Krbový ventilátor má veľmi jednoduchú konštrukciu, jeho hlavnú časť tvorí iba vrtuľa. Vnútri ventilátora je termostatický modul, ktorý je schopný pomocou tepla napájať malý motorček. Ten po zahriatí vyrába veľmi malé množstvo elektrického prúdu, ktoré dá do pohybu vrtuľu ventilátora. Všetko sa deje úplne automaticky, bez nutnosti pripojiť ventilátor k elektrickej energii.
Ventilátor funguje na princípe Peltierovho článku, čo je technológia založená na rozdielnej teplote. Akonáhle sa ohreje vzduch v blízkosti ventilátora, dôjde k roztočeniu lopatiek a tým aj rovnomernému rozháňaniu teplého vzduchu po miestnosti. Vďaka tomu, že nebude teplý vzduch bez úžitku stúpať k stropu, znížite o niekoľko percent náklady na vykurovanie.
Ventilátor na kachle má niekoľko podôb. To, aký model nakoniec zvolíte, závisí od spôsobu umiestnenia. Niektoré ventilátory stačí postaviť na kachle, iné sa montujú na dymovod a kúpiť môžete aj ventilátory, ktoré je možné zabudovať priamo do krbovej vložky. Práve umiestnenie hrá pri výbere rozhodujúcu úlohu. Potom je nutné zvážiť, koľko lopatiek by mal váš ventilátor mať a overiť by ste si mali aj štartovaciu teplotu, ktorá zaistí, že sa lopatky ventilátora roztočia.
Typy
Prvé, čo musíte pred nákupom vedieť je, kde presne bude ventilátor umiestnený. K dostaniu sú hneď 3 rôzne možnosti. Prvou voľbou je ventilátor postavený na hornej časti kachlí, druhý typ umožňuje uchytenie na dymovode a 3 varianty sa montujú do krbovej vložky.
Ventilátor na kachle
Najmenej náročný je ventilátor na kachle, ktorý nevyžaduje žiadnu montáž. Jednoducho ho postavíte na rovné miesto na kachliach a necháte pracovať. Tento ventilátor je možné kedykoľvek upratať a bude sa aj jednoducho čistiť.
Ventilátor na dymovod
Od predchádzajúceho typu sa nijako zvlášť nelíšia, ale budete ho musieť pomocou magnetov uchytiť na dymovod. Aj v tomto prípade je inštalácia veľmi jednoduchá. Ventilátor je treba pripojiť na potrubie rovnakého priemeru, ktorého dĺžka je maximálne jeden meter. Vyústenie ventilátora sa odporúča umiestniť na stenu alebo strop. Ventilátory na dymovod disponujú termostatom a nechýba im ani ochrana proti prehriatiu.
Krbový ventilátor
Výhody ventilátorov môžu využívať aj majitelia obostavaných krbových vložiek. Tí však budú potrebovať úplne inú podobu a to ventilátor do obmurovky. Ventilátor svojim vzhľadom pripomína kocku a jeho úlohou je rozháňať teplý vzduch od obstavby krbu do rozvodov. Ani v tomto prípade nie je nutné ventilátor pripájať k elektrickej energii a nechýba tu ani termostat, ktorý sa stará o automatické vypínanie a zapínanie ventilátora.
Nevýhodou týchto ventilátorov je vyššia obstarávacia cena a zložitejšia montáž. Tú sa v tomto prípade odporúča prenechať odborníkom, ktorí vám môžu pomôcť aj so správnym výberom ventilátora.
Počet lopatiek
Ventilátory na kachle majú odlišný počet lopatiek. To, koľko lopatiek by mal váš ventilátor mať, závisí od veľkosti miestnosti. Kúpiť môžete ventilátor s 2 – 4 lopatkami, ale možné ich kúpiť aj model, ktorý obsahuje 2 ventilátory. Tieto ventilátory sú síce drahšie, ale cirkulácia teplého vzduchu po miestnosti bude efektívnejšia.
- 2 lopatky – ventilátory s dvoma lopatkami budú vyhovujúce skôr v menších miestnostiach. Vystačiť si s nimi budete môcť v malom byte alebo na chate.
- 3 lopatky – najobľúbenejšie sú ventilátory s 3 lopatkami, ktoré sa používajú v bežne veľkých miestnostiach.
- 4 lopatky – ventilátor so 4 lopatkami bude vyhovovať majiteľom veľkých miestností a hodí sa aj do bytov s vysokými stropmi.
Pracovný rozsah
V súvislosti s ventilátormi narazíte aj na parameter teplotný rozsah. Ten určuje teplotu vzduchu, pri ktorej môže ventilátor spoľahlivo fungovať. Teplotný rozsah môže byť od cca 50 – 350 °C. Dôležitejšia ako teplotný rozsah je však štartovacia teplota, ktorá určuje, ako vysoko musí teplota v okolí krbu vystúpiť, aby došlo k rozbehnutiu ventilátora. Tu sa oplatí vybrať ventilátor, ktorý pracuje pri nízkej teplote. Ventilátor sa môže spustiť už pri teplote 45 – 50 °C.
Značka
Ventilátory nie sú na trhu zastúpené v príliš veľkom počte, ale aj tu je z čoho vyberať. Medzi obľúbené patria ventilátory značky Lienbacher alebo Kaminer
Cena.
Ventilátor na kachle nie je nijako nákladný výrobok. Kvalitný ventilátor môžete kúpiť za cenu okolo 40 eur. Drahšie sú ventilátory vybavené 2 vrtuľami, ktorých cena býva okolo 120 eur. Cenu ventilátora do istej miery určuje aj konštrukčné prevedenie a vzhľad. Zvoliť môžete napríklad farbu vrtulí alebo kúpiť ventilátor s rukoväťou. Drahšie sú ventilátory do krbovej obmurovky. Tu sa cena s ohľadom na výkon pohybuje v rozmedzí 120 – 200 eur.
Otázky a odpovede
Je krbový ventilátor skutočne spoľahlivý?
Tieto ventilátory sú veľmi malé, a mnohé môže od nákupu odradiť aj ich jednoduchý vzhľad. Na prvý pohľad pôsobia ventilátory skôr ako hračka. Nenechajte sa však podobou pomýliť, ventilátor na kachle je skutočne účinný a teplý vzduch rozvádza po miestnosti skutočne efektívne. Pomocou ventilátora zvýšite teplotu v miestnosti alebo celom byte a znížite aspoň čiastočne vysoké náklady za kúrenie. Výrobcovia uisťujú, že vďaka ventilátoru znížite množstvo paliva o 15 – 18 %.
Akým spôsobom je ventilátor napájaný?
Pre svoj chod nepotrebuje ventilátor žiadny zdroj napájania. O chod celého zariadenia sa stará malý motor, ktorý sa rozpohybuje po tom, čo sa vzduch v okolí dosiahne jeho pracovnú teplotu. Túto teplotu dokáže zariadenie premeniť na elektrickú energiu, ktorá následne uvedie do chodu lopatky ventilátora.
Vydáva ventilátor nejaký hluk?
Ventilátor je malý e jednoduchý výrobok, ktorého ďalšou výhodou je prakticky bezhlučný chod. Udávaná hlučnosť je cca 30 dB, čo je hluk, ktorý je možné prirovnať k šepotu. Otáčajúci sa ventilátor vás v bežne obývanej miestnosti nebude nijako rušiť. Minimálna hlučnosť môže byť pre niektorých obťažujúcich v prípade, keď budete v miestnosti s ventilátorom spať.
Záver
Vetrák na kachle ponúka prekvapivo jednoduchý spôsob, ako efektívne využiť teplo, ktoré sa nachádza v okolí kachlí. Vďaka ventilátoru znížite množstvo paliva až o 15%. Pre svoj chod nepotrebuje ventilátor žiadny zdroj energie, pracuje v závislosti od teploty vo svojom okolí.
Majitelia krbových kachlí môžu do bytu alebo na chatu zaobstarať ventilátor na kachle alebo dymovod. Ak na vykurovanie používate klasickú krbovú vložku, môžete si nechať do obmurovky vložiť špeciálny ventilátor, ktorý bude teplý vzduch privádzať do rozvodov.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?
Nízka životnosť pri kúrení pecou -motor poruchovosť,jehoND sú drahé