Krepovačky na vlasy

Krepovačka známa aj ako krepovacie kliešte na vlasy patrí medzi jednoduché prístroje, ktoré vám poslúžia pri rýchlej zmene účesu. Využiť ju môžete na oživenie alebo zmenu svojho vzhľadu, a to pomocou vhodne zvolenej teplote pracovných plôch.

Krepovanie vlasov musí byť bezpečné predtým, než krepovačku kúpite, mali by ste sa s touto pomôckou minimálne zoznámiť. Nevhodne zvolená krepovačka a vysoká teplota totiž môžu vaše vlasy nenávratne poškodiť. Ak však vyberiete správne, môžete krepovačkou z času na čas upraviť aj veľmi jemné detské vlasy.

Výber krepovačky závisí predovšetkým od typu vašich vlasov. Od nich sa odvíja povrch pracovných plôch aj prevádzková teplota. Tieto parametre sú pri výbere vôbec tými najzásadnejšími. Z užívateľského hľadiska vás môžu zaujímať aj prídavné funkcie, ktoré však ovplyvnia obstarávaciu cenu nástroja.

Prezrieť krepovačky

Typy

Pred výberom sa zamerajte aj na to, ako často a kde budete krepovacie kliešte používať. Od početnosti používania sa odvíja obstarávacia cena aj samotná podoba krepovačky. Tí, ktorí si krepovačku využijú skôr sporadicky, si vystačia s lacnejším prístrojom a vyberať môžu aj medzi menšími cestovnými modelmi. Ak budete účet upravovať pravidelne, budete potrebovať drahšiu a čo možno najšetrnejšiu krepovačku bežnej veľkosti.

  • Klasické krepovačky na vlasy – sú prístroje štandardnej veľkosti, ideálne na pravidelnú úpravu vlasov. Výhodou drahších modelov sú prevažne rôzne funkcie, ktoré vám používanie uľahčia. Klasickú veľkosť nájdete vo všetkých cenových reláciách, lacné prístroje sú však doplnené o menej šetrný materiál pracovnej plochy.
  • Cestovné krepovačky na vlasy – menšie prevedenie je ideálne na cesty, ale postačí aj tým, ktorí si budú vlasy upravovať iba výnimočne. Cestovné krepovačky nie sú ideálne na krepovanie vlasov po celej dĺžke. Najmä krepovanie dlhých vlasov malou krepovačkou zaberie veľa času. Použiť ju však môžete na oživenie účesu napríklad pri krepovaní niekoľkých prameňov. Je vhodná aj na zväčšenie objemu vlasov.

Teplota

Krepovačky pracujú pri rôznych teplotách. Nastavenie správnej teploty je pre bezpečné používanie úplne zásadné. To, akou teplotou môžete vlasy upravovať, závisí od typu vlasov. Jemné vlasy môžete pri vysokej teplote spáliť, husté a nepoddajné vlasy naopak vyžadujú oveľa vyššiu teplotu. Kvalitné krepovačky umožnia teplotu v určitom rozsahu nastaviť a použiť ich môžete na každý typ vlasov.

  • 120 ° C – je teplota, ktorú môžete upravovať veľmi jemné, poškodené alebo farbené vlasy.
  • 140°C – teplota, pri ktorej je možné upravovať normálne nepoškodené vlasy.
  • 160 ° C – vyššiu teplotu budete musieť nastaviť počas úpravy hustých vlasov.
  • 180 – 230 ° C – najvyššiu teplotu použijete pri skrotení nepoddajných a kučeravých vlasov.

Materiál

Materiál nahrievacích plôch je veľmi dôležitý z hľadiska bezpečného používania. V súčasnej dobe nájdete veľmi šetrné prístroje, ale bohužiaľ stále môžete naraziť na krepovačky s kovovou pracovnou plochou. Tieto prístroje sú pri starostlivosti o vlasy úplne nevhodné. Naopak šetrným materiálom je keramika, turmalín alebo kombinácia týchto materiálov.

  • Keramika – keramický povrch býva súčasťou lacnejších klasických aj cestovných krepovačiek. Keramika vyniká rovnomerným rozprestretím tepla po celej pracovnej ploche. Tento materiál je šetrný a vhodný pre zdravé prírodné vlasy. Naopak sa neodporúča v súvislosti s poškodenými alebo farbenými vlasmi.
  • Turmalín – je kvalitnejší a bežný pri drahších krepovačkách. Turmalín vedie teplo ešte lepšie ako keramika. Turmalín vlasy ochráni a nebude ich vysušovať.
  • Turmalín/keramika – veľmi častá je aj kombinácia oboch materiálov. Kombináciu môžete použiť na poškodené a krepovaté vlasy. Kombinácia materiálov zaisťuje výhody oboch materiálov a je ideálna najmä pri starostlivosti o veľmi jemné vlasy.
  • Titán/turmalín – najdrahšie profesionálne prístroje ponúkajú túto kombináciu materiálov. Výhodou je šetrné používanie a veľmi rýchle nahriatie. Vlasy upravíte rýchlo s minimálnou nahrievacou dobou, najväčšou prednosťou týchto materiálov je teda šetrnosť.

Veľkosť

Nahrievacie doštičky sa líšia svojou veľkosťou. Ako už bolo povedané, kúpiť môžete klasickú aj mini krepovačku, ale okrem dĺžky sú na trhu prístroje s odlišnou šírkou. Veľkosť doštičiek ovplyvňuje najmä dobu, ktorú budete pri úprave vlasov potrebovať. Dlhé vlasy upravíte pomerne rýchlo krepovačkou so šírkou okolo 6 cm. Majiteľky krátkych vlasov si vystačia aj s prístrojom so šírkou 3 cm.

Funkcia

Posledné, čo by ste si mali pri výbere krepovačky všímať sú jednotlivé funkcie.

  • Ionizácia – funkcia, ktorá vlasom zanechá jemnosť a lesk. Ionizácia je vhodná najmä pri starostlivosti o poškodené vlasy.
  • EP technology 5.0 – proces založený na galvanickom pokovaní. Krepovačky s touto technológiou sa vyznačujú menším trením a tým aj oveľa šetrnejším používaním. Samotné vykurovacie doštičky sú potom tvrdé a veľmi odolné.
  • Studená špička – je bezpečnostný prvok, ktorý zabráni vášmu možnému spáleniu.
  • Nastavenie teploty – väčšina krepovačiek umožňuje nastaviť teplotu v rozsahu 100 – 230 °C.
  • Ergonomická rukoväť – tvar rukoväte je ergonomický, krepovačka sa vám bude dobre držať av ruke nebude kĺzať. Ergonomická rukoväť je ideálna najmä pri profesionálnych prístrojoch.
  • Otočný kábel – jednoduché používanie zaistí aj kábel umiestnený na kĺbe. Pri práci môžete krepovačku podľa ľubovôle natáčať.
  • Kontrolky – o stave krepovačky vás budú informovať kontrolky.
  • Automatické vypnutie – bezpečnostný prvok, ktorý krepovačku po určitej dobe nečinnosti vypne.
  • Pútko – praktický prvok, ktorý umožní krepovačku zavesiť.
  • Príslušenstvo – v balení môžete nájsť aj ďalšie príslušenstvo, ktoré sa vám môže pri úprave vlasov hodiť. Niektoré krepovačky umožňujú meniť celé nástavce a vlasy tak môžete nielen krepovať, ale aj žehliť do hladka. U mnohých krepovačiek potom nájdete rôzne sponky a štipce.

Značka

Krepovačky nie sú na trhu zastúpené v príliš veľkom počte. Medzi najkvalitnejších výrobcov patrí značka Remington a Babyliss, Eta. Títo výrobcovia sú na trhu v najväčšom zastúpení a ponúkajú šetrné krepovačky vo všetkých cenových kategóriách.

Cena

Obstarávacia cena krepovačky je celkom priaznivá. Tie najlacnejšie prístroje možno kúpiť za cenu nižšiu ako 22 eur. Vystačiť si však musíte s menšou cestovnou verziou a využívať nebudete môcť prakticky žiadne funkcie. Tieto modely sú tak vhodné na občasnú úpravu zdravých vlasov.

Väčšie možnosti budete mať vďaka krepovačkám s cenou od 22 – 43 eur. Tu už kúpite kvalitnejšie cestovné k bežne veľkej krepovačke so základnými funkciami. Spravidla nechýba obľúbená ionizácia. Krepovačky s cenou od 43 – 107 eur majú vysoko šetrné pracovné plochy a disponujú prakticky všetkými funkciami. Ideálne sú pre pravidelné používanie, ale je možné ich vidieť aj v profesionálnych salónoch.

Prezrieť krepovačky

Otázky a odpovede

Čo je ionizácia?

Ionizácia je funkcia, ktorá je bežná u všetkých pomôcok určených na úpravu vlasov. Pri používaní týchto prístrojov vznikajú kladné elektróny, ktoré môžu vlasy vysušiť a spôsobujú aj ich elektrizovanie. Vďaka ionizácii vznikajú záporne nabité častice, ktoré vlasy neutralizujú a bránia ich pred poškodením. Vďaka ionizácii budú vlasy jemné a lesklé. Ionizácia je funkcia vhodná pre každého, ale odporúča sa najmä u lámavých, rozstrapkaných a inak poškodených vlasov.

Ako krepovačku používať?

Krepovačku budete používať rovnako ako žehličku na vlasy. Medzi nahriate pracovné plochy vložíte prameň vlasov, ktorý chvíľu podržíte. Takto dôjde k zafixovaniu tvaru. Postupovať budete po celej dĺžke prameňa.

Výsledný efekt vydrží 1 – 2 dni, závisí od typu a kvality vlasov. Myslieť však musíte aj na bezpečné používanie. Vlasy by ste krepovačkou nemali upravovať príliš často. Dopriať im musíte určitú regeneráciu. Krepovať je možné iba suché vlasy, krepovačkou nemožno upravovať vlasy mokré ani vlhké. Na ošetrenie sa odporúča používať kvalitnú regeneračnú vlasovú kozmetiku.

Aké sú výhody krepovačiek na vlasy?

Krepovačka dodá vašim vlasom atraktívny vzhľad a bohatý objem. Po použití vytvoríte jemné vlnky, ktoré vydržia niekoľko hodín alebo dní. Krepovať môžete celé vlasy alebo vytvoriť iba niekoľko efektov.

Záver

Krepovanie vlasov je jednou z možností ako veľmi jednoducho meniť vzhľad a účes. Používanie krepovačky je veľmi jednoduché, stačí ju zapnúť do zásuvky, počkať na nahriatie pracovnej plochy a potom vkladať jednotlivé pramene. Po chvíli vznikne požadovaná textúra.

Pri výbere krepovačky sa zamerajte na materiál pracovnej plochy. Poškodené vlasy môžete šetrne upravovať vďaka turmalínovým doštičkám. Na zdravé vlasy postačí lacnejšia keramická plocha. Teplotu nastavte podľa typu vašich vlasov. Jemné vlasy upravíte už pri 120 °C, husté nepoddajné vlasy budú potrebovať teplotu až 200 °C. Praktické sú funkcie ionizácie alebo regulácie teploty. Krepovačka s vymeniteľnými doštičkami poslúži aj ako žehlička na vlasy.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo