Kultivátory

Pripraviť pôdu na jarné osiatie alebo ju naopak na jeseň prehnojiť a zazimovať nie je nijako jednoduché. V niektorých prípadoch na rad prichádza rýľ, v iných vám prácu uľahčí kultivátor. Využiť ho môžete nielen pri úprave pôdy, kedy plne nahradí klasickú motyku, hrable alebo už spomínaný rýľ.

Prácu vďaka nemu zvládnete rýchlejšie s menšou fyzickou námahou. Kultivátor s prídavným pluhom môžete použiť aj pri zbere av kombinácii s ďalším príslušenstvom ho využijete mnohými rôznymi spôsobmi.

Pri výbere tohto stroja zohráva dôležitú úlohu veľkosť záhrady a kvalita pôdy. Potom už budete vyberať medzi rôznymi druhmi pohonu. Pri jednotlivých strojoch by mal hrať dôležitú úlohu materiál konštrukcie aj nožov. Kvalitný stroj vám poskytne iba preverený výrobca, ktorého by ste mali pri nákupe uprednostniť.

Porovnať ceny kultivátorov

Typ

Stroje na kyprenie pôdy sú v predaji v dvojakom prevedení. Pod označením rotavátor sa ukrýva jednoduchší a lacnejší stroj. Kultivátory sú potom výkonnejšie a drahšie. Napriek tomu, že sa mnohokrát stretnete s tým, že sú oba tieto stroje totožné, každý obrába pôdu trochu iným spôsobom.

Rotavátor

Lacnejší a jednoduchší stroj je vybavený hviezdicovými nožmi. Tie pôdu prekyprijú rýchlosťou cca 100 – 160 ot/min do hĺbky maximálne 15 centimetrov. Sú vhodné na rozdrvenie pôdy s menšími mačinami, do pôdy veľmi dobre zapravia hnojivo, rašelinu aj mulč.

Nevyužijete ich však na hĺbkové rozoranie pôdy a nehodia sa ani na záhony s väčším množstvom buriny. Niektoré rotavátory sú doplnené o kolieska, ktoré vám uľahčia ich prepravu. Pokiaľ však budete pracovať s mokrou hlinou, dôjde k ich skorému olepeniu, čo vám naopak prácu sťaží alebo znemožní.

Kultivátor

Kultivátor je väčší a výkonnejší stroj. Pôdu obrába pomocou radličiek. Tie pôdu prekypria do väčšej hĺbky. Kultivátor využijete aj na kyprenie medziriadkov, vyorávanie plodín alebo prípravu záhona na neskoršie siatie. Za niektoré kultivátory je možné zapojiť aj brány aj valce. Multifunkčným kultivátorom odhádžete sneh a využiť ho môžete aj ako obracačku sena.

Pohon

Na výber máte niekoľko možností pohonu. Najlacnejšia možnosť ponúka jednoduché ručné kultivátory. Tie vám prácu príliš neuľahčia a sú tak vhodné skôr do priestorov, kam sa so strojom nedostanete. Ideálne sú na skyprenie pôdy v skleníku, parenisku či vyvýšených záhonoch.

V menších záhradách s kvalitnejšou pôdou využijete elektrické alebo akumulátorové stroje. Na väčšie plochy a horšiu kvalitu pôdy sú určené benzínové kultivátory.

Ručné

Na malých záhradkách si vystačíte s malým ručným kultivátorom. Jedná sa o jednoduchý pracovný nástroj vybavený tromi zahnutými rohmi. Druhou možnosťou je rotačný kultivátor.

Elektrický

Elektrické kultivátory sú už prepracovanejšie, sú však vhodné skôr do pravidelne udržovaných menších záhrad. Sú menej výkonné a neporadia si s tvrdou pôdou. Výhodou týchto strojov je menšia hmotnosť aj tichý chod.

Nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu, sú ekologické a prácu s nimi zvládnu aj ženy. Pre svoj chod potrebujú elektrickú energiu a pri práci budete musieť dávať pozor na prívodný kábel.

Akumulátorový

Rovnaké využitie ako elektrické majú aj akumulátorové kultivátory. V tomto prípade vás nebude limitovať dĺžka prívodného kábla ale životnosť batérie. Batériu je možné dobíjať a akumulátorové kultivátory patria k veľmi obľúbeným.

Benzínové

Jedná sa o robustnejšie a podstatne ťažšie stroje. Práca s nimi je vhodná skôr pre more. Vďaka vysokému výkonu si benzínový kultivátor poradí s akoukoľvek hlinou a naplno ich využijete predovšetkým na veľkých plochách.

Nevýhodou je u tohto typu hlučná prevádzka a nutnosť pravidelnej údržby, ktorá spočíva v pravidelnom dolievaní benzínu a oleja.

Výkon

Výkon kultivátora sa odvíja od šírky záberu aj typu pohonu. Ako už bolo povedané, k menej výkonným patria elektrické a akumulátorové kultivátory.

U týchto strojov sa výkon obvykle pohybuje okolo 1 000 W. Robustnejšie benzínové kultivátory s väčšou šírkou záberu môžu mať výkon od 3 – 5 000 W. V tomto prípade platí, čím je väčšia šírka záberu, tým väčší by mal byť výkon stroja.

Pracovný záber

Veľkosť vašej záhrady určuje nielen typ pohonu, ktorý pri kultivátore oceníte, ale aj šírku pracovného záberu. Tá je z veľkej podstaty daná práve typom stroja.

V prípade menších strojov vhodných na malé záhrady, býva šírka záberu spravidla v rozmedzí 30 – 60 cm.

Pri bežne využívaných hobby kultivátoroch sa pohybuje od 60 – 90 cm.

Tí, ktorí udržujú veľkú plochu, môžu vyberať medzi profesionálnymi strojmi, ktoré sa pýšia aj viac ako metrovým pracovným záberom.

Pri drahších kultivátoroch môžete využiť možnosť nastavenia rozsahu pracovného záberu a stroje vám poslúžia na rôzne veľké a členité terény.

Nože

Pri noži by vás mala zaujímať dĺžka, prevedenie aj počet nožov. Dĺžka nožov určuje, do akej hĺbky je možné pôdu prekypriť. V prípade rotavátorov je dĺžka vo väčšine prípadov do 15 cm. V prípade menších kultivátorov majú nože obvykle dĺžku 20 – 25 cm. Profesionálne stroje využívajú nože dlhé 30 a viac centimetrov.

Okrem rôznych dĺžok sú však nože tiež rôznym spôsobom zakrivené

  • Pravouhlé zakrivenie – je udávané ako vhodnejšie na obrábanie piesčitej a ľahkej pôdy.
  • V prípade, že patríte k majiteľom tvrdších pôd, budú vám viac vyhovovať kopijovité prevedenie nožov. Tie si dobre poradia aj s náročným terénom.
  • Pri drahých profi strojoch nájdete obvykle oba typy nožov.

Menšie stroje sú spravidla vybavené štyrmi sadami nožov, kultivátory s väčšou šírkou záberu môžu mať šesť sád nožov. Pri nožoch je veľmi podstatný výrobný materiál. Nože by mali byť vyrobené z vysoko odolnej kalenej ocele.

Ani tak sa ale nevyhnete ich občasnej výmene. Nekvalitné a lacné stroje môžu mať nekvalitné plechové nože, ktoré však veľa práce nevykonajú.

Príslušenstvo

Jednoduché a lacnejšie stroje vo väčšine prípadov využijete iba ako prevzdušňovače a kypriče pôdy. Drahšie umožňujú dokúpiť mnohé príslušenstvo a kultivátor tak premeniť na multifunkčný stroj.

K jednotlivým strojom je možné dokúpiť:

  • Prídavný vozík
  • Pluhovú radlicu
  • Snežnú frézu
  • Bubnovú kosačku
  • Obracačku cena
  • Drvič odpadu
  • Mulčovač

Značka

Obstaranie kultivátora nie je lacnou záležitosťou, je však vhodné priplatiť za kvalitný výrobok preverenej značky. U týchto výrobkov máte istotu, že sú vyrobené z kvalitných materiálov, umožňujú dokúpiť ďalšie príslušenstvo a výrobca vám poskytne niekoľkoročnú záruku aj pozáručný servis. Ku kvalitným kultivátorom patria výrobky značky Husqvarna, Hecht, Gardena, Fiskars, Vari a ďalšie.

Cena

K najlacnejším patria ručné kultivátory, ktoré kúpite v závislosti od typu a veľkosti od cca 5 – 40 eur. K drahším patria rôzne pojazdné plečky a pojazdné valce.

Jednoduchšie kultivátory a rotavátory je možné kúpiť od 80 – 200 eur. Sú vhodné na obrábanie menších plôch, dosahujú menšie výkony, čomu zodpovedá aj menšia šírka záberu. V tomto cenovom rozpätí sa nachádzajú prevažne stroje s elektrickým pohonom, kúpiť však môžete aj menšie benzínové stroje s výkonom okolo 3 000 W.

V strednej triede sa nachádzajú výkonnejšie stroje, kúpiť ich môžete od 200 – 400 eur. Jedná sa prevažne o benzínové stroje, ku ktorým už môžete dokúpiť ďalšie vybavenie a niektoré vám umožnia aj meniť šírku záberu.

Majitelia väčších záhrad môžu kúpiť multifunkčné kultivátory, ktoré je možné prestavať do podoby malého traktoru. Disponujú ťažným zariadením a po pripojení vlečky ich využijete aj na prepravu rôznych plodín alebo materiálov.

Porovnať ceny kultivátorov

Otázky a odpovede

Aké možnosti ponúka kultivátor?

U robustnejších strojov môžete využiť pojazd, ktorý zlepšuje ich ovládateľnosť a tým vám značne uľahčí prácu s ťažkým strojom. Drahšie stroje umožňujú meniť šírku pracovného záberu. Niektoré stroje sú vybavené spätným chodom.

Čo je stavebnicový systém?

Stavebnicový systém je označenie, ktoré umožňujú drahšie multifunkčné kultivátory. Tie je možné prestavať do podoby iných strojov. Je možné k nim prikúpiť rôzne príslušenstvo podľa vlastného uváženia a stroje využívať prakticky celoročne.

Akú údržbu je potrebné na stroji vykonávať?

Samozrejmosťou je stroj po skončení práce očistiť. Pri elektrických strojoch je nutné venovať pozornosť vetracím otvorom, ktoré musia byť priechodné. Benzínové stroje vyžadujú pravidelné doplňovanie oleja a benzínu a starať sa budete aj o vzduchový filter.

Údržba sa môže pri jednotlivých strojoch líšiť a pred použitím je vhodné dôkladne preštudovať manuál a poradí vám aj v špecializovaných predajniach.

Záver

Pri nákupe kultivátora by nemala hrať hlavnú rolu cena. Kvalitný stroj vám bude slúžiť niekoľko rokov a väčšia investícia sa vám vždy oplatí. Pri výbere vhodného typu zohľadnite kvalitu pôdy. Podľa kvality a plochy budete vyberať vhodný stroj.

Na malých plochách a kvalitnou pôdou si vystačíte s lacnejším elektrickým strojom, v tomto prípade je investícia do benzínového kultivátora zbytočná. Malé plochy s menej kvalitnou pôdou je však vhodnejšie obrábať pomocou lacnejšieho benzínového stroja s výkonom okolo 3 000 W.

Na veľké plochy s akoukoľvek pôdou využijete skôr benzínové kultivátory s väčšou šírkou záberu a možnosťou prirobenia ďalšieho príslušenstva.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo