Kufre

Či už sa chystáte na víkend, služobnú cestu alebo rodinnú dovolenku, budete potrebovať nejakú batožinu. Vyberať môžete medzi cestovnou taškou a kufrom. Cestovná taška je určená skôr športovým typom, jej vzhľad nie je taký reprezentatívny a je vyrobená z textilných materiálov. Pri výbere kufra budete voliť medzi dvoma materiálmi. Ich vzhľad je reprezentatívnejší, ale vziať ich môžete prakticky kamkoľvek.

Kufre sa okrem materiálu líšia veľkosťou, na výber máte z malých aj väčších kufrov a samostatnou kapitolou sú kufre palubné. Nech už zvolíte akýkoľvek typ, vždy by ste vo výsledku mali dostať praktickú a ľahko ovládateľnú batožinu. Kvalitné kufre kúpite od kvalitných výrobcov a pri výbere hrá dôležitú úlohu aj obstarávacia cena.

Porovnať ceny kufrov

Typy

Cestovné kufre je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa jej veľkostí. Kufre sa v závislosti od veľkosti označujú písmenami S, M, L a XL.

Palubné kufre

Palubné kufre majú veľkosť S. Kufre s menším rozmerom bývajú označované ako palubné alebo aj kabínové. Veľkosť tejto batožiny, vám umožňuje, vziať si kufor so sebou na palubu lietadla. Veľkosť palubných kufrov by nemala byť väčšia, než rozmer 55 x 40 x 20 cm. Jeho objem je v rozmedzí 30 – 40 litrov a jeho hmotnosť je do 10 kg.

Stredné kufre

Najčastejšie a najobľúbenejšie sú kufre veľkosti M, ktoré môžu pojať 60 – 90 litrov. Ich nosnosť je cca 20 kg, čo vám umožní bezpečne zbaliť kufor do lietadla. Stredné kufre sa vďaka tejto veľkosti ľahšie ovládajú, ukočírujú ich aj deti. To vám umožňuje zakúpiť spoľahlivú batožinu pre všetkých členov rodiny.

Veľké kufre

Dlhšie pobyty zvládnete hravo pomocou veľkých kufrov. Označujú sa písmenami L a XL. Objem veľkých kufrov je v rozmedzí 90 – 150 litrov a nosnosť cca 30 kg.

Materiál

Z hľadiska materiálu sa budete rozhodovať medzi troma typmi kufrov. Veľký výber máte v prípade textilných a škrupinových kufrov, v oveľa menšom množstve sú zastúpené kufre kožené.

Škrupinové kufre

Prednosťou týchto kufrov je odolnosť. Okrem toho sú škrupinové kufre nepremokavé. Škrupinové kufre sa tiež ľahšie udržujú, všetky nečistoty jednoducho zotrite. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a vyššia hmotnosť.

Vďaka pevným stenám, nie je možné kufor nijako zväčšiť. To vám z menšej časti umožní kufre textilné. Škrupinové kufre sú vyrobené z rôznych materiálov. Najviac kufrov je plastových, menšiu skupinu tvoria kufre hliníkové.

Pri výbere škrupinového kufra narazíte na nasledujúce materiály:

  • ABS – lacnejšie kufre, ktoré majú obstojnú pevnosť a kufre sú odolné aj proti poškriabaniu
  • PC – polykarbonátové kufre majú ešte lepšiu odolnosť a pevnosť ako kufre vyrobené z ABS. Jedná sa o jednu z najobľúbenejších a zároveň cenovo dostupných batožín.
  • PP – škrupinové kufre vyrobené z polypropylénu.
  • Hliníkové – ALU kufre patria k najodolnejším a zároveň najdrahším. Vďaka vysokej cene sú však zastúpené v menšom počte.

Pri výbere škrupinových kufrov nie je vhodné vyberať medzi tými najlacnejšími, kvalita plastu nie je v tomto prípade ideálna a neraz sa stalo, že kufor pri preprave praskol, alebo v lepšom prípade došlo k jeho pretlačeniu. To je časté najmä pri cestovaní lietadlom, kedy nemôžete spôsob, s akým sa s kufrom zaobchádza ovplyvniť.

Textilné kufre

Textilné kufre nie sú tak kvalitné a odolné, o čom svedčí ich nižšia obstarávacia cena. Textilné kufre sú ľahšie a vďaka tomu s nimi budete ľahšie manipulovať. Textilné kufre sú menej odolné a uskladnené veci neochránia pred dažďom. Výrobným materiálom je v tomto prípade polypropylén, polyamid a nylon.

Kožené kufre

Kožené kufre sú v predaji naozaj zriedka. Ich nevýhodou je vysoká obstarávacia cena, ale aj malá odolnosť. Kožené kufre sú síce reprezentatívne, avšak veľmi náchylné na poškodenie. Pomerne zložitá je aj ich údržba.

Doplnky

Každý kufor musí byť praktický a za všetkých okolností by ho malo byť možné jednoducho ovládať. Kto by nepoznal situáciu, keď napríklad na letisku potrebujete ťahať kufor, ďalšiu menšiu batožinu a mnohokrát aj malé deti. Jednoduché ovládanie vám umožní prepravné kolieska a vysúvaciu rukoväť. Každý kufor by mal ísť aj nejakým spôsobom uzamknúť.

Kolieska

Prakticky každý kufor je vybavený prepravnými kolieskami. Zvoliť si však môžete medzi kuframi s dvoma alebo štyrmi kolieskami. Aj dve kolieska vám umožnia ľahšiu prepravu, avšak pokiaľ vyberiete kufor so štyrmi kolieskami, bude zdolávanie rôznych prekážok ešte jednoduchšie. Kufre so štyrmi kolieskami sú stabilnejšie a ľahko ich možno ťahať za sebou, ale aj viezť vedľa seba.

Rukoväť

Aby vám boli kolieska k niečomu platné, musí byť kufor vybavený aj rukoväťou. Kufre sú vybavené vysúvacou často aj výškovo nastaviteľnou rukoväťou. Pri výbere si vyskúšajte, akým spôsobom sa rukoväť vysúva a zasúva.

Madlá

Menej častou súčasťou kufrov sú madlá, tie vám uľahčia prenášanie. U madiel je dôležitá predovšetkým pevnosť.

Spôsob uzamykania

Každý kufor by malo byť možné nejakým spôsobom uzamknúť. Veľa kufrov je vybavených kódovým zámkom. Niektoré kufre vyžadujú zakúpenie samostatného malého zámku, ktorý sa zamyká pomocou kľúča. Najdrahšie kufre majú TSA zámok.

TSA zámky

Jedná sa o zabudovaný kódový zámok, ktorý dovoľuje uzamknúť dvoch jazdcov zipsu kufra. Kufre s TSA zámkami by mali mať certifikáciu, spoznáte ju podľa symbolu diamantu červenej farby.

TSA zámok je možné kúpiť aj samostatne. TSA zámky sa zamykajú číselným kódom, pri zakúpení kufra je veľmi často nastavený výrobný kód, ktorý je však možné zmeniť. Zmenu vykonáte jednoducho pomocou návodu.

Výhodou TSA zámkov je skutočnosť, že kufor môžu pri náhodnej kontrole bezpečne a bez poškodenia skontrolovať pracovníci na letisku. Ide o tzv.

TSA agentmi, ktorých úlohou je kontrolovať každú podozrivú batožinu. Pokiaľ bude treba skontrolovať kufor uzamknutý bežným zámkom, môžu kontrolóri zámok vylomiť alebo preštiepiť. Táto akcia však môže skončiť zničením celého kufra.

Vnútorný priestor

Vnútorný priestor kufra je rozdelený prepážkou a často nechýbajú ani praktické vrecká a priehradky. Aby nedochádzalo počas ciest k posúvaniu vecí, sú kufre vybavené bezpečnostnými popruhmi. Škrupinové kufre sú rozdelené na dve polovice. Pri niektorých kufroch nájdete aj priehradku na notebook alebo nepremokavé vrecko.

Značka

Pri výbere kufra narazíte na mnoho rôznych vzhľadov, prevedení a farebných kombinácií. Zastúpené sú kufre reprezentatívne, dizajnové aj športovejšie. Každý si vyberie podľa svojho vkusu. Jednotlivý výrobcovia sa snažia svoje výrobky aspoň nejakým spôsobom vzhľadovo odlíšiť.

Vzhľad však nie je tým najdôležitejším, oveľa viac záleží na kvalite. Kvalitné kufre kúpite od značky AIRTEX France, American Tourister, Suit suit, Roncato, Samsonite, Mia Toro a mnoho ďalších.

Cena

Cena kufrov je rôzna a odvíja sa nielen od výrobného materiálu ale aj od veľkosti batožiny. Lacné textilné kufre kúpite už za 20 eur. Tieto kufre sú skôr športovejšieho vzhľadu, ale nájdete tu všetky potrebné prvky, určené na jednoduchšiu manipuláciu.

Horšia je však odolnosť materiálu a kufre sú vhodné na občasné používanie. Kvalitný textilný kufor kúpite aj za 120 eur. Drahé kufre sú vybavené TSA zámkom. Podobne ako textilné kufre sú v rôznych cenových skupinách zastúpené aj kufre škrupinové. Aj v tomto prípade je cena malých kufrov cca 25 eur a tie najdrahšie veľké kufre kúpite aj za viac ako 200 eur.

Porovnať ceny kufrov

Otázky a odpovede

Ako ochrániť kufor pred odrením?

Na kufre je možné dokúpiť praktický obal. Ten ochráni samotný kufor, ale aj uložené veci. Obaly majú otvory na madlo aj kolieska a manipulácia s kufrom opatreným obalom je tak veľmi jednoduchá. Obaly sú k dostaniu v mnohých designoch a ich cena nie je nijako vysoká.

Obal na kufor je oveľa praktickejší ako fólia, ktorú si môžete nechať kufor na letisku omotať. Okrem nevábneho vzhľadu vám môže toto opatrenie veľmi sťažiť manipuláciu. Obal z fólie budete musieť aplikovať pri každej ceste, čo sa vám vo výsledku predraží.

Ako postupovať pri poškodenom alebo stratenom kufri?

Vďaka nešetrnej manipulácii sa zavädli, je poškodenie kufra bohužiaľ pomerne časté. Pokiaľ sa vám táto nepríjemnosť stane, môžete škodu vymáhať u spoločnosti, ktorá vašu cestu zariaďovala. V tomto prípade je potrebné vypísať protokol, na základe ktorého sa bude vec ďalej prešetrovať.

Pokiaľ na svoju batožinu po prílete nenarazíte, alebo je poškodená, je vašou povinnosťou informovať o tejto skutočnosti pracovníkov na letisku. Pre tieto prípady je každé letisko vybavené prepážkou, na ktoré je možné batožinu reklamovať. Aj tu je potrebné vyplniť protokol.

V prípade straty batožiny má letecká spoločnosť lehotu 21 dní na nájdenie batožiny. O tom, či sa vaša batožina našla, budete informovaní telefonicky. V prípade, že k nájdeniu nedôjde, máte nárok na finančnú kompenzáciu na kufor aj veci, ktoré v ňom boli umiestnené.

Čo je príručná batožina?

Jedná sa o batožinu, ktorú si môžete vziať na palubu lietadla. Batožina je malých rozmerov, maximálna dĺžka je 56 cm, hĺbka 25 cm a šírka 45 cm. Je však možné naraziť aj na iné rozmery, pretože každá spoločnosť má svoje vlastné pravidlá.

Pokiaľ si nie ste istí veľkosťou, je vhodné vybrať palubný kufor, ktorý spĺňa požiadavky všetkých leteckých spoločností. Na palubu lietadla však môžete vziať aj bežnú kabelku, hmotnosť príručnej batožiny môže byť až 10 kg. V palubnej batožine nesmú byť zbrane ani ich makety. Ďalej vás na palubu nepustia, pokiaľ budete prevážať nože, nožnice a tekutiny.

Záver

Pri výbere kufra hrá hlavnú rolu materiál. Textilné kufre sú menej odolné, vyhovovať však budú viacerým deťom aj tým, ktorí nevedia veci do kufra ideálne naskladať. Textilné kufre majú prednosti cestovných tašiek. Vnútorný priestor sa v do určitej miery prispôsobí tvaru vecí v kufri.

Škrupinové kufre túto možnosť nemajú a všetko treba naskladať precízne. V prípade týchto kufrov však oceníte väčšiu odolnosť, niektorí výrobcovia poskytujú na kufre až 10 ročnú záruku. Jednoduchšiu prepravu vám poskytnúť 4 kolieska a výškovo nastaviteľná rukoväť. U kufrov sa zamerajte aj na spôsob uzamykania.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.bagalio.sk, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo