vezmete väčšie, keď sa vám farba zapáči. Takto šetríte nielen svoju peňaženku, ale aj planétu.

Do 10 ml

V prípade, že chcete danú farbu iba vyskúšať alebo si nechty nelakujete tak často, oplatí sa zaobstarať si menší objem v podobe 10 ml. Lak tak zbytočne nevyschne a pokiaľ sa vám nebude páčiť, nebudú to vyhodené peniaze.

Nad 10 ml

Máte svoju obľúbenú farbu či konkrétny lak od danej značky? Kúpte väčšie balenie o 10 ml, aby ste lak mohli používať dlhšiu dobu.

Aplikácia

Určite nechty lakujete už roky, viete ale, ako by ste lak mali aplikovať správne? Predovšetkým by mal byť necht odmastený, môžete pod neho použiť bezfarebný lak, teda primer.

Tento krok ale nie je nutný. Samotný farebný lak nanášajte smerom od stredu ku krajom v jednej alebo dvoch vrstvách, potom nechajte zaschnúť. Posledným krokom je top coat, teda vrchný bezfarebný lak, ktorý predĺži výdrž a zamedzí skoršiemu zlúpnutiu. Ak máte problémy so zasychaním, vyskúšajte rýchloschnúci sprej na nechty.

Gélové nechty vs nalakované nechty

Oba varianty je možné vykonávať doma alebo si na ich aplikáciu zájsť do kozmetického salónu. Gélové nechty sa hodia v prípade, že chcete využiť zdobenie alebo túžite po dlhších nechtoch. Počítajte ale s tým, že vás tento variant vyjde drahšie, obzvlášť v salónoch, kde sa používajú vysoko kvalitné laky, ktoré vydržia pokojne až 5 týždňov.

Zároveň je náročné nechty dávať dole, túto službu vám ale v salónoch tiež zaistí. Pre tých, ktorí radi striedajú farby, je lepšie si nechty lakovať. Rovnako tak je lakovanie zdravšie, pretože nevyžaduje použitie lepidla. Gélové nechty však nemusia znamenať automatické predĺženie, stačiť môže iba gél lak.

Značka

Pri výbere laku si prečítajte zloženie, v ideálnom prípade siahnite po šetrnejšom. Vyhnite sa lakom bez značky, ktoré by mohli obsahovať nebezpečné látky a vyberajte O.P.I., Dermacol, Sally Hansen, Rimmel London alebo Max Factor.

Cena

Podľa kvality a prestíže značky sa laky na nechty delia do niekoľkých cenových kategórií. Väčšinu lakov, vrátane tých drahších, nájdete v drogérii. Obyčajné laky bez extra výdrže a starostlivosti kúpite do 5 eur, na výber budete mať zo širokej palety farieb. Hodí sa pre občasné použitie alebo nenáročné požiadavky. Od 5 do 9.1 eur sa dočkáte kvalitnejších lakov, u niektorých z nich je súčasťou aj starostlivosť o nechty. V tejto kategórii nájdete už spomínané prírodné alternatívy.

V kategórii nad 9.1 eur nájdete ten najlepší tovar – UV gélové laky, gél-laky a shell-laky. Spoľahnúť sa môžete na výdrž, krytie aj zloženie.

Porovnať ceny lakov

Údržba

O lak ako taký sa nijako starať nemusíte, dbajte iba na starostlivosť o nechty – berte vitamíny, doprajte si ošetrujúce kúry a z času na čas nechajte nechty prírodne bez laku.

Expiračnú dobu laku nájdete na jej obale, všeobecne ale platí, že by sa mal vyhodiť po 2 rokoch. Fakt, že prešiel, si tiež overíte zmenenou farbou, konzistenciou, vysychaním a hrudkovaním. Lak po expirácii vám síce neublíži, nie je totiž nijako nebezpečný, jeho výsledok ale nebude stáť za nič.

Príslušenstvo

Na dokonalé nechty treba dokonalé prípravy. Okrem niekoľkých druhov lakov si kúpte aj ďalších pomocníkov, s ktorými budú vaše nechty vyzerať ako zo salónu.

Pilník

Aby ste dosiahli požadovaný tvar, bude potrebné nechty pilníkom upraviť. Zároveň je možné zabrúsiť nerovnosti či odchlipy. Odporúčame uprednostniť papierový pred kovovým, ktorý je na nechty príliš drsný a môže poškodiť ich štruktúru. Pre rýchlejšiu prácu je možné zaobstarať elektrický pilník, ktorý sa bežne využíva v nechtových štúdiách.

Pomarančové drievko

Nechtová kožička by mohla pri lakovaní nechtov prekážať, preto ju jednoducho zatlačíte pomocou pomarančového drievka. Nemala by sa strihať, pretože potom hrozí vznik záder.

Odlakovač

Typy odlakovačov by vystačili na celý článok. V dnešnej dobe sa snaží vyhnúť acetónu, preto u väčšiny produktov túto zložku už nenájdete. Namiesto toho sa objavujú ošetrujúce oleje, pretože odlakovač, rovnako ako lak, nechty a kožu okolo vysušuje.

Použiť môžete napríklad klasický odlakovač vo fľaštičke, so špeciálnym dávkovačom, vďaka ktorému stačí tampónik len priložiť, alebo odlakovač s integrovanou hubkou, ku ktorému nepotrebujete žiadne ďalšie pomôcky, iba prst vložíte a točíte s ním.

Zdobenie na nechty

Pre výraznejší dizajn môžete použiť sypké trblietky, kamienky alebo nálepky. Počítajte ale s tým, že začnú pomerne skoro odpadávať.

Otázky a odpovede

Ktorý lak na nechty by nemal chýbať v mojej výbave?

Aby bolo lakovanie nechtov kvalitné a vydržalo čo najdlhšie, hodí sa najskôr použiť podkladový lak, následne farebný lak a nakoniec top coat, teda vrchný lak. Okrem toho je možné využiť zmatňujúci top coat, vďaka ktorému dosiahnete pri každom laku vo vašej zbierke matného efektu.

Ako dlho mi lak na nechtoch vydrží?

Výdrž je individuálna a odvíja sa od toho, aký kvalitný lak ste zakúpili a ako veľmi zamestnávate ruky, respektíve ako často ich máčate vo vode. Ak sa jedná o lak s bežnou výdržou, počítajte zhruba 3-5 dní. Pokiaľ vlastníte dlhotrvajúci lak, bez UV lampy to bude 14 dní, so zapečením pod UV lampou až 5 týždňov. Výdrž môžete ovplyvniť aj obstaraním top coatu a tým, že budete svoje ruky viac šetriť.

Môžu lak na nechty používať deti?

Môžu, ale musí ísť o špeciálny druh, ktorý im je určený. Neobsahuje chémiu, je na vodnej báze, dá sa zlúpnuť a príliš nekryje. Klasický lak nie je pre deti bezpečný.

Záver

Laky na nechty patria medzi základnú kozmetickú výbavu, vďaka ktorej môžete byť kreatívni a ukázať svetu kúsok vašej osobnosti. Pretože laky (okrem tých gélových) nevydržia tak dlhú dobu, môžete ich často meniť a kombinovať, poprípade ich ladiť k outfitu. Ich cena nie je vysoká, a tak si ich môže zaobstarať každý. Okrem farby je dôležité hľadieť aj na ďalšie parametre, ktoré sme si vyššie popísali. Spoločne s vhodným príslušenstvom dosiahnete profesionálny výsledok aj z pohodlia domova.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo