Krosny na dieťa

Narodenie bábätka prináša mnoho životných zmien. Všetky svoje záujmy však nemusíte vďaka rôznym výrobkom, ktoré dnešný trh ponúka, postaviť na druhú koľaj. Milovníci turistiky tak budú môcť na celodenný výlet vyraziť vďaka detskej krosne.

Krosnu je možné využívať v okamihu, keď je bábätko schopné dlhšiu dobu samostatne sedieť, čo je obdobie od 6 do 9 mesiacov. Najčastejšie sa krosna používa pre deti od 1 roku, v tomto veku už máte istotu, že dieťa v krosne vydrží a bude okolitý svet pokojne pozorovať. V krosne potom môžete nosiť dieťa do hmotnosti cca 20 kg, čo je vek 3 – 4 rokov.

Výber krosny na dieťa vyžaduje určitú rozvahu. Pred jej nákupom je teda nutné vedieť, aké využitie pre vašu rodinu bude mať krosna. Zaobstarať môžete jednoduchšie krosny, ktoré sú vhodné skôr na prechádzky po meste. Druhou možnosťou sú robustnejšie krosny, ktoré vám umožnia vyraziť do prírody na celodenný výlet. Vedieť by ste mali aj to, kto všetko bude nosiť krosnu. Každá krosna je v určitom rozsahu nastaviteľná a môže ju tak nosiť aj osoba s rôznou stavbou tela.

Každý však na ňu môže mať trochu iné požiadavky a bude potrebné vydať sa cestou kompromisu. Z technických parametrov je potom dôležitý vek dieťaťa, ktorý súvisí s nosnosťou krosny. Pre dospelého potom bude zásadná veľkosť vnútorného priestoru. Veľkosť krosny potom ovplyvňuje obstarávaciu cenu, na které se může podílet i značka výrobcu.

Porovnať ceny krosien

Konštrukcia

Pri výrobe detskej krosne je kladený veľký dôraz na kvalitnú konštrukciu. Tú tvorí pevný rám, ktorý by mal byť dostatočne polstrovaný. Na výrobu rámu sa spravidla používa ľahký, ale pevný hliník.

  • Chrbtová časť – v chrbtovej časti musí byť krosná nastaviteľná. Prispôsobiť ju tak môžete výške svojej postavy. V tejto časti je nutné aj odvetrávanie. O to sa postarajú odvetrávacie kanáliky spoločne so špeciálnym materiálom.
  • Ramenné popruhy – popruhy musia byť dostatočne široké a dobre polstrované. Takéto popruhy sa nebudú nesúcemu zarezávať do ramien. Rovnako ako chrbtovú časť by ste mali mať možnosť popruhy prispôsobiť výške postavy.
  • Bedrový a hrudný pás – súčasťou krosna musia byť aj tieto pásy, ktoré zaistia dokonalé rozloženie hmotnosti. Aj tieto pásy bývajú flexibilne nastaviteľné.
  • Strmene na nožičky – aby bolo cestovanie v krosne pohodlné, nesmie chýbať opora detských nôh. Tú potrebuje dojča aj staršie batoľa. Nie každá krosná strmene ponúka, ak vás zaujme model bez strmeňov, najprv sa informujte, že ich budete môcť dokúpiť. Bez strmeňov bude váha nôžok dieťa ťahať dole, čo za chvíľu spôsobí nielen nepohodlie, ale aj nedostatočné prekrvenie a mravčenie nôh.

Materiál

Dôležité je aj sledovať kvalitu výrobného materiálu. Krosna by mala byť vyrobená z nepremokavého, pevného a dobre čistiteľného materiálu. Nie každá krosná umožňuje poťah zložiť a prať v práčke.

Na výrobu detských krosien sa spravidla používa polyamid, polyester alebo kombinácia rôznych materiálov.

  • Polyamid – je veľmi odolný materiál, ktorý však nie je pri kontakte s pokožkou tak pohodlný.
  • Polyester – aj tento materiál sa vyznačuje veľkou pevnosťou. Nevýhodou je skutočnosť, že sa jedná o nepriedušný materiál, ktorý nie je schopný príliš dobre odvádzať pot. Výhodou je, že mokrý polyester rýchlo uschne a potešiť vás môže aj jeho nižšia cena.

Nosnosť

Čo sa týka nosnosti, tu sa jednotlivé modely zase toľko nelíšia. Nosnosť detských krosien býva väčšinou v rozmedzí 18 – 22 kg. Túto odporúčanú hmotnosť sa neodporúča prekračovať, v opačnom prípade riskujete zbytočné preťažovanie chrbtice nesúceho a pochopiteľne aj zničenie krosna. Do nosnosti sa počíta nielen váha dieťaťa, ale aj hmotnosť vecí, ktoré nesiete v úložnom priestore krosne.

Úložný priestor

Krosna je vlastne vylepšený turistický batoh. Aj tu tak nájdete úložný priestor, do ktorého uložíte všetko, čo budete na ceste potrebovať. Nevýhodou detskej krosne je skutočnosť, že v porovnaní s klasickým batohom pojme oveľa menej vecí. Zvyčajná kapacita býva od 10 do 20 a viac litrov. Táto veľkosť bude zodpovedať objemu, ktorý ponúka menší turistický batoh.

Možnosti

Krosne na dieťa ponúkajú rôzne doplnky a vychytávky, ktoré sa vám môžu na ceste hodiť.

  • Vrecko na hydrovak – hydrovaky sú v súčasnosti u milovníkov výletov či športu veľmi obľúbené. Hydrovak je zariadenie, do ktorého nalejete vodu, ktorú môžete počas cesty piť pomocou hadičky. Vďaka tomu nemusíte zastavovať, dávať dole krosnu aj s dieťaťom a zdržiavať sa vyťahovaním fľaše s vodou. Súčasťou krosna môže byť špeciálne vrecko, do ktorého hydrovak umiestnite.
  • Pevná spodná časť – krosná musí stabilne stáť na zemi aj so usadeným dieťaťom. Túto skutočnosť je vhodné pred nákupom vyskúšať.
  • Nastaviteľný podhlavník – do mäkkého vankúšika môže bábätko pohodlne oprieť unavenú hlavičku.
  • Podbradník – môžete ho podľa potreby umiestniť na krosne a zabrániť tak jej znečisteniu. Podbradník môžete na rozdiel od zvyšku krosna kedykoľvek jednoducho vyprať.
  • Pútka – využiť ich môžete na zavesenie rôzneho vybavenia. K dispozícii bývajú aj pútka určené na zavesenie hračiek, ktoré dieťa na dlhej ceste zabaví.
  • Odnímateľné časti – výhodou je väčšie množstvo odnímateľných častí, ktoré môžete vyprať.
  • Sklopný stojan – poslúžiť môže ako jedálenská stolička, ale postará sa aj o dokonalú stabilitu krosna na zemi.

Značky

Krosnu na dieťa ponúka niekoľko výrobcov. Jedným z najobľúbenejších a zároveň najstarších je nemecký výrobca Deuter. Od Deuter môžete tiež kúpiť mnoho rôzne veľkých batohov vhodných pre turistov. Veľmi obľúbenou značkou je aj Osprey. Tento výrobca sa zameriava prakticky na akýchkoľvek športovcov.

Cena

Krosnu na dieťa môžete kúpiť za cenu okolo 107 eur. Tieto najlacnejšie krosne ponúkajú nižšiu hmotnosť, menší úložný priestor aj menšiu výbavu. Lacné krosne väčšinou ponúkajú potrebné pohodlie pre dieťa, nosiaca osoba sa však bude musieť pravdepodobne viac uskromniť. Za kvalitnejšie a pohodlnejšie krosne zaplatíte od cca 171 a viac eur. Tie najdrahšie krosne stoja bezmála 427 eur.

Porovnať ceny krosien

Otázky a odpovede

Čo všetko je možné k detskej krosne prikúpiť?

Ku krosnám je možné prikúpiť niekoľko praktických doplnkov. Niektoré môžu byť priamo súčasťou balenia. Vo väčšine prípadov s krosnou kúpite pláštenku.

Súčasťou krosna môžu byť aj strmene na nohy, ale tento doplnok je už možné kúpiť aj samostatne. Prikúpiť môžete aj striešku proti slnku, zrkadlo, vďaka ktorému budete mať bábätko neustále pod dozorom. Hodiť sa môže aj vak na transport, do ktorého môžete nepoužívanú alebo prepravovanú krosnu umiestniť.

Ako spoznať, že krosná naozaj správne sedia?

Pri používaní krosne je nutné myslieť nielen na pohodlie nesúcej osoby, ale v pohode musí byť aj dieťa, ktoré je nesené. Každá krosná je flexibilne nastaviteľná v oboch smeroch.

Okrem nastavenia je nutné, aby bola krosná dostatočne polstrovaná a nikde netlačila. Dieťa by nemalo mať príliš voľnosti, a musí si zabezpečené pomocou pásu. Tie však nesmú tlačiť ani škrtiť. Toto všetko zistíte najlepšie tak, že krosná aj s dieťaťom najprv vyskúšate.

Je možné krosnu na dieťa požičať?

Krosna na dieťa nie je úplne lacná záležitosť a tým, ktorí na túru do prírody vyrážajú len občas, sa jej nákup prakticky neoplatí. Preto je možné krosnu na určitú dobu vypožičať. Podmienky zapožičania si určuje samotný predajca, a preto sa mierne líšia. Nie každá predajňa potom zapožičanie umožňuje.

Záver

Detská krosná je špeciálnym typom turistickej krosne. Táto krosná vám umožní absolvovať celodenný turistický pochod spoločne s najmenším členom rodiny. Do krosna môžete usadiť dojča, ktorý je schopný cca 2 mesiace samostatne sedieť. Naopak mladšie dieťa by v turistickej krosne byť prenášané nemalo.

Pre rodičov menších detí sú na trhu dostať klokanky, šatky a ergonomické nosidlá. Ale ani v prípade väčšieho dieťaťa by ste to s nosením nemali zbytočne preháňať. Prestávky by ste mali robiť cca každé 2 hodiny. Po tejto dobe sa odporúča dieťa z krosna vytiahnuť a dopriať mu voľný pohyb. Samozrejme tu veľmi záleží na temperamente dieťaťa. Zatiaľ čo niektoré deti sa nosia rady, iní v krosne vydržia iba krátku dobu. Z tohto dôvodu sa odporúča detskú krosnu najprv vyskúšať.

Pokiaľ tento výrobok kupujete, informujte sa, či je možné nevyhovujúcu krosnu po nejakej dobe vrátiť. Obvykle je možné jej vrátenie do 14 dní.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo