Kratom

O existencii tohto tropického listnatého stromu, nemalo veľa z nás ešte nedávno ani potuchy. V súčasnosti sa o tejto liekovke veľa hovorí, a dokonca ste mohli zaznamenať aj jej propagáciu v rámci sociálnych sietí a na internete ako takom.

Napriek tomu, že túto rastlinu chvália aj rôzni športovci a rad influencerov, je dobré si o nej najskôr niečo zistiť. Dokáže táto bylina skutočne liečiť množstvo neduhov? Nemôže nejako nášmu zdraviu uškodiť? A o čo vôbec ide?

Pozrieť kratom

Čo je Kratom?

Mitragyna speciosa je vždyzelený strom rastúci v tropických oblastiach juhovýchodnej Ázie. Radí sa do čeľade kávovníkov. Naraziť naň možno napríklad v Thajsku, Barme alebo aj Malajzii. Kratom je spomínaný už za čias tradičnej medicíny 19. storočia. Využíval sa na lekárske účely najmä vďaka jeho stimulačným účinkom.

Dnes sa z neho pripravuje čaj alebo nápoj, ktorý je vyhľadávaný ako taký posilňovací a „nakopávací“ pomocník. Svojím spôsobom sa jeho účinky dajú prirovnať ku káve, avšak je vždy nutné presne dodržať správne dávkovanie. Keď si nedáte pozor a hodíte to do hrnčeka tak povediac od oka, je Kratom schopný vás regulárne uspať ako bábätko.

Aká časť stromu sa používa?

Používajú sa jednoznačne listy, a to buď čerstvé alebo vo forme prášku. Samozrejme, že aj tento prášok sú vlastne rozdrvené listy. Predtým bolo bežné, že sa takýto list len ​​žuval, hoci chutil príšerne, ale dokázal nakopnúť na 200 % a dodať chýbajúcu energiu v neskutočnom množstve. Dnes ho bežne zaobstaráte práve ako prášok.

Na aké choroby má pozitívny vplyv?

Liečivé účinky nemôže kratomu nikto vytknúť. Podľa zistení pomáha s liečbou kašľa, hnačky, vysokého tlaku, ale aj napríklad s cukrovkou. V histórii to bola alternatíva opiátov a používal sa napríklad na tlmenie bolesti.

Druhy

V základe sa vyskytujú 3 rôzne sfarbenia/druhy a k tomu jedna tzv. doplnková farba.

  • Zelená – spozná sa na základe žiliek umiestnených na spodnej strane listu. Účinok má stimulujúci, nepôsobí nijak zvlášť sedatívne ani nie je veľmi energizujúci.
  • Červená – má najmä upokojujúce a sedatívne účinky.
  • Žltá – pri tejto farbe ide o jesenné zafarbenie červeného či zeleného kratomu. Tu je zásadné, že žltá má oveľa dlhší účinok a to skoro 6 hodín. Je nielen energizujúca, ale predovšetkým stimulačná.
  • Biela – patrí k veľmi silným a je maximálne nadupaná 7-hydroxymitragynínom

Vedľajšie účinky

Hoci sa o Kratome hovorí ako o slabej toxickej látke, istý negatívny vplyv rozhodne mať môže, rovnako ako je to aj u iných liečiv.

K najčastejším vedľajším účinkom patrí úzkosť, zvýšená agresivita a značná podráždenosť. Vyššie dávky môžu spôsobiť hnačku, nevoľnosti, alebo aj zápcha, a dokonca aj útlm a ospalosť.

Pri dlhodobom užívaní sa môže objaviť tras, strata hmotnosti, nechutenstvo, tmavé škvrny na pleti a v neposlednom rade aj psychóza. Ak niekto užíva lieky obsahujúce amfetamín alebo napríklad kofeín, určite by ich nemal kombinovať s kratomom.

Kratom je úplne nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ale aj pre jedincov, ktorí majú problém s nízkym tlakom. S ohľadom na to, že Kratom znižuje tlak, mohol by to byť pre takého človeka vážny negatívny problém.

Z teoretického hľadiska je podľa skúseností tých, čo už kratom užívajú minimálne riziko vzniku závislosti, pokiaľ sa to nepreháňa s vysokými dávkami a neužíva sa až veľmi často.

Rozhodne by nemal byť aplikovaný každý deň a pokiaľ už by k tomu došlo, potom by jeho užívanie nemalo prekročiť maximálne 3 týždne, aj keď lepšie by bolo, keby to bol maximálne týždeň.

Keby sa používalo viac ako 5 a viac gramov za deň v dlhodobom meradle, je to obrovská záťaž pre náš organizmus a môže tak kratom spôsobiť nielen veľmi silnú zápchu, ale dokonca by mohlo dôjsť aj k strate vedomia. Tu viac, ako inokedy platí, že menej je viac a určite by sa to s dávkovaním ani príliš častým užívaním nemalo preháňať.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo